Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 30 of 332
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-03-05
    Location
    .
    Posts
    13

    Default Πολυβιταμίνες - Αξιολογήσεις & Γνώμες Για Multivitamins

    Παιδια εχετε να μου προτεινετε καποια καλη πολυβιταμινη? Επισης η δοσολογια ειναι 1 την ημερα?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-07-07
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    168

    Default

    Τις maxivit τις βρήκα στην τιμή των 8,5 ευρώ.είδα τι περιέχουν και τις θεωρω αξιολογες και συμφέρουσες. Εχουν μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε ψευδάργυρο και μαγνήσιο από τις pharmagon!
    Pain is weakness leaving the body!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    04-05-07
    Location
    katerini, pieria, Greece.
    Posts
    1,017

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by power-strength

    <blockquote id=quote>Quote:Για τι φακές (και γενικά για φυτικής προέλευσης τροφές) ισχύει ένας μικρό μύθος σχετικά με το σίδηρο, διότι δεν απορροφάται καλά από τον οργανισμό (χαμηλή βιοδιαθεσιμότητα).</blockquote id=quote>

    Η αδελφη μου που σπουδαζει στη Γεωπονικη, Επιστιμη και Τεχνολογια τροφιμων εχει ενα βιβλιο που λεει οτι αυτο ισχυει και για τη καλυτερη αποροφηση του σιδιρου απο της Φακες συνισταται Βιταμινη C δλδ μια πορτοκαλαδα παραλληλα με τις φακες..

    </blockquote id=quote>λοιπον αυτο που λεει ο power εχει λογικη,
    τωρα φυσικα για τις φακες δεν ξερω, αλλα ειναι σηγουρο για το σπανακι οτι χρειαζεται και λεμονι (βιταμινη c δηλαδη) για να αποροφυθει απο τον οργανισμο το σιδηρο.

  4. #4
    Pumping Iron CooperS's Avatar
    Join Date
    19-09-06
    Location
    Λάρισα, Greece.
    Posts
    456

    Default

    αυτο ισχυει για τη C ειναι μεσο απορροφισης του σιδηρου.
    Επιτρεψτε μου ομως θα βγω εκτος topic.Τι γινεται σε περιοδο
    γραμμωσεις με τα οσπρια κ ειδικα μετα το απογευμα?Γενικα λαχανικα?
    Ευχαριστω.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Η βιταμίνη C βοηθά στην καλύτερη και γρηγορότερη απορρόφηση σχεδόν όλων των βιταμινών και μετάλλων, γι'αυτό καλό είναι να υπάρχει μια μικρή ποσότητα αυτής σε κάθε γεύμα.

    ...Όσον αφορά τα όσπρια που αναφέρθηκαν παραπάνω, κατ'εμέ, καλύτερα να λείπουν από μια διατροφή που περιλαμβάνει πολλά καθημερινά γεύματα, γιατί είναι δύσπεπτα και μπορεί να φέρουν φούσκωμα, καθυστερώντας έτσι τη πέψη.
    Είτε μιλάμε για διατροφή γράμμωσης, είτε για διατροφή όγκου.

    Τα ινώδη λαχανικά μπορούν να υπάρχουν σε δίαιτα γράμμωσης/όγκου.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  6. #6

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    Η βιταμίνη C βοηθά στην καλύτερη και γρηγορότερη απορρόφηση σχεδόν όλων των βιταμινών και μετάλλων, γι'αυτό καλό είναι να υπάρχει μια μικρή ποσότητα αυτής σε κάθε γεύμα.
    </blockquote id=quote>

    Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για αυτό; Για ασβέστιο και σίδηρο είχα υπόψη μου, αλλά για σχεδόν όλες τις βιταμίνες;!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Αγορασα το οπτι-μεν τις οπτιμουμ και μετα απο τη μερα που ξεκινισα να περνω αυτο παρατηρω τα ουρα μου να εχουν ενα περιεργο κιτρινο χρωμα, απο οσο ξερω ειναι αποβολη περισειας βιταμινης Β, απλα δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αυτο η μηπως υπαρχει κανενα προβλημα ?
    Επηρεαζονται τα νεφρα δηλαδη?

  8. #8

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Hellin, απλά δείχνει ότι οι πολυβιταμίνες αυτές περιέχουν μεγάλες ποσότητες που ο οργανισμός δεν τις χρειάζεται ή δεν μπορεί να τις απορροφήσει σε τόση λίγη ώρα.

    Δοκίμασε να σπάσεις τη δόση σε πολλές μικρές μέσα στη μέρα, ώστε να πετύχεις καλύτερη απορρόφηση.

  9. #9
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Και εγώ παίρνω της optimen μια το πρωί και μια κατά τις 20:00 το βραδυ.
    Mηπως εσυ φιλε hellin παίρνεις 3 που αναγράφει η συσκευασία??
    Εγώ γενικά αυτό που λες το είχα παρατηρήσει όταν έπαιρνα 3 την μέρα η όταν δεν έπινα αρκετό νερό.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Θα μειωσω την ποσοτητα απο 3 που γραφει σε 2 ταμπλετες τη μερα και θα πινω παραπανω νερο, νομιζω ετσι τηα ειμαι οκ.

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dankannn

    Και εγώ παίρνω της optimen μια το πρωί και μια κατά τις 20:00 το βραδυ.
    Mηπως εσυ φιλε hellin παίρνεις 3 που αναγράφει η συσκευασία??
    Εγώ γενικά αυτό που λες το είχα παρατηρήσει όταν έπαιρνα 3 την μέρα η όταν δεν έπινα αρκετό νερό.

    </blockquote id=quote>
    Με τις ποσότητες που έχει μεσα νομίζω είναι υπερβολή 2 φορές τη μερα. Μια αρκεί

  12. #12
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    [/quote]
    Με τις ποσότητες που έχει μεσα νομίζω είναι υπερβολή 2 φορές τη μερα. Μια αρκεί
    [/quote]

    Oxι υπερβολή δεν ειναι αν σκεφτείς οτι σου λεει να παρεις 3 την μερα.
    Απλά εγώ παίρνω 2 και τις μέρες που δεν κάνω γυμναστική παίρνω κατι αμερικανικες φυτικες που μου έχει φέρει η θεια μου απο αμερικη.

    [:-crazy]

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dankannn

    </blockquote id=quote>
    Με τις ποσότητες που έχει μεσα νομίζω είναι υπερβολή 2 φορές τη μερα. Μια αρκεί
    [/quote]

    Oxι υπερβολή δεν ειναι αν σκεφτείς οτι σου λεει να παρεις 3 την μερα.
    Απλά εγώ παίρνω 2 και τις μέρες που δεν κάνω γυμναστική παίρνω κατι αμερικανικες φυτικες που μου έχει φέρει η θεια μου απο αμερικη.

    [:-crazy]
    [/quote]

    Ψαχτο λίγο και θα καταλήξεις στο ίδιο. Μη κοιτάς τι σου λέει.
    Καλύτερα να πάθεις αβιταμίνωση παρά υπερβιταμίνωση

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    23-09-07
    Location
    Greece.
    Posts
    357

    Default

    Εγώ παίρνω τις sypradin και τις epresat καλές είναι??
    pal

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Μη κολλάς εκεί δεν έχει και τόση σημασία η μάρκα. Ενα την ημερα είναι αρκετό.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Το οπτι μεν σιγκρινοντας το με πολυβιταμινες του φαρμακειου εχει μεσα τρελες ποσοτητες, απο 3 καψουλες τι μερα το εκανα 1,5 τις ημερες προπονησης και μια την μερα ξεκουρασης.

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    14-05-07
    Location
    Volos, Greece.
    Posts
    268

    Default

    Ακομα τα ιδια καθε φορα που περνω ειτε μιση ταμπλετα ειτε ολοκληρη οταν θα παω τουαλετα το χρωμα των ουρον μου συνεχιζει να ειναι κιτρινο εντονο, αν μια μερα δν παρω την πολυβιταμινη το οπτι-μεν δλδ δν εχω καθολου προβλημα, να την σταματησω? και ειναι ακομα 160 ταμπλετες περιπου σχεδον γεματο το κουτι.

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by hellin

    Ακομα τα ιδια καθε φορα που περνω ειτε μιση ταμπλετα ειτε ολοκληρη οταν θα παω τουαλετα το χρωμα των ουρον μου συνεχιζει να ειναι κιτρινο εντονο, αν μια μερα δν παρω την πολυβιταμινη το οπτι-μεν δλδ δν εχω καθολου προβλημα, να την σταματησω? και ειναι ακομα 160 ταμπλετες περιπου σχεδον γεματο το κουτι.
    </blockquote id=quote>


    ;opoia Πολυβιταμίνη και να παίρνεις εκτός από το ΑΝΙΜΑΛ ΠΑΚ(ΠΟΥ εκεί μιλάμε για ολόκληρη 11άδα,αν θυμάμαι καλά το κάθε σακουλάκι 11 χαπια έχει μεσα)

    μία πολυβιταμίνη με το πρωινό σου γεύμα και όταν εισαι σε στάδιο γράμμωσης και θες ακόμη περισσότερα θρεπτικά στοιχεία παιρνε μία πολυβιταμ΄νη με το πρωινό(πρώτο γευμα) και μία με το μεσημεριανό(4ο γεύμα)

    όσον αφορά στο χρώμα των ούρων σου είναι λογικό να γίνεται πιο σκούρο κίτρινο απλά ψάξτο λίγο και με το θέμα ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΝΕΡΟΥ .θέλει να αυξησεις την ποσότητα νερού που πίνεις. ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ 4,5 λιτρα ημερησιως.αν ακομη ειναι κιτρινα τα ουρα και δεν ειναι διαυγη αυξησε το και πηγαινε το τουλάχιστον στα 6

    ότι και να παίρνεις να ξέρεις πως είσαι υγιής μονάχα όταν τα όυρα σου εχουν χρώμα διαυγές.

    Υ.Γ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΙΜΑΛ ΠΑΚ τα ούρα μου όχι μόνο ήταν κίτρινα μα μύριζαν κιόλας.σα φωσφοριζέ ήταν βασικά
    no PAIN no GAIN

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-03-08
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    καλημερα!...η optimen tis ON δινει ολα τα συστατικα που γραφει απο πισω με 3 καψουλες..δν ειναι πολλες για την ποσοτητα των βιταμινων που περιεχει?..και ποια βιταμινη περιεχει ολες τις βιταμινες που χρειαζεται ενα bbuilder με μονο 1 καψουλα??ευχαριστω![:-angel]

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Καλημερα και απο εμενα.

    Μετα απο περιπου ενα μηνα χρησης του Animal Pak, θα συμφωνησω με οσους αναφερθηκαν σε κιτρινα ουρα με αρωμα (οχι λεβαντα!)

    Αυτο συμβενει παρ'ολο που καμια μερα η καταναλωση νερου δεν επεσε κατω απο τα 3λιτρα. Τα 11 χαπια του pak τα αλεθω στη μηχανη του καφε και τα αναμυγνυω με το μετα προπονιτικο shake πρωτεινης/δεξτροζης. Περνω μονο ενα Pak καθημερινα και αυτο παντα πρωι με το post workout shake. Δεν εχω αισθανθει καμια ιδιαιτερη διαφορα με τη χρηση του pak.

    Εχω ηδη παραγγειλει αλλη πολυβιταμινη η οποια "σπαει" σε 3 δοσεις του ενος χαπιου σε ημερησια βαση και μου φενεται αρκετα πληρης και με πολυ καλα reviews σε ολα τα γνωστα site. Προκειται για την "Alive!" http://www.bodybuilding.com/store/nw/al.html

    Την εχει χρησημοποιησει ποτε κανεις?
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-08
    Location
    athina, aigaleo, Cyprus.
    Posts
    97

    Default

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΛΕΤΕ?? ΕΛΕΟΣ!!! ΤΑ ΦΩΣΦΟΡΙΖΕ ΟΥΡΑ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Β.... ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ UNIVERSAL OTI ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΡΡΟΦΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ.... ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΟΣΦΟΡΙΖΕ ΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ!!!!

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    07-01-06
    Location
    .
    Posts
    419

    Default

    Περα απο το να φωσφορίζουν, υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα που να δείχνει ότι απορροφάται? Πχ πρέπει να έχουν κάποια συγκεκριμένη μυρωδιά??

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-08
    Location
    athina, aigaleo, Cyprus.
    Posts
    97

    Default

    OXI....

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jaymz

    Περα απο το να φωσφορίζουν, υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα που να δείχνει ότι απορροφάται? Πχ πρέπει να έχουν κάποια συγκεκριμένη μυρωδιά??
    </blockquote id=quote>

    εδώ δυστυχώς θα διαφωνήσω..! γιατί δε λέω καλό το ΒΒ, μα πρέπει να ακούμε και γιατρούς/διαιτολόγους καμία φορά.!


    καλώς 'η κακώς υπάρχει διχογνωμία στο πιο πάνω θέμα. Βασίλη (τεστο) αυτό οτι αν απορροφούνται καλά κ.τ..λ και πως τελικά όντως τα ουρα πρέπει να είναι κατακίτρινα το έχω ακούσει και γω.!

    η άλλη άποψη 'ομως υποστηρίζει ότι τα ούρα ενός υγιούς ατόμου πρέπει να έχουν χρώμα ΔΙΑΥΓΕΣ(ΔΙΑΦΑΝΟ ΔΗΛΑΔΗ) και σημαίνει πως πίνει αρκετές ποσότητες νερού και πως δεν είμαστε αφυδατωμένοι..!


    τώρα ο καθένας..ότι πιστευει..
    no PAIN no GAIN

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-08
    Location
    athina, aigaleo, Cyprus.
    Posts
    97

    Default

    φιλε και εγω αυτο ηξερα οτι πρεπει να ειναι ΔΙΑΥΓΕΣ για αυτο ρωτησα στην universal kai mou ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο!!! μου ειπαν οτι θα επρεπε να ανυσηχω αν δεν ιταν φωσφοριζε!!! οταν χρησιμοποιης animal pack μιλαμε τωρα... αν οχι τωτε πρεπει να ειναι διαβγες!!!

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by testostro

    φιλε και εγω αυτο ηξερα οτι πρεπει να ειναι ΔΙΑΥΓΕΣ για αυτο ρωτησα στην universal kai mou ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο!!! μου ειπαν οτι θα επρεπε να ανυσηχω αν δεν ιταν φωσφοριζε!!! οταν χρησιμοποιης animal pack μιλαμε τωρα... αν οχι τωτε πρεπει να ειναι διαβγες!!!
    </blockquote id=quote>

    Ε, αν ετσι ειπε η Universal ετσι θα ειναι [:-blindfold]
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    .
    Posts
    197

    Default

    παιδιά σκέφτομαι να πάρω και εγώ animal pak (τωρα με την ισοτιμία βγαίνει 15euro απο netrition:D)
    είδα στα σχόλια ότι κάθε serving είοναι 2 πακετάκια, θα ήταν καλύτερα αν δεν τα έπαιρνα και τα 2 μαζί? μπόρεί το ένα να μπεί με το πρωινό και το άλλο μετά την προόνηση για παράδειγμα?

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-10-05
    Location
    Greece.
    Posts
    54

    Default

    Εγώ βρίσκω την Orange Triad της Controlled Labs πολύ καλή και ολοκληρωμένη. Βέβαια δεν είναι 1 την ημέρα αλλά αυτό σε περιορίζει πολύ (πόσα να χωρέσεις σε 1 χάπι)

  29. #29
    New Member
    Join Date
    09-05-07
    Location
    Thessaloniki, Thessaloniki, Greece.
    Posts
    82

    Default

    Μια ερωτησουλα λιγο να κανω..!
    Παιρνω εδω και 2μηνες πολυβιταμινη Vital Plus Q10 ..!
    οπου να ναι τελειωνουν..!
    καλο ειναι να κανουμε κυκλους?

    2μηνες που με πολυβιταμινη και 1μηνα εκτος και μετα παλι το ιδιο συμπληρωμα?

    ή

    Μολις τελειωσει απλα να παρω αλλες πολυβιταμινες για να παρω διαφορετικες δοσεις που εχει η καθε εταιρια?

    ή

    Μολις τελειωσουν να κανω ενα μηνα αποχη και μετα να παρω αλλη μαρκας πολυβιταμινη ??

    Τι ειναι πιο σωστο? γιατι ψιλο μπερδευτικα,.,!!

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    μπορεις ομως να παρεις 2-3 διαφορετικου τυπου βιταμινες κ να παιρνεις καθε μερα διαφορετικη...πως σου φαινεται αυτο?
    dika


 
Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Mass-Tech Της MuscleTech - Γνώμες & Αξιολογήσεις
    By dimitris1991 in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 47
    Last Post: 11-10-16, 16:37
  2. Gaspari Anavite Πολυβιταμίνες - Γνώμες;
    By Dimitris stfs in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-13, 00:23
  3. Performaxx Πολυβιταμίνες Της Optimum Nutrition - Γνώμες;
    By GoDaemon in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 31-10-11, 06:46
  4. Πολυβιταμίνες (Multivitamins)
    By Hamurabi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 12-02-05, 07:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •