Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-07-08
    Location
    .
    Posts
    2

    Default Παλαιος νεος χαιρετα και ζητα γνωμες

    Κατα πρωτον καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα μιας και ειναι η πρωτη φορα που κανω ποστ στο forum.

    Να πω λιγα λογια για την προιστορια μου και γιατι με αποκαλω παλαιο νεο.
    Εχουμε και λεμε. Μεχρι 19 χρονων αθλουμουν αρκετα και σχεδον σε καθημερινη βαση. Αρχισα πολυ μικρος με tae kwon do και επαιζα ερασιτεχνικα και μπασκετ. Γυμναστηριο πηγαινα περιστασιακα και πιο πολυ χαβαλε με την ομαδα μπασκετ. Γενικα ειχα πολυ καλη βαση και ημουν 79 κιλα. Για να μην πολυλογω τα κιλα μου εφτασαν στα 26 μου (τωρα δηλαδη) 107 οπου πηρα και την αποφαση να επιστρεψω στην γυμναστικη...

    Τους τελευταιους 7 μηνες με πολυ υπομονη εχω καταφερει να φτασω 90 κιλα δηλαδη να χανω μεσο ορο 2 κιλα το μηνα και πηγαινω σταθερα 4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο. Ως εδω καλα.

    Πιστευω οτι η διατροφη μου ειναι αρκετα κακη οχι σε junk food αλλα σε ποιοτητα και ποικιλια φαγητου. Να πω οτι μενω μονος μου και δεν μαγειρευω. Ευτυχως το εστιατοριο της εταιριας ειναι πολυ καλο και με ποικιλια φαγητων και αρκετα υγιεινα φαγητα. Η διατροφη μου εχει ως εξης:

    Πρωινο (8:00) -> Γαλα 2% και kellongs special k περιπου 50γρ.

    Ενδιαμεσο γευμα (10:30)-> μπανανα ή μηλο

    Μεσημεριανο (13:00) -> Σαλατα περιπου 300γρ (μαρουλι αγγουρι, καλαμποκι, πιπερια )με 1 κουταλια λαδι
    και καποιο κρεας το οποιο μπορει να υπαρχει στο εστιατοριο (μπριζολα, κοτοπουλο, μπιφτεκι χωρις τιποτα αλλο ή απλα βαζω τονο στην σαλατα) και μια φετα ψωμι 'μαυρο' πολυσπορο

    Βραδυνο(το οποιο ειναι και μετα την προπονηση και 1 ωρα αφου τελειωσω)20:30 ->
    Μια φετα πολυσπορο ψωμι με μια φετα τυρι milner και δυο φετες κοτοπουλο
    ή
    Γαλα 2% με δημητριακα 50γρ
    ή
    160 γρ τονο με ενα φρουτο

    Αυτο το προγραμμα το εφτιαξα μονος μου απλα απο τι θυμομουν οτι μας ελεγαν οι διατροφολογοι οταν ημουν στην ομαδα μπασκετ.
    Μια φορα την εβδομαδα εχω ενα cheat meal.
    Αλκοολ δεν πινω καθολου, 1 καφε την μερα με μια κουταλια ζαχαρη και πινω αρκετο green tea.
    δυστυχως καπνιζω...
    Δεν παιρνω κανενα ειδος βοηθηματος ουτε βιταμινης.

    Η βοηθεια που θα ηθελα ειναι τι μπορω να κανω για να βελτιωθω. Νιωθω πως το σωμα μου μετα απο τα 17 κιλα που εχω χασει εχει αρχιζει να 'κουραζεται' και θελει καποια αλλαγη κυριως νομιζω η διατροφη. Κυριος στοχος να χασω λιπος. Ακομα και τωρα σταθερα καθε εβδομαδα χανω περιπου μισο κιλο οπου συμφωνα με την ζυγαρια 0.3 ειναι λιπος.

    Τα χαρακτηριστικα μου:

    Ηλικια: 27
    Υψος: 1.78
    Βαρος: 90
    Fat free mass: 73.5
    Fat: 16.5

    Η προπονηση μου:

    Δευτερα-Πεμπτη:
    30 λεπτα cross-trainer καθε δυο λεπτα ανεβαζω 1 level
    Κοιλιακοι: 10 σετ 25 reps (μαζι και τα σετ των πλαγιων)
    Απο βαρη: Στηθος-Ωμοι(εμπρος μερια)-τρικεφαλοι

    Τριτη-Παρασκευη:
    30 λεπτα cross-trainer καθε δυο λεπτα ανεβαζω 1 level
    Κοιλιακοι: 10 σετ 25 reps (μαζι και τα σετ των πλαγιων)
    Απο βαρη: Πλατη-Ωμοι(πισω μερια)-δικεφαλοι

    Για τα βαρη κανω 4 διαφορετικες ασκησεις των 4 σετ-8 reps περιπου 45δευτ με 1 λεπτο διαλειμα μεταξυ σετ.

    Μεσος ορος session μια μιση ωρα
    Λογο μπασκετ και tae kwon do τα ποδια μου ειναι πολυ γυμνασμενα και απλα που και που κανω καποιες απο τις κλασσικες ασκησεις.

    (Τεταρτη-Σαββατο-Κυριακη ξεκουραση)

    Sorry για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας[:-graduate]

  2. #2
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    κατ'αρχάς καλώς ήρθες και συγχαρητήρια γιά ό,τι έχεις πετύχει μέχρι τώρα.
    πάμε στα υπόλοιπα τώρα.
    πρώτον κακώς δε γυμνάζεις πόδια είναι το μισό σου σώμα. κάνοντασ ασκήσεις για τα πόδια θα δυναμώσει όλο το σώμα και ταυτόχρονα θα βάλεις μυικη μάζα με αποτέλεσμα να αυξήσεις το μεταβολισμό σου και κατ'επέκταση τις θερμίδες που καις. επίσης θα έλεγα ότι και τους ώμους σου δεν τουσ γυμνάζεις αρκετά. πήχεις δεν κάνεις καθόλου (αν και γυμνάζονται έμμεσα από τα άλλα).
    δεύτερον η διατροφή σου δεν είναι καλή. παίρνεισ ελάχιστη πρωτείνη. μέχρι το μεσημέρι κάνεις 3 γεύματα και μετά μόνο ένα και μάλιστα όχι καλό. δημητριακά αν σου αρέσουν πολύ να τρως μόνο το πρωί. το ίδιο και φρούτα. κόψε και τη ζάχαρη. βάλε περισσότερα γεύματα.
    αυτά με μία πρώτη ματιά στα γρήγορα. το καλύτερο που έχεισ να κάνεις πάντως είναι να διαβάσεις καλά το forum και θα καταλάβεις από μόνος σου τι πρέπει να κάνεις.

    Φιλικά,
    Νίκος
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  3. #3

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Κατ'αρχην φιλε μου συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου να φτιαξεις κατι σαν διατροφη μονος σου κ να προσπαθησεις για βελτιστα αποτελεσματα,μπραβο μονο κ μονο αυτο αξιζει!
    Τωρα εαν παμε λιγο παραμεσα υπαρχουν πολλες ελλεψεις στη διατροφη σου που ομως με ενα απλο ψαξιμο στο φορουμ θα ανακαλυψεις καταπληκτικα πραματα!!!!!
    Καλη Αναγνωση!!!!!![:-thumbu][:-thumbu]

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    1. Διάβασε στο φόρουμ τι χρειάζεται ο οργανισμός μεταπροπονητικά.
    2. Προπόνηση κοιλιακών 2 φορές την εβδομάδα.
    3. Προπόνηση κάθε μυικής ομάδας 1 φορά την εβδομάδα.
    4. ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ!!!
    5. Καλώς ή κακώς με την εν λόγω διατροφή χρειάζεσαι κάποιου είδους βοηθήματα βλ. πολυβιταμίνη κτλ.
    6. Αερόβια μετά τα βάρη κ αν σε παίρνει φρόντισε και μία μέρα να είναι αποκλειστικά για αερόβια.
    7. ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΡΘΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ.
    Καλή συνέχεια!!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alex_gr

    Κατα πρωτον καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα μιας και ειναι η πρωτη φορα που κανω ποστ στο forum.

    Να πω λιγα λογια για την προιστορια μου και γιατι με αποκαλω παλαιο νεο.
    Εχουμε και λεμε. Μεχρι 19 χρονων αθλουμουν αρκετα και σχεδον σε καθημερινη βαση. Αρχισα πολυ μικρος με tae kwon do και επαιζα ερασιτεχνικα και μπασκετ. Γυμναστηριο πηγαινα περιστασιακα και πιο πολυ χαβαλε με την ομαδα μπασκετ. Γενικα ειχα πολυ καλη βαση και ημουν 79 κιλα. Για να μην πολυλογω τα κιλα μου εφτασαν στα 26 μου (τωρα δηλαδη) 107 οπου πηρα και την αποφαση να επιστρεψω στην γυμναστικη...

    Τους τελευταιους 7 μηνες με πολυ υπομονη εχω καταφερει να φτασω 90 κιλα δηλαδη να χανω μεσο ορο 2 κιλα το μηνα και πηγαινω σταθερα 4 φορες την εβδομαδα γυμναστηριο. Ως εδω καλα.

    Πιστευω οτι η διατροφη μου ειναι αρκετα κακη οχι σε junk food αλλα σε ποιοτητα και ποικιλια φαγητου. Να πω οτι μενω μονος μου και δεν μαγειρευω. Ευτυχως το εστιατοριο της εταιριας ειναι πολυ καλο και με ποικιλια φαγητων και αρκετα υγιεινα φαγητα. Η διατροφη μου εχει ως εξης:

    Πρωινο (8:00) -&gt; Γαλα 2% και kellongs special k περιπου 50γρ.

    Ενδιαμεσο γευμα (10:30)-&gt; μπανανα ή μηλο

    Μεσημεριανο (13:00) -&gt; Σαλατα περιπου 300γρ (μαρουλι αγγουρι, καλαμποκι, πιπερια )με 1 κουταλια λαδι
    και καποιο κρεας το οποιο μπορει να υπαρχει στο εστιατοριο (μπριζολα, κοτοπουλο, μπιφτεκι χωρις τιποτα αλλο ή απλα βαζω τονο στην σαλατα) και μια φετα ψωμι 'μαυρο' πολυσπορο

    Βραδυνο(το οποιο ειναι και μετα την προπονηση και 1 ωρα αφου τελειωσω)20:30 -&gt;
    Μια φετα πολυσπορο ψωμι με μια φετα τυρι milner και δυο φετες κοτοπουλο
    ή
    Γαλα 2% με δημητριακα 50γρ
    ή
    160 γρ τονο με ενα φρουτο

    Αυτο το προγραμμα το εφτιαξα μονος μου απλα απο τι θυμομουν οτι μας ελεγαν οι διατροφολογοι οταν ημουν στην ομαδα μπασκετ.
    Μια φορα την εβδομαδα εχω ενα cheat meal.
    Αλκοολ δεν πινω καθολου, 1 καφε την μερα με μια κουταλια ζαχαρη και πινω αρκετο green tea.
    δυστυχως καπνιζω...
    Δεν παιρνω κανενα ειδος βοηθηματος ουτε βιταμινης.

    Η βοηθεια που θα ηθελα ειναι τι μπορω να κανω για να βελτιωθω. Νιωθω πως το σωμα μου μετα απο τα 17 κιλα που εχω χασει εχει αρχιζει να 'κουραζεται' και θελει καποια αλλαγη κυριως νομιζω η διατροφη. Κυριος στοχος να χασω λιπος. Ακομα και τωρα σταθερα καθε εβδομαδα χανω περιπου μισο κιλο οπου συμφωνα με την ζυγαρια 0.3 ειναι λιπος.

    Τα χαρακτηριστικα μου:

    Ηλικια: 27
    Υψος: 1.78
    Βαρος: 90
    Fat free mass: 73.5
    Fat: 16.5

    Η προπονηση μου:

    Δευτερα-Πεμπτη:
    30 λεπτα cross-trainer καθε δυο λεπτα ανεβαζω 1 level
    Κοιλιακοι: 10 σετ 25 reps (μαζι και τα σετ των πλαγιων)
    Απο βαρη: Στηθος-Ωμοι(εμπρος μερια)-τρικεφαλοι

    Τριτη-Παρασκευη:
    30 λεπτα cross-trainer καθε δυο λεπτα ανεβαζω 1 level
    Κοιλιακοι: 10 σετ 25 reps (μαζι και τα σετ των πλαγιων)
    Απο βαρη: Πλατη-Ωμοι(πισω μερια)-δικεφαλοι

    Για τα βαρη κανω 4 διαφορετικες ασκησεις των 4 σετ-8 reps περιπου 45δευτ με 1 λεπτο διαλειμα μεταξυ σετ.

    Μεσος ορος session μια μιση ωρα
    Λογο μπασκετ και tae kwon do τα ποδια μου ειναι πολυ γυμνασμενα και απλα που και που κανω καποιες απο τις κλασσικες ασκησεις.

    (Τεταρτη-Σαββατο-Κυριακη ξεκουραση)

    Sorry για το μεγαλο ποστ και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας[:-graduate]


    </blockquote id=quote>

    Καταρχας συγχαρητηρια γιατι εχεις πετυχει ειδη αρκετα . Απλα προσεχε γιατι οταν χανεις πολλα κιλλα απο εξαντλητικες διαιτες μετα πεφτεις με τα μουτρα στο φαγητο . Σιγουρα με την διατροφη που εκανες εχασες μυς . Οτι εισουν αθλητης τοσα χρονια σιγουρα θα βοηθησει αυτο . Αν μπορεις αλλαξε τα kellogs στο πρωινο σου και βαλε βρωμη . Τωρα καλο θα ηταν το γαλα να το αλλαξεις γιατι θολωνει . Δεν ξερω τι στοχους εχεις γιατι αυτο βασικα ειναι λεπτομερια καποιους δεν τους ενδιαφερει . Αν μπορεις βαλε αυγα 5-6 ασπραδια η καποιο συμπληρωμα πρωτεινης . Το επομενο γευμα που κανεις δεν εχει πρωτεινη αν θες να χανεις κιλα λιπος και οσο λιγοτερους μυς πρεπει να δινεις πρωτεινη σε καθε γευμα σου 25-30γρ . Στο 3ο γευμα σου δεν βλεπω κατι κακο . Τωρα μεγαλη προσοχη μετα την προπονηση πρεπει να περνεις οπωςδηποτε υδατανθρακα απο (γλυκοζη δεξτροζη ή μαλτοδεξτρινη) και κατα την γνωμη μου μια whey protein για γρηγορη αφομοιωση απο τον οργανισμο . Μετα απο 45λεπτα - 60 λεπτα τρως το επομενο γευμα αν μπορεις ρυζι με κοτοπουλο ή μοσχαρι και μετα απο 2-3 ωρες που θα πας για υπνο τρως πρωτεινη με λιπαρα πχ τονο σε νερο και μια κουταλια λαδι . Η κουραση που βλεπεις κατα την γνωμη μου ειναι σιγουρα απο την διατροφη σου γιατι εχει καποια κενα και ισως δεν μπορει να αναρωσει το σωμα σου . Επισης μπορει να μην κοιμασαι 8-9 ωρες την ημερα που θελει ή να υπερπροπονησε στο γυμναστηριο . Τωρα για την προπονηση σου κοιταξε στα αναλογα section τι πρεπει να διορθωσεις γιατι ουτε το split μου αρεσε ουτε οι ασκησεις και φυσικα η αεροβια παντα μετα την γυμναστικη . Φυσικα αυτα ειναι γνωμη μου παντα .

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-07-08
    Location
    .
    Posts
    2

    Default

    Κατα πρωτον ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους.

    Θα ηθελα να κανω καποιες επισημανσεις:
    Δεν θεωρω διαιτα αυτο που κανω αλλα μια αλλαγη στην διατροφη μου δια παντος.
    Πολυ λογικο να εχω χασει και μυς, το ηξερα.

    Eρωτησεις:
    Πριν την προπονηση ειναι οκ αμα τρωω τονο ή ασπραδια αυγου?
    Απο φρουτα ειναι καλα μπανανα και πρασινο μηλο?
    Αμα τρωω τα ιδια και μετα την προπονηση ειναι οκ?
    Τα ασπραδια διαβασα και στο forum οτι μπορω να τα φαω και βρασμενα, σωστο?
    Ειμαι λιγο επιφυλακτικος με την whey 100% δεν εχω παρει ποτε συμπληρωματα εκτος απο κλασσικες βιταμινες και ειμαι καπως σκεπτικος στο αν θα επρεπε να το κανω. Τι παρενεργειες μπορει να εχει στον οργανισμο αμα αρχισεις να παιρνεις whey και μετα σταματησεις, στους μυς κυριοτερα.

    Εχω ηδη αρχισει να διαβαζω το forum και μπορω να πω οτι ειναι εξαισιο. Κριμα που δεν το ηξερα τοσο καιρο, αλλα καλιο αργα παρα ποτε!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    καλος ο τονος αλα πιστευω πριν την προπονηση παρε 1 σκουπσ με ενα μηλο η μπανανα αλα καλυτερα φαε κουακερ φαε και τα ιδια μετα την προπον αλα παρε2 σκοθπσ και παραπανω ισωσ καε μετα α[πο 40 λεπτα φαε ενα γευμα στερεο με πρωτεινη και λιγο υδατανθρακες σαλατα καλυτερα η μαυρο ρυζι γλυκοπατα .παρενεργιες δεν νομιζω να ειναι χειροτερσ απο το καπνισμα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •