Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 9 of 46 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast
Results 241 to 270 of 1380
  1. #241
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Eίπα ότι θα κάνω εξετάσεις πιο πάνω... Δεν το προσπέρασα, το σημείωσα και ψάχνω και τα υπόλοιπα.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  2. #242

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Eίπα ότι θα κάνω εξετάσεις πιο πάνω... Δεν το προσπέρασα, το σημείωσα και ψάχνω και τα υπόλοιπα.
    </blockquote id=quote>

    Σορυ δικο μου λάθος
    Αναμένουμε νέα

  3. #243

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Eίπα ότι θα κάνω εξετάσεις πιο πάνω... Δεν το προσπέρασα, το σημείωσα και ψάχνω και τα υπόλοιπα.
    </blockquote id=quote>

    Σορυ δικο μου λάθος
    Αναμένουμε νέα

  4. #244
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default

    Να τα και τα δικα μου αποτελεσματα[:-bouncy]
    http://img22.imageshack.us/gal.php?g=img0133wpv.jpg

    Αυτη τη φορα ουριες,τρανσμαμινασες κλπ ηταν ενταξει. Μονο γGT ηταν λιγο τσιμπημενη αλλα ειπα στο γιατρο οτι γυμναζομαι και μου ειπε οκ τοτε. Μου ειπε οτι εχω λιγα λευκωματα και τρωω παραπανω κρεας, ψαρι, αυγα, γαλακτομικα αλλα ηδη τρωω πολλα του ειπα και μου ειπε καπου τα καις χρειαζεσαι κιαλλα. ΜΕ τον αιματοκριτη μην τρομαξετε εχω στιγμα γι'αυτο ειναι στον πατο

  5. #245
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Παιδιά έκανα εξετάσεις αίματος μετά από 1 βδομάδα αποχή από προπόνηση, συμπληρώματα κλπ... Ούτε καν πολυβιταμίνες έπαιρνα. Όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, απλά επειδή είχαν τελιώσει:D
    Χρειάζομαι τα σχόλιά σας!



    Λεμφοκύτταρα: 46.2% ΦΤ 20-45
    Ερυθρά αιμοσφαίρια: 4.89 M/uL ΦΤ 4.04-5.48
    Αιμοσφαιρίνη: 15.2 g/dL ΦΤ 11.8-17.8
    Αιματοκρίτης: 45.4% ΦΤ 37.7-47.9
    Σάκχαρο: 81 mg/dl ΦΤ 70-115
    Ουρία: 43 mg/dl ΦΤ 10-50
    Κρεατινίνη: 1.05 mg/dl ΦΤ 0.9-1.5
    Ουρικό οξύ: 4.1 mg/dl ΦΤ 3.4-7
    Χοληστερίνη: 140 mg/dl ΦΤ 150-200
    Τριγλυκερίδια 77 mg/dl ΦΤ 60-160
    HDL: 60 mg/dl ΦΤ 35-55
    LDL: 64 mg/dl ΦΤ 88-180
    SGOT: 70 U/L ΦΤ 0-42
    SGPT: 144 U/L ΦΤ 0-42
    γ-GT: 22 U/L ΦΤ 11-50
    Κάλιο: 4.76 mmol/l ΦΤ 3.5-5.3
    Νάτριο: 138.9 mmol/l ΦΤ 135-148
    Μαγνήσιο: 1.97 mg/dl ΦΤ 1.8-2.5
    LDH: 265 U/L ΦΤ 230-450
    CPK: 171 U/L ΦΤ 24-190
    Σίδηρος: 133 μg/dl ΦΤ 56-167
    Φερριτίνη: 77.81 ng/ml ΦΤ 40-345
    Testo 8.61 ng/ml ΦΤ 3-10.6
    Free-Testo: 128.9 pg/ml ΦΤ 50-210

    Μου έκανε εντύπωση το ότι είναι αρκετά ψηλά οι τρανσαμινάσες, ενώ ποτέ δεν ήταν τόσο! Τελίωσα αντιβίωση την οποία έπερνα για 15 μέρες, πριν 3 εβδομάδες. Έγραφε επάνω ότι αυξάνει τα ηπατικά, αλλά μετά από 3 εβδομάδες είναι δυνατόν να έμειναν ψηλά; Μου άρεσε που η χολιστερίνη είναι πιο χαμηλά από τις ΦΤ και HDL πιο ψηλά από ΦΤ!
    Ο γιατρός μου είπε να κάνω κάτι εξετάσεις για να δω αν έχω περάσει ηπατίτιδα αλλά όταν του είπα ότι κάνω συχνά (τελευταία φορά πριν 3 μήνες) και μόνο τώρα είναι τόσο ψηλά (συν το γεγονός ότι το γ-GT είναι αρκετά χαμηλά) το επέκλεισε τελικά αυτό το ενδεχόμενο. Επίσης μου είπε ότι μπορεί να είναι από την αντιβίωση αλλά λίγο δύσκολα να έμεναν για 3 εβδομάδες έστι.
    Τι πιστεύετε; Πρέπει να ανυσηχώ; Να σταματήσω την whey για μεγαλύτερο διάστημα;

  6. #246

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Σωκράτη γιατί να σταματήσεις την whey ?

    Προτού απαντήσεις σε παρακαλώ διάβασε λίγο το τόπικ και όσα έχω γράψει για τις τρανσαμινάσες.

  7. #247

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ρε συ sok τσαμπα μιλαμε; Να σταματησεις την whey για να πετυχεις τι ακριβως; Εχει βγαλει τριχες η γλωσσα μας να λεμε οτι η πρωτεινη δεν επηρεαζει περισσοτερο το συκωτι απο ενα στηθος κοτοπουλου. Αμα ειναι να κοψεις και το φαγητο τοτε. Τελοσπαντων οι τρανσαμινασες ειναι ψηλες και δεν ειναι απο υπερπροπονηση γιατι η CPK ειναι φυσιολογικη αν και σε μια βδομαδα μπορει να μην προλαβουν οι τιμες να επανελθουν. Η αντιβιωση σιγουρα ανεβαζει και πρεπει να καταλαβετε οτι τα ενζυμα δεν ειναι σημερα 300 και αυριο το πρωι 50. Θελει χρονο... Σε καθε περιπτωση τιποτα δεν εχεις....προτεινω επανεξεταση σε 1 μηνα για να σιγουρευτεις και ο ιδιος. Ομως να σου πω την αληθεια το να σταματας τα παντα μια βδομαδα να κανεις εξετασεις να παιρνεις καποια αποτελεσματα και μετα να παιρνεις οτι επαιρνες δεν το καταλαβαινω. Ο σκοπος σου ειναι να εχεις ενα χαρτι που να λεει οτι εισαι καλα ή να εισαι οντως καλα; Εξετασεις κανουμε οπως ειμαστε στο 90% του χρονου, δηλαδη με προπονηση και διατροφη. Οταν κανουμε τοτε και δουμε οτι ειναι ολα μπαχαλο , τοτε κανουμε διακοπη και επανεξεταση για να δουμε αν φταιει ο τροπος ζωης μας. Σορρυ αλλα οι εξετασεις σου τωρα ειναι "πλαστες", δηλαδη δεν λενε και πολλα για την κατασταση που εισαι πραγματικα.

  8. #248

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Σωκράτη, το έχουμε ξαναβάλει:

    1: Br J Clin Pharmacol. 2008 Feb;65(2):253-9. Epub 2007 Aug 31.

    Comment in:
    Br J Clin Pharmacol. 2008 Nov;66(5):725.

    Muscular exercise can cause highly pathological liver function tests in healthy men.
    Pettersson J, Hindorf U, Persson P, Bengtsson T, Malmqvist U, Werkstr#246;m V, Ekelund M.

    AstraZeneca R&D Lund, Lund, Sweden.

    What is already known about this subject: The occurrence of idiosyncratic drug hepatotoxicity is a major problem in all phases of clinical drug development and the leading cause of postmarketing warnings and withdrawals. Physical exercise can result in transient elevations of liver function tests. There is no consensus in the literature on which forms of exercise may cause changes in liver function tests and to what extent. What this study adds: Weightlifting results in profound increases in liver function tests in healthy men used to moderate physical activity, not including weightlifting. Liver function tests are significantly increased for at least 7 days after weightlifting. It is important to impose relevant restrictions on heavy muscular exercise prior to and during clinical studies. AIM: To investigate the effect of intensive muscular exercise (weightlifting) on clinical chemistry parameters reflecting liver function in healthy men. METHODS: Fifteen healthy men, used to moderate physical activity not including weightlifting, performed an 1 h long weightlifting programme. Blood was sampled for clinical chemistry parameters [aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LD), gamma-glutamyl transferase (gamma GT), alkaline phosphatase (ALP), bilirubin, creatine kinase (CK) and myoglobin] at repeated intervals during 7 days postexercise and at a follow-up examination 10-12 days postexercise. RESULTS: Five out of eight studied clinical chemistry parameters (AST, ALT, LD, CK and myoglobin) increased significantly after exercise (P &lt; 0.01) and remained increased for at least 7 days postexercise. Bilirubin, gamma GT and ALP remained within the normal range. CONCLUSION: The liver function parameters, AST and ALT, were significantly increased for at least 7 days after the exercise. In addition, LD and, in particular, CK and myoglobin showed highly elevated levels. These findings highlight the importance of imposing restrictions on weightlifting prior to and during clinical studies. Intensive muscular exercise, e.g. weightlifting, should also be considered as a cause of asymptomatic elevations of liver function tests in daily clinical practice.


    Ενδεχομένως χρειαζόταν πάνω από 1 εβδομάδα χωρίς προπόνηση για να δεις κανονικές τιμές στις τρανσαμινάσες. Εφόσον η γ-GT σου είναι οκ, μπορεί αυτό που φαίνεται στις εξετάσεις να είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό από προπόνηση και κατά ένα μικρότερο ποσοστό συνεισφορά των αντιβιοτικών. Εγώ θα επαναλάμβανα τις εξετάσεις έχοντας 2 καθαρές εβδομάδες εκτός προπονήσεων.

  9. #249

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Επίσης, δείτε αν θέλετε όλοι αυτό εδώ που είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον:

    1: J Sports Med Phys Fitness. 2008 Jun;48(2):197-200.
    Relation between body mass index and serum aminotransferases concentrations in professional athletes.
    Banfi G, Morelli P.

    IRCCS Galeazzi, Milan, Italy. giuseppebanfi@supereva.it

    AIM: Reference intervals commonly used for evaluating and interpreting laboratory values obtained in athletes are the same used in the general population. Aminotransferases (aspartate aminotransferase [AST], and alanine aminotransferase [ALT]) are commonly analyzed in serum for evaluating hepatic function. Some studies in the general population and in blood donors testified that ALT concentrations clearly correlated with weight and body mass. METHODS: We compared the aminotransferase concentrations at rest of 116 male professional athletes of 7 different sport disciplines with their body mass index (BMI). The blood drawing was performed before the start of training and of the competitive season. The athletes engaged in rugby, triathlon, soccer, sailing, cycling, basketball, alpine skiing. One hundred age-matched, apparently healthy, not physically active, males chosen for general check-up were recruited as a control group. RESULTS: The average concentrations of AST and ALT in the whole group of athletes were 24.4 U/L (standard deviation [SD]: 10.5) and 23.6 (SD: 6.5). The results in athletes were not statistically different from those of sedentary people. A positive correlation between BMI and ALT exists, whilst a very weak negative correlation between BMI and AST occurs. CONCLUSION: High concentrations of ALT should be evaluated considering BMI values whilst high values of AST should be evaluated considering the influence of physical exercise.

    ----

    Εν ολίγοις, ψηλός δείκτης μάζας σώματος (ακόμα και σε αθλητές) σημαίνει και ψηλή ALT, χωρίς απαραίτητα αυτό να δείχνει ότι κάτι πάει στραβά με το συκώτι.

  10. #250

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Σωκράτη, το έχουμε ξαναβάλει:

    1: Br J Clin Pharmacol. 2008 Feb;65(2):253-9. Epub 2007 Aug 31.

    Comment in:
    Br J Clin Pharmacol. 2008 Nov;66(5):725.


    </blockquote id=quote>

    4η φορά σε αυτό το τόπικ !!!:D

  11. #251
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Κατ αρχάς, ευχαριστώ που ασχολείστε!

    Αντρέα, το είπα επειδή σε αυτό το topic υπάρχουν σε προηγούμενες σελίδες, αν θυμάμαι καλά, παραδείγματα παιδιών που είχαν πολύ αυξημένες τρανσαμινάσες, έκοψαν την whey και επανήλθαν. Μπορεί να φταίει το συγκεκριμένο κουτί... Δεν λέω ότι επηρεάζει γενικά.
    Το topic που λες δεν ξέρω που είναι, μόνο ένα για τα νεφρά θυμάμαι. Αν μπορείς να βοηθήσεις...[:-angel]

    edit: Α οκ το είδα:D


    Γιώργο, πάντα κάνω εξετάσεις χωρίς να σταματάω τίποτα. Μόνο προπόνηση για cpk και testo, αφού όποτε έχω κάνει μετά από προπόνηση είναι ψηλά η μία χαμηλά η άλλη... Επίσης για να δω αν, όταν οι τρανσαμινάσες είναι ψηλά, είναι από την προπόνηση ή κάτι άλλο. Το είπες και μόνος εξάλου "οι τρανσαμινασες ειναι ψηλες και δεν ειναι απο υπερπροπονηση γιατι η CPK ειναι φυσιολογικη". Αν είχα και ψηλή cpk θα το ρίχναμε στην προπόνηση και όλα οκ... Για αυτό το λόγο το κάνω. Τα άλλα τα σταμάτησα γιατί τελείωσαν... Δεν σταμάτησα μόνο whey κλπ, ούτε καν Ω-3 έπαιρνα και παρ' όλα αυτά η HDL ήταν καλή! Έχεις δίκιο και στο ότι δεν πέφτουν τα ηπατικά από την μια μέρα στην άλλη, αλλά ποτέ δεν ήταν τόσο ψηλά, ακόμα και μετά από προπόνση, άρα πως εξηγείται αυτό; Θα τις επαναλάβω σίγουρα τις εξετάσεις πάντως.


    Γιάννη, δεν τα είχα δει αυτά! Μπορεί να χρειάζεται παραπάνω διάστημα ξεκούρασης αλλά επαναλαμβάνω, τόσο ψηλά δεν ήταν ούτε μετά από προπόνηση άρα δύσκολα να "φταίει" το μικρό διάστημα αποχής.

  12. #252
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Βάλτε και καμιά τιμή εννοώ σε χρήμα για τις εξετάσεις που κάνετε.

  13. #253

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    @sok
    Αδερφέ , μιά χαρά είναι οι εξετάσεις σου
    Τώρα σχετικά με sgot/sgpt πιθανά να είναι απο κάποιο λογο , αλλα καλού κακού επανέλαβέ τις σε κάνα μήνα

  14. #254
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    παιδες εχω ενα προβλημα που με ταλαιπωρει τον τελευταιο χρονο
    παντοτε εκανα εξετασεις και ηταν οκ
    μετα αρχισα να χρησιμοποιω μια συγκεκριμενη πρωτεινη και αυξηθηκαν οι τρανσιναμηνασεις στο 80 μετα απο κανα 2 μηνο που ξανακανα 120
    κοβω την πρωτεινη που επερνα +καποια αποτοξινωση με milk thirtse και πολλα καλα λιπαρα για να πεσουν οι τιμες...
    και οκ επεσαν στο 58...
    μετα ξαναρχισα συμπληρωμα πρωτεινης μονο - διαφορετικη μαρκα αυτη την φορα και ανεβαβηκαν παλι στο 103..

    καμια ιδεα το τι μπορει να φταει..
    να πω πως η διατροφη μου κυμαινεται απο 150-170 γραμμαρια πρωτεινης την ημερα..ειμαι 95κιλα.

    να πω πως εχω κανει και υπερυχω για λιπωδες συκωτι και ηταν οκ..
    ξερεις κανεις τι μπορει να ανεβαζει τις τιμες...????
    στην ALT (SGPT) αναφερομαι

    τα χουμε ξαναπει απλα τωρα σας λεω πως εχει η γενικη εικονα

  15. #255
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    παιδες εχω ενα προβλημα που με ταλαιπωρει τον τελευταιο χρονο
    παντοτε εκανα εξετασεις και ηταν οκ
    μετα αρχισα να χρησιμοποιω μια συγκεκριμενη πρωτεινη και αυξηθηκαν οι τρανσιναμηνασεις στο 80 μετα απο κανα 2 μηνο που ξανακανα 120
    κοβω την πρωτεινη που επερνα +καποια αποτοξινωση με milk thirtse και πολλα καλα λιπαρα για να πεσουν οι τιμες...
    και οκ επεσαν στο 58...
    μετα ξαναρχισα συμπληρωμα πρωτεινης μονο - διαφορετικη μαρκα αυτη την φορα και ανεβαβηκαν παλι στο 103..

    καμια ιδεα το τι μπορει να φταει..
    να πω πως η διατροφη μου κυμαινεται απο 150-170 γραμμαρια πρωτεινης την ημερα..ειμαι 95κιλα.

    να πω πως εχω κανει και υπερυχω για λιπωδες συκωτι και ηταν οκ..
    ξερεις κανεις τι μπορει να ανεβαζει τις τιμες...????
    στην ALT (SGPT) αναφερομαι

    τα χουμε ξαναπει απλα τωρα σας λεω πως εχει η γενικη εικονα

  16. #256

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μου φαινεται τραβηγμενο να ειναι απο την πρωτεινη, μηπως και μαζι με την πρωτεινη σταματας και τον μεγαλο ογκο προπονησης; Στο λεω γιατι προσωπικα παιρνω 4-6 scoop πρωτεινη την μερα τον τελευταιο καιρο (μηνες) , ειμαι 85 κιλα περιπου και σε περιοδο υπερκοποσης η gpt μου ηταν 50. Εκτος αν παιρνεις καμια περιεργη πρωτεινη ή καποιο συστατικο της δεν γινεται ανεκτο απο τον οργανισμο σου.

  17. #257

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μου φαινεται τραβηγμενο να ειναι απο την πρωτεινη, μηπως και μαζι με την πρωτεινη σταματας και τον μεγαλο ογκο προπονησης; Στο λεω γιατι προσωπικα παιρνω 4-6 scoop πρωτεινη την μερα τον τελευταιο καιρο (μηνες) , ειμαι 85 κιλα περιπου και σε περιοδο υπερκοποσης η gpt μου ηταν 50. Εκτος αν παιρνεις καμια περιεργη πρωτεινη ή καποιο συστατικο της δεν γινεται ανεκτο απο τον οργανισμο σου.

  18. #258
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    @Μανώλη ευχαριστώ! Θα τις επαναλάβω σε κάνα δυο μήνες.

    @Δημήτρη, δωρεάν από βιβλιάριο δημοσίου...

    Α μπράβο, τον Thegravijia είχα θυμηθεί και έγραψα για την whey...[:-angel]

  19. #259
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    @Μανώλη ευχαριστώ! Θα τις επαναλάβω σε κάνα δυο μήνες.

    @Δημήτρη, δωρεάν από βιβλιάριο δημοσίου...

    Α μπράβο, τον Thegravijia είχα θυμηθεί και έγραψα για την whey...[:-angel]

  20. #260
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Μου φαινεται τραβηγμενο να ειναι απο την πρωτεινη, μηπως και μαζι με την πρωτεινη σταματας και τον μεγαλο ογκο προπονησης; Στο λεω γιατι προσωπικα παιρνω 4-6 scoop πρωτεινη την μερα τον τελευταιο καιρο (μηνες) , ειμαι 85 κιλα περιπου και σε περιοδο υπερκοποσης η gpt μου ηταν 50. Εκτος αν παιρνεις καμια περιεργη πρωτεινη ή καποιο συστατικο της δεν γινεται ανεκτο απο τον οργανισμο σου.
    </blockquote id=quote>

    οχι το ιδιο προπονουμε σνεχως..
    δεν ξερω αν ειναι απο την πρωτεινη..
    κατι αλλο φταει αλλα τι?
    αυτο πρεπει να βρω γιατι δεν πρεπει οι τιμες να ναι τοσο ψηλα συνεχεια..
    καλα οι γιατροι ΤΙΠΟΤΑ..ομως ε ..το μονο πουμου λενε ειναι ελα σε κανα 2 μηνες να ξανακανουμε εξετασεις...
    γιαυτο ρωτησα μηπως εχει καμια ιδεα κανεις..
    \
    υπαρχει περιπτωση απο την προπονηση να ειναι τοσο ψηλα?

  21. #261
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    Lamia, China, Saint Vincent and Grenadi.
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Μου φαινεται τραβηγμενο να ειναι απο την πρωτεινη, μηπως και μαζι με την πρωτεινη σταματας και τον μεγαλο ογκο προπονησης; Στο λεω γιατι προσωπικα παιρνω 4-6 scoop πρωτεινη την μερα τον τελευταιο καιρο (μηνες) , ειμαι 85 κιλα περιπου και σε περιοδο υπερκοποσης η gpt μου ηταν 50. Εκτος αν παιρνεις καμια περιεργη πρωτεινη ή καποιο συστατικο της δεν γινεται ανεκτο απο τον οργανισμο σου.
    </blockquote id=quote>

    οχι το ιδιο προπονουμε σνεχως..
    δεν ξερω αν ειναι απο την πρωτεινη..
    κατι αλλο φταει αλλα τι?
    αυτο πρεπει να βρω γιατι δεν πρεπει οι τιμες να ναι τοσο ψηλα συνεχεια..
    καλα οι γιατροι ΤΙΠΟΤΑ..ομως ε ..το μονο πουμου λενε ειναι ελα σε κανα 2 μηνες να ξανακανουμε εξετασεις...
    γιαυτο ρωτησα μηπως εχει καμια ιδεα κανεις..
    \
    υπαρχει περιπτωση απο την προπονηση να ειναι τοσο ψηλα?

  22. #262

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia
    υπαρχει περιπτωση απο την προπονηση να ειναι τοσο ψηλα?
    </blockquote id=quote>

    Πόσες φορές θα τη βάλουμε τελικά αυτή τη μελέτη;; http://www.bodybuilders.gr/data/main...hpage=6#226897

    Είπαμε 100 χιλιάδες φορές ότι η προπόνηση ανεβάζει τις μυϊκές τρανσαμινάσες. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η γ-GT.

    Έκανες ποτέ εξετάσεις έχοντας δύο εβδομάδες αποχή από κάθε προπόνηση;

    Αν όχι, τότε κάντες πάλι, και τρώγε whey στο ενδιάμεσο. Και τότε θα ξέρεις αν είναι από τη whey ή από την προπόνηση.

  23. #263

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia
    υπαρχει περιπτωση απο την προπονηση να ειναι τοσο ψηλα?
    </blockquote id=quote>

    Πόσες φορές θα τη βάλουμε τελικά αυτή τη μελέτη;; http://www.bodybuilders.gr/data/main...hpage=6#226897

    Είπαμε 100 χιλιάδες φορές ότι η προπόνηση ανεβάζει τις μυϊκές τρανσαμινάσες. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η γ-GT.

    Έκανες ποτέ εξετάσεις έχοντας δύο εβδομάδες αποχή από κάθε προπόνηση;

    Αν όχι, τότε κάντες πάλι, και τρώγε whey στο ενδιάμεσο. Και τότε θα ξέρεις αν είναι από τη whey ή από την προπόνηση.

  24. #264

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα το θεμα ειναι οτι εισαι 95 κιλα, δεν ξερω ποσα μυικα απο αυτα και παιρνεις 150γρ πρωτεινη που δεν ξερω αν καν ειναι ικανα να σε συντηρησουν. Εγω σε καποιες εποχες που ειχα ανεβει πανω απο 90-95 κιλα δεν επεφτα κατω απο 300γρ πρωτεινη ποτε την ημερα και οι τρανσαμινασες ηταν παντα σε λογικα ορια υψηλες, δηλαδη +-10 απο το πανω οριο. Ομως προφανως αυτο ηταν απο την προπονηση. Προσωπικη μου αποψη ειναι η προπονηση απο μονη της δυσκολα να ανεβασει 3 φορες πανω τις τρανσαμινασες εκτος αν κανεις ποδια 10 το βραδυ και δωσεις αιμα το επομενο πρωι. Λοιπον εγω λεω να κανεις αυτο που ειπε ο Γιαννης, αποχη απο το γυμναστηριο και whey κανονικα ωστε να δεις αν σε πειραζει. Ισως εχεις καποια αλλεργια που δεν γνωριζεις.

    Τωρα απλα θελω να πω οτι το να λεμε οτι η whey κανει κακο στο συκωτι ειναι υπερβολικο και δεν εχει αποδειχτει ποτε. Οποιος πιστευει οτι τον πειραζουν τα συμπληρωματα , να μην παιρνει. Το λεω αυτο γιατι ετσι ξεκιναει η παραπληροφορηση και μετα οποιος σε βλεπει να παιρνεις οτιδηποτε νομιζει οτι θα πεθανεις οπου ναναι. Το εγραψες εσυ αυτο, το πηρε ο σοκ το επανελαβε, το διαβασανε αλλοι 20, το πιστεψανε , το ειπανε στους δικους τους και παει λεγοντας. Θεωρω οτι ειναι ακυρο να λεμε τετοια πραγματα σε δημοσιο φορουμ χωρις να εχουμε στοιχεια/ερευνες. Απλα η αποψη μου.

  25. #265

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Μα το θεμα ειναι οτι εισαι 95 κιλα, δεν ξερω ποσα μυικα απο αυτα και παιρνεις 150γρ πρωτεινη που δεν ξερω αν καν ειναι ικανα να σε συντηρησουν. Εγω σε καποιες εποχες που ειχα ανεβει πανω απο 90-95 κιλα δεν επεφτα κατω απο 300γρ πρωτεινη ποτε την ημερα και οι τρανσαμινασες ηταν παντα σε λογικα ορια υψηλες, δηλαδη +-10 απο το πανω οριο. Ομως προφανως αυτο ηταν απο την προπονηση. Προσωπικη μου αποψη ειναι η προπονηση απο μονη της δυσκολα να ανεβασει 3 φορες πανω τις τρανσαμινασες εκτος αν κανεις ποδια 10 το βραδυ και δωσεις αιμα το επομενο πρωι. Λοιπον εγω λεω να κανεις αυτο που ειπε ο Γιαννης, αποχη απο το γυμναστηριο και whey κανονικα ωστε να δεις αν σε πειραζει. Ισως εχεις καποια αλλεργια που δεν γνωριζεις.

    Τωρα απλα θελω να πω οτι το να λεμε οτι η whey κανει κακο στο συκωτι ειναι υπερβολικο και δεν εχει αποδειχτει ποτε. Οποιος πιστευει οτι τον πειραζουν τα συμπληρωματα , να μην παιρνει. Το λεω αυτο γιατι ετσι ξεκιναει η παραπληροφορηση και μετα οποιος σε βλεπει να παιρνεις οτιδηποτε νομιζει οτι θα πεθανεις οπου ναναι. Το εγραψες εσυ αυτο, το πηρε ο σοκ το επανελαβε, το διαβασανε αλλοι 20, το πιστεψανε , το ειπανε στους δικους τους και παει λεγοντας. Θεωρω οτι ειναι ακυρο να λεμε τετοια πραγματα σε δημοσιο φορουμ χωρις να εχουμε στοιχεια/ερευνες. Απλα η αποψη μου.

  26. #266

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Μου φαινεται τραβηγμενο να ειναι απο την πρωτεινη, μηπως και μαζι με την πρωτεινη σταματας και τον μεγαλο ογκο προπονησης; Στο λεω γιατι προσωπικα παιρνω 4-6 scoop πρωτεινη την μερα τον τελευταιο καιρο (μηνες) , ειμαι 85 κιλα περιπου και σε περιοδο υπερκοποσης η gpt μου ηταν 50. Εκτος αν παιρνεις καμια περιεργη πρωτεινη ή καποιο συστατικο της δεν γινεται ανεκτο απο τον οργανισμο σου.
    </blockquote id=quote>

    οχι το ιδιο προπονουμε σνεχως..
    δεν ξερω αν ειναι απο την πρωτεινη..
    κατι αλλο φταει αλλα τι?
    αυτο πρεπει να βρω γιατι δεν πρεπει οι τιμες να ναι τοσο ψηλα συνεχεια..
    καλα οι γιατροι ΤΙΠΟΤΑ..ομως ε ..το μονο πουμου λενε ειναι ελα σε κανα 2 μηνες να ξανακανουμε εξετασεις...
    γιαυτο ρωτησα μηπως εχει καμια ιδεα κανεις..
    \
    υπαρχει περιπτωση απο την προπονηση να ειναι τοσο ψηλα?
    </blockquote id=quote>

    εχεις ποσταρει το ιδιο πραγμα 4 φορες

    σε προειδοποιω οτι την επομενη θα σου απαντησω με roid rage αν και ειμαι εκτος κυκλου ενα τριμηνο. Με το ζορι συγκρατιεμαι[:-angel]

  27. #267

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Μου φαινεται τραβηγμενο να ειναι απο την πρωτεινη, μηπως και μαζι με την πρωτεινη σταματας και τον μεγαλο ογκο προπονησης; Στο λεω γιατι προσωπικα παιρνω 4-6 scoop πρωτεινη την μερα τον τελευταιο καιρο (μηνες) , ειμαι 85 κιλα περιπου και σε περιοδο υπερκοποσης η gpt μου ηταν 50. Εκτος αν παιρνεις καμια περιεργη πρωτεινη ή καποιο συστατικο της δεν γινεται ανεκτο απο τον οργανισμο σου.
    </blockquote id=quote>

    οχι το ιδιο προπονουμε σνεχως..
    δεν ξερω αν ειναι απο την πρωτεινη..
    κατι αλλο φταει αλλα τι?
    αυτο πρεπει να βρω γιατι δεν πρεπει οι τιμες να ναι τοσο ψηλα συνεχεια..
    καλα οι γιατροι ΤΙΠΟΤΑ..ομως ε ..το μονο πουμου λενε ειναι ελα σε κανα 2 μηνες να ξανακανουμε εξετασεις...
    γιαυτο ρωτησα μηπως εχει καμια ιδεα κανεις..
    \
    υπαρχει περιπτωση απο την προπονηση να ειναι τοσο ψηλα?
    </blockquote id=quote>

    εχεις ποσταρει το ιδιο πραγμα 4 φορες

    σε προειδοποιω οτι την επομενη θα σου απαντησω με roid rage αν και ειμαι εκτος κυκλου ενα τριμηνο. Με το ζορι συγκρατιεμαι[:-angel]

  28. #268

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Έτσι όπως τα λέει ο Γιώργος είναι, αν περιέχουν κάποια πρόσμιξη στην οποία ο οργανισμός σου αντιδρά, τότε μόνο έτσι θα το μάθουμε, από την άλλη η ίδια η whey είναι μάλλον απίθανο να κάνει κάτι τέτοιο, μάλιστα υπάρχουν και ενδείξεις ότι λόγω της αντιοξειδωτικής της δράσης, μπορεί ίσα ίσα να βοηθήσει στη μείωση των τρανσαμινασών:

    1: J Med. 2000;31(5-6):283-302.
    Nutritional therapy of chronic hepatitis by whey protein (non-heated).
    Watanabe A, Okada K, Shimizu Y, Wakabayashi H, Higuchi K, Niiya K, Kuwabara Y, Yasuyama T, Ito H, Tsukishiro T, Kondoh Y, Emi N, Kohri H.

    Third Department of Internal Medicine, Toyama Medical and Pharmaceutical University, Toyama, Japan.

    In an open study the clinical efficacy of milk serum (whey) protein (Immunocal; cysteine content: 7.6-fold higher than that of casein) isolated from fresh milk and purified without heating was evaluated in 25 patients with chronic hepatitis B or C. Immunocal (12 g as protein) food (mousse) was given twice a day, in the morning and evening, for 12 weeks (test period). Casein (12 g as protein) food (mousse) was similarly given for two weeks prior to the start of the supplement with Immunocal food (induction period) and for four weeks after the end of the supplement with Immunocal food (follow-up period). Serum alanine aminotransferase (ALT) activity was reduced, and plasma glutathione (GSH) levels increased in six and five of eight patients with chronic hepatitis B, respectively, 12 weeks after the start of the supplement with Immunocal food. Serum lipid peroxide levels significantly decreased, and interleukin (IL)-2 levels and natural killer (NK) activity significantly increased. However, there were no significant Immunocal-related changes in 17 patients with chronic hepatitis C. These findings suggest that the long-term supplement with Immunocal alone may be effective for improving liver dysfunctions in patients with chronic hepatitis B.

  29. #269

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Έτσι όπως τα λέει ο Γιώργος είναι, αν περιέχουν κάποια πρόσμιξη στην οποία ο οργανισμός σου αντιδρά, τότε μόνο έτσι θα το μάθουμε, από την άλλη η ίδια η whey είναι μάλλον απίθανο να κάνει κάτι τέτοιο, μάλιστα υπάρχουν και ενδείξεις ότι λόγω της αντιοξειδωτικής της δράσης, μπορεί ίσα ίσα να βοηθήσει στη μείωση των τρανσαμινασών:

    1: J Med. 2000;31(5-6):283-302.
    Nutritional therapy of chronic hepatitis by whey protein (non-heated).
    Watanabe A, Okada K, Shimizu Y, Wakabayashi H, Higuchi K, Niiya K, Kuwabara Y, Yasuyama T, Ito H, Tsukishiro T, Kondoh Y, Emi N, Kohri H.

    Third Department of Internal Medicine, Toyama Medical and Pharmaceutical University, Toyama, Japan.

    In an open study the clinical efficacy of milk serum (whey) protein (Immunocal; cysteine content: 7.6-fold higher than that of casein) isolated from fresh milk and purified without heating was evaluated in 25 patients with chronic hepatitis B or C. Immunocal (12 g as protein) food (mousse) was given twice a day, in the morning and evening, for 12 weeks (test period). Casein (12 g as protein) food (mousse) was similarly given for two weeks prior to the start of the supplement with Immunocal food (induction period) and for four weeks after the end of the supplement with Immunocal food (follow-up period). Serum alanine aminotransferase (ALT) activity was reduced, and plasma glutathione (GSH) levels increased in six and five of eight patients with chronic hepatitis B, respectively, 12 weeks after the start of the supplement with Immunocal food. Serum lipid peroxide levels significantly decreased, and interleukin (IL)-2 levels and natural killer (NK) activity significantly increased. However, there were no significant Immunocal-related changes in 17 patients with chronic hepatitis C. These findings suggest that the long-term supplement with Immunocal alone may be effective for improving liver dysfunctions in patients with chronic hepatitis B.

  30. #270

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    εχεις ποσταρει το ιδιο πραγμα 4 φορες
    </blockquote id=quote>

    4 φορές χ 4 διαφορετικά φόρουμ = 16...!! Φτάνει...!!!!


 
Page 9 of 46 FirstFirst ... 567891011121319 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •