Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default ---Αρχάριος----

    Κατ'αρχήν είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα να σας χαιρετήσω!!
    Λοιπόν...θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με προπονήσεις!
    Είμαι 1,94 και 83 κιλά(21 χρονών) και κάνω προς το παρόν γυμναστική στο σπίτι!!
    Οι ασκήσεις που κάνω είναι 4 σετ κοιλιακών για όλους τους κοιλιακούς(πάνω,κάτω,πλάγιους),ραχιαίους,3 σετ pushups και γενικά αρκετές ασκήσεις για δικέφαλους,τρικέφαλους,ώμους,πλάτη,στήθος με αλτήρες!!Είναι καλά αυτά για αρχή;;
    Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;;

    ΥΓ:Τώρα το καλοκαιράκι δεν σκέφτομαι για γυμναστήριο,άρα περιορίζομαι σε γυμναστική και όργανα στο σπίτι

    Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!!!!!!!1

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δέ χρειάζεται να δίνεις τόση βάση στου κοιλιακούς,οι άλλοι μύες είναι πιο σημαντικοί για να φτιάξεις το σώμα σου,επιπλέον παρατηρώ ότι ΄δεν κάνεις πόδια

    κατα την άποψη μου είναι πολύ πολύ καλύτερο να γυμνάζεσαι σε γυμναστήριο
    γιατί,έχεις σχεδόν ότι εξοπλισμό θέλεις και όσα κιλά θέλεις,και ακόμη εκεί υπάρχουν και άλλοι που κάνουν bodybuilding,που μπορούν να σε βοηθήσουν άν χρειαστεί και να σου μάθουν πράγματα

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    μήπως έχεις να μου προτείνεις κάτι για πόδια;;
    Τρέξιμο θα ήταν καλό;
    Δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν μπορώ να πηγαίνω στο γυμναστήριο,έτσι μένω στην άσκηση από το σπίτι!Από Οκτώβρη βλέπουμε και για γυμναστήριο[:-shades]

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    το τρέξιμο είναι πολύ καλή άσκηση ειδικά άν έχεις και κάμποσο ποσοστό λίπους.δέν κάνει όμως και πολύ για να γυμνάσεις τα πόδια,θα πρότεινα να κάνεις Squats προβολές και άρσεις θανάτου με ίσια πόδια 2-3 σετς 10-12 επαναλήψεις.

    πόσο καιρό ασχολείσαι?,και τί κιλά έχεις σπίτι σου?δηλ.πόσο σκληρά σου επιτρέπουν να γυμνάζεσαι?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    thanx για την ενημέρωση

    Τώρα θα γελάσεις,ασχολούμαι 2 εβδομάδες περίπου!!!Παλαιότερα ασχολιόμουν με το μπάσκετ σε υψηλό επίπεδο,αλλά σταμάτησα...και τώρα προσπαθώ να χτίσω το σώμα που είχα τότε και ακόμα καλύτερο:D
    έχω 2 αλτηράκια...μάλλον καλύτερα σε σετ τα πήρα!10 κιλά το καθένα

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Μπραβο φιλε!!!Πολυ αξιολογη η νεα σου προσπαθεια συγχαρητηρια!!ο,τι αποριες εχεις να τις ρωτας(αφου πρωτα εχεις ψαξει στο φορουμ)γιατι δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις παρα μονο χαζοι που δεν ρωτησαν!
    Μπορεις να κανεις ασκησεις οπως πιεσεις για στηθος,ανοιγματα,πιεσεις-εκτασεις για ωμους,εκτασεις για τρικεφαλα,καθισματα κ αρσεις θανατου,ελξεις για δικεφαλα,κωπηλατικες για πλατη!Οπως βλεπεις μπορεις να κανεις φουλ προγραμμα!!Δες λιγο στο φορουμ κ κανε ενα δικο σου προγραμμα κ βαλε το στο φορουμ να διορθωσουμε ορισμενα πραματα!![:-basketball][:-basketball][:-thumbu]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    φιλε δες αυτο το video και αλλα αναλογα για τις υπολοιπες μυικες ομαδος του σωματος που κανει ο συγκεκριμενος αθλητης.
    http://www.youtube.com/watch?v=nQAh7m4xsMo

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    άμα ασχολείσαι 2 εβδομάδες καλύτερα κάνε τρείς προπονήσεις την εβδομάδα μέρα παρα μέρα μόνο με βασικές ασκήσεις για στήθος πλάτη πόδια ώμους,μία άσκηση για κάθε μυθική ομάδα,και όχι πολά σετ(2-3) είναι καλα΄για αρχή νομίζω και ανέβαζε σταδιακά τα κιλά ,μέχρι να φτάσεις το 2ο μήνα προπόνησησης μήν φτάνεις μέχρι αποτυχίας

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε!!!Θα ψάξω στο φόρουμ να φτιάξω ένα πρόγραμμα ασκήσεων και θα σας το ανεβάσω να μου πείτε αν χρειάζετε αλλαγές!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Γεια χαρά.....
    Μετά από μελέτη σε διάφορα προγράμματα του φόρουμ,κατέληξα στο εξής πρόγραμμα
    Ημέρα 1:Δικέφαλοι,Τρικέφαλοι,Κοιλιακοί
    Ημέρα 2:Ώμοι,Στήθος,Πλάτη
    Ημέρα 3:Πόδια
    Ημέρα 4:Δικέφαλοι,Τρικέφαλοι,Κοιλιακοί
    Ημέρα 5:Ώμοι,Στήθος,Πλάτη
    Ημέρα 6:Ξεκούραση
    Ημέρα 7:Πόδια
    Συμφωνείτε ή να κάνω κάποιες αλλαγές;;
    Αν θέλετε να σας αναφέρω και τι ασκήσεις κάνω για το κάθε σημείο του σώματος!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Αα,και κάτι άλλο να σας ρωτήσω!!Θα ήθελα να προσθέσω άλλη μια μέρα κοιλιακών!Πότε λέτε να την βάλω;;Είδα σε πολλά τόπικ προτείνονται 2-3 φορές κοιλιακούς την εβδομάδα,αλλά επειδή θέλω να γυμνάσω ιδιαίτερα αυτή την περιοχή λέω να το πάω 3 φορές!

  12. #12
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by STEF_DEL

    Γεια χαρά.....
    Μετά από μελέτη σε διάφορα προγράμματα του φόρουμ,κατέληξα στο εξής
    </blockquote id=quote>

    αποκλείεται,κάτι θα παρεξήγησες,για γράψε και τα υπόλοιπα..ασκήσεις κλπ.

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    Για δικέφαλους και τρικέφαλους κάνω 1-2 στυ ασκήσεων,2-3 σετ των 15 επαναλήψεων με 5κιλά αλτηράκι ανά χέρι.
    Κοιλιακούς κάνω 3x15,2x15 με τα πόδια στον αέρα σε ορθή γωνία,2x15 πλάγιους κοιλιακούς + μια άσκηση για πλάγιους κοιλιακούς με αλτηράκι 5 κιλών.
    Για ώμους κάνω πλάγιες άρσεις 5κιλων αλτήρων,2x15 επαναλήψεων ανά χέρι
    Για πλάτη κάνω 2 στυλ ασκήσεων,2x15 επαναλήψεων και αυτά
    Για στήθος 2 σετ των 15 επαναλήψεων pushups(ξέρω γυμνάζει κι άλλα σημεία του σώματος,αλλά το έβαλα εδώ) και 1 άσκηση,2x15 επαναλήψεις με αλτηράκι 5 κιλών
    Για πόδια κάνω μισή ώρα τρέξιμο και Squats προβολές

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κάποια λάθη που έχει το πρόγραμμά σου είναι ότι κάνεις καθημερινή προπόνηση ,χέρια πρίν απο στήθος και πλάτη,ο όγκος προπόνησης δεν είναι σωστά κατανεμημένος,τις μέρες 2,5 κάνεις πολύ δουλειά και άλλα,εγώ τη δική μου πρόταση στην έγραψα πιο πάνω....

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-07-08
    Location
    .
    Posts
    31

    Default

    θα τα ξανακοιτάξω και θα ξαναποστάρω!!!Σ'ευχαριστώ πάντως!!
    Μην παρεξηγείτε για τυχόν βλακείες που λέω και κάνω,απλά ειναι αρχή και είμαι στο ψάξιμο...

  16. #16
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    προσωπικά για αρχάριους μου αρέσει το προγραμμα του brawny

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1783

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    προσωπικά για αρχάριους μου αρέσει το προγραμμα του brawny

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1783

  18. #18
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-08
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    Είμαι εντελώς αρχάριος. Είμαι 18 χρονών, 62 κιλά και 1.73. Δεν έχω χρόνο για γυμναστήριο και για αυτό κάνω κάποιες ασκήσεις στο σπίτι. Έχω ξεκικήσει με ένα 5κιλο συμπαγές και γυμνάζω κυρίως τους δικέφαλους , κάνω περίπου 3 σετ των 15 επάναλήψεων. Στην συνέχεια γυμνάζω κοιλιακούς , κάνω περίπου 3 σετ των 20 επαναλήψεων με ένα 5κιλο δίσκο στο στήθος. Μέτα από αυτό push ups 3 σετ των 10 επαναλήψεων. Αυτό είναι το πρόγραμμά μου και το κάνω ανα 2 μέρες. Όπως είπα και πριν είμαι εντελως αρχάριος και μπορεί να είναι και τελείως λάθος. Κάνω αυτό το πρόγραμμα περίπου ένα μήνα , επείδη θέλω να πάω αστυνομία και στη σχολή κάνουν κάθε μέρα εξάσκηση (σκεφτήτε τον στρατο) θέλω να πάω κάπως προετοιμασμένος. Βασίκα να σας πω την αλήθεια βαριόμουν την γυμναστική αλλά επειδή μέσα σε αυτόν τον μήνα έχω δει κάποια αποτελέσματα , δε με ωθεί μονο η αστυνομία πλέον. Επείσης έιμαι σίγουρος πως πρέπει να παάρω κάποια κιλά , έχω 2 κάλα γεύματα την ημέρα ,μεσημερι και βράδι, κάποιες φορες και 3 , κλασικά κάθε πρωι γάλα. Επείσης έιναι κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω , η δεξιά πλευρά του σώματος , απο τετρακέφαλο , στήθος και δικέφαλο κλπ είναι λίγο πιο αδύνατη από την δεξιά. Σε όσους το έχω πεί μου λένε ότι είσαι απλά αδύνατος και με τον καιρό θα γίνει το ίδιο.

    Αυτά για ήθελα να ρωτήσω για αρχή!!!!

  19. #19
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by theofilos

    Είμαι εντελώς αρχάριος. Είμαι 18 χρονών, 62 κιλά και 1.73. Δεν έχω χρόνο για γυμναστήριο και για αυτό κάνω κάποιες ασκήσεις στο σπίτι. Έχω ξεκικήσει με ένα 5κιλο συμπαγές και γυμνάζω κυρίως τους δικέφαλους , κάνω περίπου 3 σετ των 15 επάναλήψεων. Στην συνέχεια γυμνάζω κοιλιακούς , κάνω περίπου 3 σετ των 20 επαναλήψεων με ένα 5κιλο δίσκο στο στήθος. Μέτα από αυτό push ups 3 σετ των 10 επαναλήψεων. Αυτό είναι το πρόγραμμά μου και το κάνω ανα 2 μέρες. Όπως είπα και πριν είμαι εντελως αρχάριος και μπορεί να είναι και τελείως λάθος. Κάνω αυτό το πρόγραμμα περίπου ένα μήνα , επείδη θέλω να πάω αστυνομία και στη σχολή κάνουν κάθε μέρα εξάσκηση (σκεφτήτε τον στρατο) θέλω να πάω κάπως προετοιμασμένος. Βασίκα να σας πω την αλήθεια βαριόμουν την γυμναστική αλλά επειδή μέσα σε αυτόν τον μήνα έχω δει κάποια αποτελέσματα , δε με ωθεί μονο η αστυνομία πλέον. Επείσης έιμαι σίγουρος πως πρέπει να παάρω κάποια κιλά , έχω 2 κάλα γεύματα την ημέρα ,μεσημερι και βράδι, κάποιες φορες και 3 , κλασικά κάθε πρωι γάλα. Επείσης έιναι κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω , η δεξιά πλευρά του σώματος , απο τετρακέφαλο , στήθος και δικέφαλο κλπ είναι λίγο πιο αδύνατη από την δεξιά. Σε όσους το έχω πεί μου λένε ότι είσαι απλά αδύνατος και με τον καιρό θα γίνει το ίδιο.

    Αυτά για ήθελα να ρωτήσω για αρχή!!!!
    </blockquote id=quote>
    κανε ενα search...εχεις πολλα να μαθεις
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    15-04-08
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    326

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by theofilos

    Είμαι εντελώς αρχάριος. Είμαι 18 χρονών, 62 κιλά και 1.73. Δεν έχω χρόνο για γυμναστήριο και για αυτό κάνω κάποιες ασκήσεις στο σπίτι. Έχω ξεκικήσει με ένα 5κιλο συμπαγές και γυμνάζω κυρίως τους δικέφαλους , κάνω περίπου 3 σετ των 15 επάναλήψεων. Στην συνέχεια γυμνάζω κοιλιακούς , κάνω περίπου 3 σετ των 20 επαναλήψεων με ένα 5κιλο δίσκο στο στήθος. Μέτα από αυτό push ups 3 σετ των 10 επαναλήψεων. Αυτό είναι το πρόγραμμά μου και το κάνω ανα 2 μέρες. Όπως είπα και πριν είμαι εντελως αρχάριος και μπορεί να είναι και τελείως λάθος. Κάνω αυτό το πρόγραμμα περίπου ένα μήνα , επείδη θέλω να πάω αστυνομία και στη σχολή κάνουν κάθε μέρα εξάσκηση (σκεφτήτε τον στρατο) θέλω να πάω κάπως προετοιμασμένος. Βασίκα να σας πω την αλήθεια βαριόμουν την γυμναστική αλλά επειδή μέσα σε αυτόν τον μήνα έχω δει κάποια αποτελέσματα , δε με ωθεί μονο η αστυνομία πλέον. Επείσης έιμαι σίγουρος πως πρέπει να παάρω κάποια κιλά , έχω 2 κάλα γεύματα την ημέρα ,μεσημερι και βράδι, κάποιες φορες και 3 , κλασικά κάθε πρωι γάλα. Επείσης έιναι κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω , η δεξιά πλευρά του σώματος , απο τετρακέφαλο , στήθος και δικέφαλο κλπ είναι λίγο πιο αδύνατη από την δεξιά. Σε όσους το έχω πεί μου λένε ότι είσαι απλά αδύνατος και με τον καιρό θα γίνει το ίδιο.

    Αυτά για ήθελα να ρωτήσω για αρχή!!!!
    </blockquote id=quote>
    Τώρα μάλιστα...Από την πολύ εξάσκηση στο στρατό, βγήκα ~10 kg βαρύτερος όταν τελέίωσα.
    Το μεγαλύτερο λάθος σου πιστεύω είναι τα πολύ λίγα γεύματά/ημέρα, καλό διάβασμα στις σελίδες του forum!
    "Become the change you want to see." - Mahatma Gandhi


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •