Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Member boreli13's Avatar
    Join Date
    16-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    29

    Default Βαρη σε συνδυασμο με tae kwon do

    Καλησπερα!!Εδω και 6 μηνες περιπου εφαρμοζω το all in one sf52 του Παρη Νικολαου..Μου αρεσει και εχω δει καλα αποτελεσματα γιαυτο και το κραταω,αλλαζοντας ανα 2μηνο περιπου μια ασκηση για καθε ομαδα για να μην παραμενει ιδιο..
    Οι προπονησεις μου ειναι δευτερα-τεταρτη-παρασκευη και τριτη-πεμπτη αεροβια.Το προγραμμα διατροφης μου ειναι εδω και ενα χρονο ακριβως ''βιδωμενο'' στα ιδια,εφοσον βλεπω οτι δουλευει σε εμενα.Ειμαι 33 χρονων και υψος 1,74 και 76 κιλα.Θερμιδες συντηρησης 2900 περιπου με 195/315/75 περιπου.
    Το θεμα μου ειναι οτι θελω να ξεκινησω προπονησεις tae kwon do και θελω να ρωτησω εαν αυτο που σκεφτομαι σαν προγραμμα θα με βοηθησει ή θα με κανει να σερνομαι..σκεφτομαι δευτερα και τεταρτη βαρη(χωρις ασκησεις γ ποδια) και μετα tae kwon do,τριτη πεμπτη μονο tae kwon do και παρασκευη μονο βαρη(με ασκησεις ποδιων μεσα)..σαβ/κο ρεπο..
    Ολος ο σχεδιασμος εγινε με βαση το προγραμμα που εχω τωρα στα βαρη και επειδη δ θελω να αλλαξω,προς το παρον,σε κλασσικα split..περιμενω γνωμες αν στεκει σαν ιδεα και αν θα πρεπει να αλλαξει κ η διατροφη λιγο,απο τη στιγμη μαλιστα που αυξανονται οι θερμιδες συντηρησης..

  2. #2
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    γνωμη μου σαν πρωην αθλητης, της μερες του ταεκβοντο μην κανεις βαροι. το αθλημα ειναι απαιτητικο και θελει αρκετη ενεργεια καθως ειναι με ξεσπασματα . και παντα μα παντα ΠΑΡΑ πολυ καλες διατασεις για να μην εχεις θεμα με τα ανοιγματα σου

  3. #3
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    4 μέρες συνεχόμενες tae kwοn do και διπλές προπονήσεις ? Βαρύ πρόγραμμα... Έως και υπερβολικό θα έλεγα.

    Γιατί δε βάζεις μόνο Τρίτη και Πέμπτη πολ. τέχνη και να κρατήσεις τα βάρη σου όπως τα έχεις ?

    Αλλιώς, θα έλεγα να κάνεις το πρόγραμμά σου όπως το γράφεις, αλλά να μην κάνεις καθόλου βάρη την Τετάρτη.

    Δηλαδή :

    Δευτέρα : Βάρη χωρίς πόδια - πολ. τέχνη
    Τρίτη : Πολ. Τέχνη
    Τετάρτη : Πολ. Τέχνη
    Πέμπτη : Πολ. Τέχνη
    Παρασκευή : Βάρη με πόδια
    Σ/Κ: Ρεπό

    Αν το κάνεις έτσι, ανέβασε τις θερμίδες σου κατά 200-250, από υδατάνθρακες. Δες πως θα αντιδράσει το σώμα σου, και ανάλογα θα κρίνεις αν θα τις κρατήσεις έτσι τις θερμίδες, ή θα τις αλλάξεις πάλι.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. καλησπερα! :) - ερώτηση για συνδυασμό αερόβιας με βάρη
    By AfitnessGirl in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 3
    Last Post: 13-05-13, 14:09
  2. Πρόγραμμα για συνδυασμό βάρη-πολεμικές τέχνες
    By mafia in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-08, 01:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •