Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-06-08
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ, Greece.
    Posts
    4

    Default Τις απόψεις σας για το πρόγραμμά μου

    Γεια σας παιδια ειμαι ο Παναγιωτης 22 ετων 1.76 υψος και 110 κιλα (ξερω οτι πρεπει να χασω κιλα)
    Δεν ειμαι ΒΒ αλλα εδω και 1.5 μηνα ξεκινησα και πηγαινω γυμναστηριο
    Για 20 μερες εκανα δικο μου προγραμμα μεχρι να μου βγαλουν απο το γυμναστηριο.
    Σε αυτες τις 20 μερες ειδα το σωμα μου να ανταποκρινεται ωραια.
    Ενθουσιαστηκα αλλα ξερω οτι ειναι η αρχη και γινεται λογω του οτι ημουν αγυμναστος.
    Οταν βγηκε το προγραμμα του γυμναστηριου το ακολουθησα για ενα μηνα και μπορω να σας πω οτι βαρεθηκα τη ζωη μου και ετσι αποφασησα να παω παλι στο παλιο μου προγραμμα.

    Σας το παραθετω (δεν ξερω ολες τις ασκησεις με τους "επιστημονικους ορους")

    ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ

    1)ΕΠΙΚΥΨΕΙΣ ΜΕ ΜΠΑΡΑ 10 ΚΙΛΑ
    2)ΣΦΥΡΙΑ 12 ΚΙΛΑ (ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΕΡΙ)

    ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΙ

    1)ΓΑΛΛΙΚΕΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ 10 ΚΙΛΑ
    2)ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΡΑΤΑΣ 2 ΣΑΝ ΣΩΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΜΑΣΧΑΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΕΖΕΙΣ ΚΑΤΩ 30 ΚΙΛΑ

    ΩΜΟΙ

    1)ΠΛΑΓΙΕΣ ΑΡΣΕΙΣ ΑΛΤΗΡΩΝ 8 ΚΙΛΑ (ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΕΡΙ)
    2)ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΚΑΘΙΣΤΟΣ (ΣΠΡΩΧΝΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ) 15 ΚΙΛΑ

    ΠΛΑΤΗ

    1)ΕΛΞΕΙΣ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ (ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ)
    2)ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΜΕ ΜΠΑΡΑ Τ 20 ΚΙΛΑ
    3)ΑΝΑΠΟΔΟ ΠΕΚ ΝΤΕΚ 15 ΚΙΛΑ

    ΣΤΗΘΟΣ

    1)ΠΕΚ ΝΤΕΚ 20 ΚΙΛΑ
    2)ΠΙΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ ΣΕ ΚΑΤΑΚΛΙΝΗ 10 ΚΙΛΑ (ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΕΡΙ)

    + ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ ΚΑΙ ΡΑΧΙΑΙΟΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

    ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΑ, ΤΡΙΤΗ, ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΠΙ 4 ΣΕΤ ΚΑΙ 12 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΖΩ + 5 ΚΙΛΑ
    ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΟ "ΜΑΛΑΚΟ" ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΑ ΛΙΓΟ.
    ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ.
    ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ ΕΙΝΑΙ ΜΥΙΚΟ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ
    ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ (ΟΧΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ.
    ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ;;;;
    ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΥΚ ΠΟΥ ΓΥΜΝΑΖΟΝΤΑΙ 8 ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ!!!!!

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ


    Υ.Γ. ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΑ ΓΥΜΝΑΖΩ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Παναγιώτη, όπως είπες κι εσύ, το ότι το σώμα σου ανταποκρίθηκε γρήγορα είναι επειδή ξεκίνησες τώρα τα βάρη.
    Καλά σου είπε το παιδί στο γυμναστήριο, η υπερπροπόνηση είναι μεγάλος κίνδυνος. Σίγουρα έχεις ενθουσιαστεί με τα αποτελέσματα, αλλά μη ξεχνάς πως εδώ δεν ισχύει όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.
    Το σώμα σου μπορεί να μη σου δείχνει προς το παρόν σημάδια κόπωσης, αργότερα όμως θα το κάνει.
    Αφού στόχος σου είναι όγκος και δύναμη, θα σου πρότεινα να μην ασχολείσαι με απομονωτικές ασκήσεις, αλλά να ρίξεις βάρος στις βασικές.(πάντα σε συνδιασμό με την κατάλληλη διατροφή)
    Ρίξε μια ματιά στις ενότητες του φόρουμ και θα μπεις στο νόημα.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου από μένα.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-06-08
    Location
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ, Greece.
    Posts
    4

    Default

    [/quote]καρδουλα πρωτα απ ολα να σε ευχαριστησω που απαντησες στο τοπικ μου.
    Αν δεις τα κιλα που χρησιμοποιω δε θα λεγα οτι ειναι πολλα.
    μπορω και 5 κιλα παραπανω και σε καποιες ασκησεις και 15 παραπανω
    εχεις δικαιο για την υπερπροπονηση και ειναι το τελαυταιο πραγμα που θελω να παθω και γι αυτο κανω τις ασκησεις οχι πολυ γρηγορα.
    αυτο που μου ειπε το παιδι στο γυμναστηριο το ειπα για να δειξω οτι πιστευω οτι καποιος πρεπει να γυμναζεται οσο μπορει.
    εγω θελω σε 6 μηνες (γιατι μετα θα παω φανταρος) να αυξησω τη μυικη μου δυναμη αλλα και τον ογκο.
    πιστεψε με καρδουλα χθες που πηγα γυμναστηριο το εβγαλα το προγραμμα μου κανονικοτατα και μαλιστα κουραστηκα λιγοτερο απο την προηγουμενη φορα!!!
    αυτο δεν στο λεω για να το παιξω μαγκας ή για να δειξω οτι εσυ εχεις λαθος (ειλικρινα μιλαω).
    απλα δεν εχω πολυ χρονο μπροστα μου και ετσι εβαλα λιγο παραπανω φορτο στο προγραμμα μου.

    και παλι σε ευχαριστω για την απαντηση σου

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    φίλε πίστεψέ με,προς το παρόν δέν μπορείς να ξέρεις πόση προπόνηση σηκώνει το σώμα σου,αυτό θα το καταλάβεις αργότερα έχοντας δοκιμάσει προγράμματα και προγράμματα

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-08
    Location
    Lemesos, Cyprus.
    Posts
    23

    Default

    Το μοτίβο Δευτέρα-Τρίτη-Κενό-Πέμπτη-Παρασκευή είναι καλό.
    Να κάνεις περισσότερες ασκήσεις για Στήθος αφού πρόκειται για μεγάλη μυική ομάδα ,για παράδειγμα Στήθος και Πλάτη:5-6 ασκήσεις και για τις μικρότερες μυικές ομάδες όπως δικέφαλα και τρικέφαλα 2-3.
    Επίσης κοιλιακούς και ραχιάιους κάνε μια αναλογία 3:1. Δηλαδή κάθε 3 ασκήσεις κοιλιακών, κάνε μια ραχιαίους. Γύμναζέ τους 3 φορές τη βδομάδα αντί για 4.

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    με 1,5 μήνα που ασχολείτε άμα κανει 5-6 ασκήσεις στήθος και πλάτη την πάτησε...κανονικκά σε αυτή τη φάση προτείνεται προπόνηση κυκλική μέρα παρα μέρα με βασικές ασκήσεις και υπομέγιστη ένταση

    κατα τη γνώμη μου το στήθος δέν είναι μεγάλη μυική ομάδα,αλλιώς τους τετρακάφαλους και τη πλάτη πώς θα τα λέγαμε,τεράστιες μυικές ομάδες?:D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •