Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 6 of 46 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast
Results 151 to 180 of 1380
  1. #151
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    παιδια καλησπέρα, απο αυτο το τοπικ μου δημιουργήθηκε η εξής απορία,
    πως μπορουμε να καταλαβουμε άν οι αυξημενες τρανσαμινάσες οφειλωνται στην προπονηση ή σε δυσλειτουργία του ήπατος?
    εμενα μου βγηκε η sgot αυξημενη 39 με όριο 37 αλλα ήμουν τρείς μερες απροπονητος.

    να πω επισης ότι είχα και αυξημενη CPK 368 με όριο το 170 ενω τα αλλα που γραφει το χαρτί είναι εντάξει

  2. #152

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Γιάννη καλή η ερώτηση, έχω αναρωτηθεί και εγώ το ίδιο. Πιστεύω ότι αν και η CPK είναι και αυτή ανεβασμένη, τότε είναι ένδειξη ότι είναι από υπερπροπόνηση, όχι από ζημιά στο συκώτι.

    Επίσης, παίζει ρόλο και η αναλογία SGOT/SGPT, αν θυμάμαι καλά στην κίρρωση του ήπατος η ένδειξη είναι η SGOT να είναι τουλάχιστον τριπλάσια του SGPT. Παρόλα αυτά, η SGOT ενδεχομένως να είναι αρκετά υψηλότερη της SGPT όταν έχουμε μυϊκή καταστροφή.

    Υπάρχει και ένα ενδιαφέρον και πρόσφατο άρθρο εδώ:

    http://www.pubmedcentral.nih.gov/art...?artid=2291230

    1: Br J Clin Pharmacol. 2008 Feb;65(2):253-9. Epub 2007 Aug 31.

    Comment in:
    Br J Clin Pharmacol. 2008 Nov;66(5):725.

    Muscular exercise can cause highly pathological liver function tests in healthy men.
    Pettersson J, Hindorf U, Persson P, Bengtsson T, Malmqvist U, Werkstr#246;m V, Ekelund M.

    AstraZeneca R&D Lund, Lund, Sweden.

    What is already known about this subject: The occurrence of idiosyncratic drug hepatotoxicity is a major problem in all phases of clinical drug development and the leading cause of postmarketing warnings and withdrawals. Physical exercise can result in transient elevations of liver function tests. There is no consensus in the literature on which forms of exercise may cause changes in liver function tests and to what extent. What this study adds: Weightlifting results in profound increases in liver function tests in healthy men used to moderate physical activity, not including weightlifting. Liver function tests are significantly increased for at least 7 days after weightlifting. It is important to impose relevant restrictions on heavy muscular exercise prior to and during clinical studies. AIM: To investigate the effect of intensive muscular exercise (weightlifting) on clinical chemistry parameters reflecting liver function in healthy men. METHODS: Fifteen healthy men, used to moderate physical activity not including weightlifting, performed an 1 h long weightlifting programme. Blood was sampled for clinical chemistry parameters [aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LD), gamma-glutamyl transferase (gamma GT), alkaline phosphatase (ALP), bilirubin, creatine kinase (CK) and myoglobin] at repeated intervals during 7 days postexercise and at a follow-up examination 10-12 days postexercise. RESULTS: Five out of eight studied clinical chemistry parameters (AST, ALT, LD, CK and myoglobin) increased significantly after exercise (P < 0.01) and remained increased for at least 7 days postexercise. Bilirubin, gamma GT and ALP remained within the normal range. CONCLUSION: The liver function parameters, AST and ALT, were significantly increased for at least 7 days after the exercise. In addition, LD and, in particular, CK and myoglobin showed highly elevated levels. These findings highlight the importance of imposing restrictions on weightlifting prior to and during clinical studies. Intensive muscular exercise, e.g. weightlifting, should also be considered as a cause of asymptomatic elevations of liver function tests in daily clinical practice.

  3. #153

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Τώρα που διαβάζω την περίληψη του άρθρου μια ακόμα φορά, βλέπω ακριβώς τα ίδια με τις εξετάσεις αίματος του thegravijia εδώ:
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...hpage=2#187131

    δηλαδή ανεβασμένα AST/SGOT, ALT/SGPT, αλλά κανονικά γ-GT και ALP.

    giannis_m και thegravijia γαλακτική αφυδρογονάση (LDH ή LD) είχατε κάνει στις εξετάσεις; Αν ισχύει αυτά που λέει το άρθρο, πιθανόν να ήταν αυξημένη λίγο και αυτή.

    Πάντως λέει να αφήνουμε τουλάχιστον 7 μέρες (ίσως και περισσότερο) χωρίς προπόνηση ώστε να μην βγουν οι εξετάσεις του συκωτιού άλλ΄αντ'άλλων.

    Και δεν είδα πουθενά να λέει για αυξημένη πρωτεΐνη τίποτα....αλλά οι γιατροί πρέπει να κατηγορήσουν τα συμπληρώματα πάση θυσία...

  4. #154

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Γιάννη είναι η τρίτη φόρα που κάνουμε παραπομπή σε αυτή τη μελέτη:D,δες στη 2ή σελίδα

  5. #155
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εμενα η LDH μου βγηκε σε μετρια τιμή (174 Φ.Τ 135-225), θα το ψαξω παντως λίγο παραπανω, έχω και μια ξαδερφη που σπουδαζει ιατρική και ίσως μπορεσουμε να συνενοηθούμε. Μια άλλη φορα η μικροβιολόγος μου βρήκε άλατα ουρα και μου ειπε κατηγορματικά να κοψω τα συμπηρώματα, (αν και απότι έμαθα η πρωτείνη δεν επηρεάζει τόσο τη συγκεκριμενη τιμή όσο άλλα τροφιμα).Της λέω εγώ γιατί? και μου απανταει επειδή έχουν έρθει άτομα που έπαιρναν 'τετοια' και βγηκαν κατι εξοφρενηκες τιμές. Ωραια απαντηση. Λεω με τη σειρά μου ότι άν υπαρχει προβλημα απο την πρωτείνη ευθυνεται η συνολική ποσότητα όχι το συμπλήρωμα. Φυσικά δεν απαντησε.

  6. #156
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    εμενα συγκεκριμενα μου ειπαν οτι φταιει καποια ουσια που ειχε το συμπληρωμα μεσα και επηρεασε το συκωτι..
    τωρα ποια αγνωστο...

  7. #157

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Γιάννη είναι η τρίτη φόρα που κάνουμε παραπομπή σε αυτή τη μελέτη:D,δες στη 2ή σελίδα
    </blockquote id=quote>

    Είπαμε...να κάνουμε ένα προφίλ να τελειώνουμε..[:-shades]

  8. #158

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    εμενα συγκεκριμενα μου ειπαν οτι φταιει καποια ουσια που ειχε το συμπληρωμα μεσα και επηρεασε το συκωτι..
    τωρα ποια αγνωστο...
    </blockquote id=quote>

    H σουπερμαντολίνη θα ήτανε...[:-batman]

  9. #159

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    εμενα συγκεκριμενα μου ειπαν οτι φταιει καποια ουσια που ειχε το συμπληρωμα μεσα και επηρεασε το συκωτι..
    τωρα ποια αγνωστο...
    </blockquote id=quote>

    Ειχες μια εβδομαδα αδρανης απο γυμναστικη;

  10. #160
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    ναι περιπου μια 6-7 μερες νομιζω...

    θα ξανακανω σε 2-3 μηνες και θα δουμε τοτε τι θα γινει.τωρα τα εχω κοψει ολα εκτος ω3...

  11. #161
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Παιδιά σε εσάς που βγήκαν ανεβασμένες οι τιμές,τί ποσοτητα whey παιρνατε καθημερινα?Ποσα scoops?

  12. #162
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    καλησπερα παιδια, μολις μίλησα με μια συγγενή μου που σπουδαζει ιατρική και τη ρώτησα για τις τρανσαμινάσες. Μου είπε ότι επειδή βρίσκονται και στους μυς και στο ηπαρ, για να ελέγξουμε την ηπατική λειτουργία κοιταμες άλλους δείκτες που είναι πιο ειδικοί για το συκωτι όπως το γGT
    ( εμενα είναι σε φυσιολογική τιμή και πολυ κατω απο το όριο) αλλλα κανουμε και άλλες εξτασεις αναλογως,( δε μπορεσε να μου εξηγησει, η συνομιλία έγινε μεσω facebook και βιαζόταν),Τελος είπε ότι sgot 39 με όριο 37 δεν αξιολογείται καν.

    δεν ξερω...λετε να ζησω παρόλο που παιρνω πρωτείνες?

  13. #163

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    καλησπερα παιδια, μολις μίλησα με μια συγγενή μου που σπουδαζει ιατρική και τη ρώτησα για τις τρανσαμινάσες. Μου είπε ότι επειδή βρίσκονται και στους μυς και στο ηπαρ, για να ελέγξουμε την ηπατική λειτουργία κοιταμες άλλους δείκτες που είναι πιο ειδικοί για το συκωτι όπως το γGT
    ( εμενα είναι σε φυσιολογική τιμή και πολυ κατω απο το όριο) αλλλα κανουμε και άλλες εξτασεις αναλογως,( δε μπορεσε να μου εξηγησει, η συνομιλία έγινε μεσω facebook και βιαζόταν),Τελος είπε ότι sgot 39 με όριο 37 δεν αξιολογείται καν.

    </blockquote id=quote>

    Εμείς τι λέμε τόσην ώρα?

  14. #164

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Μπράβο, σπάνια απάντηση από μέλλουσα ιατρό, να που υπάρχουν τελικά και ορισμένοι γιατροί που δεν κινδυνολογούν με το παραμικρό και κοιτάζουν τα ψυχρά νούμερα.

  15. #165
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    καλησπερα παιδια, μολις μίλησα με μια συγγενή μου που σπουδαζει ιατρική και τη ρώτησα για τις τρανσαμινάσες. Μου είπε ότι επειδή βρίσκονται και στους μυς και στο ηπαρ, για να ελέγξουμε την ηπατική λειτουργία κοιταμες άλλους δείκτες που είναι πιο ειδικοί για το συκωτι όπως το γGT
    ( εμενα είναι σε φυσιολογική τιμή και πολυ κατω απο το όριο) αλλλα κανουμε και άλλες εξτασεις αναλογως,( δε μπορεσε να μου εξηγησει, η συνομιλία έγινε μεσω facebook και βιαζόταν),Τελος είπε ότι sgot 39 με όριο 37 δεν αξιολογείται καν.

    δεν ξερω...λετε να ζησω παρόλο που παιρνω πρωτείνες?
    </blockquote id=quote>

    οταν ξαναμιλησετε αν μπορεις ρωτα τον πως μπορω να ριξω τις τιμες στο συκωτι?

    τρανσηναμιναση AST(SGOT):43 &lt;37
    τρανσηναμιναση ALT (SGPT):120 &lt;42

  16. #166

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    σήμερα πήρα τις πρώτες απαντήσεις σε εξετάσεις που έκανα

    Τα μόνα "μη φυσιολογικά" ήταν η ουρία ,η κινάση της κρεατινίνης (CPK) , η SGOT στο 42 που δεν με ανυσηχεί αφού είναι και στους μυς αυτό το ένζυμο.
    Τα παραπάνω είναι μονίμως ανεβασμένα λόγω διατροφής και προπόνησης από τα 17 μου που κάνω εξετάσεις.

    Η γ-GT που δεν είναι στους μυς και είναι ίσως ο μόνος αληθινός δείκτης βλάβης ήταν πολύ χαμηλά στο 12 , κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα![:-bouncy]


    Το μόνο δυσάρεστο ήταν η χοληστερόλη HDL μου ήταν στο 33 με κατώτατο όριο το 40 γιατί είχα σταματήσει την αερόβια μάλλον λόγω υποχρεώσεων και καιρού.

  17. #167

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    σήμερα πήρα τις πρώτες απαντήσεις σε εξετάσεις που έκανα

    Τα μόνα "μη φυσιολογικά" ήταν η ουρία ,η κινάση της κρεατινίνης (CPK) , η SGOT στο 42 που δεν με ανυσηχεί αφού είναι και στους μυς αυτό το ένζυμο.
    Τα παραπάνω είναι μονίμως ανεβασμένα λόγω διατροφής και προπόνησης από τα 17 μου που κάνω εξετάσεις.

    Η γ-GT που δεν είναι στους μυς και είναι ίσως ο μόνος αληθινός δείκτης βλάβης ήταν πολύ χαμηλά στο 12 , κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα![:-bouncy]


    Το μόνο δυσάρεστο ήταν η χοληστερόλη HDL μου ήταν στο 33 με κατώτατο όριο το 40 γιατί είχα σταματήσει την αερόβια μάλλον λόγω υποχρεώσεων και καιρού.
    </blockquote id=quote>

    Ντάξ... το μονο είναι να κατεβάσεις λιγο πρωτείνη γιατι η ουρία δείχνει οτι υπάρχει ποσοτητα που δέν χρησιμοποιείται για κανένα σκοπο
    Η cpk , δεν τρέχει κατι άμεσα και η HDL με σε προβληματίζει , οσο δέν έτρα είχα 34 με το που έτρεξα κανα μήνα πήγε στο 55 , αλλα και στίς δυο περιπτώσεις ο λογος LDL/HDL ήταν πολύ χαμηλός σάν δείκτης , με συνολική χοληστερίνη 120-125 και τριγλυκερίδια 66-70...δέν υπάρχει κανένα θέμα
    Οποτε εκείνο που χαροποιεί εμένα το παπουλάκι , είναι οτι απο μετρήσεις κρατιέμαι καλά ....αχχαχχαχχαχχχχαχχα :D:D:D

  18. #168
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    231

    Default

    Η ουρία σχετίζεται και αυτή με τη μυική καταστροφή.

  19. #169

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    σήμερα πήρα τις πρώτες απαντήσεις σε εξετάσεις που έκανα

    Τα μόνα "μη φυσιολογικά" ήταν η ουρία ,η κινάση της κρεατινίνης (CPK) , η SGOT στο 42 που δεν με ανυσηχεί αφού είναι και στους μυς αυτό το ένζυμο.
    Τα παραπάνω είναι μονίμως ανεβασμένα λόγω διατροφής και προπόνησης από τα 17 μου που κάνω εξετάσεις.

    Η γ-GT που δεν είναι στους μυς και είναι ίσως ο μόνος αληθινός δείκτης βλάβης ήταν πολύ χαμηλά στο 12 , κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα![:-bouncy]


    Το μόνο δυσάρεστο ήταν η χοληστερόλη HDL μου ήταν στο 33 με κατώτατο όριο το 40 γιατί είχα σταματήσει την αερόβια μάλλον λόγω υποχρεώσεων και καιρού.
    </blockquote id=quote>

    Ωραίος Ανδρέα![:-thumbu]Δυναμίτης ρε φίλε![:-thumbu]Ready to rumble!!

  20. #170

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    σήμερα πήρα τις πρώτες απαντήσεις σε εξετάσεις που έκανα

    Τα μόνα "μη φυσιολογικά" ήταν η ουρία ,η κινάση της κρεατινίνης (CPK) , η SGOT στο 42 που δεν με ανυσηχεί αφού είναι και στους μυς αυτό το ένζυμο.
    Τα παραπάνω είναι μονίμως ανεβασμένα λόγω διατροφής και προπόνησης από τα 17 μου που κάνω εξετάσεις.

    Η γ-GT που δεν είναι στους μυς και είναι ίσως ο μόνος αληθινός δείκτης βλάβης ήταν πολύ χαμηλά στο 12 , κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα![:-bouncy]


    Το μόνο δυσάρεστο ήταν η χοληστερόλη HDL μου ήταν στο 33 με κατώτατο όριο το 40 γιατί είχα σταματήσει την αερόβια μάλλον λόγω υποχρεώσεων και καιρού.
    </blockquote id=quote>

    Μπράβο Αντρέα!!

    Τι λέει ο καθηγητής μετά από αυτό, θα το πάρεις το μάθημα;

  21. #171

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    σήμερα πήρα τις πρώτες απαντήσεις σε εξετάσεις που έκανα

    Τα μόνα "μη φυσιολογικά" ήταν η ουρία ,η κινάση της κρεατινίνης (CPK) , η SGOT στο 42 που δεν με ανυσηχεί αφού είναι και στους μυς αυτό το ένζυμο.
    Τα παραπάνω είναι μονίμως ανεβασμένα λόγω διατροφής και προπόνησης από τα 17 μου που κάνω εξετάσεις.

    Η γ-GT που δεν είναι στους μυς και είναι ίσως ο μόνος αληθινός δείκτης βλάβης ήταν πολύ χαμηλά στο 12 , κάτι που με χαροποιεί ιδιαίτερα![:-bouncy]


    Το μόνο δυσάρεστο ήταν η χοληστερόλη HDL μου ήταν στο 33 με κατώτατο όριο το 40 γιατί είχα σταματήσει την αερόβια μάλλον λόγω υποχρεώσεων και καιρού.
    </blockquote id=quote>

    Μπράβο Αντρέα!!

    Τι λέει ο καθηγητής μετά από αυτό, θα το πάρεις το μάθημα;
    </blockquote id=quote>


    ναι δεν είναι ακριβώς μάθημα , είναι πρακτική!![:-graduate]

  22. #172

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Α κατάλαβα, θα κάνεις και labs ε;

  23. #173

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Α κατάλαβα, θα κάνεις και labs ε;
    </blockquote id=quote>

    ολ ιν δε νειμ οφ ρισερτς [:-fight][:-grumpy][:-graduate]

  24. #174

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Εσεις οι δυο οι απο πάνω μου ....για ....καθήστε καλά ..:D
    Αντε ...γίναμε μικροί μεγάλοι στα καφενεία..., ουτιδανοί !!![:-drunk]:D


    ...θα σας σαξω ....θα σας σάξω ....[:-smile_green]

  25. #175
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Παιδιά αύριο πάω για εξετάσεις αίματος. Να φάω το cottage με το ταχίνι ή όχι; Λέω να το φάω κατά τις 23:30 να κοιμηθώ κατά τις 01:30 και να κάνω τις εξετάσεις κατά τις 10:00. Τι λέτε;

  26. #176

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Παιδιά αύριο πάω για εξετάσεις αίματος. Να φάω το cottage με το ταχίνι ή όχι; Λέω να το φάω κατά τις 23:30 να κοιμηθώ κατά τις 01:30 και να κάνω τις εξετάσεις κατά τις 10:00. Τι λέτε;
    </blockquote id=quote>

    8 ώρες νηστείας φθάνουν και περισσεύουν

  27. #177
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Παιδιά αύριο πάω για εξετάσεις αίματος. Να φάω το cottage με το ταχίνι ή όχι; Λέω να το φάω κατά τις 23:30 να κοιμηθώ κατά τις 01:30 και να κάνω τις εξετάσεις κατά τις 10:00. Τι λέτε;
    </blockquote id=quote>

    8 ώρες νηστείας φθάνουν και περισσεύουν
    </blockquote id=quote>

    A οκ τότε ια το φάω:D Ευχαριστώ πολύ Μανώλη.
    Πάντως εχθές έκανα προπόνηση δεν έκανα αποχή για μια εβδομάδα. Θα δούμε τι θα δείξουν. Θα τις γράψω και εδώ για να μου πείτε τη γνώμη σας.
    Μου έκανε εντύπωση ότι ο γιατρός μου είπε πως η cpk δεν θα πρέπει να είναι ανεβασμένη πολύ γιατί δεν κάνω κάποιο άθλημα με ξύλο(πολεμική τέχνη). Του είπα ότι και πάλι υπάρχει μικροτραύμα με τα βάρη αλλά... Θα δούμε[:-magnify]

  28. #178
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Παιδιά πήρα τα αποτελέσματα. Γενικά μου φαίνονται καλά αλλά θέλω και τη δική σας γνώμη. Μόνο η testo δεν μου άρεσε αλλα θα το δούμε.
    Παραθέτω τα πιο σημαντικά.
    Ουρία: 55.0 mg/dL Φ.Τ. &lt;50 λίγο ανεβασμένη
    Κρεατινίνη: 1.22 mg/dL Φ.Τ 0.70-1.17 το ίδιο(παίρνω κρεατίνη εδώ και 4.5 μήνες)
    Χοληστερίνη: 142 mg/dL Φ.Τ 90-200 (τι έπρεπε να ζητήσω για να δω LDL και HDL;)
    Τριγλυκερίδια: 51 mg/dL Φ.Τ &lt;200
    AST (SGOT): 25.2 U/L Φ.Τ &lt;41, μια χαρά
    ALT (SGPT): 41.4 U/L Φ.Τ &lt;41, λίγο ανεβασμένη
    γ-GT: 19.9 U/L Φ.Τ &lt;61 μου άρεσε πολύ αυτό:D
    Πρωτείνες ολικές (Λευκόματα): 8.1 g/dL Φ.Τ 6.4-8.3
    Cpk: 250 U/L Φ.Τ &lt;174 , ανεβασμένη αλλά είχα κάνει προπόνηση 2 μέρες πριν
    Ταχύτητα Καθίζισης Ερυθρών(1η ώρα): 2mm Φ.Τ &lt;15
    Τεστοστερόνη: 4.17 ng/mL Φ.Τ 2.25-9.72
    Τεστοστερόνη ελεύθερη: 5.10 pg/mL Φ.Τ 5.50-50.00

    Πως σας φαίνονται; Να ανυσηχώ πολύ για την testo; ( Είχα κάνει πριν 6 μήνες και ήταν 29 τώρα είναι 5.10[:-ashamed])

  29. #179

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Παιδιά πήρα τα αποτελέσματα. Γενικά μου φαίνονται καλά αλλά θέλω και τη δική σας γνώμη. Μόνο η testo δεν μου άρεσε αλλα θα το δούμε.
    Παραθέτω τα πιο σημαντικά.
    Ουρία: 55.0 mg/dL Φ.Τ. &lt;50 λίγο ανεβασμένη
    Κρεατινίνη: 1.22 mg/dL Φ.Τ 0.70-1.17 το ίδιο(παίρνω κρεατίνη εδώ και 4.5 μήνες)
    Χοληστερίνη: 142 mg/dL Φ.Τ 90-200 (τι έπρεπε να ζητήσω για να δω LDL και HDL;)
    Τριγλυκερίδια: 51 mg/dL Φ.Τ &lt;200
    AST (SGOT): 25.2 U/L Φ.Τ &lt;41, μια χαρά
    ALT (SGPT): 41.4 U/L Φ.Τ &lt;41, λίγο ανεβασμένη
    γ-GT: 19.9 U/L Φ.Τ &lt;61 μου άρεσε πολύ αυτό:D
    Πρωτείνες ολικές (Λευκόματα): 8.1 g/dL Φ.Τ 6.4-8.3
    Cpk: 250 U/L Φ.Τ &lt;174 , ανεβασμένη αλλά είχα κάνει προπόνηση 2 μέρες πριν
    Ταχύτητα Καθίζισης Ερυθρών(1η ώρα): 2mm Φ.Τ &lt;15
    Τεστοστερόνη: 4.17 ng/mL Φ.Τ 2.25-9.72
    Τεστοστερόνη ελεύθερη: 5.10 pg/mL Φ.Τ 5.50-50.00

    Πως σας φαίνονται; Να ανυσηχώ πολύ για την testo; ( Είχα κάνει πριν 6 μήνες και ήταν 29 τώρα είναι 5.10[:-ashamed])
    </blockquote id=quote>

    Μιά χαρά είσαι , να μην σε ανησυχεί η κινάση τής φωσφοκρεατίνης ,γιατι επηρεάζεται ΑΜΕΣΑ απο τήν βαριά κουραστική προπονηση και για να επανέλθει θέλει 3-4 μέρες , στίς τελευταίες εξετάσεις είχα 375 με ορια Φ.Τ. 35-232 , οποτε ...
    Τώρα σχετικά με την ολική τέστο , δέν αξιολογείται κάτι εκτός αν ξέραμε το πλήθος και το είδος τών ανδρογονικών σου υποδοχέων , και σε σχέση με τήν ελεύθερη τέστο , ολα συνηγορούν (δηλαδή και απο τήν CPK ) οτι αν δέν είσαι ήδη υπερπροπονημένος , βρίσκεσαι στο οριο ή δέν τρώα /ξεκουράζεσαι καλά
    Αν θές να το δείς και παραπάνω κάνε μιά (πάμφθηνη ) Γενική ούρων που θα σου δείξει αν έχεις ερυθρά αιμοσφαίρια (και ποσα ) στα ούρα , αυτο συνήθως πάει πακέτο με τήν ΦΙΛΟΤΙΜΗ ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ - Η ALT (SGPT) είναι και αυτή μιά απο τα ιδια σε σχέη με τον καταβολισμό μυϊκου ιστού και ούτως ή άλλως απο τιμή ΔΕΝ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ , εφόσον δέν ακολουθούν ούτε η γ-GT ούτε οι Φωσφατάσες
    Πιθανα να το παρακάνεις λιγο με τήν πρωτεϊνη , αλλα θα το δείς τήν πορεία , γιατι έχεις κασι ουρία και λευκώματα στίς ανω Φ.Τ.
    Αλλα και πάλι , μιά φορά ΔΕΝ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ , οταν θα κάνεις τα ιδια 3-4 φορές και σε σχέση με τήν ζωή σου/προπονηση θα αξιολογηθούν πολύ καλύτερα
    Πάντως , WELCOME TO THE CLUB !!![:-thumbu]

  30. #180
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Μανώλη ωραία χαίρομαι! Έκανα και ούρων, λέει Ερυθρά αιμοσφαίρια: Σπάνια 0-1 κ.ο.π Αυτό εννοείς; Αν ναι πως αξιολογείται τώρα η testo;

    edit: Το πλήθος και το είδος τών ανδρογονικών υποδοχέων πως το βλέπουμε;


 
Page 6 of 46 FirstFirst ... 234567891016 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •