Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 46 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 1380
  1. #61

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia
    δεν υπαρχει οριο ..

    </blockquote id=quote>

    στο λίπος σίγουρα

  2. #62

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    1.75 - 92 κιλά. Πόσο όγκο θες να βάλεις πια ρε αδερφέ? [:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    oso το δυνατον περισσοτερο - δεν υπαρχει οριο ..

    απλα ρωτησα αν θα ειμαι καλημενος κ με 2 γρ.πρωτ.για καθε κιλο σωμ.βαρος γιατι νομιζα οτι θελει 3γρ.πρ. για καθε κιλο σωμ.βαρος..
    </blockquote id=quote>

    Φίλε thegravijia, κάτσε διάβασε αυτό εδώ το τόπικ http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=4577

  3. #63

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    1.75 - 92 κιλά. Πόσο όγκο θες να βάλεις πια ρε αδερφέ? [:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    oso το δυνατον περισσοτερο - δεν υπαρχει οριο ..

    απλα ρωτησα αν θα ειμαι καλημενος κ με 2 γρ.πρωτ.για καθε κιλο σωμ.βαρος γιατι νομιζα οτι θελει 3γρ.πρ. για καθε κιλο σωμ.βαρος..
    </blockquote id=quote>

    Φίλε thegravijia, κάτσε διάβασε αυτό εδώ το τόπικ http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=4577

  4. #64
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    το διαβασα .. πολυ καλο - μπραβο..!

    τωρα εγω αναγκαστικα θα μειωσω την πρωτεινη σε 2γρ.ανα κιλο σωμ.βαρ.
    και θα δω αν θα εχω την ιδια αυξηση σε δυναμη και σε κιλα...
    γιατι μεχρι τωρα ετρωγα 3+.γρ.ανα κιλο σωμ.βαρους ...

    ελπιζοντας ετσι οτι θα διορθωθουν οι τιμες στα οργανα και δεν θα αρχισω να χανω κιλα...

  5. #65
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    το διαβασα .. πολυ καλο - μπραβο..!

    τωρα εγω αναγκαστικα θα μειωσω την πρωτεινη σε 2γρ.ανα κιλο σωμ.βαρ.
    και θα δω αν θα εχω την ιδια αυξηση σε δυναμη και σε κιλα...
    γιατι μεχρι τωρα ετρωγα 3+.γρ.ανα κιλο σωμ.βαρους ...

    ελπιζοντας ετσι οτι θα διορθωθουν οι τιμες στα οργανα και δεν θα αρχισω να χανω κιλα...
    </blockquote id=quote>
    Ημαρτον ρε ,τι κιλα να χασεις....Εγω κανω δουλεια παντως με 1.5-2 γρ.Πιστευω ειναι υπερβολη πανω απο 2 γρ και ανουσιο.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #66
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    οι εξετασεις ....

    κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1677 / 400-2600
    ουρια ουρων 24ωρου : 42.8 / 20.0-35.0
    ουρικο οξυ ουρων: 1009 / 250-750
    πρωτεινες ουρων : 158 / 40 - 250

    σακχαρο: 95 / 60-110
    ουρια: 42 / 10-50
    κρεατινηνη: 0.76 / 0.2 - 1.3
    ουρικο οξυ: 4.1 / 2.6 - 7.0
    χοληστερηνη: 156 &lt;220
    τρανσηναμιναση AST(SGOT):30 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):68 &lt;42
    γ-γλουτ....(v-GT): 16 / 0-61
    φωσφοταση αλκ. (ALP) 54 / 35 - 104



    Aν μπορει καποιος που ΝΑ ΞΕΡΕΙ ας μου πει την γνωμη του αν ειναι απο την προπονηση ετσι ανεβασμενες κ απο την διατροφη ή ειναι χαλια κ πρεπει να προσεχω απο εδω κ περα..

  7. #67

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    οι εξετασεις ....

    κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1677 / 400-2600
    ουρια ουρων 24ωρου : 42.8 / 20.0-35.0
    ουρικο οξυ ουρων: 1009 / 250-750
    πρωτεινες ουρων : 158 / 40 - 250

    σακχαρο: 95 / 60-110
    ουρια: 42 / 10-50
    κρεατινηνη: 0.76 / 0.2 - 1.3
    ουρικο οξυ: 4.1 / 2.6 - 7.0
    χοληστερηνη: 156 &lt;220
    τρανσηναμιναση AST(SGOT):30 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):68 &lt;42
    γ-γλουτ....(v-GT): 16 / 0-61
    φωσφοταση αλκ. (ALP) 54 / 35 - 104

    Aν μπορει καποιος που ΝΑ ΞΕΡΕΙ ας μου πει την γνωμη του αν ειναι απο την προπονηση ετσι ανεβασμενες κ απο την διατροφη ή ειναι χαλια κ πρεπει να προσεχω απο εδω κ περα..
    </blockquote id=quote>

    Αρχηγέ, δεν θα πεθάνεις, ηρέμησε [:-shades]

    Οι εξετάσεις σου (αυτές που μας έγραψες) είναι μια χαρά.

    Έχεις ανεβασμένη ουρία, πράγμα που έχουν όλοι όσοι τρώνε πολλή πρωτεΐνη. Η πρωτεΐνη που δεν χρησιμοποιείται τελικά γίνεται ουρία και την αποβάλλουμε με τα ούρα. Όταν τρως πολλή θα είναι ανεβασμένη. Και εγώ με 3 g/kg βάρους επί 2-3 μήνες μου έβγαλαν ουρία κοντά στο 40 αν θυμάμαι καλά. Δεν σημαίνει ότι έχουν πρόβλημα τα νεφρά σου, αλλά ότι τρως περισσότερη πρωτεΐνη από όση ο οργανισμός σου πραγματικά χρειάζεται.

    Όσον αφορά τα ηπατικά ένζυμα. Έχεις ανεβασμένη μόνο την SGPT. Αυτή όμως έτσι μόνη της ανεβασμένη δεν σημαίνει κάτι, και ένας από τους λόγους (που μάλλον ισχύει σε εσένα) είναι η έντονη άσκηση. CPK έκανες; Αν ναι, τότε και αυτή θα είναι λογικά ανεβασμένη. Διάβασε αυτό (AST = SGPT, το ίδιο πράγμα είναι):

    (http://www.aafp.org/afp/20050315/1105.html)
    Another cause of elevated liver transaminase levels is muscle injury. Strenuous exercise or myopathy can cause elevations (especially of AST) without causing any other symptoms. A creatine kinase or other muscle marker can be obtained to confirm or exclude such a process.


    Δεν είμαι γιατρός, αλλά η αίσθησή μου είναι η εξής: αν για μία εβδομάδα ελαττώσεις την πρωτεΐνη στα 2 g/kg και δεν γυμναστείς, τότε οι εξετάσεις σου θα βγουν καθαρές.

  8. #68

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    +1 σε GRF

  9. #69
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    ξανακανα εξετασεις και εχει ως εξης.

    κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1472 / 400-2600
    ουρια ουρων 24ωρου : 56.0 / 20.0-35.0
    ουρικο οξυ ουρων: 682 / 250-750
    πρωτεινες ουρων : 58 / 40 - 250

    σακχαρο: 73 / 60-110
    ουρια: 29 / 10-50
    κρεατινηνη: 0.87 / 0.2 - 1.3
    ουρικο οξυ: 6.8 / 2.5 - 7.5
    χοληστερηνη: 156 &lt;220
    τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 &lt;42
    γ-γλουτ....(v-GT): 23 / 0-61
    φωσφοταση αλκ. (ALP) 52 / 35 - 104


    κατι παιζει με το συκωτι!
    - αλλα οι γιατροι δεν ξερουν ,
    ο 1ος που πηγα το ριξε στα συμπληρωματα (τα χα κοψει πριν κανα μηνα κανω τις εξετασεις)
    ο 2ος οτι η πολλη πρωτεινη που τρωω εκανε το συκωτι μου λιποδες.
    ειμαι 93κιλα και τρωω το πολυ 170-180γραμμαρια πρωτεινης.

    τι κανουμε τωρα -?
    αμα ΞΕΡΕΙ κανεις ας πει.
    γιατι δεν θελω να συνεχισω να πηγαινω στα φιντανια γιατρους γιατι το ριχνουν στα συμπληρωματα κ τελειωσε η υποθεση .
    ενω εγω εδω και ενα μηνα πριν κανω τις εξετασεις τα χα κοψει.

    αυτα εδω ειναι πολυ ανεβασμενα
    τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 &lt;42

  10. #70
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    ξανακανα εξετασεις και εχει ως εξης.

    κρεατινηνη ουρων 24ωρου: 1472 / 400-2600
    ουρια ουρων 24ωρου : 56.0 / 20.0-35.0
    ουρικο οξυ ουρων: 682 / 250-750
    πρωτεινες ουρων : 58 / 40 - 250

    σακχαρο: 73 / 60-110
    ουρια: 29 / 10-50
    κρεατινηνη: 0.87 / 0.2 - 1.3
    ουρικο οξυ: 6.8 / 2.5 - 7.5
    χοληστερηνη: 156 &lt;220
    τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 &lt;42
    γ-γλουτ....(v-GT): 23 / 0-61
    φωσφοταση αλκ. (ALP) 52 / 35 - 104


    κατι παιζει με το συκωτι!
    - αλλα οι γιατροι δεν ξερουν ,
    ο 1ος που πηγα το ριξε στα συμπληρωματα (τα χα κοψει πριν κανα μηνα κανω τις εξετασεις)
    ο 2ος οτι η πολλη πρωτεινη που τρωω εκανε το συκωτι μου λιποδες.
    ειμαι 93κιλα και τρωω το πολυ 170-180γραμμαρια πρωτεινης.

    τι κανουμε τωρα -?
    αμα ΞΕΡΕΙ κανεις ας πει.
    γιατι δεν θελω να συνεχισω να πηγαινω στα φιντανια γιατρους γιατι το ριχνουν στα συμπληρωματα κ τελειωσε η υποθεση .
    ενω εγω εδω και ενα μηνα πριν κανω τις εξετασεις τα χα κοψει.

    αυτα εδω ειναι πολυ ανεβασμενα
    τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 &lt;42

  11. #71
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    προφανώς του είπες ότι τα έχεις κόψει. Αυτός τι απάντησε?

  12. #72
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    προφανώς του είπες ότι τα έχεις κόψει. Αυτός τι απάντησε?

  13. #73
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    με ρωτησε ποσο καιρο κ του λεω 20μερες+ και λεει οτι δεν φθανει ο καιρος να καθαρησει ο οργανισμος,
    αυτο

  14. #74
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    με ρωτησε ποσο καιρο κ του λεω 20μερες+ και λεει οτι δεν φθανει ο καιρος να καθαρησει ο οργανισμος,
    αυτο

  15. #75

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    [
    Καποιες τρανσαμινασες δεν βρισκονται μονο στο ηπαρ αλλα και στο σκελετικο μυ , και οταν βρισκονται ψηλα σε μια εξεταση αιματος σε εναν αθλητη ειναι συνηθως δειγμα μυικης δραστηριοτητας.

    Οι αυξημενες τρανασαμινασες σε αθλητες λογω ασκησης ειναι συχνοτατο φαινομενο , μην σπερνουμε τον πανικο χωρις λογο λοιπον .



    Πιο αναλυτικα το γραφει το πρωτο ποστ στο τοπικ αυτο
    </blockquote id=quote>

    ...

  16. #76

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    [
    Καποιες τρανσαμινασες δεν βρισκονται μονο στο ηπαρ αλλα και στο σκελετικο μυ , και οταν βρισκονται ψηλα σε μια εξεταση αιματος σε εναν αθλητη ειναι συνηθως δειγμα μυικης δραστηριοτητας.

    Οι αυξημενες τρανασαμινασες σε αθλητες λογω ασκησης ειναι συχνοτατο φαινομενο , μην σπερνουμε τον πανικο χωρις λογο λοιπον .



    Πιο αναλυτικα το γραφει το πρωτο ποστ στο τοπικ αυτο
    </blockquote id=quote>

    ...

  17. #77
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    "να καθαρίσει ο οργανισμός" λολ.
    Γιατρός δεν είμαι και πραγματικά δεν μπορώ να κρίνω τον άλλον που έχει πτυχίο αλλά είναι διάγνωση αυτή τώρα? τι θα πει φταίνε τα συμπληρώματα έτσι αόριστα? ποια ουσία ακριβώς?
    όσο για τον άλλον που λέει ότι φταίει η πρωτείνη, όπως λες λαμβάνεις λιγότερο από 2γρ ανά κιλό. Αυτή η ποσότητα θεωρείται ασφαλής για ΥΓΙΗ άτομα.

  18. #78
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    "να καθαρίσει ο οργανισμός" λολ.
    Γιατρός δεν είμαι και πραγματικά δεν μπορώ να κρίνω τον άλλον που έχει πτυχίο αλλά είναι διάγνωση αυτή τώρα? τι θα πει φταίνε τα συμπληρώματα έτσι αόριστα? ποια ουσία ακριβώς?
    όσο για τον άλλον που λέει ότι φταίει η πρωτείνη, όπως λες λαμβάνεις λιγότερο από 2γρ ανά κιλό. Αυτή η ποσότητα θεωρείται ασφαλής για ΥΓΙΗ άτομα.

  19. #79
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    [
    Καποιες τρανσαμινασες δεν βρισκονται μονο στο ηπαρ αλλα και στο σκελετικο μυ , και οταν βρισκονται ψηλα σε μια εξεταση αιματος σε εναν αθλητη ειναι συνηθως δειγμα μυικης δραστηριοτητας.

    Οι αυξημενες τρανασαμινασες σε αθλητες λογω ασκησης ειναι συχνοτατο φαινομενο , μην σπερνουμε τον πανικο χωρις λογο λοιπον .



    Πιο αναλυτικα το γραφει το πρωτο ποστ στο τοπικ αυτο
    </blockquote id=quote>

    ...
    </blockquote id=quote>

    ειχα σταματησει την προπονηση πριν 10μερες για αυτο το λογο.
    και αυξηθηκαν αυτη τη φορα αντι να μειωθουν

  20. #80
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    [
    Καποιες τρανσαμινασες δεν βρισκονται μονο στο ηπαρ αλλα και στο σκελετικο μυ , και οταν βρισκονται ψηλα σε μια εξεταση αιματος σε εναν αθλητη ειναι συνηθως δειγμα μυικης δραστηριοτητας.

    Οι αυξημενες τρανασαμινασες σε αθλητες λογω ασκησης ειναι συχνοτατο φαινομενο , μην σπερνουμε τον πανικο χωρις λογο λοιπον .



    Πιο αναλυτικα το γραφει το πρωτο ποστ στο τοπικ αυτο
    </blockquote id=quote>

    ...
    </blockquote id=quote>

    ειχα σταματησει την προπονηση πριν 10μερες για αυτο το λογο.
    και αυξηθηκαν αυτη τη φορα αντι να μειωθουν

  21. #81
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Αντρέα με την υπερπροπόνηση είναι πιθανόν να τσιμπήσουν αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η μια είναι 3 φορές πάνω. Μπορεί να συμβεί αυτό μόνο από την γυμναστική?
    ιδικά για την ALT (η οποία είναι πολύ ανεβασμένη) διάβασα ότι είναι αρκετά αξιόπιστος δείκτης υπατικής λειτουργίας.

  22. #82
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Αντρέα με την υπερπροπόνηση είναι πιθανόν να τσιμπήσουν αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η μια είναι 3 φορές πάνω. Μπορεί να συμβεί αυτό μόνο από την γυμναστική?
    ιδικά για την ALT (η οποία είναι πολύ ανεβασμένη) διάβασα ότι είναι αρκετά αξιόπιστος δείκτης υπατικής λειτουργίας.

  23. #83
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Kαλησπέρα φιλε μου.
    Πρώτα από όλα δεν είμαι Γιατρός οποτε απλά θα σου πω κάποια βασικά
    πραγματα.
    1.Σχετικα με την AST(SGOT):43 &lt;37 είσαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές
    οποτε δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.
    2.Η ALT (SGPT):120 &lt;42 είναι λίγο τσιμπημένη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι
    υπάρχει προβλημα στο ηπαρ σου.
    Έχουμε και λεμε οι τιμές της ALT (SGPT) μπορεί να είναι τσιμπημένες για αρκετους λόγους και σου παραθέτω μερικούς από αυτους.
    Αυξάνει φυσιολογικά μετά από έντονη άσκηση και μετά από δίαιτα πλούσια στο σάκχαρο σουκρόζη (ζάχαρη), αυξάνει σε έμφραγμα του μυοκαρδίου, λοιμώδης μονοπυρήνωση, στην λοιμώδη ηπατίτιδα και στο λιπος που μπορεί να έχει συσσωρευτή στο συκώτι σου.
    Πας και κανεις έναν υπέρηχο στο συκώτι σου και πας σε έναν ηπατολογο μαζι με τις εξετασεις που εχεις κανει και αυτός θα σου πει αν θα χρειαστεί περεταίρω έλεγχος.


    Τα κυριότερα ένζυμα όπως επίσης και οι άλλες σημαντικές ουσίες που παράγονται από το συκώτι οι οποίες εξετάζονται στις συνήθεις αναλύσεις ήπατος είναι:
    ? Τρανσαμινάση της αλανίνης (ALT, SGPT): Πρόκειται για ένζυμο που υπάρχει κυρίως στο συκώτι και συμβάλλει στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών. Αυξάνεται όταν υπάρχουν βλάβες στα ηπατικά κύτταρα. Χρησιμοποιείται για τη διάγνωση και παρακολούθηση ηπατικών παθήσεων.
    ? Ασπαρτική τρανσαμινάση (AST, SGOT): Εκτός από το συκώτι, υπάρχει στο μυοκάρδιο και στους σκελετικούς μυς. Η αύξηση του, δεν αποτελεί εξειδικευμένη ένδειξη πάθησης του συκωτιού σε αντίθεση με την τρανσαμινάση της αλανίνης. Χρησιμοποιείται για τη διάγνωση και παρακολούθηση ηπατικών παθήσεων αλλά και για το έμφραγμα του μυοκαρδίου.
    ? Αλκαλική φωσφατάση (ALP): Το ένζυμο αυτό υπάρχει σε ψηλές συγκεντρώσεις στο συκώτι και στα χοληφόρα αγγεία όπως επίσης και σε άλλους ιστούς. Ψηλά επίπεδα του ενζύμου σχετίζονται με ηπατικές και χολικές παθήσεις ή άλλες διαταραχές στον οργανισμό
    ? γ- Γλουταμυλ τρανσφεράση (GGT): Η αύξηση του ενζύμου αυτού στο αίμα σχετίζεται με διαταραχές του ήπατος ή του χοληφόρου συστήματος.
    ? Γαλακτική αφυδρογονάση (LDH): Πρόκειται για ένζυμο που υπάρχει στο συκώτι αλλά και σε πολλούς ιστούς και όργανα. Η αύξηση του στο αίμα μπορεί να σχετίζεται με ηπατική βλάβη.
    ? Χολερυθρίνη: Η χολερυθρίνη προκύπτει από τον καταβολισμό των ερυθρών αιμοσφαιρίων και της αιμοσφαιρίνης. Η αύξηση της στο αίμα δημιουργεί τον ίκτερο, δηλαδή κίτρινο χρώμα του δέρματος και του άσπρου των ματιών. Στις παθήσεις του ήπατος και των χοληφόρων αγγείων, η χολερυθρίνη στο αίμα αυξάνεται.
    ? Αλβουμίνη και ολικές πρωτεΐνες: Η αλβουμίνη είναι πρωτεΐνη που παράγεται από το συκώτι. Πρόκειται για την πρωτεΐνη με την ψηλότερη συγκέντρωση στο αίμα. Το συκώτι παράγει και άλλες σημαντικές για τον οργανισμό πρωτεΐνες και η μέτρηση των ολικών πρωτεϊνών στο αίμα, είναι ένας καλός δείκτης της λειτουργίας του ήπατος. Η μείωση της αλβουμίνης και των ολικών πρωτεϊνών στο αίμα, μπορεί να έχουν σχέση με βλάβη ή λειτουργική ανεπάρκεια του ήπατος αλλά και με άλλες παθήσεις.
    ? Χρόνος προθρομβίνης (PT): Οι πρωτεΐνες της πήξης του αίματος που αξιολογούνται από το τεστ αυτό, παράγονται στο συκώτι. Η παράταση του χρόνου προθρομβίνης μπορεί να σχετίζεται με ηπατική λειτουργική ανεπάρκεια.

  24. #84
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Kαλησπέρα φιλε μου.
    Πρώτα από όλα δεν είμαι Γιατρός οποτε απλά θα σου πω κάποια βασικά
    πραγματα.
    1.Σχετικα με την AST(SGOT):43 &lt;37 είσαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές
    οποτε δεν υπάρχει λογος ανησυχίας.
    2.Η ALT (SGPT):120 &lt;42 είναι λίγο τσιμπημένη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι
    υπάρχει προβλημα στο ηπαρ σου.
    Έχουμε και λεμε οι τιμές της ALT (SGPT) μπορεί να είναι τσιμπημένες για αρκετους λόγους και σου παραθέτω μερικούς από αυτους.
    Αυξάνει φυσιολογικά μετά από έντονη άσκηση και μετά από δίαιτα πλούσια στο σάκχαρο σουκρόζη (ζάχαρη), αυξάνει σε έμφραγμα του μυοκαρδίου, λοιμώδης μονοπυρήνωση, στην λοιμώδη ηπατίτιδα και στο λιπος που μπορεί να έχει συσσωρευτή στο συκώτι σου.
    Πας και κανεις έναν υπέρηχο στο συκώτι σου και πας σε έναν ηπατολογο μαζι με τις εξετασεις που εχεις κανει και αυτός θα σου πει αν θα χρειαστεί περεταίρω έλεγχος.


    Τα κυριότερα ένζυμα όπως επίσης και οι άλλες σημαντικές ουσίες που παράγονται από το συκώτι οι οποίες εξετάζονται στις συνήθεις αναλύσεις ήπατος είναι:
    ? Τρανσαμινάση της αλανίνης (ALT, SGPT): Πρόκειται για ένζυμο που υπάρχει κυρίως στο συκώτι και συμβάλλει στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών. Αυξάνεται όταν υπάρχουν βλάβες στα ηπατικά κύτταρα. Χρησιμοποιείται για τη διάγνωση και παρακολούθηση ηπατικών παθήσεων.
    ? Ασπαρτική τρανσαμινάση (AST, SGOT): Εκτός από το συκώτι, υπάρχει στο μυοκάρδιο και στους σκελετικούς μυς. Η αύξηση του, δεν αποτελεί εξειδικευμένη ένδειξη πάθησης του συκωτιού σε αντίθεση με την τρανσαμινάση της αλανίνης. Χρησιμοποιείται για τη διάγνωση και παρακολούθηση ηπατικών παθήσεων αλλά και για το έμφραγμα του μυοκαρδίου.
    ? Αλκαλική φωσφατάση (ALP): Το ένζυμο αυτό υπάρχει σε ψηλές συγκεντρώσεις στο συκώτι και στα χοληφόρα αγγεία όπως επίσης και σε άλλους ιστούς. Ψηλά επίπεδα του ενζύμου σχετίζονται με ηπατικές και χολικές παθήσεις ή άλλες διαταραχές στον οργανισμό
    ? γ- Γλουταμυλ τρανσφεράση (GGT): Η αύξηση του ενζύμου αυτού στο αίμα σχετίζεται με διαταραχές του ήπατος ή του χοληφόρου συστήματος.
    ? Γαλακτική αφυδρογονάση (LDH): Πρόκειται για ένζυμο που υπάρχει στο συκώτι αλλά και σε πολλούς ιστούς και όργανα. Η αύξηση του στο αίμα μπορεί να σχετίζεται με ηπατική βλάβη.
    ? Χολερυθρίνη: Η χολερυθρίνη προκύπτει από τον καταβολισμό των ερυθρών αιμοσφαιρίων και της αιμοσφαιρίνης. Η αύξηση της στο αίμα δημιουργεί τον ίκτερο, δηλαδή κίτρινο χρώμα του δέρματος και του άσπρου των ματιών. Στις παθήσεις του ήπατος και των χοληφόρων αγγείων, η χολερυθρίνη στο αίμα αυξάνεται.
    ? Αλβουμίνη και ολικές πρωτεΐνες: Η αλβουμίνη είναι πρωτεΐνη που παράγεται από το συκώτι. Πρόκειται για την πρωτεΐνη με την ψηλότερη συγκέντρωση στο αίμα. Το συκώτι παράγει και άλλες σημαντικές για τον οργανισμό πρωτεΐνες και η μέτρηση των ολικών πρωτεϊνών στο αίμα, είναι ένας καλός δείκτης της λειτουργίας του ήπατος. Η μείωση της αλβουμίνης και των ολικών πρωτεϊνών στο αίμα, μπορεί να έχουν σχέση με βλάβη ή λειτουργική ανεπάρκεια του ήπατος αλλά και με άλλες παθήσεις.
    ? Χρόνος προθρομβίνης (PT): Οι πρωτεΐνες της πήξης του αίματος που αξιολογούνται από το τεστ αυτό, παράγονται στο συκώτι. Η παράταση του χρόνου προθρομβίνης μπορεί να σχετίζεται με ηπατική λειτουργική ανεπάρκεια.

  25. #85

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    dankann πολύ καλό ποστ [:-thumbu]

    Thegravija, έριξες την πρωτεΐνη και μειώθηκε ουρία, ουρικό οξύ και πρωτεΐνη ούρων, αναμενόμενα όλα αυτά.

    Πάλι το μόνο που έχεις τσιμπημένο είναι μια από τις τρανσαμινάσες. Όπως σου έγραψε και ο Ανδρέας, συμβαίνει λόγω προπόνησης να ανεβαίνουν. Από τις τρανσαμινάσες, μόνο η μία είναι ανεβασμένη που πιθανώς είναι σημάδι ότι δεν είναι κάτι σημαντικό. Ξαναρωτάω κάτι που ρώτησα και παλαιότερα: CPK έκανες; Διότι έτσι θα έχεις και ένα παραπάνω στοιχείο ότι έχει προκληθεί από μυϊκή κόπωση. Τι άλλα συμπληρώματα παίρνεις εκτός από πρωτεΐνη;

    Ο γιατρός τι σου είπε να κάνεις; Και πώς διέγνωσε ότι έχεις λιπώδη διήθηση στο ήπαρ; Αυτό κανονικά φαίνεται μόνο με υπερηχογράφημα ήπατος. Αν όντως υπήρχε υπόνοια για κάτι, φαντάζομαι θα σε έστελνε για υπερηχογράφημα (για να ησυχάσεις).

  26. #86

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    dankann πολύ καλό ποστ [:-thumbu]

    Thegravija, έριξες την πρωτεΐνη και μειώθηκε ουρία, ουρικό οξύ και πρωτεΐνη ούρων, αναμενόμενα όλα αυτά.

    Πάλι το μόνο που έχεις τσιμπημένο είναι μια από τις τρανσαμινάσες. Όπως σου έγραψε και ο Ανδρέας, συμβαίνει λόγω προπόνησης να ανεβαίνουν. Από τις τρανσαμινάσες, μόνο η μία είναι ανεβασμένη που πιθανώς είναι σημάδι ότι δεν είναι κάτι σημαντικό. Ξαναρωτάω κάτι που ρώτησα και παλαιότερα: CPK έκανες; Διότι έτσι θα έχεις και ένα παραπάνω στοιχείο ότι έχει προκληθεί από μυϊκή κόπωση. Τι άλλα συμπληρώματα παίρνεις εκτός από πρωτεΐνη;

    Ο γιατρός τι σου είπε να κάνεις; Και πώς διέγνωσε ότι έχεις λιπώδη διήθηση στο ήπαρ; Αυτό κανονικά φαίνεται μόνο με υπερηχογράφημα ήπατος. Αν όντως υπήρχε υπόνοια για κάτι, φαντάζομαι θα σε έστελνε για υπερηχογράφημα (για να ησυχάσεις).

  27. #87

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Τhegravijia τώρα που είδα τα κιλά σου είσαι παχύσαρκος , εφόσον τα ένζυμα δεν είναι ανεβασμένα από την άσκηση μπορεί να είναι από την παχυσαρκία σου.Η παχυσαρκία είναι άμεσα συνδεδεμένη με λιπώδη εκφύλιση στο ήπαρ.

    http://epirev.oxfordjournals.org/cgi...bstract/mxm002


    @TST

    http://www.pubmedcentral.nih.gov/art...?artid=2291230

  28. #88

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Τhegravijia τώρα που είδα τα κιλά σου είσαι παχύσαρκος , εφόσον τα ένζυμα δεν είναι ανεβασμένα από την άσκηση μπορεί να είναι από την παχυσαρκία σου.Η παχυσαρκία είναι άμεσα συνδεδεμένη με λιπώδη εκφύλιση στο ήπαρ.

    http://epirev.oxfordjournals.org/cgi...bstract/mxm002


    @TST

    http://www.pubmedcentral.nih.gov/art...?artid=2291230

  29. #89
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    CPK τι ειναι αυτο?
    υποθεση εκανε για λιποδεις συκωτι - θα μαθουμε αυριο σιγουρα και θα σας πω.θα κανω υπερυχω.
    τα μονα που παιρνω ειναι παντα
    λινελαιο
    πρωτεινη καθαρη
    δεξτροζη

    και κατα καιρους κρεατινη γιΑ ενα μηνα .

    γενικα με αυτους που εχω μιλησει μεχρι στιγμης το αποδιδουν στα συμπληρωματα λεγοντας οτι δεν ξερω τι βαζουν μεσα σε αυτα/αυτο ειπε ο 1ος γιατρος
    ο 2ος λεει οτι η υπερβολικη καταναλωση πρωτεινης (ειμαι 93 κιλα και τρωω 170-180γραμ. τους τελευταιους 3μηνες πριν ετρωγα 260-270 καθημερινα αλλα επειδη βγηκαν **** την 1η φορα το μειωσα)
    μου επηρεασε το συκωτι.!

    αυριο παω για υπερηχω.
    το μονο που μπορω εγω να υποψιαστο ειναι οτι απο τα χριστουγενα και μετα παιρνω μια κ μονο συγκεκριμενη μαρκα πρωτεινης και ισως αυτη η συγκεκριμενη εχει καποια ουσια μεσα και μου πειραζει το συκωτι αυτο.
    δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
    τωρα θα τα κοψω τελειως τα συμπληρωματα κ βλεπουμε

  30. #90
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    CPK τι ειναι αυτο?
    υποθεση εκανε για λιποδεις συκωτι - θα μαθουμε αυριο σιγουρα και θα σας πω.θα κανω υπερυχω.
    τα μονα που παιρνω ειναι παντα
    λινελαιο
    πρωτεινη καθαρη
    δεξτροζη

    και κατα καιρους κρεατινη γιΑ ενα μηνα .

    γενικα με αυτους που εχω μιλησει μεχρι στιγμης το αποδιδουν στα συμπληρωματα λεγοντας οτι δεν ξερω τι βαζουν μεσα σε αυτα/αυτο ειπε ο 1ος γιατρος
    ο 2ος λεει οτι η υπερβολικη καταναλωση πρωτεινης (ειμαι 93 κιλα και τρωω 170-180γραμ. τους τελευταιους 3μηνες πριν ετρωγα 260-270 καθημερινα αλλα επειδη βγηκαν **** την 1η φορα το μειωσα)
    μου επηρεασε το συκωτι.!

    αυριο παω για υπερηχω.
    το μονο που μπορω εγω να υποψιαστο ειναι οτι απο τα χριστουγενα και μετα παιρνω μια κ μονο συγκεκριμενη μαρκα πρωτεινης και ισως αυτη η συγκεκριμενη εχει καποια ουσια μεσα και μου πειραζει το συκωτι αυτο.
    δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
    τωρα θα τα κοψω τελειως τα συμπληρωματα κ βλεπουμε


 
Page 3 of 46 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •