Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Άρσεις θανάτου για κύφωση?

    Έχω κύφωση ("καμπούρα") στη πλάτη την οποία εχω απο μικρός..
    Είμαι 24 τωρα (1,85m-90 κιλά) και όσο κάνω βάρη νιώθω οτι γίνεται χειρότερα για 2 λόγους:

    α) Διότι οι τραπεζοιδείς μου αναπτύσονται και κυρτώνουν μαζί με την πλάτη και φένεται πιο έντονα η καμπούρα (όχι τόσο έντονα αυτό όσο το "β")..

    β) Φέτος που αποφάσισα να δουλέψω "σωστά" το στήθος μου (η αλήθεια είναι οτι έχω βάλει αρκετό όγκο) το οποίο δεν έκανα παλιά διότι -όπως συμβάινει τώρα- "πετάει" πολύ έντονα προς τα εμπρός -λόγο καμπούρας και "άτονων" ώμων- και φένεται (ειδικά απο το πλάι) πολύ άσχημο σε συνδιασμό με ελαφρά γυναικομαστία.. Άστα να πάνε πραγματικά.. Όλα τα "στραβά" μαζί.. :(

    Τώρα τι κάνουμε γι αυτό..

    Αρχικά..

    1) Να κάνω άρσεις θανάτου? Βοηθάνε? Ένα φίλος που ασχολείται μου είπε να μήν κάνω διότι η λάθος στάση του σώματος μου δε βοηθάει να εκτελώ σωστά την άσκηση και επίσης δέ θα βοηθήσει ιδιαίτερα στο πρόβλημα μου.

    2) Αυτά που διάβασα σε άλλα post για τη Yoga ισχύουν? Βοηθάει καθόλου?

    Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη.. :)

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ορθοπεδικό για τις ασκήσεις που θα κάνεις στην αρχή. Αν το πρόβλημά σου δεν είναι μεγάλο τότε θα σου υποδείξει εκείνος ποιές ασκήσεις να κάνεις για να επανέλθει και με λίγα κιλά στην αρχή για να μην τραυματιστείς λόγω κακής στάσης. Έτσι θα βελτιωθεί η στάση του σώματός σου και πλέον έχεις μάθει και να εκτελείς τις ασκήσεις σωστά. Πιστεύω ότι αν δεν προκειται για πρόβλημα που να θέλει εγχείρηση βρε παιδί μου θα πάνε όλα καλά και θα επανέλθει το σώμα σου. Πάντα με τις οδηγίες του γιατρού σου.
    Προσωπικά έχω εμπειρία από μια κοπέλα που κάνουμε μαζί γυμναστική κάπου κάπου και έχει ανεπανορθωτη βλάβη στη πλάτη με αποτυχημένες εγχειρήσεις και και και...μην κάνεις κάτι που μπορεί αντί να βελτιώει να μεγαλώσει το πρόβλημα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Φίλε niknik καλύτερα άσε τις άρσεις γιατί όντως δε βοηθάει και πολύ η στάση του σώματος.Κάνε μερικές υπερεκτάσεις,δυνάμωσε κοιλιακού-ραχιέους ώστε να έχεις καλύτερη στάση και μετά πήγαινε σε έναν φυσιοθεραπευτή για να σε επαναφέρει στα ίσα σου.Γιατί δε το κοίταξες πιο πριν?Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.Επίσης όσο γυμνάζεις το στήθος,τόσο "τραβάει" τους όμους προς τα μπρος.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by teras View Post
    καλύτερα να συμβουλευτείς έναν ορθοπεδικό για τις ασκήσεις που θα κάνεις στην αρχή. Αν το πρόβλημά σου δεν είναι μεγάλο τότε θα σου υποδείξει εκείνος ποιές ασκήσεις να κάνεις για να επανέλθει και με λίγα κιλά στην αρχή για να μην τραυματιστείς λόγω κακής στάσης. Έτσι θα βελτιωθεί η στάση του σώματός σου και πλέον έχεις μάθει και να εκτελείς τις ασκήσεις σωστά. Πιστεύω ότι αν δεν προκειται για πρόβλημα που να θέλει εγχείρηση βρε παιδί μου θα πάνε όλα καλά και θα επανέλθει το σώμα σου. Πάντα με τις οδηγίες του γιατρού σου.
    Προσωπικά έχω εμπειρία από μια κοπέλα που κάνουμε μαζί γυμναστική κάπου κάπου και έχει ανεπανορθωτη βλάβη στη πλάτη με αποτυχημένες εγχειρήσεις και και και...μην κάνεις κάτι που μπορεί αντί να βελτιώει να μεγαλώσει το πρόβλημα.
    ποτε μια κυφοση θελει εγχειριση????

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ασε στην άκρη για την ώρα τις άρσεις και εστίασε σε ασκησιολόγιο όπως σε αυτό που θα δεις σε αυτά τα 2 τόπικ: Eπίσης μην αμελείς τους κοιλιακούς, οι οποίοι ειναι βασικοί για να στηρίζουν την σπονδυλική στήλη καθώς και ασκήσεις ώμων και ραχιαίων. Στο τέλος, μαζι με τις διατάσεις, πήγαινε στο μονόζυγο και στηρίξου στον αερα (κρεμασμενος χωρις να ταλαντευεσαι). ετσι η σπονδυλικη στηλη αποσυμπιεζεται και αναγκαζεται να ευθειαστεί.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24497

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=31983
    Last edited by Kardoula; 12-09-13 at 16:12.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ασε στην άκρη για την ώρα τις άρσεις και εστίασε σε ασκησιολόγιο όπως σε αυτό που θα δεις σε αυτά τα 2 τόπικ: Eπίσης μην αμελείς τους κοιλιακούς, οι οποίοι ειναι βασικοί για να στηρίζουν την σπονδυλική στήλη καθώς και ασκήσεις ώμων και ραχιαίων. Στο τέλος, μαζι με τις διατάσεις, πήγαινε στο μονόζυγο και στηρίξου στον αερα (κρεμασμενος χωρις να ταλαντευεσαι). ετσι η σπονδυλικη στηλη αποσυμπιεζεται και αναγκαζεται να ευθειαστεί.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=24497

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=31983
    5 χρονακια περασαν καλε εορταζουσα
    Victory loves preparation...

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by gilera180 View Post
    ποτε μια κυφοση θελει εγχειριση????
    Μόνο σε ακραίες περιπτώσεις και εφόσον έχουν εξαντληθεί ως λύσεις ο κηδεμόνας και οι κατάλληλες ασκήσεις για την αντιμετώπισή της.
    Last edited by stepan4; 12-09-13 at 16:56.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    5 χρονακια περασαν καλε εορταζουσα
    Aααααχχχχχχχ... γέρασα και τα μάτια μου δεν βλέπουν καλά αγόρι μου

    πω πω γκαφααααααααααααααααααα

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Μόνο σε ακραίες περιπτώσεις και εφόσον έχουν εξαντληθεί ως λύσεις ο κηδεμόνας και οι κατάλληλες ασκήσεις για την αντιμετώπισή της.
    ρωταω γιατη και εγω στα 17 ειχα βαλει κηδεμονα αλα τον φορεσα κατα 5μηνο δεν την παλεψα αλλο.τωρα στα 22 οταν σηκωνο βαρη πολλα στην δουλεια με πιανη κατι σα να με ενοχλη σε εκεινο το σημειο τις κηφοσης και φωβαμαι μηπως εχω κανει καμια ζημια....

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    Για παρομοιο λογο ειχα ξεκινησει gym...οτι κ να προπονουσα για τον 1ο χρονο επεζα μαζι κ μονοζυγο με κοιλιακους κ ραχιαιους πριν αρχισω...Τωρα γυμναζομαι 6 χρονια δεν εχω ιχνος κυφωσης η σκολιωσης
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by gilera180 View Post
    ρωταω γιατη και εγω στα 17 ειχα βαλει κηδεμονα αλα τον φορεσα κατα 5μηνο δεν την παλεψα αλλο.τωρα στα 22 οταν σηκωνο βαρη πολλα στην δουλεια με πιανη κατι σα να με ενοχλη σε εκεινο το σημειο τις κηφοσης και φωβαμαι μηπως εχω κανει καμια ζημια....
    Καλύτερα κλείσε άμεσα ένα ραντεβού με έναν ορθοπεδικό για το καλό σου....
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Καλύτερα κλείσε άμεσα ένα ραντεβού με έναν ορθοπεδικό για το καλό σου....
    εχω κλειση ειδη....με γυμανστηριο και φισιοθεραπειες υπαρχει περιπτωση να διορφοσω (οσο γινεται)την κυφοση για την με τον κηδεμονα δεν παιζει να κανω κατι γιατη δεν μπωρω να το φορεσω....

  13. #13
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Δεν ξέρω το μέγεθος της κύφωσής σου για να σου απαντήσω. Αυτό θα το δει ο γιατρός και θα σου πει.

    Αν είναι χαλαρή κύφωση (κύφωση στάσης), τότε μπορείς να την διορθώσεις με φυσιοθεραπείες και ασκήσεις.

    Αλλιώς, μόνο με χιερουργείο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by cuban View Post
    Δεν ξέρω το μέγεθος της κύφωσής σου για να σου απαντήσω. Αυτό θα το δει ο γιατρός και θα σου πει.

    Αν είναι χαλαρή κύφωση (κύφωση στάσης), τότε μπορείς να την διορθώσεις με φυσιοθεραπείες και ασκήσεις.

    Αλλιώς, μόνο με χιερουργείο.
    για να φανταστης στα 17 φορεσα κηδεμονα (δν ολοκληροσα την θεραπεια το εβαλα κανα 5μηνο)που σειμενη οτι ειχα πανω απο 40 μυρες....

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    Για παρομοιο λογο ειχα ξεκινησει gym...οτι κ να προπονουσα για τον 1ο χρονο επεζα μαζι κ μονοζυγο με κοιλιακους κ ραχιαιους πριν αρχισω...Τωρα γυμναζομαι 6 χρονια δεν εχω ιχνος κυφωσης η σκολιωσης
    Αδερφε ποσες μοιρες κυφωση ειχες????

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    Quote Originally Posted by gilera180 View Post
    Αδερφε ποσες μοιρες κυφωση ειχες????
    ειχα αρκετες φιλε αριθμο τωρα δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια, αλλα φαινοταν με το ματι πολυ...Μου ειχε δωσει κ ναρθηκα ο γιατρος τοτε ημουν 17 χρονων κ μου ειπε ειναι πολυ καθοριστικο να τον φορας γιατι μετα τα 18 τα κοκαλα δεν θα μπορουν ν αλλαξουν θεση...Τον ναρθηκα δεν τον φορεσα ποτε, θεραπευτηκα απολυτως απο το gym
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  17. #17

    Default

    Quote Originally Posted by maxmuscle View Post
    ειχα αρκετες φιλε αριθμο τωρα δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια, αλλα φαινοταν με το ματι πολυ...Μου ειχε δωσει κ ναρθηκα ο γιατρος τοτε ημουν 17 χρονων κ μου ειπε ειναι πολυ καθοριστικο να τον φορας γιατι μετα τα 18 τα κοκαλα δεν θα μπορουν ν αλλαξουν θεση...Τον ναρθηκα δεν τον φορεσα ποτε, θεραπευτηκα απολυτως απο το gym
    ρωταω γιατη και εγω ειχα βαλει κηδεμονα αλλα δεν τελειοσα την θεραπεια...και θελω να προσπαθησω μηπως κανω τπτ με την γυμναστηκη


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •