Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 27 of 27
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default Στόχοι νέου έτους.. Από 17.3 κιλά μυς στα πόσα?!?

    Είμαι 22 χρονών και γυμνάζομαι σχεδόν 3 χρόνια με κάθε χρόνο 1-2 μήνες παύση και τελευταία είχα μια μεγάλη παύση (κοινός τα παράτησα για διάφορους λόγους) από τον Δεκέμβρη μέχρι τον Μάιο που παρόλαυτα δεν έχασα και κάτι φοβερό και αυτήν την στιγμή είμαι όπως πριν ή και καλύτερα.
    Αυτά τα χρόνια χρησιμοποιώ πρωτεΐνη και κρεατίνη. Κάθε χειμώνα κάνω 1-2 κύκλους κρεατίνης.
    Η χειμερινή διατροφή μου δεν ήταν αυτή που χρειαζόταν σίγουρα. Δεν μπορώ να σας δώσω ακριβώς στοιχεία από το πως ξεκίνησα πάντως φυσικά διαφορά υπάρχει όσο γυμνάζομαι. Από ότι θυμάμαι πάντως ήμουν αρκετά λεπτός.. κάτι παραπάνω από 60.. καμία μορφή στο σώμα.. λίπος αρκετό.. μικρός ασχολούμουνα με Στίβο αλλά ποτέ δεν είχα ούτε καν ως λεπτός ένα γραμμωμένο σωστό σώμα.


    Η τελευταία λιπομέτριση έδειξε..
    73.8 κιλά
    17.3 κιλά μυς
    47,4κιλά - 64% νερά
    και 12.3% λίπος που τώρα πρέπει να είναι αρκετά κοντά στο 10(σύντομα θα κάνω λιπομέτριση για την συζήτηση του άλλου τοπικ)!

    Για να μην παρασυρθείτε από το γεγονός της μεγάλης παύσης μου πέρσι το Πάσχα είχα 17.8 κιλά μυς με περισσότερο λίπος.


    Θα ήθελα να μου πείτε τι μυς πιστεύεται ότι ΜΠΟΡΩ να έχω μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι με φυσικά συμπληρώματα (3-4 κύκλους κρεατίνης τον χειμώνα, πρωτείνη, bcaa, animal pak πολυβιταμίνη), πάρα πολύ καλό και πολύ φαί τον χειμώνα, τυπικός στις προπονήσεις μου (4-5 φορές την βδομάδα με 1-1.5 ώρες την φορά) σωστό ύπνο.
    Θέλω όσο πιο πολύ ρεαλιστικές απαντήσεις.. έχοντας στο μυαλό σας ότι έχω ένα μέτριο γονίδιο.

    Τι θέλω εγώ χωρίς να ξέρω αν είναι εφικτό σε ένα χρόνο ή αν θέλει πολλά χρόνια?
    το 17.3 να είναι του χρόνου τέτοιο καιρό 19.3 με 10% λίπος. Δηλαδή αν το πάμε αναλογικά να είμαι 81.5 κιλά.
    Και μακρινός στόχος είναι τα 21.5 κιλά μυς που αναλογικά σημαίνει 90κιλά σώμα που τυχαίνει να είναι το σώμα συγγενή μου.


    Για την ιστορία σήμερα σε στήθος (πρόγραμμα πυραμίδας) στο τελευταίο σετ έκανα τα 80κιλά 3 επαναλήψεις. Δικέφαλα σφυριά παίζω τελευταίο σετ 20κιλά για 4 επαναλήψεις στο κάθε χέρι.

    Σύντομα θα βάλω και φωτογραφίες μου στην ανάλογη κατηγορία αλλά περιμένω να γραμμώσω λίγο ακόμα :P

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    Αντι για τα bcaa που γράφω σκέφτομαι να πέρνω στους περιόδους κρεατίνης και μόνο και μια δόση από EAS MUSCLE ARMOR που περιέρχει HMB 1.5γρ, Αργινινη 7γρ, Γλουταμίνη 7γρ, BCAA 2γρ, Ταυρίνη 3γρ
    Έτσι θα είμαι καλημένος πλήρως από αμινοξέα.

    Αλλά μήπως με τόσο συμπλήρωμα θα κάνω καμιά ζημιά στο σηκώτι μου? πρωτείνη, καθαρή κρεατίνη, πολυβιταμίνη animal pak και muscle armor? Μήπως όλα αυτά είναι πιο επιβλαβείς και από τα πόσιμα αας?

  3. #3
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Μου επιτρέπεις μια ερώτηση, καθαρά από απορία?

    Τα ποσοστά που παραθέτεις, μου φαίνονται αρκετά ακριβή! Μπορείς να μου πεις πώς έκανες τις μετρήσεις?

    Επίσης, άσχετα με το πόσο γραμμωμένος είσαι, ανέβασε φωτό. Θα μας βοηθήσουν να σε κατευθύνουμε καλύτερα!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    απλά ένα σχόλιο σχετικά με την λιπομέτρηση,
    Η πιό επιστημονική μέθοδος είναι αυτή που κάνουν οι Ενδοκρινολόγοι η οποία απαιτεί καί κάποια προεργασία, πχ δέν θα φάς κάποιες συγκεκριμένες τροφές, δέν θα πείς νερό 5 ώρες (νομίζω) πρίν την μέτρηση, κλπ

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    Μόλις ανέβασα φωτογραφίες μου εδώ.. βρήκα και παλιές..

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9053


    Λιπομέτριση με μια από τις ακριβές ΤΑΝΙΤΑ.
    Η οποία είναι του γυμναστηρίου του θείου μου που γράφω.. έχει ακρίβεια και δουλεύει σωστά γιατί ο θείος μου κάνει λιπομετρίσεις κάθε μήνα για να βλέπει τις διαφορές του και δουλεύει σίγουρα σωστά.. καθώς και σε εμένα το βλέπουμε ότι δουλεύει σωστά.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Επειδη απο λιπομετρησης και εγω δεν τα παω καλα μια φορα εχω κανει στην ζωη μου αλλα μου φαινονται λιγα 17,3 κιλα μυς . Εγω στην λιπομετρηση που εκανα μου εβγαλε 50 κιλα μυς 36 κιλα λιπος και ειμουν τοτε 110.60 . Αλιπη μαζα ηταν καπου στα 74 κιλα . Η λιπομετρηση εμενα εγινε με κατι αυτοκολητακια που κολας στα ποδια και στα χερια και σου βαζει κατι καλοδιακια .

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by 200sx

    Αντι για τα bcaa που γράφω σκέφτομαι να πέρνω στους περιόδους κρεατίνης και μόνο και μια δόση από EAS MUSCLE ARMOR που περιέρχει HMB 1.5γρ, Αργινινη 7γρ, Γλουταμίνη 7γρ, BCAA 2γρ, Ταυρίνη 3γρ
    Έτσι θα είμαι καλημένος πλήρως από αμινοξέα.

    Αλλά μήπως με τόσο συμπλήρωμα θα κάνω καμιά ζημιά στο σηκώτι μου? πρωτείνη, καθαρή κρεατίνη, πολυβιταμίνη animal pak και muscle armor? Μήπως όλα αυτά είναι πιο επιβλαβείς και από τα πόσιμα αας?
    </blockquote id=quote>
    Πόσημα ΑΑΣ δεν υπάρχουν.Εκτός αν εννοείς τα χάπια.Επίσης πεταμένα λεφτά όλα αυτά τα συμπληρώματα.Δεν είσαι σε τόσο προχωρημένο επίπεδο για να σου χρειαστούνε.Εκτός αν έχεις να διαθέτεις κοντά στα 300ευρώ το μήνα που κοστίζουν όλα αυτά που προείπες.Καλύτερα τρώγε όλη μέρα πατάτα-ρύζι-τόνο-κοτόπουλο και άσε το muschle armor kai ta bcca.Δεν έχεις τόση μυηκή μάζα για να καταβολίσεις.Με μια whey και μια κρεατίνη είσαι μια χαρά.Καλύτερα άσε τις λιπομετρήσης και πιάσε τον καθρεύτη φίλε μου.
    EDIT:Άσε το animal pak και πάρε μια απλή πολυβιταμίνη γιατί με όλα αυτά το συκώτι σου θα βαράει υπερωρίες.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Flexy

    Επειδη απο λιπομετρησης και εγω δεν τα παω καλα μια φορα εχω κανει στην ζωη μου αλλα μου φαινονται λιγα 17,3 κιλα μυς . Εγω στην λιπομετρηση που εκανα μου εβγαλε 50 κιλα μυς 36 κιλα λιπος και ειμουν τοτε 110.60 . Αλιπη μαζα ηταν καπου στα 74 κιλα . Η λιπομετρηση εμενα εγινε με κατι αυτοκολητακια που κολας στα ποδια και στα χερια και σου βαζει κατι καλοδιακια</blockquote id=quote> Το ΄χουμε ξαναπεί.
    Αυτού του είδους οι λιπομετρήσεις (όπως και οι διάφορες ζυγαριές) είναι πέρα για πέρα "μούφες".
    Αν ξαναέκανες λιπομέτρηση μετά από 5', μπορεί και να σε έβγαζε με 2% λίπος παραπάνω.
    Άλλα 5' αργότερα μπορεί να σε έβγαζε με 4% λίπος λιγότερο.

    Το'χω δοκιμάσει αρκετές φορές.
    Μαζευτήκαμε 10 φιλαράκια, πριν από χρόνια, τσοντάραμε όλοι, και πήραμε μια πολύ ακριβή συσκευή λιπομέρησης με ηλεκτρόδια & αυτοκόλλητα.

    Ε λοιπόν, κάθε 5', το μηχάνημα έβγαζε διαφορετικές ενδείξεις.

    ΥΓ: Άντε και το μέσο όρο από τις μετρήσεις να παίρναμε, πάλι δεν "συμφωνούσε" με αυτό που βλέπαμε στον καθρέφτη.

    (κάντε sticky αυτό το πόστ, για να μην μας παραμυθιάζουν οι διάφοροι διαιτολόγοι & γυμναστές με τα χαζο-μηχανήματα τους...)
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Flexy

    Επειδη απο λιπομετρησης και εγω δεν τα παω καλα μια φορα εχω κανει στην ζωη μου αλλα μου φαινονται λιγα 17,3 κιλα μυς . Εγω στην λιπομετρηση που εκανα μου εβγαλε 50 κιλα μυς 36 κιλα λιπος και ειμουν τοτε 110.60 . Αλιπη μαζα ηταν καπου στα 74 κιλα . Η λιπομετρηση εμενα εγινε με κατι αυτοκολητακια που κολας στα ποδια και στα χερια και σου βαζει κατι καλοδιακια</blockquote id=quote> Το ΄χουμε ξαναπεί.
    Αυτού του είδους οι λιπομετρήσεις (όπως και οι διάφορες ζυγαριές) είναι πέρα για πέρα "μούφες".
    Αν ξαναέκανες λιπομέτρηση μετά από 5', μπορεί και να σε έβγαζε με 2% λίπος παραπάνω.
    Άλλα 5' αργότερα μπορεί να σε έβγαζε με 4% λίπος λιγότερο.

    Το'χω δοκιμάσει αρκετές φορές.
    Μαζευτήκαμε 10 φιλαράκια, πριν από χρόνια, τσοντάραμε όλοι, και πήραμε μια πολύ ακριβή συσκευή λιπομέρησης με ηλεκτρόδια & αυτοκόλλητα.

    Ε λοιπόν, κάθε 5', το μηχάνημα έβγαζε διαφορετικές ενδείξεις.

    ΥΓ: Άντε και το μέσο όρο από τις μετρήσεις να παίρναμε, πάλι δεν "συμφωνούσε" με αυτό που βλέπαμε στον καθρέφτη.

    (κάντε sticky αυτό το πόστ, για να μην μας παραμυθιάζουν οι διάφοροι διαιτολόγοι & γυμναστές με τα χαζο-μηχανήματα τους...)

    </blockquote id=quote>

    Αρα ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος με τις τσιμπιδες ?

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    Για συχνές λιπομετρήσεις, ο συνδυασμός μεζούρας-δερματοπτυχόμετρου-ζυγαριάς (απλής)-καθρέφτη, είναι ο ιδανικός.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    Anyway.. επί του θέματος τίποτα?!? :P

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Σου απάντησα εγώ επί του θέματος.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-04-07
    Location
    Rethymno, Crete, Greece.
    Posts
    113

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Σου απάντησα εγώ επί του θέματος.
    </blockquote id=quote>
    Και πολύ σωστά μάλιστα.
    Παρέθεσες τα συμπληρώματα, αλλά τίποτα για τη διατροφή σου, που είπες ότι δεν ήταν καλή. Δώσε βάρος εκεί και πάρε whey και πολυβιταμίνη. Και καθάρισες ! [:-glasses]

    ,


  14. #14

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Φίλε μου απλά δε γυμνάζεσαι σωστά.
    Για να ζεις προφανώς τρως/συντηρείσαι επαρκώς, πάντως σωστή γυμναστική για να δώσεις το ερέθισμα για μυς δε κάνεις (ακόμα και για κύκλους κρεατίνης κλπ που αναφέρεις).
    Επίσης αυτές οι λιπομετρήσεις που αναλώνεσαι είναι τσάμπα κόπος-χρήμα.

    Φιλικά,
    ikamak

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by 200sx

    Αντι για τα bcaa που γράφω σκέφτομαι να πέρνω στους περιόδους κρεατίνης και μόνο και μια δόση από EAS MUSCLE ARMOR που περιέρχει HMB 1.5γρ, Αργινινη 7γρ, Γλουταμίνη 7γρ, BCAA 2γρ, Ταυρίνη 3γρ
    Έτσι θα είμαι καλημένος πλήρως από αμινοξέα.

    Αλλά μήπως με τόσο συμπλήρωμα θα κάνω καμιά ζημιά στο σηκώτι μου? πρωτείνη, καθαρή κρεατίνη, πολυβιταμίνη animal pak και muscle armor? Μήπως όλα αυτά είναι πιο επιβλαβείς και από τα πόσιμα αας?


    </blockquote id=quote>

    την απαντηση σου την εδωσαν παραπανω οι ikamak + ride_bmx. εφοσον δεν εισαι σε προχωρημενο σταδιο δεν εχεις αναγκη ολα αυτα τα συμπληρωματα,πεταμενα λεφτα!με σωστη διατροφη,καλο υπνο,δυνατη γυμναστικη,μια πρωτεινη-αντε και μια πολυβιταμινη ή ενα αμινοξυ- εισαι μια χαρα θα δεις αποτελεσματα. μην βλεπεις τις διαφημισεις των
    συμπληρωματων και παρασυρεσαι και νομιζεις οτι μεσα σε 2 μηνες θα γινεις ronnie.φιλικα παντα ,για να μην χασεις τσαμπα χρονο και χρημα![:-angel]
    ()

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    Οκ αλλά μέχρι του χρόνου τι θα μπορώ να έχω κάνει?
    Με σωστή διατροφή.. με σωστή ξεκούραση.. με σωστές προπονήσεις.. με σωστά συμπληρώματα..
    Που θα μπορέσω να φτάσω?

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    για το τι μπορεις να εχεις κανει μεχρι του χρονου δε μπορουμε να σου πουμε με ακριβεια.ενα ειναι το σιγουρο,αν τα κανεις ολα σωστα,τα αποτελεσματα θα ειναι θεαματικα μεσα σε ενα χρονο.
    ()

  18. #18
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by 200sx

    Οκ αλλά μέχρι του χρόνου τι θα μπορώ να έχω κάνει?
    Με σωστή διατροφή.. με σωστή ξεκούραση.. με σωστές προπονήσεις.. με σωστά συμπληρώματα..
    Που θα μπορέσω να φτάσω?
    </blockquote id=quote>
    Σε ένα χρόνο με επιμονή και υπομονή μπορείς να κάνεις θαύματα.Αλλά έτσι όπως σε βλέπω να σκεύτεσαι,δηλαδή να πάρω πολλά να φουσκώσω γρήγορα,μαλλον δε θα καταφέρεις και πολλά γιατί θα κάνεις προχειρο δουλειές.Πάντως σημασία έχει να γίνεις καλύτερος από την τωρινή σου εικόνα.Δε σου γραψα τα παραπάνω για να σε θίξω,απλά αυτή την εικόνα βγάζεις.

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    Δεν θίγομαι μην ανυσηχείς :P

    Για να μιλήσουμε όμως λίγο με νούμερα..
    Πόσα κιλά πρέπει να φτάσω τον χειμώνα?
    Είναι εφικτό να φτάσω τα 85 και προς την άνοιξη να αρχίσω να γραμμώνω και να καταλίξω ότι καταλίξω?

    Πόσα γρ πρωτείνη και πόσα υδατάνθρακα πρέπει να πέρνει ο οργανισμός μου στην περίοδο αυτή που έρχετε του όγκου με σκοπό να ανέβω πάρα πάρα πολλά κιλά και δεν με νοιάζει καθόλου που τον χειμώνα δεν θα υπάρχει καθόλου γράμμωση..

  20. #20
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by 200sx

    Δεν θίγομαι μην ανυσηχείς :P

    Για να μιλήσουμε όμως λίγο με νούμερα..
    Πόσα κιλά πρέπει να φτάσω τον χειμώνα?
    Είναι εφικτό να φτάσω τα 85 και προς την άνοιξη να αρχίσω να γραμμώνω και να καταλίξω ότι καταλίξω?

    Πόσα γρ πρωτείνη και πόσα υδατάνθρακα πρέπει να πέρνει ο οργανισμός μου στην περίοδο αυτή που έρχετε του όγκου με σκοπό να ανέβω πάρα πάρα πολλά κιλά και δεν με νοιάζει καθόλου που τον χειμώνα δεν θα υπάρχει καθόλου γράμμωση..


    </blockquote id=quote>

    κατα την ταπεινη μου γνωμη,ειναι καιρος να σταματησει αυτη η αντιληψη οτι η καλυτερη επιλογη ειναι η εναλλαγη ογκου-το χειμωνα-και γραμμωσης-ανοιξη και καλοκαιρι-,καλυτερα δεν ειναι να ακολουθουμε ογκογραμμωση οπου δεν θα ταλαιπωρουμε τον οργανισμο μας βαζοντας και βγαζοντας 10 κιλα σε 4 μηνες?! γιατι να τρως τη μια 10000 kcal και την αλλη 2000 kcal? ειναι καλυτερα να ακολουθεις μια ισορροπημενη διατροφη ολο το χρονο με μετρια ληψη υδατανθρακων το πρωι και πριν και μετα την προπονηση και να ανεβαινεις στα κιλα αργα αλλα ποιοτικα. γιατι ισως ολο το χειμωνα να μη βαλεις κανενα κιλο αλλα να εχει αλλαξει το ποσοστο λιπους και να εχει αυξηθει η μυικοτητα σου. μην βλεπεις την ποσοτητα αλλα την ποιοτητα των κιλων που θα βαλεις,ασε που αν βαλεις πολλα κιλα γρηγορα,αν δεν προσεχεις,πιθανον να χαθουν και το ιδιο γρηγορα[:-bigeyes2]
    ()

  21. #21
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Spenzas, +100000!!! [:-thumbu]

    Να διευκρινίσω ότι μιλάμε πάντα για αρχάριους - ερασιτέχνες.... Στο αγωνιστικό bb τα πράγματα κατά τη γνώμη μου δεν είναι έτσι!

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-03-05
    Location
    .
    Posts
    36

    Default

    Spenzasx τότε με αυτήν την λογική κακός υπάρχουν τα gainers ε??
    Εντάξη είναι μια λογική που δεν είσαι ο μόνος που την έχεις.. βλέπω πολύ κόσμο χειμωνιάτικα γραμμωμένο.. αλλά νομίζω πως η ανάπτυξη είναι πολύ λιγότερη με αυτόν τον τρόπο. Και προσπαθούνε να με πείσουνε ότι είναι καλύτερα έτσι και στην πραγματικότητα δεν μπορούν να καταλάβουν ότι πέρασε ο χρόνος και κάνανε απλά συντήρηση με αυτόν τον τρόπο και ότι δεν αναπτύχθηκαν περισσότερο.
    Εγώ το χειμώνα θέλω τουλάχιστον να βγάζω το άχτι μου από την καλοκαιρινή δίαιτα.
    Και γενικότερα μ'αρέσει να τρώω και την σαβούρα.. και το καλό φαγητό.. και το πολύ φαγητό.. και εύκολα γραμμώνω όταν έρχετε η ώρα.
    Όσες χιλιάδες θερμίδες και αν καταφέρω να τρώω τον χειμώνα παράλληλα με σκληρή γυμναστική είναι αδύνατον να αποκτίσω υψηλά επίπεδα λίπους. Είχα φτάσει 80 κιλά κάποια στιγμή σε χειμώνα και στην λιπομέτριση ήμουν 13,5% και με ούτε 1 λεπτό σε διάδρομο.

    Anyway και ας μην συμφωνείτε θα διαλέξω την επιλογή... "Τρώγε ασταμάτητα και ας νιώθεις ότι θα σκάσεις"!

  23. #23
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by 200sx

    Spenzasx τότε με αυτήν την λογική κακός υπάρχουν τα gainers ε??
    Εντάξη είναι μια λογική που δεν είσαι ο μόνος που την έχεις.. βλέπω πολύ κόσμο χειμωνιάτικα γραμμωμένο.. αλλά νομίζω πως η ανάπτυξη είναι πολύ λιγότερη με αυτόν τον τρόπο. Και προσπαθούνε να με πείσουνε ότι είναι καλύτερα έτσι και στην πραγματικότητα δεν μπορούν να καταλάβουν ότι πέρασε ο χρόνος και κάνανε απλά συντήρηση με αυτόν τον τρόπο και ότι δεν αναπτύχθηκαν περισσότερο.
    Εγώ το χειμώνα θέλω τουλάχιστον να βγάζω το άχτι μου από την καλοκαιρινή δίαιτα.
    Και γενικότερα μ'αρέσει να τρώω και την σαβούρα.. και το καλό φαγητό.. και το πολύ φαγητό.. και εύκολα γραμμώνω όταν έρχετε η ώρα.
    Όσες χιλιάδες θερμίδες και αν καταφέρω να τρώω τον χειμώνα παράλληλα με σκληρή γυμναστική είναι αδύνατον να αποκτίσω υψηλά επίπεδα λίπους. Είχα φτάσει 80 κιλά κάποια στιγμή σε χειμώνα και στην λιπομέτριση ήμουν 13,5% και με ούτε 1 λεπτό σε διάδρομο.

    Anyway και ας μην συμφωνείτε θα διαλέξω την επιλογή... "Τρώγε ασταμάτητα και ας νιώθεις ότι θα σκάσεις"!


    </blockquote id=quote>

    ποιος σου ειπε οτι οι βρωμικες πρωτεινες και τα παρεμφερη δε χωρανε σε μια ογκογραμμωση?απλα σε μικροτερη ποσοτητα. και ποιος σου ειπε οι στην ογκογραμμωση παιζουμε λιγα κιλα ή οτι δε βελτιωνομαστε σωματικα?! παιζουμε κιλα ογκου με διατροφη γραμμωσης,που ειναι και το πιο δυσκολο,ενω η σωματικη βελτιωση ειναι αργη αλλα σταθερη,για αυτο και δεν ειναι εμφανης. επιπλεον,επειδη το χειμωνα παιρνεις 2-3 κιλα παραπανω λιπος,τιγκαρεις στο νερο και πρηζονται οι μυς απο την υπερυδατανθρακωση ποιος σου ειπε οτι αυτο λεγεται και σωματικη διαπλαση ή γενικα βελτιωση?!
    οσο για τη διατροφη,ειναι δικαιωμα σου να τρως οση σαβουρα θελεις το χειμωνα.αλλα δε μπορεις να μας πεισεις οτι ολα αυτα ειναι μερος ενος καλοστημενου σχεδιου ογκου και ο,τι τρως ειναι προμελετημενο!απλα δεν ειχες αλλες αντοχες να κρατησεις το διατροφη σου σε ενα επιπεδο και επεισες τον εαυτο σου οτι αυτη ειναι μια βολικη δικαιολογια τοσο για σενα οσο και για τους αλλους. σπασιμο διατροφης λεγεται ενα διαλειμμα 10 αντε 20 ημερων οπου τρως ο,τι σαβουρα υπαρχει και μετα παλι επιστεφεις.το να τρως ομως για 5 μηνες σαβουρες δε λεγεται επουδενι διατροφη,λεγεται δεν εχω αλλες δυναμεις.
    και μη μου πεις οτι λεγεται προοδος ως προς την αναπτυξη σου να ξεκινας 80 κιλα το σεπτεμβρη,να φτανεις τα 90 το χειμωνα και να πεφτεις και παλι στα 80-82 την ανοιξη γιατι αυτο μπορω να το κανω και εγω με την ογκογραμμωση διχως ουτε ενα λεπτο επανω στο διαδρομο
    οσο για τη λιπομετρηση,αν την εκανες επανω σε ζυγαρια ειναι απλως μουφα.
    ()

  24. #24
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by 200sx


    Anyway και ας μην συμφωνείτε θα διαλέξω την επιλογή... "Τρώγε ασταμάτητα και ας νιώθεις ότι θα σκάσεις"!
    </blockquote id=quote>

    Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε εφόσον είσαι αποφασισμένος!!!

    Πρόσεξε όμως!!! Το τρώγε ασταμάτητα δε σημαίνει φάε ό,τι βρεις μπροστά σου! Παίζει ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ η ποιότητα των τροφών α) για να βάλεις όσο το δυνατό λιγότερο λίπος & β) για να βάλεις όσο το δυνατό περισσότερο μυική μάζα...

    Αν τρως ότι να 'ναι, θα γίνεις μια στρογγυλή μπαλίτσα![:-bouncy]

  25. #25
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Τα gainers είναι φοβερά αν σου αρέσουν τα γλυκά.ΜΟΝΟ ΖΑΧΑΡΗ.Αλλά οκ θα δεις διαφορά σε αντοχή και δύναμη.Αν δε σε νοιάζει η εμφάνιση σου,αλλά το πόσα κιλά παίζεις στο γυμναστήριο τότε κράτα rezerve τραπέζι στην Pizza Hut τα βράδια για να τρως 10πίτσες με 9ευρώ.:D

  26. #26
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Τα gainers είναι φοβερά αν σου αρέσουν τα γλυκά.ΜΟΝΟ ΖΑΧΑΡΗ.Αλλά οκ θα δεις διαφορά σε αντοχή και δύναμη.Αν δε σε νοιάζει η εμφάνιση σου,αλλά το πόσα κιλά παίζεις στο γυμναστήριο τότε κράτα rezerve τραπέζι στην Pizza Hut τα βράδια για να τρως 10πίτσες με 9ευρώ.:D
    </blockquote id=quote>

    +1!

    Απλά το θέμα είναι ποιοι είναι οι δικοί σου οι στόχοι & πώς έχεις συνηθίσει εσύ τον οργανισμό σου!

    Π.χ. εγώ όταν έκανα όγκο, κατακουράστηκα & σκυλοβαρέθηκα να τρώω! Είχα μπουχτήσει, μα την αλήθεια!!!
    Δε μου ταιριάζει αυτό το μοντέλο με τίποτα!

    Αντίθετα το μοντέλο της ογκογράμμωσης, για μένα είναι καλύτερο, αφενός γιατί δεν τρώω του σκασμού, αφετέρου γιατί είμαι γυναίκα κι έχω την τάση να λιπώνω μακράν πιο εύκολα από τους άντρες! Και το χειρότερο είναι ότι λόγω υποχρεώσεων, δυσκολεύομαι να τα χάσω!

  27. #27
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    200sx,
    πλακώσου στα γιαούρτια, γιά όγκο είναι ότι πρέπει,
    γιά γράμμωση όμως θα τα κόψεις


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •