Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 28 of 46 FirstFirst ... 1824252627282930313238 ... LastLast
Results 811 to 840 of 1380
  1. #811
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Χωρις να ειμαι σιγουρος, η αεροβια ασκηση ανεβαζει τον αιματοκριτη ενω η αναεροβια θα περιμενα να εχει ελαχιστη επιδραση. Σε καθε περιπτωση δεν νομιζω οτι μιλαμε για μεγαλες αλλαγες.
    Η πολυ σκληρη προπονηση, κυριως οι στρατιωτικες προετοιμασιες ή προετοιμασιες για αγωνες μπορουν να ριξουν τον αιματοκριτη και να προκαλεσουν ανεπαρκεια σιδηρου.
    Εχει να κανει με την μεγαλη καταναλωση νερου και τον τραυματισμο των ερυθρων.
    Αλλα δεν συμβαινει στους περισσοτερους αθλουμενους που τρωνε καλα και ξεκουραζονται, οπως προειπα εντοπιζεται σε πολυ σκληρες συνεχεις και υψηλης εντασης προπονησεις.

  2. #812
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    εγω παντως τωρα που δεν γυμναζομαι εφτασα για πρωτη φορα 40!ενω ειμουνα στο 39 με β12 ενεσιμη οταν γυμναζομουνα.

  3. #813
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Εγω δεν θυμαμαι, πανω απο 42 ομως..
    40-47 ειναι τα φυσιολογικα.
    Κοιταξε το για να μην νιωθεις αδυναμια και ελλειψη αντοχης.

  4. #814
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    στιγμα εχω.

  5. #815
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Με συγχωρεις δεν το γνωριζα.
    Το 39 ειναι καλη τιμη, απο την στιγμη που εχεις στιγμα.

  6. #816
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ναι καλο ειναι.χωρις φυλικο και β-12 ειχα 35

  7. #817
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Καλημέρα παιδιά... Διάβασα τις προηγούμενες απαντήσεις και θέσεις, αλλά θέλω να ρωτήσω αν κάποιος είχε κάτι ανάλογο. Προσωπικά έκανα εξετάσεις αίματος, όλα τέλεια, με εξαίρεση 3 δείκτες: Ουρία 52 με όρια 10-50, CPK 369 με όρια 60-195 και Τρανσαμινάση ALT (SPGT) 61, με όριο 2-40... Τα 2 πρώτα δε με απασχολούν, μιας και το 1ο είναι στα όρια και το 2ο είναι σίγουρα λόγω εκγύμνασης, μιας και γυμναζόμουν μέχρι και την προηγόυμενη μέρα... Στα ένζυμα του συκωτιού όμως, οι άλλοι 2 δείκτες είναι κάτω απ'τη μέση, ενώ ο SPGT ξέφυγε 20 μονάδες! Από συμπληρώματα μόνο whey και κρεατίνη είχα πάρει πριν περίπου 1 μήνα, ίσως και παραπάνω. Έχω αρχίσει να φοβάμαι και για τίποτα πιο σοβαρό... Any ideas;

  8. #818

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα λες οτι διαβασες τις προηγουμενες σελιδες και ρωτας το ιδιο πραγμα που απαντιεται σε καθε σελιδα για καθε εναν ξεχωριστα!!! Ελεος ρε παιδια, τα εχουμε πει σαν χαλασμενο δισκο μας εχετε κανει να ακουγομαστε. Τα ιδια πραγματα ακριβως ξανα και ξανα καθε λιγα ποστ επειδη νομιζετε οτι κατι ιδιαιτερο συμβαινει σε εσας. Αν ανησυχεις για τπτ σοβαρο παλικαρι να πας σε γιατρο ηπατολογο και να κανεις υπερηχο, απο το φορουμ διαγνωση δεν μπορουμε να σου κανουμε. Εγω μπορω απλα να πω οτι ειπα στα προηγουμενα παιδια που ειχαν τα ιδια θεματα με σενα. Μου αρεσει που λες οτι πηρες κρεατινη πριν ενα μηνα λες και επαθες κιρρωση ηπατος απο αυτο. Συνελθετε παιδια αν δεν ξερετε τι παιρνετε και γιατι το παιρνετε καλυτερα τιποτα, φαγητο του σπιτιου, προπονησουλα και ξεκουραση. Δεν σου την λεω φιλε μου, αλλα ειναι τα ιδια θεματα συνεχεια.

  9. #819
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Καταλαβαίνω τι εννοείς, και όντως διάβασα κάποια πράγματα, απλά στην προκειμένη απόρησα γιατί δεν ήταν κάτι στο όριο ή ελαφρώς αυξημένο, αλλά 20 μονάδες παραπάνω... Προφανώς και δε ζητάω διάγνωση, απλά ρωτάω αν συνέβη κάτι παρεμφερές σε κάποιον!

  10. #820

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Σε ολους τα ιδια ειναι , 10 και 20 μοναδες παραπανω δεν ειναι τπτ. Αν θες ενα tip οι γιατροι αρχιζουν να ανησυχουν οταν πανε πανω απο 60-70 μοναδες πανω αυτες οι τιμες. Επισης μαθετε επιτελους οτι δεν κανουμε προπονηση πριν τις εξετασεις για να γλυτωνουμε τα δραματα κι εδω στο φορουμ

  11. #821
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Merci monsieur! Η μικροβιολόγος μου πρότεινε να κόψω τις πρωτεΐνες σαν συμπλήρωμα, αλλά από μια έρευνα που έκανα και μπορεί να ταιριάξει με το προφίλ μου, αυξημένες μονάδες μπορεί να σημαίνει είτε μυϊκή καταστροφή λόγω γυμναστικής, είτε έλλειψη πρόσληψης υδατανθράκων/φυτικών ινών, είτε υπερβολική πρόσληψη πρωτεΐνης. Μισό κιλό κρέας την ημέρα + 2 scoop whey δεν είναι και λίγο...

  12. #822

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κοιτα αναλογα το βαρος και την προπονηση που κανεις. Μισο κιλο πρωτεινη + 2 σκουπ πρωτεινη πανω κατω θα ειναι 160-180 γρ πρωτεινη. Αν εισαι 80-90 κιλα και κανεις βαρη συστηματικα εγω δεν βλεπω κανενα προβλημα με την προσληψη αυτη. Παραπανω σιγουρα δεν εχει νοημα σε αυτο το βαρος, απλα στους γιατρους αρεσει να κατηγορουν παντα τα συμπληρωματα. Προφανως αν καποιος κανει καταχρηση πρωτεινης επιβαρυνει ολα τα οργανα του, αλλα αφου συμμετεχεις στο φορουμ, δεν εχεις καμια δικαιολογια με ολα που εχουν γραφτει εδω να μην εχεις μια ισορροπημενη και υγειινη διατροφη.

  13. #823
    New Member
    Join Date
    08-07-10
    Posts
    64

    Default

    Καλού-κακού θα κάνω εξετάσεις ηπατίτιδας... Μακρυά από εμάς! Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

  14. #824
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    θα κανω εξεταση αιματος μονο αντι-διουριτικη ορμονη.ξερει κανεις αμα επηρεαζει το φαγητο?2 ωρες πριν παω?γιατι ξυπναω αρκετα νωρις πλεον.

  15. #825
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    Quote Originally Posted by finalgates View Post
    θα κανω εξεταση αιματος μονο αντι-διουριτικη ορμονη.ξερει κανεις αμα επηρεαζει το φαγητο?2 ωρες πριν παω?γιατι ξυπναω αρκετα νωρις πλεον.
    φιλε ριξε μια ματια στο google. πατα '' προετοιμασια για αιματολογικες εξετασεις '' ή κατι τετοιο. εγω πριν τη γενικη αιματος ειχα ρωτησει το μικροβιολογο μου. αυτο θα σε συμβουλευα να κανεις και εσυ καλου κακου.

  16. #826

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Quote Originally Posted by finalgates View Post
    θα κανω εξεταση αιματος μονο αντι-διουριτικη ορμονη.ξερει κανεις αμα επηρεαζει το φαγητο?2 ωρες πριν παω?γιατι ξυπναω αρκετα νωρις πλεον.
    http://www.athenslab.gr/eksetaseis.php?eksid=84

    Προετοιμασία Ασθενούς για την Εξέταση
    • Απαιτείται νηστεία 10 ? 12 ωρών πριν από την εξέταση.
    • Αποφυγή άσκησης, στρες και καπνίσματος πριν την αιμοληψία.

  17. #827
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-04-13
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    105

    Default

    αυτα συνιστουν συνηθως και οι μικροβιολογοι και για τη γενικη αιματος... εφ' οσον κανεις την εξεταση πρωι μην φας τιποτα απο την προηγουμενη μερα το βραδυ. να συμπληρωσω οτι απαγορευεται κ το αλκοολ ενοειται...

  18. #828
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ευχαριστω!!!!

  19. #829
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by Blackie View Post
    Merci monsieur! Η μικροβιολόγος μου πρότεινε να κόψω τις πρωτεΐνες σαν συμπλήρωμα, αλλά από μια έρευνα που έκανα και μπορεί να ταιριάξει με το προφίλ μου, αυξημένες μονάδες μπορεί να σημαίνει είτε μυϊκή καταστροφή λόγω γυμναστικής, είτε έλλειψη πρόσληψης υδατανθράκων/φυτικών ινών, είτε υπερβολική πρόσληψη πρωτεΐνης. Μισό κιλό κρέας την ημέρα + 2 scoop whey δεν είναι και λίγο...
    μπηκα νοσοκομειο λογω κοιλιακου αλγους και μου πηραν αιμα....ουρια γυρω στο 66...ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ ΦΩΝΑΖΑΝΝΝΝ...και ο γιατρος με κοιταγε περιφρονητικα!...66 για μενα μαλλον ψηλο ειναι αλλα οχι ανησυχητικο απο οτι μου ειπαν...46 κιλα ειμαι με καθημερινη εντονη ασκηση!
    BBing...

  20. #830

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Να ζητατε να σας αιτιολογησουν επιστημονικα κιολας αυτο που λενε. Οτι να'ναι, η ουρια νουμερο ενα λογος που ανεβαινει ειναι η αφυδατωση. Παντα να κοιτατε κρεατινινη αν θελετε να μαθετε λειτουργια νεφρων, οχι μονο ουρια, δεν ειναι δεικτης απο μονος του γιατι επηρεαζεται απο πολλα πραγματα.

  21. #831
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Eνταξει, που μπορει να περιμενε και ποση ωρα χωρις νερο...
    Ετυχε χθες να παω σε νοσοκομειο στα εκτακτα για τη γιαγια μου και η κατασταση ειναι τραγικη, πολυτραυματιες, με εμφραγματα και περιμενουν με τις ωρες τη σειρα τους. Χωρις να πιουνε χωρις να φανε τπτ και μετα τους φταινε τα συμπληρωματα..
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  22. #832
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Να ζητατε να σας αιτιολογησουν επιστημονικα κιολας αυτο που λενε. Οτι να'ναι, η ουρια νουμερο ενα λογος που ανεβαινει ειναι η αφυδατωση. Παντα να κοιτατε κρεατινινη αν θελετε να μαθετε λειτουργια νεφρων, οχι μονο ουρια, δεν ειναι δεικτης απο μονος του γιατι επηρεαζεται απο πολλα πραγματα.
    εχετε δικιο!το ψαξα πολυ απο την προηγουμενη βδομαδα που μπηκα νοσοκομειο....μαλλον αυξημενη πρωτεινη με μη αρκετη προσληψη νερου καθοτι μονο τελευταια αυξησα ποσοτητα νερου που πινω και εκεινη την μερα ειχα να πιω πολλεςςςςςςςςςς ωρες,,και πολλη ταλαιπωρια....δεν ειχαν ουτε γιατρο οταν πηγα...νοσοκομος με εξεταζε στην αρχη !
    BBing...

  23. #833
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Γιώργο, θέλω την άποψη σου για τα αποτελέσματα των εξετάσεων

    Σημείωση ότι βρίσκομαι σε δίαιτα εδώ και ένα τρίμηνο. Η διατροφή έχει βελτιωθεί αρκετά αν και θα πρέπει να τρώω περισσότερα λαχανικά (μόνο το βράδυ τρώω).

    Γενικα έχουν βελτιωθεί οι δείκτες σε σχέση με τις προηγούμενες(οι 2 πρώτες σελίδες είναι οι παλαίες εξετάσεις προ εξαμήνου και οι αλλες 2 οι νέες). Αυτό ο δείκτης 'Αωρων ΔΕΚ και το ΡΕΤ# τι στο καλό είναι; Προσπάθησα να ψάξω στο νετ αλλά δεν βρίκα ερμηνεία για αυτό το δείκτη.

    Φεριττίνη και σίδηρος έχουν κατέβει αρκετά αν και ακόμα η φερριτίνη είναι ανεβασμένη. Ο γιατρος που ρώτησα δεν εδειξε να ανυσηχεί αλλά δεν μου έδωσε και σαφή απάντηση γιατί ειναι ήταν εκτός ορίων. Στο νετ είδα ότι για να κατέβει η φερριτίνη ενδύκνειται να κάνεις αιμοδοσία 2 φορές το χρόνο για να αποβάλλεται ο επιπλέον σίδηρος. Γνωρίζεις κάτι για αυτό; Πάντως έκανα αιμοδοσία μεταξύ των 2 εξαιτάσεων και έχει λογική γιατί κατέβηκε απότομα ο σίδηρος και κάπως η φερριτινη.

    Ευχαριστώ
    Attached Images Attached Images
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  24. #834

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    To ΔΕΚ ειναι τα δικτυοερυθροκύτταρα και χρησιμοποιουνται για διαγνωση ασθενειων που εχουν να κανουν με το αιμα (συνηθως αναιμια). Αυτο που εχει σημασια εδω ειναι το ποσοστο των ΔΕΚ προς τα ερυθρα αιμοσφαιρια και εκει εισαι φυσιολογικος, δεν βλεπω λογο ανησυχιας. Οπως θα ξερεις η φερριτινη ουσιαστικα αφορα τις αποθηκες σιδηρου στον οργανισμο και ισχυει προφανως οτι αν δινεις αιμα, θα πεφτει. Παντως οι τιμες σου δεν νομιζω οτι ειναι ανησυχητικες αλλωστε με αυτα οι γιατροι τα προσεχουν αν ηταν οτιδηποτε θα σε εβαζε να το ψαξεις παραπανω. Κανε μου μια χαρη μονο μην αρχισεις να ψαχνεις στο google "υψηλη φεριτινη" γιατι θα παλαβωσεις, γραφει για νεοπλασματικες ασθενειες και τετοια. Χριστος και παναγια, η φεριτινη ανεβαινει και απο το στρες, ακουτε το γιατρο και μακρια απο διαγνωσεις απο το ιντερνετ.

    Με τις πολυ ελαχιστες γνωσεις μου θεωρω οτι οι εξετασεις σου ειναι καλες.

  25. #835
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Ευχαριστώ Γιώργο.

    Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο. Από τις πρώτες αναλύσεις έκανα 2 φορές αιμοδοσοσία με την τελευταία πριν 15 μέρες. Αν αυτή την φορά δεν διακόψω προπόνηση και συμπληρώματα για καμιά εβδομάδα και επαναλάβω εξετάσεις, ο σίδηρος και η φερριτίνη επηρρεάζεται καθόλου; Εννοώ μπορεί να παρουσιαστεί λανθασμένη ένδειξη λόγω γυμναστηρίου ή συμπληρωμάτων;

    Ευχαριστώ
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  26. #836

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αναλογα τα συμπληρωματα. Αν μιλαμε για πρωτεινη-αμινοξεα δλδ δεν βλεπω πως μπορεις να επηρεασεις. Βεβαια η προπονηση νομιζω οτι μπορει να επηρεασει.λογω ερυθρων αιμοσφαιριων αλλα ειναι θεωρητικο αυτο που σου λεω. Παντως για μενα οπως κ να εχει δεν θα εκανα ποτε προπονηση για τουλαχιστον 48 ωρες πριν απο εξετασεις.

  27. #837
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Έγινε Γιώργο, ευχαριστώ.
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  28. #838
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    εκανα μια οιστραδιολη γιατι ειχα ολα τα συμπτωματα χαμηλων οιστρογονων και βγηκε 17pg/ml.θεωρειται χαμηλα?

  29. #839

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα καλα δεν σου εχει ορια εργαστηριου;

  30. #840
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    13-53.αλλα εχω πολλους να θεωρουν χαμηλη κατω του 20.


 
Page 28 of 46 FirstFirst ... 1824252627282930313238 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •