Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 29 of 46 FirstFirst ... 1925262728293031323339 ... LastLast
Results 841 to 870 of 1380
  1. #841

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ε γιατροι δεν ειμαστε, αν ειναι χαμηλη θα στο πει γιατρος. Απο μονη της μια ορμονη δεν λεει τιποτα.

  2. #842
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    απλα ρωτισα μηπως κανεις ειχε παρομοια οιστροδιολη και ενοιωθε συμπτωματα

  3. #843
    New Bodybuilder onisim's Avatar
    Join Date
    25-03-13
    Posts
    4

    Default

    ImageUploadedByTapatalk 21369871709.404905.jpgImageUploadedByTapatalk 21369871734.537871.jpgImageUploadedByTapatalk 21369871762.625412.jpgImageUploadedByTapatalk 21369871781.264969.jpgImageUploadedByTapatalk 21369871801.714096.jpgImageUploadedByTapatalk 21369871822.415729.jpg

    Καλησπέρα στα παιδιά του forum!
    Νέος στο χώρο και ποστάρω τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου!
    Να σημειώσω ότι έγιναν μετά από ημέρα προπόνησης ποδιών!
    Βρίσκομαι στη φάση του χασίματος λίπους
    Είμαι 33 χρονών,
    Ήμουν 1,73 και 88,8 kgr
    Μετά από 3 μήνες είμαι 74,7 kgr
    Απο συμπληρώματα παίρνω:
    Whey 100%
    Eka
    Cla
    Ωμέγα 3-6-9
    Αμινοξέα
    Ηλεκρολήτες ( στην προπόνηση μόνο)

    Ο παθολόγος που τις είδε ανυσήχησε για την αμυλάση ότι είναι ψυλή και ζήτησε να κάνω υπέρυχο κοιλιας και παγκρεας!

    Υπάρχει κάτι για να ανυσηχώ πιστεύετε;


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  4. #844

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εχω αποψη αλλα οτι ειπε ο γιατρος. Παρεπιπτοντως συνεχιζω να απορω γιατι κανετε εξετασεις μετα απο προπονησεις και μετα απορειτε με τα αποτελεσματα. Γενικα μιλωντας οι εξετασεις δου δεν ειναι πολυ καλες αλλα η προπονηση επηρεαζει και αντε βρες ακρη τωρα.

  5. #845
    New Bodybuilder onisim's Avatar
    Join Date
    25-03-13
    Posts
    4

    Default

    Ναι δε διαφωνώ και δεν ήξερα ότι έκανα λάθος!
    Μαθένεις και πορεύεσαι!
    Φυσικά και θα κάνω ότι είπε ο γιατρός για να ειμαι καλυμένος!
    Παρακαλω μπορείς να μου πεις τι βλέπεις και εσύ και δεν είναι καλές;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  6. #846

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κοιτα ο γιατρος σου, με την αμυλαση φοβαται για παγκρεατιτιδα, η οποια ειναι σοβαρη παθηση και εχει επιπτωσεις σοβαρες αν δεν αντιμετωπιστει. Αυτο ξεκιναει με μετρια αυξημενες τιμες αμυλασης, ισως αυξημενες τιμες κρεατινινης και ενδειξης φλεγμονης στον οργανισμο. Εσυ εχεις και αυξημενη κρεατινινη και τα λεμφοκυτταρα σου ειναι αυξημενα. Τελοσπαντων, δεν εχει νοημα να αγχωνεσαι, ο γιατρος σου ξερει, ζητησε να κανεις τις εξετασεις που πρεπει, επιπροσθετα μπορουσε να ζητησει και πιο εξειδικευμενες νεφρολογικες εξετασεις, δεν το εκανε, αλλα και απο τον υπερηχο θα φανει οτι ειναι. Επαναλαμβανω ολα τα παραπανω ειναι απλα θεωρητικα, για μενα κακως το ψαχνεις ετσι γιατι αυτο μονο να σε αγχωσει μπορει. Τελος οι εξετασεις σου μπορει να ειναι τελειως off λογω προπονησης (που ετσι κι αλλιως φαινεται απο CPK κλπ). Τελος δειχνουν αφυδατωση, ουρικο οξυ, ουρια, κρεατινινη, ολα αυτα μπορει να οφειλονται εκει.

    Επαναλαμβανω...το αν πρεπει να ανησυχεις δεν θα στο πω εγω ή το google γιατι εγω παραδεχομαι την ασχετοσυνη μου με την ιατρικη επιστημη, αυτα που σου λεω ειναι καθαρα θεωρητικα και ημιμαθη. Μονο τον γιατρο σου θα πρεπει να ακους και αυτος θα σου πει αν πρεπει να ανησυχεις οταν πρεπει και σιγουρα οχι πριν παρεις τα αποτελεσματα των εξετασεων!

  7. #847
    New Bodybuilder onisim's Avatar
    Join Date
    25-03-13
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!
    Θέλω να ρωτήσω και κάτι τελευταίο!
    Σύμφωνα με τις φυσιολογικές τιμές για για ουρία, κρεατίνη, αμυλάση, ουρικό οξύ που βλέπω στο αρχικό post αυτου του νήματος είμαι μέσα στα όρια σε όλα!
    Όπω και είπα αυριο θα πάω να μου γράψει τον υπέρηχο για να είμαι σίγουρος!
    Δε περιμένω μια ιατρική γνωμάτευση απο εδώ!
    Γνώμες και απόψεις παίρνω για να ξέρω που βαδίζω


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  8. #848

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν θα σου πω εγω που βαδιζεις, λυπαμαι. Ηδη ειπα πολλα, καλη συνεχεια.

  9. #849
    New Bodybuilder onisim's Avatar
    Join Date
    25-03-13
    Posts
    4

    Default

    Να σαι καλά!
    Δε ήθελα να σε φέρω σε δυσκολη θέσηκαι το έκανα ζητώ συγνώμη!


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2

  10. #850
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    τωρα τελευταια που κοιταγα τις εξετασεις ειδα οτι σε ολεσ απο το 2007 ειχα λυμφοκυταρρα υψηλα.απο 48 μεχρι 55 το υψηλοτερο.για να το χω τοσα χρονια ειναι φυσιολογικο?παντως σιγουρα δεν ειμουν αρρωστος τις περιοδους που τις ειχα κανει

  11. #851
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    παιζει να επηρεαζει η ελληψη zinc??στο google δεν βρηκα κατι.

  12. #852

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν ειναι απαραιτητα κακο το να εχεις ελαφρως ανεβασμενα λεφοκυτταρα, για αυτο ειναι σημαντικο οταν πηγαινουμε τις εξετασεις μας να τις δει ενας γιατρος να του πηγαινουμε και το ιστορικο εξετασεων για να δει επαναλαμβανομενα ευρηματα. Εφοσον το εχεις κανει και ο γιατρος δεν ειπε τπτ...προφανως δεν εχουμε να πουμε ουτε κι εμεις.

  13. #853
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ok thanks

  14. #854

    Default

    paidia eimai neos sto forum ton teleuteo kairo hmoun polu pesmenos kai anagkasthka na stamathsw tis prop eimai podosfairisths kai kanw kai gumnasthrio loipon oi eksetaseis p phra htan ok ektos apo sidhro p htan 45μgr/dl me timh anaforas 40-150 kai magnhsio 1.70 me timh anaforas 1.70-2.50 kai ferritinh 40 me times 30-400 na shmeiwthei oti exw s tamathsei tis prop 8 meres prin kanw tis eksetaseis opote logika tha htan xamhlotera otan ekana proponhseis ti sumbouleuetai na kanw thelw sumplhrwma??

  15. #855

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Φιλε να μεταφρασεις το post σου στα Ελληνικα αν θελεις να παρεις απαντηση και να ανεβασεις αναλυτικα τις εξετασεις σου. Επισης να μας πεις αν αξιολογηθηκαν απο γιατρο.

  16. #856
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    το μαγνησιο το θεμα ειναι ποσο ειναι στους ιστους και οχι στο αιμα.στη θεση σου θα περνα παντως πριν τον υπνο που βοηθαει και στον υπνο.εχεις δυσκοιλιοτητα?μετ τον σιδηρο παλι η φερριτινη παιζει ρολο και ειναι μια χαρα.απλα τρωγε λιγο παραπανω κοκκινο κρεας

  17. #857

    Default

    απο τις εκσετασεις εβαλα μονο αυτες π ειναι χαμηλα επειδη οι αλλεσ ειναι οκ, δηλαδη σιδηρος φερριτινη και μαγνησιο. geo τις εκσετασεις τις αξιολογησε ο γατρος που εχει το μικροβιολογικο εργαστηριο στο οποιο εκανα τις εκσετασεις, δεν πηγα σε αλλο γιατρο για να μην τρεχω.γενικα αυτο που ειχα τελευτεα προτου σταματησω τις προπονησεις ηταν χαμηλα επιπεδα ενεργειας υπνηλια εφτασα σε σημειο να μη μπορω να συνεχισω την προπ και να ειμαι ετοιμος να πεσω κατω ενω η διατροφη μου ειναι πολυ καλη γενικα πιστευει καποιος οτι αυτη η κατασταση εχει να κανει με αυτα τα 2 μεταλλα?? η μηπως ειναι κατι αλλο πχ ορμονικο ??οι εξετασεις που ε κανα ηταν γενικη αιματος στην οποια ηταν χαμηλη λιγο η αιμοσφαιρινη αλλα μεσα στο πλαισιο ολα τα αλλα λευκα αιματοκριτης οκ.μετα συκωτι sgot sgpt γ-gt ok.kreatininh ouria ok.leukwmata albouminh ok. kai pame meta metalla asbestio ok natrio kalio ok .μονο το μαγνησιο ο σιδηρος και η φερριτινη ηταν χαμηλα

  18. #858

    Default

    ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι 21 χρονων υψος 1.80 και 72kg

  19. #859

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιρνεις καμια πολυβιταμινη; Η διατροφη σου πως ειναι; Κοκκινο κρεας; Οσπρια; Μεχρι εκει μπορω να συμβουλεψω, για να παρεις συμπληρωμα σιδηρου αποκλειστικα σε καμια περιπτωση χωρις παρακολουθηση και συμβουλη γιατρου.

  20. #860

    Default

    παιρνω πολυβιταμινη κοκκινο κρεας δν τρωω.τρωω στηθος κοτοπουλου και οσπρια τρωω 4-5 φορες τη βδομαδα αλλα για το σιδηρο που λες δν μπορω να παρω συμπληρωμα και να κανω εξετασεις να βλεπω που βρισκετε μεχρι να το γεμισω απλα στο λεω γτ δν μπορω να ψαχνω για γιατρους δν ειμαι και ασφαλισμενος αυτη τη στιγμη και δν ειμαι πολυ καλα οικονομικα γι αυτο θελω να το λυσω μονος μου το θεμα παντως σαν τιμες αυτες που εχω ειναι χαμηλες δν ειναι δηλαδη σκεψου οτι εχω σταματησει τη προπ. 10 μερες αν μπω ξανα δυνατα φοβαμαι μην παει πατο παλι και δεν μπορω να την ξανανιωσω αυτην την κατασταση που βρισκομουν

  21. #861
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    πιεση 150/95 ειναι κατι ανησυχιτικο??

  22. #862

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Πριν σε τρομαξω... γραψε τις μετρησεις 2-3 ημερων απο συγκεκριμενες και σταθερες ωρες. Μια μετρηση δεν λεει τιποτα, οποτε προτιμω να μην σου πω ακομα.

  23. #863
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    μολις βρω παλι θα το κανω.γμτ

  24. #864
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    Εκανα και γω εξετασεις, που ηθελα τοσο πολυ να κανω. Οι εξετασεις, εκατσαν κατα καποιο τροπο "απροοπτα". Τις εκανα στο νοσοκομειο(πηγα πολυ συντομα, απο την στιγμη που εκλεισα ραντεβου). Το μονο που ουσιαστικα τηρησα, ηταν η νηστεια. Για 16 ωρες ημουν νυστικος απο την εξεταση. Αλλωστε, τωρα τις εκανα καθαρα απο περιεργεια(δεν πληρωσα). Σε κανενα 3μηνο, θα τις κανω πιο οργανωμενα και οπως πρεπει.

    Υ.Γ. Που βρισκομαι σε γενικες γραμμες; Αυτο που ηταν αρκετα πανω απο το οριο ηταν η CPK.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by apathya; 03-07-13 at 12:16.
    Train, past the pain!

  25. #865
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Αν έκανες προπόνηση την προηγούμενη ημέρα, λογικό είναι να έχεις αυξημένες τρανσαμινάσες, κρεατινίνη και CPK.

    Γι'αυτό λέμε ότι είναι καλύτερο να απέχουμε από προπονήσεις και διατροφή, 3 μέρες πριν την εξέταση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  26. #866
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Πηγα στο γιατρο και ζητησα να μου γραψει καποιες εξετασεις για εναν ολοκληρωμενο ελεγχο και μου εγραψε γενικη αιματος, βιοχημικο ελεγχο, ορμονολογικο ελεγχο, θυροειδη.

    Πρεπει να ζητησω και κατι ποιο εξιδικευμενο ή τα καλυπτουν ολα αυτα?

    Περα απο γενικη αιματος δεν εχω ξανακανει κατι αλλο και θελω να εχω μια βαση για οσο το δυνατον περισσοτερα.
    Dont set your goals higher than you can reach

  27. #867
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Πες του γιατρού να σου προσθέσει και μια γενική ούρων. Σε πρώτη φάση αρκούν αυτά.

    Ανάλογα με τα αποτελέσματά τους, θα δεις αν χρειαστεί περαιτέρω διερεύνηση κάτι άλλο.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  28. #868
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Αντωνη για αποχη απο προπονησειςκ διατροφη που λες παραπανω,οταν λες απο διατροφη εννοεις να μην ακολουθησω διατροφη καθολου εκεινες τις μερες?Να κανω 3 γευματα μεσα στη μερα?Αν μπορεις βοηθησε λιγο γιατι θα κανω αιματος το Σεπτεμβρη :D EYxarist;v

  29. #869
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Έλα Θάνο. Για 3 μέρες, δεν κάνεις διατροφή και προπόνηση, κρατάς την πρωτεΐνη σου χαμηλά (1γρ/κιλό βάρους) και πίνεις αρκετό νερό μέσα στη μέρα. Έτσι αποφεύγεις τα false alarms στις εξετάσεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  30. #870
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Αντωνη ευχαριστω για την απαντηση.

    Μια διευκρινηση: οταν λεμε π.χ. ορμονολογικος ελεγχος τι περιλαμβανει? 5-6 βασικα πραγματα οπως LH, FSH, προλακτινη, προγεστερονη, οιστραδιολη?

    Ξερει ο μικροβιολογος ή πρεπει να τα διευκρινησω εγω? Ειμαι λιγο ασχετος στο θεμα.

    Απλα επειδη σχεδιαζω και ενα κυκλο για χειμωνα και θελω να εχω μια καλη βαση απο εξετασεις.
    Dont set your goals higher than you can reach


 
Page 29 of 46 FirstFirst ... 1925262728293031323339 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •