Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default The Get Shredded Diet - by John Berardi

    Μετα απο αρκετη ερευνα για τροπους γρηγορης απωλειας λιπους, αναμεσα σε πολλα copy righted αρθρα και e books βρηκα και ενα που μπορω να ποσταρω νομιμα :D

    Το παρακατω αρθρο ανηκει στον John Berardi και μπορει να βρεθει αυτουσιο εδω: http://www.t-nation.com/readTopic.do?id=1150209

    Περιληπτικά, περιγραφει τη διατροφη και τα συμπληρώματα τα οποια ο ιδιος προτείνει για την καυση ~0,5-1% λιπους ανα εβδομάδα για 6-12 εβδομαδες.

    Enjoy!


    Download Attachment:
    The Get Shredded Diet by John Berardi.pdf
    132.06KB
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  2. #2

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Thanks Bασίλη, έχουμε διάβασμα να ρίξουμε....![:-thumbu]

  3. #3
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    Την διαβασα μονορουφι,και θα μπορουσα να την κανω,αλλα αν εβρισκα και τα συμπληρωματα που λεει,γιατι,ας πουμε greens+daily detox,ή hot-rox,ή power drive δεν μπορω μαλλον να βρω εδω(εκτος εαν υπαρχει αντιστοιχια σε αλλα παρασκευασματα που μπορουμε να βρουμε εν Ελλαδι)
    Σπαρτιατικη,και δυνατη διαιτα,αλλα αν διαβασεις το σκεπτικο του συγγραφεα,δεν απεχει και πολυ απο την bb φιλοσοφια..
    Μεγαλε...1763 θερμιδες την ημερα για 6-12 εβδομαδες+ gym...πραγματικα Σπαρτιατικη..δεν στεκεσαι χωρις συμπληρωματα...αξιζει μαλλον τον κοπο,αλλα για hardcore καταστασεις[:-bouncy]
    ...Σωστος ο Dr..[:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-07-07
    Location
    ATHENS, GREECE, Greece.
    Posts
    169

    Default

    ε αμα το λεει ο μπεράρντι έτσι θα είναι...εγώ δηλαδή πρέπει να ζήσω με 1500 θερμίδες..αν αποφασίσω να γίνω ανορεξικό μοντέλο θα ακολουθήσω αυτή την αηδία των 100 γρ πρωτεινης και 40 υδατανθράκων.

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by arnold13

    ε αμα το λεει ο μπεράρντι έτσι θα είναι...εγώ δηλαδή πρέπει να ζήσω με 1500 θερμίδες..αν αποφασίσω να γίνω ανορεξικό μοντέλο θα ακολουθήσω αυτή την αηδία των 100 γρ πρωτεινης και 40 υδατανθράκων.
    </blockquote id=quote>


    +1

    Δηλαδη δεν υπαρχει πιο ορθοδοξος/αποδοτικοτερος τροπος? Αμα βαλει 50-70 γρ υδατανθρακα στο μεταπροπονητικο και ισως κανενα μηλο στο προπρονητικο θα ναι τοσο λαθος??
    Και τοσο λιπος τι χρησιμοτητα εχει?Γιατι δεν απαντα σε αυτα τα πραγματα?
    Ειναι καποιοι που ειναι αιρετικοι μονο και μονο για να ειναι διαφορετικοι , οχι περισσοτερο αποτελεσματικοι.Μετα αυτοβαφτιζονται σε diet gurus και ολα καλα

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gsatelite

    Την διαβασα μονορουφι,και θα μπορουσα να την κανω,αλλα αν εβρισκα και τα συμπληρωματα που λεει,γιατι,ας πουμε greens+daily detox,ή hot-rox,ή power drive δεν μπορω μαλλον να βρω εδω(εκτος εαν υπαρχει αντιστοιχια σε αλλα παρασκευασματα που μπορουμε να βρουμε εν Ελλαδι)
    Σπαρτιατικη,και δυνατη διαιτα,αλλα αν διαβασεις το σκεπτικο του συγγραφεα,δεν απεχει και πολυ απο την bb φιλοσοφια..
    Μεγαλε...1763 θερμιδες την ημερα για 6-12 εβδομαδες+ gym...πραγματικα Σπαρτιατικη..δεν στεκεσαι χωρις συμπληρωματα...αξιζει μαλλον τον κοπο,αλλα για hardcore καταστασεις[:-bouncy]
    ...Σωστος ο Dr..[:-thumbu]
    </blockquote id=quote>

    Καποια απο τα συμπλυρωματα που αναφερει ειναι υπερβολικα κατα τη γνωμη μου. Φυσικα εχει "επαγγελματικους" δεσμους με τη συγκεκριμενη εταιρια παρασκευης των συμπληρωματων που αναφερει (Biotest) οποτε δεν βρισκω παραλογη την υπερβολικη (παντα κατα τη γνωμη μου) αναφορα σε συμπληρωματα.

    Τα greens+daily detox,ή hot-rox,ή power drive που αναφερει δεν ειναι τα απαραιτητα συστατικα επιτυχιας μιας τετιας διατας. Η πειθαρχεια και η δυνατη θεληση ειναι.

    Στην τελικη, μπορεις πολυ απλα να παρεις Cal C Vita και ALA/DHA/EPA, τρωγοντας σε καθε σου γευμα λαχανικα (τα 40-50γρ υδατανθρακα που αναφερει ειναι πανω απο 1 κιλο μαρουλι/σπανακι την ημερα - μπορεις να φας τοσο πολυ? :D) και θα εισαι μια χαρα (fat burning wise, γιατι γιατρος δεν ειμαι να σου πω τι επιπτωσεις θα εχει στον οργανισμο σου η οποιαδηποτε διατα)

    Προσωπικα κανω μια παρομοια διατα (CKD - psmf / 1200-1300cal) και τα συμπληρωματα που θα χρησιμοποιουσα ειναι:

    1. whey isolate για PWO
    2. casein για απελευθερωση αμινοξεων κατα τη διαρκεια του υπνου χωρις τις θερμιδες που θα επερνες απο ενα cottage ή low fat τυρι (τρικαλινο 10% πχ - imba τυρακι, αλλα οχι για διαιτα 1200cal)
    3. bcaa
    4. glutamine
    5. creatine (δεν χρησιμοποιω ακομη, αλλα θα τη χρησιμοποιουσα αν η μεση μου επετρεπε να δωσω το 100% στην προπονηση)
    6. Sida Cordifolia + Caffeine (οταν με το καλο ερθει η Caffeine απο το discount)
    7. Πολυβιταμινη
    8. Flaxseed oil / Ω3 + DHA/EPA
    9. ZMA (οταν με το καλο ερθει η παραγγελια απο netrition)
    10. milk thistle / gte (οταν με το καλο ερθει η παραγγελια απο netrition)

    (και λεω τον Bernardi υπερβολικο :D:D:D:D:D)

    Επι της ουσιας (κατα τη γνωμη μου) οποιος θελει να χασει λιπος γρηγορα (για οποιονδηποτε λογικο η παραλογο λογο..) μπορει να το πετυχει με την psmf διατα του Berardi του Mcdonald και πολλων αλλων, αλλα κυριως με τη δικη του, αναντικαταστατη, θεληση!
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:[i]Originally posted by v4vasilis

    οποιος θελει να χασει λιπος γρηγορα

    </blockquote id=quote>

    Αν γινεται μπορεις να εξηγησεις το πως γινεται να χανεις γρηγορα λιπος?Κι οταν λες γρηγορα , ποσο γρηγορα?πανω απο 0,5% bf την εβδομαδα πχ?
    και γιατι μια διαιτα ειναι ανωτερη στο να χανεις λιπος απο μια αλλη οταν ειναι ιδιων θερμιδων?
    Αλλο βαρος , αλλο νερο , αλλο λιπος ετσι?

    Εγω ξερω ενα τροπο να χασεις ΓΡΗΓΟΡΑ λιπος και ειναι παρανομος.
    Και δουλευει και με αρκετες διαιτες:D

  8. #8
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    [/quote]


    Εγω ξερω ενα τροπο να χασεις ΓΡΗΓΟΡΑ λιπος και ειναι παρανομος.
    Και δουλευει και με αρκετες διαιτες:D
    [/quote]
    Ποιο τρόπο? έτσι απλά σαν απορία...[:-fight]
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by malmsteen

    </blockquote id=quote>


    Εγω ξερω ενα τροπο να χασεις ΓΡΗΓΟΡΑ λιπος και ειναι παρανομος.
    Και δουλευει και με αρκετες διαιτες:D
    [/quote]
    Ποιο τρόπο? έτσι απλά σαν απορία...[:-fight]
    [/quote]

    Πού ζεις ? ετσι απλα σαν απορια :D

  10. #10

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by malmsteen

    </blockquote id=quote>


    Εγω ξερω ενα τροπο να χασεις ΓΡΗΓΟΡΑ λιπος και ειναι παρανομος.
    Και δουλευει και με αρκετες διαιτες:D
    [/quote]
    Ποιο τρόπο? έτσι απλά σαν απορία...[:-fight]
    [/quote]

    Πού ζεις ? ετσι απλα σαν απορια :D

  11. #11
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ...χμμ..
    @v4vasillis..
    ..ακομα και να μπορουσα να παρω τοσα συμπληρωματα μαζι(που ενταξει κατι κρεατινες,αμινοξεα,πρωτεινες,ω-3 cal-c-vita τα εχω στο προγραμμα..)..και παλι θα το σκεφτομουν..με δεδομενο οτι ο σκοπος μου ειναι να ανεβω σε δυναμη(αρα και ογκο) μακροπροθεσμα,και οχι να ανεβω στο catwalk για διαγωνισμο,ειδικα αυτην την εποχη που με το ζορι φτανω τα 80 κιλα με 1,87 υψος..
    Δεν παυει παντως να ειναι extreme τροπος απωλειας βαρους-0,5 με 1% /βδομαδα διαιτας-και στην τελικη,προτιμω τον "παραδοσιακο" τροπο σιτισης μας για την ωρα..τι κακο εχει το κοτοπουλακι δλδ;
    [:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  12. #12
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    ...χμμ..
    @v4vasillis..
    ..ακομα και να μπορουσα να παρω τοσα συμπληρωματα μαζι(που ενταξει κατι κρεατινες,αμινοξεα,πρωτεινες,ω-3 cal-c-vita τα εχω στο προγραμμα..)..και παλι θα το σκεφτομουν..με δεδομενο οτι ο σκοπος μου ειναι να ανεβω σε δυναμη(αρα και ογκο) μακροπροθεσμα,και οχι να ανεβω στο catwalk για διαγωνισμο,ειδικα αυτην την εποχη που με το ζορι φτανω τα 80 κιλα με 1,87 υψος..
    Δεν παυει παντως να ειναι extreme τροπος απωλειας βαρους-0,5 με 1% /βδομαδα διαιτας-και στην τελικη,προτιμω τον "παραδοσιακο" τροπο σιτισης μας για την ωρα..τι κακο εχει το κοτοπουλακι δλδ;
    [:-thumbu]
    "No rest till six pack"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •