Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 46 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 1380
  1. #31

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dankannn

    το σωστό είναι να έχεις αποχή μια εβδομάδας από την γυμναστική καθώς και από τα συμπληρώματα .
    Το τελευταίο γεύμα σου πριν τις εξετάσεις να είναι 18:00-19:00.

    </blockquote id=quote>

    Το σωστό ποιός το ορίζει?[:-magnify]

  2. #32
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    [/quote]

    Το σωστό ποιός το ορίζει?[:-magnify]
    [/quote]

    O αθλιατρος σου φιλε μου.
    :-)

  3. #33

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Το έχω πεί ξανά και το τονίζω , εντάξει μιά φορά με αποχή προπονησης 5-6 μέρες μπορεί να κάνει κανείς για να τσεκάρει κάποια ειδικά πράγματα , αλλα ΟΛΑ τα άλλα καλό είναι να τα κάνει προγραμματισμένα και κάτω απο τις συνήθεις συνθήκες στρές ετσι ώστε να βλέπει οι τιμές που φθάνουν
    Και ολο αυτό προϋπποθέτει το εξής πολύ βασικό θεμα
    1 Φορά εξετάσεις = τιποτα
    2 φορές εξετάσεις = μπέρδεμα
    3 φορές εξετάσεις = ΠΟΛΥ μπέρδεμα
    Αρχειο με εξετάσεις και σημειώσεις (για τα πάντα) = το μοναδικό που σε βάθος χρόνου θα δώσει σαφή και σωστά συμπεράσματα

  4. #34
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Allo!:D
    Αυτά ειναι τα αποτελέσματα των εξετάσεων που έκανα την περασμένη εβδομάδα.
    Ακόμη δεν τις έχει δεί ο γιατρός μου.

    Τις εξετάσεις τις έκανα γιατί εχω κάποιες υποψίες οτι υπολειτουργεί ο θυρεοειδής μου.

    Όντως οι τιμές Τ3 και Τ4 εχουν πάρει λιγάκι την κατηφόρα [:-weepn]
    Κάποια άλλα που μου κάνανε εντύπωση είναι τα επίπεδα κορτιζόλης [:-weepn][:-weepn][:-weepn]
    Η εξέταση πάντως έγινε πρωί που τα επίπεδα κορτιζόλης έχουν τις μέγιστες τιμές. Αλλά και πάλι είμαι στο ανώτερο όριο και δεν μου αρέσε καθόλου αυτό[:-irked]. 'Εχει κανένας ανάλογη εμπειρία?

    Οι ηλεκτρολύτες μου έχουν αρκετά υψηλή τιμή. Αυτό είναι καλό ή κακό???
    Το κάλιο που το βρήκα?Δεν τρωω φρούτα [:-taped]

    Ο αιματικρίτης και τα σχετικά είναι μονίμως χαμηλά. Αυτό επηρεάζει την απόδοση στο γυμναστήριο ή την σύνθεση μυικής μάζας??? [:-bigeyes]

    Την περίοδο αυτή δεν παίρνω κανένα αλλο συμπλήρωμα εκτός απο καζεΪνη και Whey. Αυτό τον καιρό επίσης δεν πιέζομαι πολύ στο γυμναστήριο και εχω κόψει και την αερόβια επειδή ήθελα να ξεκουράσω λίγο το σώμα μου. Οπότε τα επίπεδα της κορτιζόλης μου ήρθαν λίγο απότομα [:-weepn][:-weepn][:-weepn]

    Τα ανδρογόνα μου λόγω άσκησης δεν θα έπρεπε να τείνουν στο υψηλότερο όριο και όχι να πιάνουν πάτο[:-boggled]?
    Αισθάνομαι απογοήτευση [:-weepn][:-weepn][:-weepn]

    Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με τα ερωτήματά μου ή θα ήθελε γενικά να σχολιάσει τις εξετάσεις ή να πεί καμιά γνώμη σχετικά με το σε ποιά θέματα πρέπει να επιμείνω όταν τις δεί ο γιατρός μου, ευχαριστώ προκαταβολικά :D

    Attached Image:


  5. #35

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Bούλα οι ορμόνες σου είναι ΟΚ.Αν υποθέσω οτι έκανες τις εξετάσεις νηστική είναι αναμενόμενο να είναι λίγο χαμηλά η Τ3, έτσι και αλλιώς προέρχεσαι από υποθερμιδική διατροφή , πολλές προπονήσεις , αερόβιες κτλ και είναι λογικό να είναι λίγο χαμηλά(αν και είναι φυσιολογικές πάλι) .Και η κορτιζόλη γι αυτό είναι ψηλά αν και υποψιάζομαι οτι την προηούμενη έκανες προπόνηση .Και η TSH ειναι και αυτή ΟΚ οπότε μην σκεφτείς καν να μπείς σε φαρμακευτική υποστήριξη γιατί τότε είναι που θα 'κλείσει' τελείως ο θυροείδης σου.Μόνο κακό θα σου κάνει.

    'Οσον αφορά τα ανδρογόνα μην ανυσηχείς , το 'χτίσιμο' στις γυναίκες γίνεται πιο πολύ με την αυξητική ορμόνη, 'εχετε περισσότερη απ'οτι εμείς.

  6. #36

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    @ princess

    Οπως είπε και ο Ανδρέας , οι ορμόνες δέν πρέπει να σ ανυσηχούν , το μονο που θα κάνεις είναι να επαναλάβεις κορτιζολη μετά απο ξεκούραση , αν και τότε είναι ψηλά , τότε θα πρεπει να αξιολογηθούν οι "ψυχικές" και στρεσογόννες δραστηριότητες

    Εκεί ομως που θέλω να μείνω , είναι κάτι που μου φαίνεται παραξενο απο οποια πλευρά κι αν το δώ
    Πρόσεξε , δέν στο λέω για να αγχωθείς και ν ανυσηχήσεις , απλά για να το ξαναελέγξεις , διορθόνωντας (?) κάποια πράγματα

    Λοιπόν τα ερυθρά είναι οριακά πάνω απο τή μέγιστη τιμή , που δέν δείχνει πρόβλημα , αλλά προσπάθεια του συστήματος να αντεπεξέλθει σε
    1)Αιματοκρίτη και
    2) Αιμοσφαιρίνη

    Βλέποντας και τα λεμφοκύταρα κανείς που είναι σχεδίον στο ΜΕΓΙΣΤΟ φυσιολογικό οριο , μπορεί να κάνει 2-3 σενάρια

    Εκείνο που φυσικά δέν ξερω , είναι αν παίρνεις κάποια φάρμακα (και δέν εννοώ ΑΑΣ ) μιλώ για φάρμακα αλλων περιπτώσεων , η αν σε κάποια στιγμή έκανες χρήση ισχυρής αντιβίωσης για μεγάλο διάστημα η αν πρίν 5-6 μήνες πέρασες κάποιας μορφής μονοπυρύνωση

    Δέν ξερω επίσης αν είσαι καπνίστρια , γιατί οι τιμές που σχολιάζουμε είναι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ για καπνιστές

    Τέλος υπάρχει και μιά αλλη περίπτωση , η περίπτωση τής ΚΑΚΗΣ ΥΠΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ και πιθανή έλλειψη Β12 και κάποιων άλλων συνενζύμων
    Τεσπα , αυτά μπορώ να σκεφθώ
    αλλα δώσε καμμιά πληροφορία (αν θές ) για να κάνουμε τίς υποθέσεις (γιατί για υποθέσεις πρόκειται ) πιο σαφείς
    (Για να μην ψάχνω τώρα γιατί δέν το πήρε το μάτι μου , δέν ξέρω και τήν ηλικία σου ή αν έχεις κάνει παιδί ....)

  7. #37
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Bούλα οι ορμόνες σου είναι ΟΚ.Αν υποθέσω οτι έκανες τις εξετάσεις νηστική είναι αναμενόμενο να είναι λίγο χαμηλά η Τ3, έτσι και αλλιώς προέρχεσαι από υποθερμιδική διατροφή , πολλές προπονήσεις , αερόβιες κτλ και είναι λογικό να είναι λίγο χαμηλά(αν και είναι φυσιολογικές πάλι) .Και η κορτιζόλη γι αυτό είναι ψηλά αν και υποψιάζομαι οτι την προηούμενη έκανες προπόνηση .Και η TSH ειναι και αυτή ΟΚ οπότε μην σκεφτείς καν να μπείς σε φαρμακευτική υποστήριξη γιατί τότε είναι που θα 'κλείσει' τελείως ο θυροείδης σου.Μόνο κακό θα σου κάνει.

    'Οσον αφορά τα ανδρογόνα μην ανυσηχείς , το 'χτίσιμο' στις γυναίκες γίνεται πιο πολύ με την αυξητική ορμόνη, 'εχετε περισσότερη απ'οτι εμείς.

    </blockquote id=quote>


    Αντρέα, έκανα 12 ωρες νηστεία πρίν τις εξετάσεις.
    Την προηγούμενη μέρα έκανα προπόνηση, αλλά πολύ ελαφρά, ακριβώς επειδή θα έκανα τις εξετάσεις.
    Πράγματι έχει προηγηθεί μεγάλη περίοδος που ήμουν υποθερμιδική,από Μάρτιο 2008 μέχρι τα Χριστούγεννα ήμουν συνέχεια σε δίαιτα. Μετά τα Χριστούγεννα κατά μέσο όρο τείνω πρός τη συντήρηση , κάτι σαν zigzag μου εχει βγεί, επειδή είμαι κουρασμένη. Και με την προπόνηση το ίδιο περίπου μου συμβαίνει , γκαζώνω , κλατάρω, κουλάρω:D:D:D. Βλέπω ότι κάτι δεν πάει καλά, προσπαθώ να αλλάξω κάτι και να τα διορθώσω αλλά μένω στάσιμη.
    Καλά που δεν έλεγξα και την αυξητική δηλαδή γιατί θα απογοητευόμουν και από εκεί [:-fight]


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    @ princess

    Οπως είπε και ο Ανδρέας , οι ορμόνες δέν πρέπει να σ ανυσηχούν , το μονο που θα κάνεις είναι να επαναλάβεις κορτιζολη μετά απο ξεκούραση , αν και τότε είναι ψηλά , τότε θα πρεπει να αξιολογηθούν οι "ψυχικές" και στρεσογόννες δραστηριότητες

    Εκεί ομως που θέλω να μείνω , είναι κάτι που μου φαίνεται παραξενο απο οποια πλευρά κι αν το δώ
    Πρόσεξε , δέν στο λέω για να αγχωθείς και ν ανυσηχήσεις , απλά για να το ξαναελέγξεις , διορθόνωντας (?) κάποια πράγματα

    Λοιπόν τα ερυθρά είναι οριακά πάνω απο τή μέγιστη τιμή , που δέν δείχνει πρόβλημα , αλλά προσπάθεια του συστήματος να αντεπεξέλθει σε
    1)Αιματοκρίτη και
    2) Αιμοσφαιρίνη

    Βλέποντας και τα λεμφοκύταρα κανείς που είναι σχεδίον στο ΜΕΓΙΣΤΟ φυσιολογικό οριο , μπορεί να κάνει 2-3 σενάρια

    Εκείνο που φυσικά δέν ξερω , είναι αν παίρνεις κάποια φάρμακα (και δέν εννοώ ΑΑΣ ) μιλώ για φάρμακα αλλων περιπτώσεων , η αν σε κάποια στιγμή έκανες χρήση ισχυρής αντιβίωσης για μεγάλο διάστημα η αν πρίν 5-6 μήνες πέρασες κάποιας μορφής μονοπυρύνωση

    Δέν ξερω επίσης αν είσαι καπνίστρια , γιατί οι τιμές που σχολιάζουμε είναι ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ για καπνιστές

    Τέλος υπάρχει και μιά αλλη περίπτωση , η περίπτωση τής ΚΑΚΗΣ ΥΠΟΘΕΡΜΙΔΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ και πιθανή έλλειψη Β12 και κάποιων άλλων συνενζύμων
    Τεσπα , αυτά μπορώ να σκεφθώ
    αλλα δώσε καμμιά πληροφορία (αν θές ) για να κάνουμε τίς υποθέσεις (γιατί για υποθέσεις πρόκειται ) πιο σαφείς
    (Για να μην ψάχνω τώρα γιατί δέν το πήρε το μάτι μου , δέν ξέρω και τήν ηλικία σου ή αν έχεις κάνει παιδί ....)
    </blockquote id=quote>


    MATZ, είμαι 33 ετών, δεν έχω κάνει παιδί και δεν καπνίζω. Οι οριακές τιμές στις αιματολογικές εξετάσεις οφείλονται στο ότι έχω στίγμα, οπότε αυτές οι τιμές ήταν αναμενόμενες. Δεν ξέρω αν και τα λεμφοκύτταρα είναι αυξημένα για τον ίδιο λόγο. Δεν ξέρω κιόλας μήπως επηρεάζει το γεγονός οτι οι εξετάσεις γίνανε στο τέλος τος περιόδου που ειχα χάσει και αρκετό αίμα.Τότε έπρεπε να τις κάνω για να υπάρχει αντιπροσωπευτική εικόνα για τις ορμόνες.
    Πάντως το 2007 πηρα για ένα χρόνο αντισυλληπτικά χάπια και το 2008 πηρα 5-6 μηνες vibramycin το διέκοψα κανένα 4μηνο και μετά το ξανάρχισα ,οπότε τώρα εχω κανένα δίμηνο που παίρνω vibramycin. ?Εχω μονίμως εξάρσεις ακμής ακόμη και σε αυτή την ηλικία, που κάπως πρέπει να το ελέγξω, αλλά επειδή δεν είναι δυνατόν να παίρνω αντισυλληπτικά μονίμως, άρχισα την αντιβίωση. Το αίτιο της ακμής είναι μαλλον απλά γενετικό ή έχω υπερευαισθησία στα ανδρογόνα ίσως (αυτό μου είχε πεί κάποτε κάποιος γιατρός? αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει καθώς δεν έχω άλλα σχετικά συμπτώματα που να αποδυκνείουν ευαισθησια στα ανδρογονα?Τεσπα:D).
    Υδατάνθρακες παίρνω αρκετούς, συνηθως η διατροφή μου αποτελείται από 35%p,45%c,20%f. και πολύ γιαούρτι.
    Οι ορμόνες μου ίσως έχουν επηρεαστεί από τη χρήση των αντισυλληπτικών, καθώς λίγο που το έψαξα κατέληξα ότι επηρεάζουν τον οργανισμό για πολύ καιρό μετά. Αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες που οι γιατροί δεν δίνουν σημασία?
    Η κούραση είναι κάπως μόνιμο φαινόμενο για μένα λόγω του στίγματος και είναι καθημερινότητα? Απλώς σε φάσεις σαν αυτή που περνάω? δεν παλεύεται?
    Οπότε από συμπτώματα έχουμε : υπερβολική κόπωση, κυκλοθυμία χωρίς να υπάρχουν πραγματικά αίτια, και διαλυμένα νύχια.
    Κάτι άλλο που πρόσεξα στις εξετάσεις μου είναι ότι η HDL μου είναι επίσης οριακή.

    Ευχαριστώ πολύ και τους δυο που κάνατε τον κόπο να τα κοιτάξετε [:-bouncy]

    Πάντως έχω κάποιες αμφιβολίες για το ότι φυσιολογικές τιμές πάντα σημαίνει και ότι όλα πάνε καλά, καθώς όπως είπε και ο ΜΑΤΖ σε άλλο post , πρόκειται για στατιστική.

  8. #38

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess

    MATZ, είμαι 33 ετών, δεν έχω κάνει παιδί και δεν καπνίζω. Οι οριακές τιμές στις αιματολογικές εξετάσεις οφείλονται στο ότι έχω στίγμα, οπότε αυτές οι τιμές ήταν αναμενόμενες. Δεν ξέρω αν και τα λεμφοκύτταρα είναι αυξημένα για τον ίδιο λόγο. Δεν ξέρω κιόλας μήπως επηρεάζει το γεγονός οτι οι εξετάσεις γίνανε στο τέλος τος περιόδου που ειχα χάσει και αρκετό αίμα.Τότε έπρεπε να τις κάνω για να υπάρχει αντιπροσωπευτική εικόνα για τις ορμόνες.
    Πάντως το 2007 πηρα για ένα χρόνο αντισυλληπτικά χάπια και το 2008 πηρα 5-6 μηνες vibramycin το διέκοψα κανένα 4μηνο και μετά το ξανάρχισα ,οπότε τώρα εχω κανένα δίμηνο που παίρνω vibramycin. ?Εχω μονίμως εξάρσεις ακμής ακόμη και σε αυτή την ηλικία, που κάπως πρέπει να το ελέγξω, αλλά επειδή δεν είναι δυνατόν να παίρνω αντισυλληπτικά μονίμως, άρχισα την αντιβίωση. Το αίτιο της ακμής είναι μαλλον απλά γενετικό ή έχω υπερευαισθησία στα ανδρογόνα ίσως (αυτό μου είχε πεί κάποτε κάποιος γιατρός? αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει καθώς δεν έχω άλλα σχετικά συμπτώματα που να αποδυκνείουν ευαισθησια στα ανδρογονα?Τεσπα:D).
    Υδατάνθρακες παίρνω αρκετούς, συνηθως η διατροφή μου αποτελείται από 35%p,45%c,20%f. και πολύ γιαούρτι.
    Οι ορμόνες μου ίσως έχουν επηρεαστεί από τη χρήση των αντισυλληπτικών, καθώς λίγο που το έψαξα κατέληξα ότι επηρεάζουν τον οργανισμό για πολύ καιρό μετά. Αυτά βέβαια είναι λεπτομέρειες που οι γιατροί δεν δίνουν σημασία?
    Η κούραση είναι κάπως μόνιμο φαινόμενο για μένα λόγω του στίγματος και είναι καθημερινότητα? Απλώς σε φάσεις σαν αυτή που περνάω? δεν παλεύεται?
    Οπότε από συμπτώματα έχουμε : υπερβολική κόπωση, κυκλοθυμία χωρίς να υπάρχουν πραγματικά αίτια, και διαλυμένα νύχια.
    Κάτι άλλο που πρόσεξα στις εξετάσεις μου είναι ότι η HDL μου είναι επίσης οριακή.

    Ευχαριστώ πολύ και τους δυο που κάνατε τον κόπο να τα κοιτάξετε [:-bouncy]

    Πάντως έχω κάποιες αμφιβολίες για το ότι φυσιολογικές τιμές πάντα σημαίνει και ότι όλα πάνε καλά, καθώς όπως είπε και ο ΜΑΤΖ σε άλλο post , πρόκειται για στατιστική.

    </blockquote id=quote>

    Α , τώρα ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα
    Οχι δέν υπάρχει ουδείς λογος να ανησυχείς
    Εκείνο που σου συνιστω ανεπιφύλακτα , είναι την περιοδικότητα , δηλαδή προσπάθησε να φτιάξεις έστι τήν κούραση τών προπονήσεων σου ώστε 1 μηνα να κουράζεσαι και 1 μήνα να είσαι απλά συντήρηση , πιστεύω οτι έτσι θα πάς πολύ καλύτερα απο το να είναι μονιμα 80-100% στίς προπονήσεις
    Βέβαια επειδή δέν ξέρω τούς στόχους σου , θα πρέπει μαζί με αυτά να δείς και τήν διατροφή σου , οχι τόσο απο αποψη θερμίδων και κατανομής , που φντάζομαι οτι τα ξέρεις , αλλα απο ποικιλία
    Πάντως θα διακινδυνεψω να πώ οτι στήν περίπτωσή σου ισως το πρώτο που πρέπει να κυνηγήσεις με συμφιλίωση είναι το άγχος


    Καλή δύναμη

    PS
    Συμφωνώ με τή πιθανή (οργανική) ευαισθησία σου στην τεστοστερόνη , και αυτό δέν οφείλεται στο οτι έχεις ανεβασμένη τεστοστερόνη , αλλα κυρίως στον γονιδιακό τύπο τών υποδοχεών σου ( το έχουμε συζητήσει στο θέμα Γονιδιακος Πολυμορφισμός Ανδρογονικων Υποδοχέων ) και στην περίπτωσή σου η εξήγηση πάει γάντι - οχι φυσικά για θέμα ΑΑΣ σε ανδρες , αλλα για τήν ουσία του ιδιου του DNA στον ανθρωπο
    Πιθανα τήν επόμενη φορά που θα πάς στον ενδοκρινολόγο σου να πρέπει να συζητήσεις αυτό το θένα , γιατι υπάρχουν σήμερα αρκετά SERMs ( επιλεκτικοί διαμορφωτές οιστρογονικών υποδοχέων ) που πέρα απο τήν Α θεραπευτική τους δράση έχουν και σημαντικα παράπλευρα κέρδη

  9. #39

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Βούλα γεια σου και από μένα, οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά και εγώ δεν βλέπω κανένα λόγο να ανησυχείς για τίποτα. Συμφωνώ σε όλα με Αντρέα και Μανώλη. Μπράβο που παρά τα meat fest που κάνεις κατά καιρούς [:-shades] έχεις πολύ χαμηλή χοληστερόλη και LDL. Χαμηλή HDL έχω και εγώ, και ανεβαίνει με αύξηση της αερόβιας και αύξηση των ω-3 λιπαρών.

    <blockquote id=quote>Quote:
    Πάντως έχω κάποιες αμφιβολίες για το ότι φυσιολογικές τιμές πάντα σημαίνει και ότι όλα πάνε καλά, καθώς όπως είπε και ο ΜΑΤΖ σε άλλο post , πρόκειται για στατιστική. </blockquote id=quote>

    Μην μπεις σε ένα τέτοιο τριπάκι σκέψης, διότι αν δεν έχεις ούτε αυτές τις τιμές αναφοράς δεν έχεις τίποτα, κάθε μέτρηση μπορεί να είναι ή να μην είναι σωστή, οπότε δεν έχεις τίποτα στα χέρια σου τελικά.

    <blockquote id=quote>Quote:
    Πάντως θα διακινδυνεψω να πώ οτι στήν περίπτωσή σου ισως το πρώτο που πρέπει να κυνηγήσεις με συμφιλίωση είναι το άγχος
    </blockquote id=quote>

    Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μανώλη. Τόσους μήνες προσεκτική διατροφή (= αυξημένο άγχος) και μάλιστα υποθερμιδική διατροφή, κτλ κτλ είναι δυνατόν να κάνεις εξετάσεις και να μην υπάρχει ούτε ένας δείκτης ανεπηρέαστος; Η κορτιζόλη είναι λογικό να είναι ανεβασμένη το πρωί, και επίσης λογικό αν είσαι μετά από άσκηση και 12 ώρες νηστική (και πάλι εντός των ορίων είσαι).

    Αν θες την άποψή μου (το ξέρω ότι θα την ακούσεις, αλλά το ξέρω ότι είσαι και "ξεροκέφαλη" και δεν θα την ακολουθήσεις): γέμισε τις μπαταρίες σου για λίγο διάστημα. [:-thumbu]

  10. #40
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ
    Α , τώρα ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα
    Οχι δέν υπάρχει ουδείς λογος να ανησυχείς
    Εκείνο που σου συνιστω ανεπιφύλακτα , είναι την περιοδικότητα , δηλαδή προσπάθησε να φτιάξεις έστι τήν κούραση τών προπονήσεων σου ώστε 1 μηνα να κουράζεσαι και 1 μήνα να είσαι απλά συντήρηση , πιστεύω οτι έτσι θα πάς πολύ καλύτερα απο το να είναι μονιμα 80-100% στίς προπονήσεις
    Βέβαια επειδή δέν ξέρω τούς στόχους σου , θα πρέπει μαζί με αυτά να δείς και τήν διατροφή σου , οχι τόσο απο αποψη θερμίδων και κατανομής , που φντάζομαι οτι τα ξέρεις , αλλα απο ποικιλία
    Πάντως θα διακινδυνεψω να πώ οτι στήν περίπτωσή σου ισως το πρώτο που πρέπει να κυνηγήσεις με συμφιλίωση είναι το άγχος
    Καλή δύναμη
    PS
    Συμφωνώ με τή πιθανή (οργανική) ευαισθησία σου στην τεστοστερόνη , και αυτό δέν οφείλεται στο οτι έχεις ανεβασμένη τεστοστερόνη , αλλα κυρίως στον γονιδιακό τύπο τών υποδοχεών σου ( το έχουμε συζητήσει στο θέμα Γονιδιακος Πολυμορφισμός Ανδρογονικων Υποδοχέων ) και στην περίπτωσή σου η εξήγηση πάει γάντι - οχι φυσικά για θέμα ΑΑΣ σε ανδρες , αλλα για τήν ουσία του ιδιου του DNA στον ανθρωπο
    Πιθανα τήν επόμενη φορά που θα πάς στον ενδοκρινολόγο σου να πρέπει να συζητήσεις αυτό το θένα , γιατι υπάρχουν σήμερα αρκετά SERMs ( επιλεκτικοί διαμορφωτές οιστρογονικών υποδοχέων ) που πέρα απο τήν Α θεραπευτική τους δράση έχουν και σημαντικα παράπλευρα κέρδη
    </blockquote id=quote>



    MATZ συμφωνώ με αυτό που λές με την περιεδικότητα και οτι πρέπει να το συμπεριλάβω προγραμματισμένα στο όλο πρόγραμμα, γιατί βλέπω πως ψυχικά μπορεί να αντέχω περισσότερο να πιέζομαι και να μην νιώθω τόσο τη σωματική κούραση, αλλά όταν ξαφνικά ο οργανισμός εξαντληθεί εντελώς τότε είναι πολύ αργά...Και να μάθω να χειρίζομαι και το άγχος που οταν εχω, έχω για τα καλά[:-crazy], γιατί βλέπω πως είναι πολύ καταβολικό.
    Μετά απο λίγο καιρό θα επαναλάβω κάποιες τις εξετάσεις και σίγουρα θα ελέγξω και την κορτιζόλη πρωί και απόγευμα. Θα έχω κάνει και ασκήσεις ηρεμίας πριν δω τα αποτελέσματα της κορτιζόλης [:-fight]
    Το topic "Γονιδιακος Πολυμορφισμός Ανδρογονικων Υποδοχέων " το ακολουθούσα για πολύ καιρό αλλά μετά είχε πολλές άγνωστες λέξεις και το παράτησα:D. Θα το μελετήσω απ' την αρχή και θα προσπαθήσω να τα συνδυάσω με την περίπτωσή μου. Ευχαριστώ [:-thumbu]



    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Βούλα γεια σου και από μένα, οι εξετάσεις σου είναι μια χαρά και εγώ δεν βλέπω κανένα λόγο να ανησυχείς για τίποτα. Συμφωνώ σε όλα με Αντρέα και Μανώλη. Μπράβο που παρά τα meat fest που κάνεις κατά καιρούς [:-shades] έχεις πολύ χαμηλή χοληστερόλη και LDL. Χαμηλή HDL έχω και εγώ, και ανεβαίνει με αύξηση της αερόβιας και αύξηση των ω-3 λιπαρών.

    <blockquote id=quote>Quote:
    Πάντως έχω κάποιες αμφιβολίες για το ότι φυσιολογικές τιμές πάντα σημαίνει και ότι όλα πάνε καλά, καθώς όπως είπε και ο ΜΑΤΖ σε άλλο post , πρόκειται για στατιστική. </blockquote id=quote>

    Μην μπεις σε ένα τέτοιο τριπάκι σκέψης, διότι αν δεν έχεις ούτε αυτές τις τιμές αναφοράς δεν έχεις τίποτα, κάθε μέτρηση μπορεί να είναι ή να μην είναι σωστή, οπότε δεν έχεις τίποτα στα χέρια σου τελικά.

    <blockquote id=quote>Quote:
    Πάντως θα διακινδυνεψω να πώ οτι στήν περίπτωσή σου ισως το πρώτο που πρέπει να κυνηγήσεις με συμφιλίωση είναι το άγχος
    </blockquote id=quote>

    Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Μανώλη. Τόσους μήνες προσεκτική διατροφή (= αυξημένο άγχος) και μάλιστα υποθερμιδική διατροφή, κτλ κτλ είναι δυνατόν να κάνεις εξετάσεις και να μην υπάρχει ούτε ένας δείκτης ανεπηρέαστος; Η κορτιζόλη είναι λογικό να είναι ανεβασμένη το πρωί, και επίσης λογικό αν είσαι μετά από άσκηση και 12 ώρες νηστική (και πάλι εντός των ορίων είσαι).

    Αν θες την άποψή μου (το ξέρω ότι θα την ακούσεις, αλλά το ξέρω ότι είσαι και "ξεροκέφαλη" και δεν θα την ακολουθήσεις): γέμισε τις μπαταρίες σου για λίγο διάστημα. [:-thumbu]
    </blockquote id=quote>

    Γιάννη πάντα την ακούω την άποψή σου, αλλά το πάθημα γίνεται καλύτερο μάθημα :D 'Οντως πάλι καλά που είναι κι έτσι μετά απο τόση πίεση τόσους μήνες. Τώρα βρήκα άλλη δουλειά, θα προσπαθώ να βρώ τρόπους να βελτιώσω το ορμονικό μου προφίλ :D:D:D
    Τα meat fest συνεχίζονται και γενικότερα τρώω πολύ καλά :D Πάντως έχω πολύ καιρό να κάνω nutella-biscuit-walnuts-crepe fest που είναι και το αγαπημένο μου [:-taped][:-taped][:-taped]

  11. #41
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    σημερα τα πηγα σε γιατρους τα αποτελεσματα.
    οι γιατροι ειπαν να κοψω αμεσως τα συμπληρωματα πρωτεινης -
    να κοψω την μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης -
    τερμα τα κοτοπολυα λενε - μονο ψαρι

    γιατι λενε η τοση μεγαλη ποσοστητα πρωτεινης δεν μπορει να μεταβολιστει απο τον οργανισμο κ καθεται στο συκωτι κ στα νεφρα υπαρχουν λευκωματα που αποβαλονται απ τα ουρα..

    οποτε λενε ολα κομενα γιατι αμα συνεχισω μετα απο καιρο θα γινει λιπωδες το συκωτι κ τη μαμησα...


    τωρα τι κανω..???

  12. #42

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    σημερα τα πηγα σε γιατρους τα αποτελεσματα.
    οι γιατροι ειπαν να κοψω αμεσως τα συμπληρωματα πρωτεινης -
    να κοψω την μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης -
    τερμα τα κοτοπολυα λενε - μονο ψαρι
    </blockquote id=quote>

    Δηλαδή το ψάρι δεν έχει πρωτεΐνη;;; [:-shades]

    Πόση πρωτεΐνη κατανάλωνες την ημέρα δηλαδή; Δηλαδή πόσα γραμμάρια περίπου;

    Επίσης είπες έφαγες κοτόπουλο και μετά πήγες και έκανες εξέταση αίματος. Γιατί;

    Τα "λευκώματα" που σου βρήκε στα ούρα πόσα είναι; Μπορείς να μας παραθέσεις τα αποτελέσματα να δούμε και εμείς τι είναι αυτό που βρήκε και σε τρομοκράτησε έτσι;

    Του είπες ότι γυμνάζεσαι;

  13. #43
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    ελα ντε η πρωτεινη δεν εχει ψαρι ...οτι να ναι ...
    του το ειπα αλλα δεν εδωσε σημασια στο οτι γυμναζομαι ...το ξερω μαλακια εκανα που εφαγα πριν παω να δωσω αιμα..εφαγα κατα τις 3 το βραδυ κ εδωσα αιμα στις 10 το πρωι..
    τα αποτελεσματα θα τα ανεβασω το βραδυ..δεν τα εχω τωρα.,

    αυτος ειπε απο την πολλη πρωτεινη ειναι
    εγω ετρωγα περιπου 3 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο..
    δηλ ειμαι 92κιλα αρα περιπου 250- 270 γρ.πρωτ.την ημερα..

    διατροφη μου ειναι
    γευμα1 ,6 αυγα 2 ολοκληρα
    γευμα2 ,2 τοστ 110 γραμμαρια γαλοπουλα κ cottage.
    γευμα3 , 45 γραμμαρια πρωτεινης κ 1 σκουρ δεξτροζη
    γευμα4 , κοτοπουλο 120 γραμμαρια μετρημα μετα το μαγειρεμα με ρυζι + 2κουταλιες της σουπας λινελαιο
    γευμα5 , κοτοπουλο 120 γραμμαρια μετρημα μετα το μαγειρεμα με ρυζι + 2κουταλιες της σουπας λινελαιο
    γευμα6 , μια κονσερβα τονος 25γρ.πρωτεινη με ρυζι κ ελαιολαδο
    γευμα7 ,1 σκουρ και ενα γιαουρτι και αμυγδαλα..

    την διατροφη μου την βρισκεται υπερβολικη?

  14. #44

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Aν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει πώς ένας γιατρός γίνεται αυτόκλητος διατροφολόγος , τη στιγμή που στην ιατρική σχολή υπάρχει ένα μόνο μάθημα διατροφής και μάλιστα μη υποχρεωτικό (επιλογής).

  15. #45
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    δεν δικαιολογούνται τα προβλήματα υγείας μόνο από την αυξημένη πρωτείνη. Τι σου είπε ο γιατρός, μήπως έχεις ήδη κάποιο υπάρχον πρόβλημα το οποίο χειροτερεύει με αυτή τη διατροφή? για πόσο καιρό σου είπε να τρως μόνο ψάρι?

  16. #46
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    λεει απο εδω κ περα τερμα τα συμπληρωματα for ever κ μονο λιγο ψαρι κ οσπρια..
    οι τιμες που εχω ειναι αυξημενες λογω επειδη ο οργανισμος δεν μπορει να αφομιοσει τοση μεγαλη ποσοτητα πρωτεινης ..

    λεω να τη μειωσω στο μισο την πρωτεινη λετε αυτο να βοηθηση???

  17. #47
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    η λογική λέει ότι θα την μειώσεις τόσο ώστε να επανέλθουν οι τιμές σου στο κανονικό. Κατά τη γνώμη μου κάνε ακριβώς ότι σου πει ο γιατρός σου.

  18. #48

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    λεει απο εδω κ περα τερμα τα συμπληρωματα for ever


    </blockquote id=quote>

    ο γιατρός αυτός σε τι φυσική κατάσταση είναι ο ίδιος?

  19. #49
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    http://labtestsonline.org/

    Σε αυτό το site μπορεί κανείς να δεί αναλυτικά γιατί χρειάζεται κάθε εξέταση, τί σημαίνουν τα αποτελέσματα, με ποιές ασθένειες σχετίζονται κλπ

  20. #50

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess

    http://labtestsonline.org/

    Σε αυτό το site μπορεί κανείς να δεί αναλυτικά γιατί χρειάζεται κάθε εξέταση, τί σημαίνουν τα αποτελέσματα, με ποιές ασθένειες σχετίζονται κλπ
    </blockquote id=quote>

    Βούλα χρήσιμο και με αρκετές πληροφορίες το λινκ[:-thumbu] .
    Αν και δεν απευθύνεται σε αθλούμενους , και ειδικά όσον αφορά τα ηπατικά/ένζυμα μπορεί να ανυσηχήσει αθλούμενους χωρίς λόγο.

    Για παράδειγμα τα ηπατικά ένζυμα χρηστών ΑΑΣ είναι σε παρόμοιες (αλλά αυξημένες σε σχέση με τον μέσο όρο-αυτό που λέμε φυσιολογικό εύρος αλλά δεν είναι πάντα) τιμές με μη χρήστες.

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=10473

  21. #51
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    Βούλα χρήσιμο και με αρκετές πληροφορίες το λινκ[:-thumbu] .
    Αν και δεν απευθύνεται σε αθλούμενους , και ειδικά όσον αφορά τα ηπατικά/ένζυμα μπορεί να ανυσηχήσει αθλούμενους χωρίς λόγο.

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=10473
    </blockquote id=quote>

    Απο ο,τι είδα όσο το έχω ψάξει, πολύ σπάνια δίνουν τις λεγόμενες Φ.Τ. για κάποια εξέταση, επειδή θεωρούν οτι απο μόνη της μια Φ.Τ. ή μη Φ.Τ. δεν σημαίνει τίποτα, αλλά σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες παραμέτρους μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα.
    Πάντως μπορείς να τους προτείνεις να συμπεριλάβουν περισσότερες πληροφορίες που να καλύπτουν και άθλητες :D
    http://labtestsonline.org/comments/index.php

  22. #52

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by princess

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    Βούλα χρήσιμο και με αρκετές πληροφορίες το λινκ[:-thumbu] .
    Αν και δεν απευθύνεται σε αθλούμενους , και ειδικά όσον αφορά τα ηπατικά/ένζυμα μπορεί να ανυσηχήσει αθλούμενους χωρίς λόγο.

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=10473
    </blockquote id=quote>

    Απο ο,τι είδα όσο το έχω ψάξει, πολύ σπάνια δίνουν τις λεγόμενες Φ.Τ. για κάποια εξέταση, επειδή θεωρούν οτι απο μόνη της μια Φ.Τ. ή μη Φ.Τ. δεν σημαίνει τίποτα, αλλά σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες παραμέτρους μπορεί να βγεί κάποιο συμπέρασμα.
    Πάντως μπορείς να τους προτείνεις να συμπεριλάβουν περισσότερες πληροφορίες που να καλύπτουν και άθλητες :D
    http://labtestsonline.org/comments/index.php


    </blockquote id=quote>

    ωραία ιδέα[:-thumbu]

  23. #53

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia
    το ξερω μαλακια εκανα που εφαγα πριν παω να δωσω αιμα..εφαγα κατα τις 3 το βραδυ κ εδωσα αιμα στις 10 το πρωι..
    </blockquote id=quote>

    Εγώ πριν από επίσκεψη σε γιατρό είχα φάει κανονικά πρωϊνό (6 ασπράδια + 2 κρόκους) και όταν πήγα μου λέει "να πάρουμε και αίμα τώρα άμα είναι", μα του λέω έχω φάει δεν πειράζει; Λέει όχι, guess what, μου έβγαλε τσιμπημένη χοληστερόλη :D

    Την άλλη φορά που θα κάνεις εξετάσεις ακολούθα τα προβλεπόμενα, υπάρχει λόγος που σου λένε τι να φας και τι όχι.

    <blockquote id=quote>Quote:
    τα αποτελεσματα θα τα ανεβασω το βραδυ..δεν τα εχω τωρα.,
    </blockquote id=quote>

    Τα περιμένουμε.

    <blockquote id=quote>Quote:
    αυτος ειπε απο την πολλη πρωτεινη ειναι
    εγω ετρωγα περιπου 3 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο..
    δηλ ειμαι 92κιλα αρα περιπου 250- 270 γρ.πρωτ.την ημερα..
    </blockquote id=quote>

    Δεν υπάρχει λόγος να τρως τόση πολλή πρωτεΐνη. Παρόλα αυτά, αν τα νεφρά σου είναι υγιή (και πρέπει να είναι υγιή λόγω νεαρής ηλικίας), δεν υπάρχει θέμα ακόμα και με 3 g/kg πρωτεΐνης, απλά τα νεφρά σου θα εκκρίνουν περισσότερη ουρία. Πρέπει όμως να πίνεις και αρκετό νερό αν θες να καταναλώνεις τόση πρωτεΐνη, το κάνεις;

    Πάντως και με 1.5-2.0 g/kg πρωτεΐνη είσαι ήδη 100% καλυμμένος.

  24. #54
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    Πάντως και με 1.5-2.0 g/kg πρωτεΐνη είσαι ήδη 100% καλυμμένος.

    ισχυει αυτο για εμενα που προσπαθω να βαλω ογκο ?

  25. #55

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    Πάντως και με 1.5-2.0 g/kg πρωτεΐνη είσαι ήδη 100% καλυμμένος.

    ισχυει αυτο για εμενα που προσπαθω να βαλω ογκο ?

    </blockquote id=quote>

    Όχι σου λέει ψέμματα.

  26. #56
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    1.75 - 92 κιλά. Πόσο όγκο θες να βάλεις πια ρε αδερφέ? [:-bigeyes]

  27. #57
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    Πάντως και με 1.5-2.0 g/kg πρωτεΐνη είσαι ήδη 100% καλυμμένος.

    ισχυει αυτο για εμενα που προσπαθω να βαλω ογκο ?

    </blockquote id=quote>

    Όχι σου λέει ψέμματα.
    </blockquote id=quote>

    To ήξερα!!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  28. #58
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    1.75 - 92 κιλά. Πόσο όγκο θες να βάλεις πια ρε αδερφέ? [:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    oso το δυνατον περισσοτερο - δεν υπαρχει οριο ..

    απλα ρωτησα αν θα ειμαι καλημενος κ με 2 γρ.πρωτ.για καθε κιλο σωμ.βαρος γιατι νομιζα οτι θελει 3γρ.πρ. για καθε κιλο σωμ.βαρος..

  29. #59
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    ναι αλλά να προσέχουμε και το λίπος γιατί αλλιώς δεν κάνουμε bodybuilding [:-sly]

  30. #60

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia
    δεν υπαρχει οριο ..

    </blockquote id=quote>

    στο λίπος σίγουρα


 
Page 2 of 46 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •