Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default χονδροπαθεια επιγονατιδας

    θελω να μου πειτε τη γνωμη σας, αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια ή ξερει τι παιζει γενικα.εχω χονδροπαθεια επιγονατιδας εδω και 2 χρονια και τωρα θα παω να κανω την επεμβαση γιατι εκτος του οτι δε με αφηνει να γυμνασω ποδια οπως πρεπει, με ενοχλει γενικοτερα.
    ειναι μια απλη επεμβαση και κραταει μονο μιση ωριτσα και για τα 2 γονατα.γινεται με λειζερ και με τοπικη ή ολικη αναισθησια.
    το ερωτημα ειναι να κανω ολικη ή τοπικη?θελω τοπικη αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι καποιοι που θελαν να κανουν τοπικη μολις αρχισε η επεμβαση αλλαξαν γνωμη....δηλαδη ποναει..αλλα καποιοι αλλοι την εχουν κανει.εχει κανει καποιος αυτη την επεμβαση?παλευεται?

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-07-08
    Location
    Thessaloniki, (and Boston, USA), Greece.
    Posts
    84

    Default

    Γειά σου, δεν έκανα την συγκεκριμένη επέμβαση και βέβαια δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι πρέπει να διαλέξεις αλλά έχω κάνει επέμβαση με λέιζερ και μάλιστα στο πίσω μέρος του γονατού μου, και το κάναμε με τοπική αναισθησία, και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

    Το ρίσκο που παίρνεις με την ολική αναισθησία είναι μεγάλη, αν και ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει σε καμία επέμβαση, η ολική αναισθησία είναι όσο πιό κοντά σε πεθαμένο γίνεται να είσαι χωρίς να πεθάνεις. Ο αδερφός μου είναι γιατρός αναισθησιολόγος και μου 'χει πει ο ίδιος ότι θα ήταν πάντα η τελευταία επιλογή του για τον εαυτό του. Ο άλλος μου αδερφός που έκανε επέμβαση στα δόντια, του έδωσαν ολική και έπαθε αλλεργική αντίδραση και δεν ξύπνησε για 3 μέρες και ξερνούσε συνέχεια. Όταν ο ίδιος τραυματίστηκε σε downhill mountain bike race και έσπασε διάφορα κόκκαλα, πήγε για μικρή επέμβαση (επίσης στα γόνατα!!) και διάλεξε την τοπική αυτή τη φορά!

    Τί είναι πόνος δίπλα σε τέτοια ρίσκα;... τουλάχιστον αν δεν ξέρεις πως αντιδράς στην ολική (δηλαδή αν δεν ξέρεις ότι την παίρνεις μια χαρά από άλλες περιπτώσεις), το γεγονός ότι *υπάρχει επιλογή* (και δεν σου λένε "αυτή η επέμβαση γίνεται μόνο με ολική αναισθησία" τότε θα επαίρνα την τοπική μαζί με κάτι γενικό παυσίπωνο ναρκωτικού τύπου που θα σου δίνουν πριν για να χαλαρώσεις.

    Περαστικά και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!
    "The dictionary is the only place that success comes before work."

    ~Vince Lombardi

  3. #3
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    heidi, αυτο ακριβως θα κανω τοπικη.εχω ξανακανει ολικη για σκολικοειδ. και δεν επαθα απολυτως τπτ και δεν ειχα καμια παρενεργεια αλλα δε ψηνομαι να ξανακανω..ποσο μαλλον τωρα που εχω επιλογη.
    thank you!

  4. #4

    Default

    crowley μετα απο χρονια βεβαια... ηθελα να ρωτησω αν τελικα εκανες την επμεβαση γτ εχω και εγω προβλημα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •