Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-07-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default Υπάρχει ελπίδα για τα γεροντάκια ;

    Παιδιά έχετε όλοι την καλημέρα και τον θαυμασμό μου.
    Να ξεκαθαρίσω-απολογηθώ εξ αρχής, πως δεν έχω και μεγάλη σχέση με το άθλημα?
    Τυχαία έπεσα στο φόρουμ, ψάχνοντας για κάτι προβληματάκια υγείας που είχα, και σκέφτηκα να κάνω μερικές ερωτησούλες μιας και θεωρώ πως πιο ειδικοί για αυτού του είδους συμβουλές δύσκολα να βρεθούν.
    Πριν από πολύ λίγο καιρό, και μετά από διάγνωση αρθρίτιδας, ο γιατρός μου επέβαλε 2-3 φορές κολύμβηση κάθε εβδομάδα απαραιτήτως .
    Ίσως λίγο έως πολύ άσχετος ο συνδυασμός που έφτιαξα, αλλά σκέφτηκα :
    Πισίνα ίσον άσκηση.
    Δεν το εκμεταλλεύομαι να φτιάξω και δυο τρία πραματάκια που πάντα με ενοχλούσαν.
    Και εδώ είναι που θα ζητήσω τις συμβουλές σας, αν φυσικά πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο, και πως υπάρχει κάποια ελπίδα.
    Και ξεκαθαρίζω λιγάκι το τοπίο με μερικές λεπτομέρειες.
    Είμαι κοντά στα σαράντα, και ποτέ δεν έκανα καθιστική ζωή, αλλά ούτε και κάποιο σπόρ.
    Το ύψος μου είναι 1,88, και τα κιλά αυτή τη στιγμή στα 86-87.
    Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ άσχημα κατανεμημένα.
    Χέρια πόδια λεπτά, κοιλιά πολύ περήφανη, και στήθος τίγκα στο λίπος(ένας φιλαράκος συνέχεια μου κολλάει λέγοντας πως σε λίγο θα χρειαστώ και σουτιέν?)
    Ε, δεν είναι δύσκολο να καταλάβετε και το θέμα των ερωτήσεών μου.
    Διατροφή, διάβασα τις λίστες που έχουνε γράψει παιδιά από το φόρουμ, και σίγουρα είμαι διατεθειμένος να τις εφαρμόσω.
    Η απορία μου όμως είναι αν κάνουν ΚΑΙ για την περίπτωση μου, γιατί πέρα από την κολύμβηση και ίσως κάποιες απαραίτητες ασκήσεις με μπάρα-αλτήρες (για το στήθος)δεν γίνεται να κάνω.
    Ακόμα ας πούμε ότι άρχισα(που άρχισα ήδη), θα τα βγάλω πέρα με την αλλαγή αυτή, λιγότερο φαί, χειρονακτική εργασία, και άσκηση, κάτι που δεν είχα συνηθίσει.
    Μήπως θα ήταν καλό να πάρω κάποιο βοήθημα(ιδέα δεν έχω, πρωτεΐνες, κάτι σε σκόνη από γάλα που διάβασα κάπου μέσα στο φόρουμ και το οποίο δεν περιέχει λακτόζη, γιατί εκτός των άλλων δεν την αντέχει το στομάχι μου, και κατά συνέπεια δεν πίνω και γάλα, ή τέλος πάντων κάτι άλλο ακόμα ; )
    Τέλος πείτε μου αν υπάρχει περίπτωση να δώσω όγκο στις γάμπες οι οποίες είναι υπερβολικά δυσανάλογα λεπτές σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα, και πραγματικά με εκνευρίζει αφάνταστα.

    Θα σταματήσω εγώ γιατί σίγουρα σας ζάλισα με τις αστείες φαντάζομαι για τους περισσότερους ερωτήσεις μου και απλά θα ζητήσω την κατανόηση σας.
    Τώρα αν υπάρξει και κάποια συμβουλή θα με βοηθούσε αφάνταστα.
    Παράκληση μόνο μην βαράτε, έχετε και βαρύ χέρι και θα με κατσιάσετε.

    Την καλημέρα μου και πάλι, και καλή δύναμη σε όλους σας.

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Για να φτιαξεις μια πιο δυνατη γαμπα το πιο ευκολο που μπορω να σκεφτω ειναι να βρεις μια καλη ανηφορα σε ενα σημειο κοντα στο σπιτι σου η οπουδηποτε και να πεσει μια σχετικη αναβαση-καταβαση και παμε παλι ξανα για οσο νιωθεις ΑΝΕΤΑ. αυτο καντο καθε 4-5 μερες οταν νιωθεισ τις γαμπες φρεσκες .
    Τα διατροφικα σχεδια που υπαρχουν στο forum απευθυνονται σε ατομα οπου γυμναζονται με αντισταση (πχ αλητρες ,νερο) αρα εμπιπτεις στη κατηγορια
    Καλο θα ταν με το καιρο να κανεις και λιγο περισσοτερο βαρη.Θα σε βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην απωλεια λιπους
    Συνεχισε το διαβασμα εισαι σε καλο δρομο


    [:-thumbu]

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Για να φτιαξεις μια πιο δυνατη γαμπα το πιο ευκολο που μπορω να σκεφτω ειναι να βρεις μια καλη ανηφορα σε ενα σημειο κοντα στο σπιτι σου η οπουδηποτε και να πεσει μια σχετικη αναβαση-καταβαση και παμε παλι ξανα για οσο νιωθεις ΑΝΕΤΑ. αυτο καντο καθε 4-5 μερες οταν νιωθεισ τις γαμπες φρεσκες .
    Τα διατροφικα σχεδια που υπαρχουν στο forum απευθυνονται σε ατομα οπου γυμναζονται με αντισταση (πχ αλητρες ,νερο) αρα εμπιπτεις στη κατηγορια
    Καλο θα ταν με το καιρο να κανεις και λιγο περισσοτερο βαρη.Θα σε βοηθησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην απωλεια λιπους
    Συνεχισε το διαβασμα εισαι σε καλο δρομο


    [:-thumbu]

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-08-07
    Location
    .
    Posts
    109

    Default

    καταρχας το πρωτο πραγμα που θα σου πω ειναι να φιαξεις την διατροφη σου
    οχι τιποτα extreme αλλα για αρχη να κοψεις πραγματα οπως οι μπυρωϊνες:D(και αλκοολ γενικα )αναψυκτικα , ζαχαρες πολλες , κορεσμενα λιπη και γρηγορο φαγητο και να κανεις μια πιο σωστη και πληρες διατροφη δηλ πρωτεϊνες υδατανθρακες και καλα λιπη .Τσεκαρε την ενοτητα με τη διατροφη .
    τα βοηθηματα δεν προκειτε να σε βοηθησουν σε τιποτα
    αρχισε σιγα σιγα 3 φορες τη βδομαδα κολυμπι(που θα σε βοηθησει και στο στηθος) και μετα αν μπορεις κανα γυμναστηριο
    οσο για τις γαμπες δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα γιατι ειναι ξεκαθαρα γενετικο το ζητημα , παντως αν κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος απο πανω και κανα τσοκινγκ παραλληλα τοτε θα ενεργοπηιθουν οι μυες των γαμπων σου και για να προσαρμοστουν θα τους δεις να φουσκωνουν λιγο

    [:-bouncy]

    καλη συνεχεια
    Arms of steel and nuclear power

    Metal strength and legends of valor

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    29-08-07
    Location
    .
    Posts
    109

    Default

    καταρχας το πρωτο πραγμα που θα σου πω ειναι να φιαξεις την διατροφη σου
    οχι τιποτα extreme αλλα για αρχη να κοψεις πραγματα οπως οι μπυρωϊνες:D(και αλκοολ γενικα )αναψυκτικα , ζαχαρες πολλες , κορεσμενα λιπη και γρηγορο φαγητο και να κανεις μια πιο σωστη και πληρες διατροφη δηλ πρωτεϊνες υδατανθρακες και καλα λιπη .Τσεκαρε την ενοτητα με τη διατροφη .
    τα βοηθηματα δεν προκειτε να σε βοηθησουν σε τιποτα
    αρχισε σιγα σιγα 3 φορες τη βδομαδα κολυμπι(που θα σε βοηθησει και στο στηθος) και μετα αν μπορεις κανα γυμναστηριο
    οσο για τις γαμπες δεν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα γιατι ειναι ξεκαθαρα γενετικο το ζητημα , παντως αν κανεις αυτο που σου ειπε ο φιλος απο πανω και κανα τσοκινγκ παραλληλα τοτε θα ενεργοπηιθουν οι μυες των γαμπων σου και για να προσαρμοστουν θα τους δεις να φουσκωνουν λιγο

    [:-bouncy]

    καλη συνεχεια
    Arms of steel and nuclear power

    Metal strength and legends of valor

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    καταρχας joman δε θελω ηττοπαθειες,κανενας μας δε γεννηθηκε με κοιλιακους και τουμπανιασμενα χερια,τα καναμε με τον καιρο και με υπομονη και επιμονη,απλα αλλοι ξεκινησαν με παραπανισια κιλα και αλλοι αρκετα αδυνατοι. εφοσον λες οτι εχεις αρκετο λιπος πανω σου και θες να το χασεις μην μπεις στο τρυπακι να παρεις συμπληρωμα διατροφης,τουλαχιστον οχι ακομα. το πρωτο σου οπλο ειναι η σωστη διατροφη και το δευτερο η γυμναστικη,το συμπληρωμα ειναι βοηθητικο των προηγουμενων δυο,και βεβαια μη ζητας να τα χασεις γρηγορα,γιατι οσο πιο γρηγορα τα χασεις τοσο πιο γρηγορα κινδυνευεις να τα ξαναβαλεις αν σταματησεις αποτομα. η αρχη ειναι το ημισι του παντος,οποτε μια καλη αρχη ειναι να αρχισεις την αθληση και να βελτιωσεις σιγα σιγα τη διατροφη σου και θα δεις με τον καιρο το σωμα σου να βελτιωνεται
    καλη επιτυχια και μην το βαλεις κατω στην πρωτη δυσκολια![:-bouncy]
    ()

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    καταρχας joman δε θελω ηττοπαθειες,κανενας μας δε γεννηθηκε με κοιλιακους και τουμπανιασμενα χερια,τα καναμε με τον καιρο και με υπομονη και επιμονη,απλα αλλοι ξεκινησαν με παραπανισια κιλα και αλλοι αρκετα αδυνατοι. εφοσον λες οτι εχεις αρκετο λιπος πανω σου και θες να το χασεις μην μπεις στο τρυπακι να παρεις συμπληρωμα διατροφης,τουλαχιστον οχι ακομα. το πρωτο σου οπλο ειναι η σωστη διατροφη και το δευτερο η γυμναστικη,το συμπληρωμα ειναι βοηθητικο των προηγουμενων δυο,και βεβαια μη ζητας να τα χασεις γρηγορα,γιατι οσο πιο γρηγορα τα χασεις τοσο πιο γρηγορα κινδυνευεις να τα ξαναβαλεις αν σταματησεις αποτομα. η αρχη ειναι το ημισι του παντος,οποτε μια καλη αρχη ειναι να αρχισεις την αθληση και να βελτιωσεις σιγα σιγα τη διατροφη σου και θα δεις με τον καιρο το σωμα σου να βελτιωνεται
    καλη επιτυχια και μην το βαλεις κατω στην πρωτη δυσκολια![:-bouncy]
    ()

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-07-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Παιδιά σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές σας.
    Και αφού γλύτωσα και τις φάπες ποιος με πιάνει
    Και να επανέλθω σε κάθε απάντηση με τη σειρά.

    Andrikos,
    για το τρέξιμο σε ανηφόρα(ειδικά αυτό)-κατηφόρα ο γιατρός μου το ξέκοψε πως απαγορεύεται, λόγω του προβλήματος στους σπονδύλους και στο δεξί γόνατο και αστράγαλο(έχει μείνει ένα αριστερό πόδι που κρατάει ακόμα πριν την ολική διάλυση).
    Γι αυτό και μου επέβαλε και την κολύμβηση.
    Ο μόνος τρόπος που έχω αρχίσει ήδη να εφαρμόζω, είναι η κλασική φαντάζομαι άσκηση στο σκαλοπάτι, όπου πατάω στα δάχτυλα πέλματα, και σηκώνω κατεβάζω με τις γάμπες.
    Δεν ξέρω βέβαια ποιος είναι ο καλύτερος αριθμός σετ επαναλήψεων, καθώς και αν υπάρχει κάποιο κολπάκι για την καλύτερη ανάπτυξη και αύξηση καθαρά και μόνο του όγκου.
    Για τα βάρη, και μιλάω πάντα δια την περιοχή του στήθους μιας και δεν σκοπεύω να δώσω βαρύτητα σε κάτι άλλο, χτες άρχισα μικρές (πως το λένε τώρα αυτό) σπρωξίματα ανεβάσματα τέλος πάντων της μπάρας σκέτης, νομίζω είναι 10 κιλά, και λίγα ανοίγματα νε σκέτους τους μικρούς αλτήρες.
    Σε επίπεδο πάγκο πάντα όπου δανείστηκα από γνωστό.
    Λίγο με αιφνιδίασε η πρότασή σου να ανεβάσω κιλά γιατί νόμιζα πώς όσο περισσότερα τόσο περισσότερο όγκο δίνουν, που δεν είναι και το ζητούμενο στην προκειμένη περίπτωση.
    Εκτός και αν εννοείς βάρη σε πλήρη πρόγραμμα ασκήσεων το οποίο δεν σκέφτομαι να κάνω όπως γράφω παραπάνω.
    Διατροφή : έχει ήδη αρχίσει η βελτίωση.

    Ignus
    Διατροφή ξεκίνησε από χτες.
    Μέχρι και κουάκερ πήγα και πήρα, που δεν έχω φάει ποτέ στη ζωή μου.
    Το μόνο που με ζορίζει είναι η αντιπάθεια που έχει ο οργανισμός μου στη λακτόζη(καλά έχεις και τίποτα της προκοπής πάνω σου θα μου πεις ) .
    Με το πρώτο ποτήρι γάλα που δοκίμασα χτες το βράδυ άρχισαν τα τραγούδια, μάλλον τα παρατράγουδα.
    Αυτό με περιορίζει κάπως αλλά διάβασα πως υπάρχουν και γάλατα που με επεξεργασία έχουν αφαιρεσει το εν λόγω συστατικό.
    Μένει να τα βρω και ελπίζω να πάει καλύτερα.
    Ένα άλλο που διάβασα(και διάβασα πολλά αυτές τις μέρες)είναι το ότι οι χυμοί δεν προτείνονται για δίαιτες που αποσκοπούν σε χάσιμο λίπους.
    Μέχρι τώρα είχα ακριβώς την αντίθετη γνώμη, διαβάζοντας και μαθαίνοντας.
    Τέλος περί γαμπών και γενετικής (ατροφίας) με ψιλοτσάκισε.
    Θα το παλέψω όμως και ελπίζω να δω έστω και μικρή διαφορά.
    Απ το τίποτα άλλωστε καλό και το λίγο.
    Τέλος για τα συμπληρώματα, πήγα σήμερα στο φαρμακίο για τα φάρμακα που μου έδωσε ο γιατρός για την πλάτη, και ρώτησα αν υπάρχει κάτι για να με κρατάει έστω για την περίοδο προσαρμογής της δίαιτας.
    Είχα μια αδυναμία χτες και σήμερα στη δουλειά και σκέφτηκα μήπως οφείλεται στη μείωση-αλλαγή των γευμάτων.
    Μου έδωσε κάτι κάψουλες με μαγνήσιο και καρνητίνη, και μου πρότεινε να παίρνω 2 το πρωί, και όχι από 2 πρωί μεσημέρι βρ΄σδυ που έγραφε στο κουτί.
    Δεν νομίζω να βλάψει σε κάτι.
    Βοηθάει και στην ψυχολογία.

    Spenzasx
    Μπα, δεν πρόκειται για ηττοπάθεια, απλό ρεαλισμό θα έλεγα.
    Άλλωστε το πώς έχει καταντήσει ο καθένας, είναι αποτέλεσμα των πράξεών του και μόνο.
    Όπως λες και συμφωνώ απόλυτα, κάποιοι ιδρώνουν χρόνια και χρόνια για ένα σωστό αποτέλεσμα, και κάποιοι ίσως το παραρίχνουν έξω.
    Το σίγουρο είναι πως όλα εξαργυρώνονται αργά ή γρήγορα.
    Εγώ τώρα προσπαθώ να ελαττώσω λιγάκι τις απώλειες των καταχρήσεων.
    Δεν τρέφω καμιά ελπίδα και αυταπάτη για ένα ονειρεμένο σώμα σε εισαγωγικά.
    Έχασα το λίπος, και χόντρυνα λίγο τα ποδαράκια μου.
    Είμαι βασιλιάς.
    Για τα συμπληρώματα τέλος, και να σταματήσω να γράφω γιατί σας ζάλισα πάλι, δεν έχω πολυκαταλάβει.
    Εσείς αναφέρεστε σε συμπληρώματα συμπληρώματα ή και σε προϊόντα που βοηθούν στην καύση του λίπους πιο γρήγορα.
    Γιατί εμένα το μυαλό μου τα έχει χωρίσει αυτά τα δυο, βάζοντας στην πρώτη κατηγορία ότι προσθέτει κάτι στο σώμα, και στη δεύτερη ότι αφαιρεί.
    Καθόλου απίθανο βέβαια να είμαι μακριά από την πραγματικότητα λόγω άγνοιας.
    Εν πάση περιπτώσει, ούτε τα δεύτερα κάνουν κάτι.

    Αυτά ρε παιδιά, το τράβηξα πάλι το θέμα και θα ξεπεράσει και την περιφέρεια της κοιλιά μου αν συνεχίσω.
    Σας ευχαριστώ και πάλι όλους και να είσαστε καλά.

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    oσο πιο πολυ μυικη μαζα τοσο και ο λογος σωματικου λιπους προς συνολικο σωματικο βαρος θα βελτιωνεται δλδ θα ριχνεις το ποσοστο σωματικου σου λιπους.Σκεψου το

    Μη κανεις παιδικα κιλα ειναι χασιμο χρονου , αν μπορεις να αυξησεις λιγο τα κιλα και να κανεις και σωστα την ασκηση μη δισταζεις ουτε να βαριεσαι

    Μ8 δε σου ειπα να τρεχεις
    αλλα να περπατας σαν ανθρωπος σε μια ανηφορα της επιλογης σου -αν δε δυναμωσεις τη γαμπα σου παντως ολο τα βαρος του καθημερινου περπατηματος θα εξακουθει να πηγαινει σε γονατα ,τενοντες κτλ .Ειναι ενας φαυλος κυκλος , με πιανεις?

    Τα συμπληρωματα που αγορασες ηταν πεταμενα λεφτα, δεν παιρνουμε συμπληρωματα για λογους ψυχολογιας αλλα για λειτουργικους λογους(μη νομιζεις κι εγω τα ιδια λαθη εκανα και ΕΜΑΘΑ).Τελος παντων αυτα απο μενα οτι θες κρατα
    Καλη συνεχεια

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    τα συμπληρωματα απευθυνονται σε αθλητες καποιου επιπεδου, οχι στον μεσο αθλουμενο που τωρα ξεκινησε. Επομενως ΔΕΝ τα χρειαζεσαι. Η σωστη διατροφη φτανει και περισσευει.
    Λοιπον για να μη στα λεω τοσο σκορπια, για τη γυμναστικη: Καλη αρχη με το κολυμπι θα σε βοηθησει παντου(δυναμη,αντοχη, απωλεια λιπους κλπ), για τις γαμπες που θες, αυτη την ασκηση που ξερεις να κανεις, 4-5 σετ 15-20 επαναληψεις. Για το στηθος οπως καλα ειπες, κανε παγκο, και προσπαθησε σιγα σιγα να βαλεις στην προπονηση σου καποιους κοιλιακους-ραχιαιους, ελξεις σε μονοζυγο και καμψεις. Οχι ολα μαζι και αποτομα γιατι ειναι αρχη. Θελει υπομονη και μεθοδικοτητα. Καλη αρχη σου ευχομαι.
    Για τη διατροφη: Ουτε εδω κατι παρα πολυ εξειδικευμενο, κοψε οσο μπορεις τα αχρηστα λιπη(πιτσες, μπυρες, γλυκα, γυρους κλπ),κρατησε τα σωστα λιπη(λαδι, φιστικια-αμυγδαλα κλπ, λιπος απο ψαρι, αβοκαντο) βαλε στη διατροδη σαλατες-φρουτα, ψαρι, ασπρο κρεας και κανε μικρα γευματα καθε 4 ωρες. Καλη δυναμη!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Λοιπόν, συνομήλικε (είμαι 39). Εγώ δεν θα σου δώσω διατροφικές συμβουλές ούτε προγράματα εξάσκησης. Το μόνο που θα πω είναι
    ότι κάνεις το καλύτερο δώρο στον εαυτό σου με το να ξεκινήσεις
    άθληση (όποια κι αν είναι αυτή...- κι αν συνεχίσεις κ' δεν τα παρατήσεις). Ξέρεις πόσοι άνθρωποι στα 50 κ' 60 έρχονται στο γυμναστήριο με προτροπή γιατρού για να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα?
    Αν έχεις επιμονή και υπομονή θα πετύχεις (Τί είναι αυτό? Μα φυσικά
    υγιές σώμα με ότι αυτό συνεπάγεται...)

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by lakafo

    Ξέρεις πόσοι άνθρωποι στα 50 κ' 60 έρχονται στο γυμναστήριο με προτροπή γιατρού για να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα?



    </blockquote id=quote>

    +100000

    Και δεν ειναι ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ
    Το θεμα ειναι η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗΣ ως τοτε

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    σωστοι οι προλαλησαντες! ο,τι κανεις στη ζωη,αντιμετωπιζεις τις συνεπειες στο μελλον. αν τρως σα ζωο συνεχεια απο εξω σουβλακια,πιτσες,πατατακια και μακαροναδες και βαζεις ολο κιλα,δηλαδη λιπος,στο τελος θα καταληξεις στα 50 να εισαι στον καρδιολογο και να του ζητας συμβουλες ωστε να διωξεις την 8 μηνων εγκυος κοιλια που σε εμποδιζει απο μικρα καθημερινα πραγματα και απειλει την υγεια σου με εμφραγματα και εγκεφαλικα.πολλοι γελανε που παμε γυμναστηριο καθε μερα,ολη την εβδομαδα και κανουμε διατροφη αλλα κατα βαθος ισχυει οτι:οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!,μιας και ζηλευουν τα σωματα μας.ασε που ας ερθουν στα 50 να δουμε ποιος θα εχει μια κοιλια σαν τραπεζι και ποιος οχι. ειναι θεμα εξωτερικης εμφανισης αλλα και ΥΓΕΙΑΣ
    ()

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-07-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Andrikos αναμφίβολα έχεις δίκιο σε όσα λες.
    Για τα κιλά θα τα ανεβάσω όσο μου επιτρέπουν οι κλειδώσεις(είπαμε, ένα ερείπιο κατάντησα και τρίζουν στην κυριολεξία όλα?).
    Για τη γάμπα αυτό που λες, το είχα σκεφτεί και εγώ, πως ίσως δηλαδή υπάρχει σύνδεση αδυναμίας μυών-καταπόνησης γονάτων κτλ.
    Αρα πρέπει να δώσω έτσι και αλλιώς μεγάλη σημασία σ αυτό.
    Achillezzz ΜΕ τη διατροφή εγγύηση.
    Όλα υπο έλεγχο, ότι προτείνεται έχει μπει στο καθημερινό μενου, ότι είναι για έξω έχει εξαφανιστεί.
    Στον τομέα αυτό δεν με φοβάμαι.
    Έχω τον έλεγχο.
    Λίγο το ζόρι από τις ασκήσεις με φοβίζει, και περισσότερο να μην τις παρατήσω κάποια στιγμή.
    Το τι λούκι τράβηξα και τη δεύτερη φορά που πήγα στην πισίνα δεν περιγράφεται.
    4 πήγαινε έλα έκανα και με το ζόρι.
    Καλά που δεν τρώω κιόλας πριν πάω αλλιώς θα έπεφτε πολύ γέλιο.
    Πως τα καταφέρνουν και κάνουν 30 και 40 μερικοί?.
    Ελπίζω να δω βελτίωση πριν με πάρει από κάτω η απογοήτευση.
    Στην άσκηση που λες για 15-20 επαναλήψεις κάτι δεν μου πάει καλά.
    Μήπως την κάνω λάθος ; βασικά αν δεν περάσω τις 20-25 δεν με ζορίζει σχεδόν καθόλου, ειδικά στα πρώτα σετ.
    Τι διάολο, δεν είναι και τίποτα τόσο περίπλοκο.
    Για τα συμπληρώματα γιατί ρωτάω :
    Ρε παιδιά από τότε που άλλαξα τη διατροφή μου , σέρνομαι στην κυριολεξία στη δουλειά και γενικότερα.
    Και τρέμω προκαταβολικά για την ερχόμενη εβδομάδα που θα πρέπει να κάνουμε κάργα υπερωρίες, μιας και έχουν φύγει πολλοί σε άδεια.
    Μόνο για αυτό ρωτάω,
    Αν υπάρχει κάτι που να μου δώσει λίγο ενέργεια(πάντα βέβαια χωρίς παρενέργειες), έστω για την αρχή, μέχρι να συνηθίσει ο οργανισμός στην αλλαγή.
    Lakafo και spenzasx, απολύτως σύμφωνος μαζί σας.
    Της ίδιας άποψης είμαι (όπως γράφω και παραπάνω) και γνωρίζω και παραδέχομαι πως μάλλον στην κατηγορία των « καλοπερασάκιδων » ανήκω.
    Να πω πως παλιότερα χαράμιζα τον ελεύθερο χρόνο που είχα.
    Τώρα δυστυχώς ο χρόνος αυτός είναι πολύ λιγότερος λόγω υποχρεώσεων, και λόγω μεταβλητού ωραρίου δουλειάς.
    Και σίγουρα δεν είμαι από αυτούς που γελάνε με ανθρώπους που ακολουθούν σωστή στάση ζωής.
    Αντιθέτως τους ζηλεύω, με την καλή έννοια σίγουρα, για το κουράγιο και την υπομονή τους.
    Εύχομαι να αποκτήσω και εγώ λίγη απ αυτή γιατί δεν είναι και από τα πιο δυνατά μου σημεία.
    Έστω και τώρα στα ψιλογεράματα #61514;[:-smile_green]

    Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους (και όχι καταχρήσεις )

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-07-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Φίλοι να μια και πάλι εδώ για μια μικρή αναφορά εξελίξεων.
    Πισίνα καμιά πρόοδο.
    Μάλιστα την τελευταία φορά που πήγα άρπαξα και ένα ψιλοκρύωμα.
    Στήθος, ανέβασα λιγάκι τα κιλά, μπάρα 10+ 7,5 κιλά σε κάθε πλευρά.
    Κάτι αρχίζει να γίνεται γιατί πιάστηκα, καλό σημάδι αυτό έτσι ;
    Μια απορία σ αυτό.
    Πρέπει να κάνω διάφορες εναλλαγές της άσκησης στον πάγκο;
    Δηλαδή να πιάνω την μπάρα με τα χέρια πιο ανοιχτά, πιο κλειστά, και να σηκώνω λίγο και την πλάτη του πάγκου;
    Αλλάζει ομάδα μυών(αν υπάρχει κάτι τέτοιο);
    Γάμπες.
    Βρήκα και εδώ ένα τρόπο να δυσκολέψω την άσκηση, μιας και δεν μπορώ να κρατάω βάρη όπως προτείνεται για αύξηση όγκου, αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνω.
    Κάνω κάθε φορά από 15 επαναλήψεις σε ένα πόδι ξεχωριστά.
    Έτσι πέφτει περισσότερο βάρος, αρκεί βέβαια να μην είναι εντελώς λάθος αυτό.
    Ακόμα να πω πως έχουνε ήδη σφίξει αρκετά, και μου φαίνεται πως βλέπω μια μικρή αύξηση όγκου(εκτός αν έπαθα όπως τους πεινασμένους που ονειρεύονται καρβέλια χαχα)
    Ερώτηση και εδώ, έχω δει 3 διαφορετικές παραλλαγές της άσκησης, πέλματα ευθεία, πέλματα 45 μοίρες με τα δάχτυλα ενωμένα, και 45 μοίρες με φτέρνες ενωμένες.
    Ισχύει αυτό, και αν ναι ποια παραλλαγή γυμνάζει τους εξωτερικούς μύες;
    Α, και ένα τελευταίο, στο κατέβασμα πρέπει να πάω αρκετά κάτω από το επίπεδο του σκαλιού, ή καλύτερα να σταματάω πριν φτάσω στην ευθεία;
    Και να κλείσω με τα της διατροφής.
    Όλα καλά εδώ.
    Εχω πλακώσει τις γαλοπούλες το σολομό τα μπρόκολα και ότι άλλο έχω διαβάσει ότι είναι καλό.
    Επίσης άφθονο τσάι καθημερινά(επιταχύνει λένε την καύση του λίπους συν των άλλων), και ακόμα βρήκα και γάλα χωρίς λακτόζη.
    Μόνο ένα μικρό παραστράτημα σε σχέση με τις συμβουλές σας?.
    Έπαθα αυτό που φοβόμουν τελικά.
    Στη δουλειά πήγαινα σαν ζαλισμένο κοτόπουλο.
    Έτσι έκανα μια επίσκεψη σε ένα μαγαζί διατροφής, και εκεί μου πρότειναν ένα σκεύασμα (το οποίο και πήρα, και πραγματικά βλέπω μια διαφορά).
    Πρόκειται για το PVL Cutter, ξέρω ίσως έκανα βλακεία, αλλά?.[:-angel]
    Σχόλια;

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Φίλε Joman μια γενική παρατήρηση, όταν ξεκινάς βάρη ως τελείως αρχάριος ή μετά απο καιρό αποχής οι ασκήσεις να πιάνουν όσο το δυνατόν μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες με [u]το πολύ</u> 2-3 ασκήσεις ανά μυϊκή ομάδα χωρίς εξειδίκευση με διαφορετικές κλίσεις ή σε συγκεκριμένες μυϊκές ομάδες (πχ πήχεις, κάμψεις "αυτοσυγκέντρωσης" για δικέφαλους κτλ κτλ).
    Ναι ισχύει αυτό που λες για τις γάμπες (και για μηριαίους δικέφαλους στο Leg curl και σε πολλές άλλεσ ασκήσεις). Εξωτερικό τμήμα με τα δάχτυλα "ενωμένα". Αλλά επαναλαμβάνω ΔΕΝ έχει νόημα στην παρούσα φάση να κάνεις κάτι τέτοιο.
    Στήθος χέρια ανοιχτά (σχεδόν ορθή γωνία με τον πάγκο αν όχι ελάχιστα πιο ανοιχτά). Με πιο κλειστά χέρια γυμνάζεις περισότερο τρικέφαλους παρά στήθος. Προτείνω η 2η άσκηση για στήθος να γίνεται σε μηχάνημα σε σχεδόν "όρθια" θέση, εναλλακτικά ανέβασε λίγο την πλάτη του πάγκου (οι διαφορετικές κλίσεις/γωνίες που λέγαμε πάλι).

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-07-08
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    εχουμε (κοινα) και εγω κανω πισινα μετα απο καποιο προβλημα υγειας
    που περασα,η πισινα δεν ειναι κατι ΑΠΛΟ αλλα γυμναζει το σωμα και
    οι γιατροι μου εχουν παθει την πλακα της ζωης τους!!! το σωμα μου
    εχει αλαξει παρα πολυ!!
    εχω σταματησει φυσηκοθεραπειες και κανω βαρακια και
    τρεις φορες την εβδομαδα αερομπικ μεσα στο νερο,πολυ καλη ασκηση ειναι
    για τα ποδια τα βατραχοπεδιλα .Τωρα θα αρχισω και βαρη εκτος νερου σε
    γυμναστηριο χωρις ομως να σταματησω την πισινα.
    να

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-07-08
    Location
    .
    Posts
    9

    Default

    Cccc ευχαριστώ για τις οδηγίες, ήδη εφαρμόζονται.
    Έβαλα και στο πρόγραμμα ένα εικοσάλεπτο ποδήλατο(στατικό), όποτε μπορώ.
    Το πρωί και χωρίς να έχω φάει τίποτα, σύμφωνα με τις οδηγίες που διάβασα στο φορουμ(έχει πέσει πραγματικά πολύ διάβασμα παιδιά την τελευταία εβδομάδα), για καλύτερη απόδοση.
    Lolla καλό κουράγιο σε όλους μας.
    Σίγουρα αυτή η πισίνα δεν είναι κάτι το απλό?.
    Προσωπικά πολύ με ζορίζει, αλλά που θα πάει, θα περάσει το δικό μου, θα την καταφέρω στο τέλος.
    Για τα βατραχοπέδιλα που αναφέρεις , δυστυχώς στην πισίνα που παω απαγορεύονται, αλλά και πάλι νομίζω πως φορώντας τα ναι μεν ασκείς περισσότερη δύναμη μα τα πόδια ,αλλά από την άλλη δεν υποβαθμίζεις λιγάκι τις κινήσεις χεριών-ώμων;
    Εγώ αυτό παρατηρώ όταν πάω στη θάλασσα και τα χρησιμοποιώ.
    Ένα καλό ακόμα που μου έκανε η πισίνα : έκοψα το κάπνισμα !!
    Δε γινόταν αλλιώς, αν συνέχιζα έτσι κάποια στιγμή θα έσκαγα σαν μπαλόνι?
    Τέλος για τη διατροφή ρε παιδιά?
    Διαβάζω ασταμάτητα, αλλά μάλλον έχω μπερδευτεί περισσότερο αντι να βγάλω άκρη.
    Υδατάνθρακες, πρωτεΐνες θερμίδες, το ένα τότε, το άλλο μετά, το παράλλο πριν?.
    Όπως έχω ήδη γράψει λίπη ζάχαρες και ότι άλλο επιβλαβές, έχει τελείως εξαφανιστεί από τη διατροφή μου.
    Ψάρια, ρύζι , γαλοπούλα, δημητριακά, και ότι άλλο εχω διαβάσει ότι είναι καλό, καταναλώνεται κάθε εβδομάδα.
    Το πρόβλημά μου είναι η σωστή ποσότητα και η σειρά με την οποία πρέπει να τα τρώω.
    Για την ποσότητα μάλλον το έχω παρακάνει(προς τα κάτω εννοώ), έχω χάσει ήδη 3,5 κιλά από πότε άρχισα(ούτε 10 μέρες), και άμα συνεχίσω έτσι με βλέπω πετσί και κόκαλο(εκτός από την κοιλιά που υπάρχουν ακόμα αποθέματα λίπους, αλλά ευτυχώς μειώνονται και εκεί)
    Να ανέβαζα λίγο τις θερμίδες ή όχι ακόμα, ή ίσως πρωτεΐνες;
    Τα έχω μπερδέψει λιγάκι.
    Υπάρχει καμιά πρόταση- έτοιμο πρόγραμμα , για την περίπτωσή μου γιατί τα περισσότερα που έχω βρεί προτείνονται για αθλητές που ασκούνται εντατικά, ή καμιά βοήθεια να βγάλω κάποια άκρη;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •