Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default Decline dumbell chest press vs barbel bench press

    Χτες το βραδυ δοκιμασα τις πιεσεις στηθους σε αναποδο παγκο με αλτηρες.Ομολογω οτι δεν ειχα δοκιμασει ποτε την συγκεκριμενη ασκηση,ειχα μεινει στις -so -called-"κλασσικες" ασκησεις..
    Πραγματικά,η ασκηση "δουλεψε" πολυ καλα σε μενα(πιο ευκολη εκτελεση,αδυναμια cheat,πολυ καλη αιματωση)και ειμαι ακομα πιασμενος.Η μερα"στηθους"τελειωσε με πιεσεις στηθους( dumbell incline) και pull over...(γενικα μου αρεσουν οι αλτηρες)..

    H ερωτηση μου ειναι,μπορουν να αντικατασταθουν οι πιεσεις παγκου με την αντιστοιχη ασκηση;απ'οτι ειδα και οι δυο ασκησεις θεωρουνται compound,και γυμναζουν τις ιδιες μυικες ομαδες..Ενταξει,μπορει να ειναι η αισθηση της πρωτης επαφης(αυτο μας παραπεμπει σε ρομαντζο κατι:D..)αλλα γενικα σαν ασκηση μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις...
    Ακουω γνωμες [:-bouncy]
    "No rest till six pack"

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-04-06
    Location
    Kozani-Thessaloniki, Greece.
    Posts
    200

    Default

    Είσαι ακόμη πιασμένος επειδή την έκανες πρώτη φορά... Πιο εύκολη είναι γιατί έχει μικρότερο range of motion σε σχέση με τις κανονικές πιέσεις πάγκου.

    Εγώ πάντως προτιμω για κάτω μέρος του στήθους να κάνω βυθίσεις...

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    οι πιέσεις πάγκου γυμνάζουν(κυρίως) το μεσαίο μέρος του στήθους και οι κατακλινείς πιέσεις κυρίως το κάτω,πάντως νομίζω με αλτήρες δέ μπορεί να αντικαταστήσει τις πιέσεις πάγκου.Εγώ θα έλεγα ότι η άσκηση που μπορεί να αντικαταστήσει τον πάγκο είναι οι βυθίσεις και νομίζω είναι η 2η βασικότερη άσκηση στήθους,και η αγαπημένη μου,μ'αυτή είχα πολύ καλά αποτελέσματα

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Φίλε μου εγώ είμαι κάπου ανάμεσα.Το καλό με τους αλτήρες είναι ότι και τα 2χερια δουλεύουν το ίδιο,ενώ στις πιέσεις με μπάρα μπορεί το ένα να σπρώχνει πιο πολύ από το άλλο.Επίσης ελέγχεις καλύτερα την άσκηση.Εμένα μου αρέσουν επειδή θεωρώ ότι είναι καλύτερο να γυμνάζεις το κάθε στήθος "μόνο" του.Εννοώντας ότι με την πίεση του κάθε χεριού γυμνάζεται το αντίστιχο στήθος,ενώ με το πάγκο αν κλέψεις-στραβώσεις την μπάρα-σπρώξεις πιο πολύ με το ένα χέρι,τότε νιώθεις το ένα μέρος πιο πρησμένο από το άλλο.Επίσης δε με κουράζουν τόσο πολύ οι αλτήρες και μπορώ να πω ότι νιώθω τους τρικεφάλους και του εμπρόσθιους δελτοειδής να δυναμώνουν καλύτερα.

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    gsatelite μην εχεις ψυχαναγκασμους φιλε
    Τι εννοω?
    Δεν ΠΡΕΠΕΙ να κανεις πιεσεις σε ισιο παγκο αμα βλεπεις οτι δε γινεται τιποτα το σπουδαιο .
    Επισης ειναι και ο ψυχολογικος κορεσμος στη μεση.Εγω μονο που σε διαβαζω καταλαβαινω οτι εχεις καλη ψυχολογια απο αυτην την αλλαγη

    Εκανες καλη επιλογη ασκησης για το σωμα σου και συγχαρητηρια

    Γενικα οι αλτηρες στο στηθος διανυουν μεγαλυτερο τοξο (ευρος ) κινησης με αποτελεσμα καλυτερη μυικη αναπτυξη

    Το μειονεκτημα ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα καταναλωνεις πολυ ενεργεια να τοποθετησεις τον αλτηρα πανω σου που σου εχει κοψει 2-3 επαν απο την ασκηση

    Μην αφηνεις ποτε στατικο το προγραμμα σου γιατι θα ειναι στασιμα και τα αποτελεσματα

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    οι πιέσεις πάγκου γυμνάζουν(κυρίως) το μεσαίο μέρος του στήθους και οι κατακλινείς πιέσεις κυρίως το κάτω,πάντως νομίζω με αλτήρες δέ μπορεί να αντικαταστήσει τις πιέσεις πάγκου.Εγώ θα έλεγα ότι η άσκηση που μπορεί να αντικαταστήσει τον πάγκο είναι οι βυθίσεις και νομίζω είναι η 2η βασικότερη άσκηση στήθους,και η αγαπημένη μου,μ'αυτή είχα πολύ καλά αποτελέσματα
    </blockquote id=quote>

    Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι πλεον η κινησιολογια του συγχρονου μποντι μπιλντινγκ εχει αρχισει να ξεφευγει αισθητα απο τις μπαρες κ να κατευθυνεται περισσοτερο προς τους αλτηρες λογω πολλων παραγοντων οπως αυτους που ανεφερε ο ΑΝΤΡΙΚΟΣ.
    Οι πιεσεις μπαρας ηταν ειναι κ θα ειναι μια βασικη πολυαρθρικη ασκηση σαν μετρο δυναμης ας πουμε,αλλα το θεμα ειναι οτι ναι μεν μπορεις κ να κλεψεις σηκωνοντας περισσοτερο με τον ενα χερι αλλα κ απο την αλλη οι αλτηρες πιστευω οτι εχουν ενα πολυ μεγαλο πλεονεκτημα οπως ειναι το κλεισιμο στο πανω σημειο της ασκησης!
    Κερδιζεις πλήρη διαταση στο κατω σημειο κ πληρη συσπαση στο πανω σημειο!
    Συμπερασμα για εμενα ειναι οτι για εναν αρχαριο ειναι αναγκαιο να γινονται ενω ειναι γεγονος οτι οι πιεσεις μπαρας λειτουργουν καλυτερα στον επικληνη κ οι αλτηρες στον ισιο!Αυτα!:D:D

  7. #7

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    οι πιέσεις πάγκου γυμνάζουν(κυρίως) το μεσαίο μέρος του στήθους και οι κατακλινείς πιέσεις κυρίως το κάτω,πάντως νομίζω με αλτήρες δέ μπορεί να αντικαταστήσει τις πιέσεις πάγκου.Εγώ θα έλεγα ότι η άσκηση που μπορεί να αντικαταστήσει τον πάγκο είναι οι βυθίσεις και νομίζω είναι η 2η βασικότερη άσκηση στήθους,και η αγαπημένη μου,μ'αυτή είχα πολύ καλά αποτελέσματα
    </blockquote id=quote>

    Επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι πλεον η κινησιολογια του συγχρονου μποντι μπιλντινγκ εχει αρχισει να ξεφευγει αισθητα απο τις μπαρες κ να κατευθυνεται περισσοτερο προς τους αλτηρες λογω πολλων παραγοντων οπως αυτους που ανεφερε ο ΑΝΤΡΙΚΟΣ.
    Οι πιεσεις μπαρας ηταν ειναι κ θα ειναι μια βασικη πολυαρθρικη ασκηση σαν μετρο δυναμης ας πουμε,αλλα το θεμα ειναι οτι ναι μεν μπορεις κ να κλεψεις σηκωνοντας περισσοτερο με τον ενα χερι αλλα κ απο την αλλη οι αλτηρες πιστευω οτι εχουν ενα πολυ μεγαλο πλεονεκτημα οπως ειναι το κλεισιμο στο πανω σημειο της ασκησης!
    Κερδιζεις πλήρη διαταση στο κατω σημειο κ πληρη συσπαση στο πανω σημειο!
    Συμπερασμα για εμενα ειναι οτι για εναν αρχαριο ειναι αναγκαιο να γινονται ενω ειναι γεγονος οτι οι πιεσεις μπαρας λειτουργουν καλυτερα στον επικληνη κ οι αλτηρες στον ισιο!Αυτα!:D:D

  8. #8
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    οι πιέσεις πάγκου γυμνάζουν(κυρίως) το μεσαίο μέρος του στήθους και οι κατακλινείς πιέσεις κυρίως το κάτω,πάντως νομίζω με αλτήρες δέ μπορεί να αντικαταστήσει τις πιέσεις πάγκου.Εγώ θα έλεγα ότι η άσκηση που μπορεί να αντικαταστήσει τον πάγκο είναι οι βυθίσεις και νομίζω είναι η 2η βασικότερη άσκηση στήθους,και η αγαπημένη μου,μ'αυτή είχα πολύ καλά αποτελέσματα
    </blockquote id=quote>

    Να πω εδω οτι οσον αφορα την κινησιολογια της καθε ασκησης(δηλ.του κατακλινους παγκου με αλτηρες,και τις πιεσεις παγκου με μπαρα)το πολυ γνωστο www.exrx.net αναφερει και τις δυο ασκησεις σαν compound (πολυαρθρικες) και σαν main target τον pectoralis major,sternal δηλ.τον κυριο μυ του στηθους.Πιστευω οτι βασικη διαφορα στις δυο αυτες ασκησεις ειναι οτι καποια στιγμη(που μακαρι να ερθει) δεν υπαρχουν αλτηρες με μεγαλα βαρη (ας πουμε στο δικο μου εχει μεχρι 40κιλα) οποτε αναγκαστικα πας στην μπαρα,οπως επισης,στον κατακλινη παγκο δεν μπορεις να κλεψεις(το προσπαθησα συνειδητα,και πονεσε ο ωμος μου)
    Επισης,θεωρω πιο "ασφαλεις" τους αλτηρες(αλλο να σου καθεται η μπαρα κολλαρο και να σε σηκωνουν,και αλλο να αφηνεις τον αλτηρα να πεφτει..)και με καλυτερο ευρος κινησης(η μπαρα γενικα ειναι πιο "αυστηρη" δασκαλα..)

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...enchPress.html

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...enchPress.html
    "No rest till six pack"

  9. #9
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    οι πιέσεις πάγκου γυμνάζουν(κυρίως) το μεσαίο μέρος του στήθους και οι κατακλινείς πιέσεις κυρίως το κάτω,πάντως νομίζω με αλτήρες δέ μπορεί να αντικαταστήσει τις πιέσεις πάγκου.Εγώ θα έλεγα ότι η άσκηση που μπορεί να αντικαταστήσει τον πάγκο είναι οι βυθίσεις και νομίζω είναι η 2η βασικότερη άσκηση στήθους,και η αγαπημένη μου,μ'αυτή είχα πολύ καλά αποτελέσματα
    </blockquote id=quote>

    Να πω εδω οτι οσον αφορα την κινησιολογια της καθε ασκησης(δηλ.του κατακλινους παγκου με αλτηρες,και τις πιεσεις παγκου με μπαρα)το πολυ γνωστο www.exrx.net αναφερει και τις δυο ασκησεις σαν compound (πολυαρθρικες) και σαν main target τον pectoralis major,sternal δηλ.τον κυριο μυ του στηθους.Πιστευω οτι βασικη διαφορα στις δυο αυτες ασκησεις ειναι οτι καποια στιγμη(που μακαρι να ερθει) δεν υπαρχουν αλτηρες με μεγαλα βαρη (ας πουμε στο δικο μου εχει μεχρι 40κιλα) οποτε αναγκαστικα πας στην μπαρα,οπως επισης,στον κατακλινη παγκο δεν μπορεις να κλεψεις(το προσπαθησα συνειδητα,και πονεσε ο ωμος μου)
    Επισης,θεωρω πιο "ασφαλεις" τους αλτηρες(αλλο να σου καθεται η μπαρα κολλαρο και να σε σηκωνουν,και αλλο να αφηνεις τον αλτηρα να πεφτει..)και με καλυτερο ευρος κινησης(η μπαρα γενικα ειναι πιο "αυστηρη" δασκαλα..)

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...enchPress.html

    http://www.exrx.net/WeightExercises/...enchPress.html
    "No rest till six pack"

  10. #10
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κάποιοι χωρίζουν το στήθος σε στερνικό (μέσο) και κλειδικό(άνω) ενώ συνήθως οι περισσότροι το χωρίζουν σε πάνω κάτω και μέσο ,σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια του arnold οι κατακλινείς πιέσεις γυμνάζουν κάτω και μέσο στήθος,ενώς οι επίπεδες πιέσεις μέσο

  11. #11
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κάποιοι χωρίζουν το στήθος σε στερνικό (μέσο) και κλειδικό(άνω) ενώ συνήθως οι περισσότροι το χωρίζουν σε πάνω κάτω και μέσο ,σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια του arnold οι κατακλινείς πιέσεις γυμνάζουν κάτω και μέσο στήθος,ενώς οι επίπεδες πιέσεις μέσο

  12. #12
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ..ok,αν και το θεμα παει για εντελως εγκυκλοπαιδικο...:D,thanx για την πληροφορια,αν μπορεις να μου δωσεις και κανενα link ή info για την εγκυκλοπαιδεια...
    [:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  13. #13
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ..ok,αν και το θεμα παει για εντελως εγκυκλοπαιδικο...:D,thanx για την πληροφορια,αν μπορεις να μου δωσεις και κανενα link ή info για την εγκυκλοπαιδεια...
    [:-thumbu]
    "No rest till six pack"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •