Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-07-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Ασκήσεις δικεφάλων με σφυριά(?)

    Καλησπέρα σε όλους, κάνω βάρη περίπου 2 χρόνια τώρα, και κατά τη διάρκεια αυτή απέκτησα πρόβλημα στους τένοντες και για να μην πολυλογώ δεν μπόρω να κάνω ασκήσεις δικεφάλων, όπως μπάρες και πιέσεις με αλτήρες, ας πούμε οποιαδήποτε άσκηση δικεφάλων στην οποία χρειάζεται οι παλέμες να κοιτάνε το ταβάνι. Ετσι με συμβουλή γυμναστή στράφηκα στα σφυριά αλλα νιώθω εναν περιορισμό στο ευρος των ασκήσεων. Θα μπορούσε καποιος να μου προτείνει μια ρουτίνα δικεφάλων αυστηρά με σφυριά η οτιδήποτε αλλο, εαν αυτό δεν πρόκειται να επιβαρύνει το προβλημα που ήδη έχω.
    Ευχαριστώ, καλή συνέχεια.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-08
    Location
    Thessaloniki, (and Boston, USA), Greece.
    Posts
    84

    Default

    Σε πειράζει το μονόζυγο με τις παλάμες προς το στήθος; (chin-ups) είναι καλή άσκηση για δικέφ.
    "The dictionary is the only place that success comes before work."

    ~Vince Lombardi

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    http://www.youtube.com/watch?v=0bnwxiwWkUs

    [:-thumbu]

    Kαλη αναρρωση απο μενα

  4. #4
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    κάποιες ασκήσεις ενδεικτικά: σφυριά εναλλάξ ή ταυτόχρονα με αλτήρες όρθιος ή καθιστός σε πάγκο με μικρή απόκλιση από την κατακόρυφο, κάμψεις στην τροχαλία με σκοινί, κάμψεις με στραβόμπαρα ή με ειδική μπάρα για σφυριά αν έχει το γυμναστήριο σου. επίσης δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τις λαβές για το ένα χέρι στην τροχαλία τρικεφάλων (πάνω ή κάτω) και αν σε ενοχλεί πέρνα την παλάμη μέσα και στήριξε τη λαβή στον καρπό. επίσης μπορείς να δένεις τους καρπούς σου και να χρησομποιείς ιμάντεσ που να τουσ δένεις στη μπάρα αν και μακροπρόθεσμα μάλλον κακό θα κάνει αφού δε θα γυμνάζονται και (λογικά)θα ατροφήσουν. έχω πάθει κι εγώ κάτι τέτοιο και με τον καιρό υποχώρησε και με "θυμάται" σπάνια πια... κάνε ασκήσεις για να δυναμώσεις τον καρπό και τον πήχη, σιγά σιγά, αυξάνοντας προοδευτικά την αντίσταση.

    πάντως δε μας είπες πόσο καιρό έχεις το πρόβλημα και τις λεπτομέρειες γενικά. αν επιμένει να πας σε ειδικό!!! το να το αφήνεις έτσι δεν είναι καλό.

    να ξέρεις ότι γυμναστής δε σημαίνει απαραίτητα και γνώστης. άρα οι συμβουλές του μπορεί να μην είναι σωστές. όπως κι εμείς δεν είμαστε ειδικοί... αν όμως το πρόβλημα είναι πρόσφατο, μάλλον είναι κούραση και με ξεκούραση θα περάσει.

    περαστικά!
    Νίκος
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  5. #5
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    κάποιες ασκήσεις ενδεικτικά: σφυριά εναλλάξ ή ταυτόχρονα με αλτήρες όρθιος ή καθιστός σε πάγκο με μικρή απόκλιση από την κατακόρυφο, κάμψεις στην τροχαλία με σκοινί, κάμψεις με στραβόμπαρα ή με ειδική μπάρα για σφυριά αν έχει το γυμναστήριο σου. επίσης δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις τις λαβές για το ένα χέρι στην τροχαλία τρικεφάλων (πάνω ή κάτω) και αν σε ενοχλεί πέρνα την παλάμη μέσα και στήριξε τη λαβή στον καρπό. επίσης μπορείς να δένεις τους καρπούς σου και να χρησομποιείς ιμάντεσ που να τουσ δένεις στη μπάρα αν και μακροπρόθεσμα μάλλον κακό θα κάνει αφού δε θα γυμνάζονται και (λογικά)θα ατροφήσουν. έχω πάθει κι εγώ κάτι τέτοιο και με τον καιρό υποχώρησε και με "θυμάται" σπάνια πια... κάνε ασκήσεις για να δυναμώσεις τον καρπό και τον πήχη, σιγά σιγά, αυξάνοντας προοδευτικά την αντίσταση.

    πάντως δε μας είπες πόσο καιρό έχεις το πρόβλημα και τις λεπτομέρειες γενικά. αν επιμένει να πας σε ειδικό!!! το να το αφήνεις έτσι δεν είναι καλό.

    να ξέρεις ότι γυμναστής δε σημαίνει απαραίτητα και γνώστης. άρα οι συμβουλές του μπορεί να μην είναι σωστές. όπως κι εμείς δεν είμαστε ειδικοί... αν όμως το πρόβλημα είναι πρόσφατο, μάλλον είναι κούραση και με ξεκούραση θα περάσει.

    περαστικά!
    Νίκος
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-07-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά για τα replies και τις συμβουλές. Βασικά το πρόβλημα εμφανίστηκε φέτος το Νοέμβριο με χλιαρούς στην αρχή πόνους και μέχρι τέλος Δεκεμβρίου οι πόνοι δεν υποφέρονταν. Με έπιανε πολύ την ώρα που τελείωνα το set και πήγαινα να αφήσω τους αλτήρες εκει ακριβώς που "ξεκλείδωνα" τα χέρια μου απο τα βάρη και γενικότερα στο κατέβασμα. Τώρα τους τελευταίους μήνες που αποφέυγω κάποιες ασκήσεισ και βάζοντας μια αλυφή(Voltaren) , έχει υποχωρήσει κατα 90% ασ πουμε, αλλα νιώθω ακόμα οτι μπορεί να ξανα εμφανιστεί αμα το πιέσω. Τις επόμενες μερες θα πάω σε κάποιο ειδικό(κάλιο αργά παρά ποτέ) να δώ τι ακριβώς είναι.
    Απλά πριν μπορούσα να δώσω περισσοτερο έμφαση στο μεσα και έξω δικέφαλο με ανοιχτές και κλειστές λαβές με μπάρα, τώρα δεν ξέρω κάτα πόσο μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς αυτές τις ασκήσεις.
    Ευαχαριστώ και πάλι καλη συνέχεια.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-07-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά για τα replies και τις συμβουλές. Βασικά το πρόβλημα εμφανίστηκε φέτος το Νοέμβριο με χλιαρούς στην αρχή πόνους και μέχρι τέλος Δεκεμβρίου οι πόνοι δεν υποφέρονταν. Με έπιανε πολύ την ώρα που τελείωνα το set και πήγαινα να αφήσω τους αλτήρες εκει ακριβώς που "ξεκλείδωνα" τα χέρια μου απο τα βάρη και γενικότερα στο κατέβασμα. Τώρα τους τελευταίους μήνες που αποφέυγω κάποιες ασκήσεισ και βάζοντας μια αλυφή(Voltaren) , έχει υποχωρήσει κατα 90% ασ πουμε, αλλα νιώθω ακόμα οτι μπορεί να ξανα εμφανιστεί αμα το πιέσω. Τις επόμενες μερες θα πάω σε κάποιο ειδικό(κάλιο αργά παρά ποτέ) να δώ τι ακριβώς είναι.
    Απλά πριν μπορούσα να δώσω περισσοτερο έμφαση στο μεσα και έξω δικέφαλο με ανοιχτές και κλειστές λαβές με μπάρα, τώρα δεν ξέρω κάτα πόσο μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς αυτές τις ασκήσεις.
    Ευαχαριστώ και πάλι καλη συνέχεια.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Χωρις να ειμαι γιατρος...εμενα για τενοντιτιδα μου ακουγεται....σε αυτη τη περιπτωση η μαγικη λεξη ειναι μια..ξεκουραση ....
    για οσο χρονικο διαστημα απαιτηθει.......
    Αλλα παντος ενας εμπειρος γιατρος θα ειναι σε θεση να σου δωσει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη.....

  9. #9
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Χωρις να ειμαι γιατρος...εμενα για τενοντιτιδα μου ακουγεται....σε αυτη τη περιπτωση η μαγικη λεξη ειναι μια..ξεκουραση ....
    για οσο χρονικο διαστημα απαιτηθει.......
    Αλλα παντος ενας εμπειρος γιατρος θα ειναι σε θεση να σου δωσει μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη.....

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μη βάζεις συνέχεια voltaren.Δεν κάνει καλό.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μη βάζεις συνέχεια voltaren.Δεν κάνει καλό.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Γιατί δεν κάνει καλό η εκτεταμένη χρήση αλοιφής Voltaren?
    "The Dynamic Oak"

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-06-05
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    1,020

    Default

    Γιατί δεν κάνει καλό η εκτεταμένη χρήση αλοιφής Voltaren?
    "The Dynamic Oak"

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iront

    Γιατί δεν κάνει καλό η εκτεταμένη χρήση αλοιφής Voltaren?
    </blockquote id=quote>
    Δε θυμάμαι να σου πω τον λόγο,πάντως το είχαμε συζητήσει σε ένα τοπικ και είχε αναφερθεί από τους πιο έμπειρους ότι περιέχει συστατικά που δε κάνουν και τόσο καλό σε παρατεταμένη χρήση.

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iront

    Γιατί δεν κάνει καλό η εκτεταμένη χρήση αλοιφής Voltaren?
    </blockquote id=quote>
    Δε θυμάμαι να σου πω τον λόγο,πάντως το είχαμε συζητήσει σε ένα τοπικ και είχε αναφερθεί από τους πιο έμπειρους ότι περιέχει συστατικά που δε κάνουν και τόσο καλό σε παρατεταμένη χρήση.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •