Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default Ενδυναμωση ποδιων

    Καλησπερα σε ολους
    Εδω και μια εβδομαδα με πονεσε το χειρουργημενο(χιαστος) γονατο μου στο τρεξιμο και ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε να δυναμωσω πολυ τον τετρακεφαλο-δικεφαλο.Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε ποσα σετ-επαναληψεις και ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να κανω προπονηση ετσι ωστε να δυναμωσουν καλα τα ποδια μου,για να μην ζοριζονται οι συνδεσμοι στο γονατο??Υπαρχει καποιος που να εχει αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα?

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    ο φυσικοθεραπευτης σου ειναι υποχρεωμενος [εφ'οσον εισαι ασθενης του και ειναι αυτος που εχει αμμεση επαφη με τον τραυματισμο σου] να σου δωσει πληρες προγραμμα.
    dika

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κοίτα,λές ότι σε ενοχλεί το χειρουργημένο γόνατο αρα πιθανότατα να μήν πρέπει να ζορίσεις τα πόδια στην προπόνηση,κάτι που απαιτείται για να δυναμώσουν οι μύες,γιαυτό θα πρέπει να συμβουλευτείς ένα καλό γυμναστή.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dika

    ο φυσικοθεραπευτης σου ειναι υποχρεωμενος [εφ'οσον εισαι ασθενης του και ειναι αυτος που εχει αμμεση επαφη με τον τραυματισμο σου] να σου δωσει πληρες προγραμμα.
    </blockquote id=quote>
    dika το χειρουργειο το εχω κανει το 2001,απλα δεν εδωσα τοσο μεγαλη σημασια στην ενδυναμωση των ποδιων ετσι ωστε σε μια γρηγορη προπονηση στο τρεξιμο να με πονεσει.ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε στην αρχη ισομετρικες και μετα leg extension μεχρι 30 μοιρες.απλα σας ρωτησα τι προτεινετε για σετ-επαναληψεις και ποσες μερες την εβδομαδα με βαση την εμπειρια που εχετε και που πιστευετε οτι θα δυναμωσουν τα ποδια.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    θα πρέπει να δυναμώ σεις πρώτα τους εσωτερικούς μύς με ισομετρικές ασκήσεις καί μετά τους εξωτερικούς όπως ο τετρακέφαλος.
    Ο τετρακέφαλος είναι "Μύς Δύναμης" δηλαδή δυναμώνει όταν του χώνεις κιλά, αλλά στην φάση που είσαι άν χώσεις κιλά θα κάνεις κακό στους εσωτερικούς μύς που είναι "μύς ευστάθειας" οπότε κάνε Ισομετρικές μέχερι να δυναμώσουν οι μέσα καί μετά κάνεις κανονικό ΒΒ γιά τους έξω.
    Βασικά θα στο πώ καί ελπίζω να το καταλάβεις, αν δέν δυναμωσουν οι μεσα δέν πρόκειται ΠΟΤΕ να δυναμώσουν οί έξω.
    Πές στον φυσιοθεραπευτη σου να ανοίξει κανα βιβλιο να μάθει τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις

  6. #6
    New Member
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by billy

    θα πρέπει να δυναμώ σεις πρώτα τους εσωτερικούς μύς με ισομετρικές ασκήσεις καί μετά τους εξωτερικούς όπως ο τετρακέφαλος.
    Ο τετρακέφαλος είναι "Μύς Δύναμης" δηλαδή δυναμώνει όταν του χώνεις κιλά, αλλά στην φάση που είσαι άν χώσεις κιλά θα κάνεις κακό στους εσωτερικούς μύς που είναι "μύς ευστάθειας" οπότε κάνε Ισομετρικές μέχερι να δυναμώσουν οι μέσα καί μετά κάνεις κανονικό ΒΒ γιά τους έξω.
    Βασικά θα στο πώ καί ελπίζω να το καταλάβεις, αν δέν δυναμωσουν οι μεσα δέν πρόκειται ΠΟΤΕ να δυναμώσουν οί έξω.
    Πές στον φυσιοθεραπευτη σου να ανοίξει κανα βιβλιο να μάθει τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις
    </blockquote id=quote>

    billy σου εστειλα πμ κοιταξε το

  7. #7
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Ο φυσιοθεραπευτής σου, αν ήταν σωστός, θα έπρεπε ήδη να σου έχει δώσει και τις σχετικές ασκήσεις....

    Εμένα μου έχει δώσει συγκεκριμένες ασκήσεις...

    Γενικά, απαίτησε να σου βγάλει συγκεκριμένο πρόγραμμα.... Δε μπορείς να μυρίσεις τα δάχτυλά σου για να δεις τι επιτρέπεται να κάνεις και τι όχι!

    Για παράδειγμα, εμένα μου απαγόρεψε τις προβολές, από σκουώτ με αφήνει να κάνω ΜΟΝΟ quarter σκουώτ με λίγα κιλά (30-45% load) & άρσεις θανάτου μόνο από rack....

    Ψάξτο....

  8. #8
    New Member
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Ο φυσιοθεραπευτής σου, αν ήταν σωστός, θα έπρεπε ήδη να σου έχει δώσει και τις σχετικές ασκήσεις....

    Εμένα μου έχει δώσει συγκεκριμένες ασκήσεις...

    Γενικά, απαίτησε να σου βγάλει συγκεκριμένο πρόγραμμα.... Δε μπορείς να μυρίσεις τα δάχτυλά σου για να δεις τι επιτρέπεται να κάνεις και τι όχι!

    Για παράδειγμα, εμένα μου απαγόρεψε τις προβολές, από σκουώτ με αφήνει να κάνω ΜΟΝΟ quarter σκουώτ με λίγα κιλά (30-45% load) & άρσεις θανάτου μόνο από rack....

    Ψάξτο....
    </blockquote id=quote>
    crimson εχεις κι εσυ χειρουργημενο χιαστο ή εχεις καποιο αλλο προβλημα στο γονατο??

  9. #9
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    εχει αναλογο τοπικ νομιζω..εχω δωσει 2-3 εκτασεις λογο του οτι εχω κανει και γω χιαστο.κανε ενα search

  10. #10
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Βασικά, η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη....

    Τενοντίτιδα ρίξη οπίσθιου χιαστού, ρίξη έσω μυνίσκου, θραύση επιγονατίδας και το τελευταίο μου κατόρθωμα: ρίξη έξω μυνίσκου (+ το κέρας).....
    Και όλα αυτά σε ένα γόνατο! :D

    Μάλλον θα μπορούσες να πεις ότι δεν έχω γόνατο, έτσι όπως αντιλαμβανόμαστε όλοι την έννοια "γόνατο"...

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Βασικά, η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη....

    Τενοντίτιδα ρίξη οπίσθιου χιαστού, ρίξη έσω μυνίσκου, θραύση επιγονατίδας και το τελευταίο μου κατόρθωμα: ρίξη έξω μυνίσκου (+ το κέρας).....
    Και όλα αυτά σε ένα γόνατο! :D


    </blockquote id=quote>

    εχω ενα καθηγητη φυσιολογιας που ειναι ψυχωτικος με το γονατο , αμα σας φερω σε επαφη θα μου χτισει ανδριαντα μπροστα απο το πανεπιστημιο:D:D:D

  12. #12
    New Member
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Βασικά, η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη....

    Τενοντίτιδα ρίξη οπίσθιου χιαστού, ρίξη έσω μυνίσκου, θραύση επιγονατίδας και το τελευταίο μου κατόρθωμα: ρίξη έξω μυνίσκου (+ το κέρας).....
    Και όλα αυτά σε ένα γόνατο! :D


    </blockquote id=quote>

    εχω ενα καθηγητη φυσιολογιας που ειναι ψυχωτικος με το γονατο , αμα σας φερω σε επαφη θα μου χτισει ανδριαντα μπροστα απο το πανεπιστημιο:D:D:D
    </blockquote id=quote>
    να μας φερεις γιατι οχι..,ελπιζω να μας βοηθησει να ξεπερασουμε τα προβληματα μας!!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos


    εχω ενα καθηγητη φυσιολογιας που ειναι ψυχωτικος με το γονατο , αμα σας φερω σε επαφη θα μου χτισει ανδριαντα μπροστα απο το πανεπιστημιο:D:D:D
    </blockquote id=quote>

    Καλά, μην το συζητάς! :D

    Πάρτυ θα κάνει άμα με γνωρίσει! :D :D


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •