Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 21 of 46 FirstFirst ... 1117181920212223242531 ... LastLast
Results 601 to 630 of 1380
  1. #601

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οχι, οσο φτανουν οι γνωσεις μου ο χαμηλος αιματοκριτης δεν επηρεαζει την libido. Ουσιαστικο ο αιματοκριτης ειναι η αναλογια ερυθρων και λευκων αιμοσφαιριων. Ακομα και αναιμια να ειχες, η αδυναμια και η κοπωση θα ηταν φυσιολογικα, αλλα η libido ειναι θεμα ειτε ορμονολογικο, ειτε ψυχολογικο ειτε συνδυασμος των 2. Τωρα βεβαια θα μου πεις, αν ειμαι κομματια και σερνομαι ολη μερα, δεν θα εχει αυτο επιπτωση στην libido; Προφανως οποτε αν μιλας για διαθεση τοτε σου λεω οτι συνδεονται, αν μιλας για στυτικη δυσλειτουργια νομιζω πως οχι. Αλλα τωρα καταλαβαινεις αυτα που σου λεω ειναι απο καποιες επιφανειακες γνωσεις που εχω , δεν ειναι διαγνωση

  2. #602
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    οκ καταλαβα.οποτε ποιες αλλες ορμονες προτεινεις να ελεξω οταν ξανακανω εξετασεις σε κανα 9 μηνο?τις ιδιες παλι και ποιες αλλες?

  3. #603

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Περα απο γενικες αιματος, θυροειδη και πληρεις ορμονολογικες δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο. Αν ολα αυτα ειναι οκ και παρεις βεβαιωση απο γιατρο οτι δεν εχεις κατι παθολογικο, δες λιγο τον ψυχολογικο τομεα, παλι με καποιον γιατρο.

  4. #604
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    οκ thanks ετσι θα γινει

  5. #605
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Παιδια καλησπερα κι απο μενα. Σκοπευω να κανω μεθαυριο ενα γενικο τσεκ-απ γενικες αιματος, ορμονολογικες και ουρων. Ειναι για καθαρα προαιρετικους και προληπτικους λογους.
    Εχοντας διαβασει ολο το thread τις τελευταιες μερες για να καταλαβω ποιες εξετασεις θα πρεπει να συμπεριλαβω στο τσεκ-απ εχω καταληξει στις εξης και θα ηθελα τη γνωμη σας αν εχω παραληψει καποιες ή αν καποιες δε χρειαζονται:

    - Γενικες Αιματος
    - Γενικες Ουρων
    - TKE
    - ΓΛΥΚΟΖΗ
    - ΟΥΡΙΑ
    - ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ
    - ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ
    - ΛΕΥΚΩΜΑΤΑ ή ΠΡΩΤΕΪΝΕΣ
    - ΤΡΑΝΣΑΜΙΝΑΣΕΣ (SGOT και SGPT)
    - ΦΩΣΦΑΤΑΣΕΣ
    - ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ
    - γ-ΓΛΟΥΤΑΜΥΛΟΤΡΑΝΣΦΕΡΑΣΗ (γ-GT)
    - LDH
    - CPK
    - Χοληστερινη
    - HDL χοληστερόλη
    - Ολική χοληστερόλη
    - LDL
    - Τριγλυκερίδια
    - Φωσφολιπίδια
    - ΑΛΔΟΣΤΕΡΟΝΗ
    - ΑΥΞΗΤΙΚΗ ΟΡΜΟΝΗ
    - FSH
    - LH
    - DHEA
    - DHEA-S
    - TSH
    - T4
    - T3
    - ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ
    - ΚΟΡΤΙΖΟΛΗ
    - ACTH
    - ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ (PRL)
    - ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ
    - 17 -OH PRG
    - Δ4-Aνδροστενδιόνη
    - ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ
    - E1
    - E2
    - ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ
    - ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ FREE
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  6. #606

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οι πιο πολλες απο αυτες που γραφεις περιλαμβανονται στις γενικες αιματος που εχεις πρωτες. Δηλαδη HDL/LDL, ουρια, κρεατινινη, ουρικο οξυ , τρανσαμινασες κλπ ειναι ολα μερος των γενικων. Δεν εχει σημασια βεβαια μπορεις να τις κρατησεις κι ετσι.Τωρα εχεις μεσα και καποιες εξειδικευμενες ορμονολικες, οπως η αυξητικη ορμονη που δεν ξερω ποσο νοημα εχει να πω την αληθεια. Επισης DHEA, FSH, lH , ανδροστενδιονη ειναι αρκετα εξειδικευμενες και δεν ξερω αν εχουν νοημα σε προληπτικες εξετασεις. Δηλαδη πας πρωτα στις βασικες ορμονολικες και αν κατι δεν παει καλα επανερχεσαι στις εξειδικευμενες για να δεις την πηγη του προβληματος. Τωρα αν εσυ θες να τα δεις ολα με την μια (ελπιζω μονο να μην τα πληρωνεις ολα αυτα απο την τσεπη σου) προσθεσε SHBG και PSA. Με μια πρωτη ματια δεν βλεπω κατι αλλο να λειπει. Αν τα κανεις ολα μαζι και αυτος που θα σου παρει το αιμα ξερει, δεν ειναι ολες οι εξετασεις αυτες καταλληλες για να εισαι σε νηστεια πριν, οποτε κανονικα θα χρειαστει να τις μοιρασεις.

  7. #607
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Γιωργο ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα!
    Θα παραληψω αυτες που αναφερεις ως εξειδικευμενες και θα προσθεσω τις SHBG και PSA.
    Ειχα μια επιφυλαξη για το κοστος γιατι ναι τα βαζω απο την τσεπη μου...Θα τις κανω μεσω ιδιωτικης ασφαλισης βεβαια που καλυπτει ενα 50-60%.
    Για ποσο τις κοβεις χονδρικα δλδ? Φτανω το 300αρι?
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  8. #608
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    δεν εχεισ ταμειο καπου? εμενα πολλεσ απο αυτεσ που γραφεισ πυ τισ εκανα μ πηγε 47 με ταμειο

  9. #609

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αναλογα που θα τις κανεις, αν πας σε καμια Βιοιατρικη για παραδειγμα το συνολικο κοστος χωρις την εκπτωση σου θα ειναι πολυ παραπανω απο 300 σιγουρα, ισως και πανω απο 500. Η SHBG ειναι κι αυτη στο πακετο των εξειδικευμενων, οποτε αστην απεξω. PSA ειναι καλο να κανεις για να εχεις μια εικονα για τον προστατη.

  10. #610
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    freedom οχι, δυστυχως (ή ευτυχως...) δεν εχω καποιο ταμειο, μονο την ιδιωτικη ασφαλιση. Εχω την εντυπωση παντως πως περσι που ειχα κανει γενικες αιματος μου ειχε παει γυρω στο 50ρικο κι εμενα με την εκπτωση.

    Γιωργο θα τις κανω στο ΥΓΕΙΑ, εκει ειναι συμβεβλημενη η ασφαλεια. Απο οτι εχω δει και με αλλες εξετασεις παντως ειναι πιο φτηνο απο Βιοιατρικη, οσο κι αν ειχα την αντιθετη εντυπωση αρχικα (π.χ. μαγνητικη τομογραφια 520 ευρω στο ΥΓΕΙΑ -χωρις την εκπτωση- και γυρω στα 580-600 στη Βιοιατρικη).
    Οπως και να'χει απ'οτι καταλαβαινω θα ειναι βαρυ το "πακετο" παλι...
    Η ΙΗ που λες ποια ειναι Γιωργο για να την αφαιρεσω κι αυτη, γιατι προφανως την εχω γραψει διαφορετικα και δεν εχω ιδεα τι ειναι τι.
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  11. #611
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    τι εννοεισ ιδιωτικη?
    ωχχ κατι μ λεει πωσ θα παει πολυ....

  12. #612

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η γοναδοτροπινη LH ειναι, απλα εγραψα το πρωτο γραμμα με μικρο. Δεν την χρειαζεσαι σε αυτη την φαση.

  13. #613
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Ok, thanks και παλι!
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  14. #614
    Bodybuilding Newbie leonard23's Avatar
    Join Date
    13-09-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    15

    Default

    πολύ καλό θέμα

  15. #615
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Οκ παιδια, οι περισσοτερες εξετασεις βγηκαν και εκκρεμουν 3-4 που θα βγουν σε 2-3 μερες. Σε γενικες γραμμες δειχνουν καλες εκτος απο 3-4 τιμες που εχουν ξεφυγει λιγο.
    Ριξτε κι εσεις μια ματια και πειτε μου μηπως βλεπετε κατι ανησυχητικο. Υπ'οψιν οτι δεν εχω κανει προπονηση για ενα μηνα.

    IMG_1107 (2).jpg

    IMG_1108 (2).jpg

    IMG_1110 (2).jpg


    - TKE 1η ωρα: 4 mm (0 - 20)
    - ΧΟΛΕΡΥΘΡΙΝΗ
    Ολικη: 0,64 (0,2 - 1,0)
    Αμεσος: 0,20 (0,0 - 0,2)
    Εμμεσος: 0,44 (0 - 0,80)

    - LDH: 128 (85 - 227)
    - CPK: 84 (39 - 308)
    - ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ: 5,7 μlU/ml (2,0 - 29,1)
    - ΚΟΡΤΙΖΟΛΗ: 155 (50 - 250)
    - ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ: 8,2 ng/ml (2 - 15 ng/ml)
    - ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ: 0,6 ng/ml (0,2 - 1 ng/ml)
    - ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ TE2: 41 pg/ml (<40)
    - ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ: 23,20 nmol/L (8,02 - 25,5)
    - ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ FREE: 41,26 (23,3 - 103)
    - PSA: 0,99 ng/ml (<4,0)

    * Τιμες αναφορας εντος παρενθεσης.
    Last edited by yanniz440; 18-09-11 at 01:50.
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  16. #616

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Γιαννη δεν βλεπω κατι ανησυχητικο, καταρχην το οριο που εχει το εργαστηριο για την HDL ειναι μπουρδα. Δεν θα επρεπε να εχει ανω οριο, ο σκοπος ειναι >40 για φυσιολογικο και μετα κοιτας αθηρωματικο δεικτη. Τελοσπαντων η κρεατινινη σου ειναι στα πανω ορια οποτε κοιτα το λιγο αυτο γενικα στις μελλοντικες εξετασεις σου, ειναι μια σημαντικη τιμη να την κρατας μεσα στα ορια. Τωρα για τις σφαιρινες ειναι μαλλον πολυπλοκο το θεμα και ξεφευγει απο τα ορια των γνωσεων μου, απλα ξερω οτι λευκωματινες και σφαιρινες βρισκονται μεσα στο πλασμα δηλαδη μεσα στο αιμα μαζι με ερυθρα και λευκα αιμοσφαιρια και αιμοπεταλια. Τωρα οι σφαιρινες αυξανουν συνηθως σε παθολογια του συκωτιου ή αλλα αυτοανοσα αλλα δεν βλεπω κατι τετοιο να φαινεται σε σενα. Η εμπειρια μου λεει πως οταν μια τιμη μονο ειναι εκτος οριων, σχεδον ποτε δεν αξιολογειται απο τους γιατρους. Αν υπαρχει προβλημα συνηθως αρκετες τιμες ειναι εκτος οριων.

  17. #617
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Ευχαριστώ πολυ Γιώργο.
    Θα τσεκαρω τις σφαιρινες με έναν παθολογο για να το ξεκαθαρίσω όσο γίνεται γιατί απ'οτι διάβασα κι εγω η αύξηση στην τιμη τους μπορει να είναι λόγος ανησυχίας.
    Σκοπευω να κάνω έναν επαναληπτικο έλεγχο σε κανά 3μηνο πριν τις γιορτες εκτός απροόπτου πάντα. Πιστεύω θα τα δούμε πιο καλα τα πράγματα τότε.
    Ευχαριστώ και πάλι για πολλοστή φορα!!!
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!

  18. #618
    Pumping Iron billcl's Avatar
    Join Date
    26-11-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    379

    Default

    Έκανα κάτι εξετάσεις αίματος και θυροειδή και πήρα τα αποτελέσματα σήμερα. Όλα καλά εκτός από την Ουρία, η οποία είναι 57 με ανώτατο το 43. Να ανησυχήσω; Μου είπανε ότι μπορεί να οφείλεται στην παραπάνω ποσότητα πρωτεΐνης που καταναλώνω και μπορεί, μελλοντικά, να μου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στο νέφρό!!!

  19. #619

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αν η κρεατινινη σου ειναι οκ, δεν εχεις τιποτα να φοβασαι. Πιθανοτατα ησουν ελαφρα αφυδατωμενος ή την προηγουμενη μερα το παρακανες με την καταναλωση πρωτεινης

  20. #620
    Pumping Iron billcl's Avatar
    Join Date
    26-11-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    379

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Αν η κρεατινινη σου ειναι οκ, δεν εχεις τιποτα να φοβασαι. Πιθανοτατα ησουν ελαφρα αφυδατωμενος ή την προηγουμενη μερα το παρακανες με την καταναλωση πρωτεινης
    H κρεατινίνη έδειξε 1,06 με φυσιολογικό το <1,09. Έχει σχέση το γεγονός ότι δεν έδωσα αίμα νηστικός;

  21. #621

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Φυσικα και εχει σχεση, η ουρια ειναι παραπροιον αζωτου στο αιμα και συνδεεται αμεσα με καταναλωση πρωτεινης καθως και το επιπεδο ενυδατωσης στον οργανισμο.

  22. #622
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-09-11
    Posts
    4

    Default

    προσφατα εκανα και εγω εξετασεις αιματος και επαθα σοκ............
    Η χολυστερηνη ηταν 114 ,το HDL 30 ,LDL=70
    Οι τιμες αυτες ειναι καταστροφικες............πρωτη φορα βλεπω χολυστερηνη 114 και σε οποιον το λεω δν το πιστευει.
    Φοβαμε οτι θα πρεπει να ανυσηχησω λογω της χαμηλης τιμης

  23. #623
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-09-11
    Posts
    4

    Default

    ειχε κανένας τετοιες τιμές,????
    ξερετε πως θα τις ανεβάσω?????

  24. #624

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μια χαρα ειναι η τιμη σου, δεν πεθανε κανενας απο χαμηλη χοληστερινη. Παντως η HDL σου ειναι ενα θεμα, τα λιπαρα (Ω 3-6-9)σου να ανεβασεις

  25. #625
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    εγω τελευταιες εξετασεις 4 απριλιου, ακομα φανταρος που το φαγητο ηταν λιγο τραγικο αν και οσο μπορουσα προσεχα
    τριγλυκεριδια 66 40-160
    CHOL 164 140-220
    HDL 56 35-80
    LDL 95 0-160
    γλυκοζη 100 70-110

    σιδηρος λιγο πανω απο την τιμη αναφορας 188 40-170

    T3 1.4 φ. Τιμες - 1.2-2.8
    Τ4 77 60-160
    TSH 2.8 0.1-4


    απο θυρωειδη δεν εχω ιδεα να το διαβαζω αλλα ο γιατρος ειπε ειναι οκ.. δεν ξερω βεβαια..

    μια απο αυτες τις μερες θελω να παω να κανω εξετασεις να δω τη γινετε

  26. #626
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-09-11
    Posts
    4

    Default

    χαμηλη χοληστερινη=καλο
    πολυ χαμηλη χοληστερηνη =πιθανος καρκινος
    και εγω πολυ χαμηλη χοληστερινη 114mg
    που το κατοτατο οριο ειναι 140mg
    και το θεμα ειναι οτι δεν προσεχω καθολου την διατροφη μου.Τρωω σουβλακια και πιτσες που λεει ο λογος καθε μερα.
    Πως μπορει να ειναι τοσο χαμηλη??κατι αλλο συμβενει...
    καμια ιδεα?

  27. #627

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τι καρκινος ρε παιδια, μην διαβαζετε στο google ετσι ιατρικες διαγνωσεις, ελεος. Μια χαρα εισαι , φτιαξε την διατροφη σου απλα, σου ειπα τι να ανεβασεις.

  28. #628

    Default

    Quote Originally Posted by denisvl View Post
    προσφατα εκανα και εγω εξετασεις αιματος και επαθα σοκ............
    Η χολυστερηνη ηταν 114 ,το HDL 30 ,LDL=70
    Οι τιμες αυτες ειναι καταστροφικες............πρωτη φορα βλεπω χολυστερηνη 114 και σε οποιον το λεω δν το πιστευει.
    Φοβαμε οτι θα πρεπει να ανυσηχησω λογω της χαμηλης τιμης

    Γιά δώσε τις τιμές αναφοράς σε κάθε εξέταση γιατί σε ένα χαρτί που έχω εγώ γράφει οτι η χοληστερίνη πρέπει να είναι <200

    Για καρκίνο υπαρχουν άλλες εξετάσεις όπως οι καρκινικοί δείκτες για να δέις κάτι

  29. #629
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-09-11
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by nik1982 View Post
    Γιά δώσε τις τιμές αναφοράς σε κάθε εξέταση γιατί σε ένα χαρτί που έχω εγώ γράφει οτι η χοληστερίνη πρέπει να είναι <200

    Για καρκίνο υπαρχουν άλλες εξετάσεις όπως οι καρκινικοί δείκτες για να δέις κάτι
    χολυστερίνη απο 140-200 εγω ειχα 114
    HDL 35 το ελαχιστο και πανω(οσο πιο πολυ τοσο πιο καλο)
    LDL κατω απο <11 (οσο πιο κατω τοσο πιο καλο)
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΡΚΙΝΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ???

  30. #630
    Pumping Iron yanniz440's Avatar
    Join Date
    27-05-11
    Location
    Αθηνα
    Posts
    400

    Default

    Καλησπερα.

    Επανελαβα τις εξετασεις που ειχα κανει προ διμηνου + θυροειδη, Αλδοστερονη & ACTH.
    Αυτη τη φορα εδωσα αιμα 2 μερες μετα απο προπονηση και οντας σε υποθερμιδικη προς ισοθερμιδικη διατροφη τις τελευταιες 20 ημερες (Π:280γρ., Υ/Α:210γρ., Λ:93γρ., βαρος 105κ., 39 ετων).
    Εδω και 45 μερες παιρνω πολυβιταμινη, 5-6γρ Ω3 καθημερινα, 2-3γρ βιτ.C, 500-600mg NaRALA και CoQ10, τις τελευταιες 15 μερες Ursobolic 12caps/day και την τελευταια εβδομαδα Creatine Nitrate.

    Τρανσαμινασες, CPK και LDH ειναι στο Θεο θελω να πιστευω λογω του οτι ουσιαστικα δεν εκανα διαλειμα απο γυμναστικη για να δωσω αιμα.
    Επισης εχω μια φλεγμονη απο θλαση στον ωμο -που την ειχα και πριν απο δυο μηνες στις προηγουμενες εξετασεις- αλλα τωρα ισως εχει αναζοπυρωθει καπως γιατι εδω και δυο εβδομαδες κανω φυσικοθεραπεις στην περιοχη και επισης ζοριζω τον ωμο με προπονηση που πριν 2 μηνες δεν εκανα.
    Για τον ιδιο λογο επαιρνα ισχυρη αντιβιωση για 15-20 μερες που την τελειωσα πριν 18-19 μερες. Δεν ξερω αν την εχει αποβαλει ο οργανισμος εντελως ακομα σε αυτο το διαστημα.
    Θελω να ελπιζω οτι τα παραπανω ή οτιδηποτε αλλο που εγω δε γνωριζω απο τις εξετασεις να δικαιολογει την παρα πολυ υψηλη τιμη της LDH ή θα πρεπει να ανησυχω για κατι?

    εξετασεις 24-11-11 (4).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (1).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (2).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (3).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (5).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (6).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (7).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (8).jpg

    εξετασεις 24-11-11 (9).jpg
    Last edited by yanniz440; 26-11-11 at 03:31.
    Don't limit your challenges...Challenge your limits!!!


 
Page 21 of 46 FirstFirst ... 1117181920212223242531 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •