Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 20 of 46 FirstFirst ... 1016171819202122232430 ... LastLast
Results 571 to 600 of 1380
  1. #571
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ευχαριστω για τα tips και των δυο σας. αλλα καταναλωνω ενα μηλο μια φορα καθε 2 μερες ισως, ή ενα γκρειπφρουτ.

    αξιζει να πω πως βαζω μιση κ.γ. μελι στο πρωινο και μετα την προπονηση. ειναι καλη η τοποθετηση του σε αυτα τα μερη της μερας? και αυτο μπορει να μειωσει την hdl?

  2. #572

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην δεν μιλαμε για ενα μηλο, ενα ροδακινο και 3 βερυκοκα. Μην τρελαθουμε κιολας, τα φρουτα εχουν και φυτικες ινες και αντιοξειδωτικες ουσιες, δεν ειναι ανθυγιεινα. Ομως αν μιλαμε για 4-5 μπανανες ή 2 πεπονια ή 1 καρπουζι κλπ τοτε νομιζω ξεφευγεις απο το νοημα. Too much of a good thing is bad. Το μελι δεν θα σου κανει κακο, στην ποσοτητα που το τρως...ολα αυτα που ειπα αφορουν τις υπερβολες, οχι τις φυσιολογικες ποσοτητες.

  3. #573
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    χμμμ...γιατι κατι ειπες σε σχεση του οτι εκοψες τα φρουτα. απο την στιγμη που κειμενομαι σε κανονικες ποσοτητες απλων υδατανθρακων, τοτε καπου αλλου ειναι το προβλημα, μαλλον αυξηση θελει το καλο λιπος...

    εγινε σε ευχαριστω, θα προσαρμοσω το προγραμμα ως προς αυτο τον κανονα πλεον.:)

  4. #574
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    και για πληροφορηση σου φιλε, ειχα LDL 84(60-150), ολικη χοληστερολη 134(100-200) και τριγλυκεριδια 73(50-150).

    μαλιστα βγηκε και αθηρωματικος δεικτης χαμηλου κινδυνου-βγηκε 3.8- για στεφανιαια νοσο κτλ., γι αυτο ανυσηχησα, αλλα βεβαια θελει αυξηση το καλο λιπος για να τα αντισταθμησει ολα αυτα.

  5. #575
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Παιδες το εχω ξαναγραψει, οι γιατροι που γνωριζουν το επισημαινουν κιολας. Η LDL ειδικα αυξανεται απο τις αποτομες αυξομειωσεις του σακχαρου στο αιμα και οχι απο τα λιπαρα. Αυτο σημαινει οτι το προβλημα ειναι οι υδατανθρακες! Αν θελεις να μειωσεις την LDL σου σταματα εντελως τους απλους υδατανθρακες και προσπαθησε να εχεις σταθερα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα. Αυτο σημαινει μικρες ποσοτητες υδατανθρακων συνθετων σε καθε γευμα και ποτε μονοι τους, παντα με πρωτεινη-λιπαρα για να κατεβαινει το γλυκαιμικο φορτιο του γευματος. Επισης μεταπροπονητικα αν παιρνεις δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη κλπ αντικατεστησε τα με ψωμι ολικης ή βρωμη ή κατι αναλογο. Καντο αυτο 2 μηνες και ελα πες μου αν βελτιωθηκε η κατασταση σου. Η περισσεια εκκριση ινσουλινης οδηγει τα κυτταρα σου στο να παραγουν χοληστερολη αντι να την απορροφησει απο το αιμα σου.

    Οταν ο κοσμος συνηδητοποιησει οτι για ολα τα κακα της υγειας και την διατροφης του δεν φταινε τα λιπαρα αλλα η ζαχαρη, τοτε θα εχουν και καλυτερα σωματα και θα ειναι και πιο υγιεις.

    Ρε συ, το έψαξα λίγο αυτό, και βρήκα ότι πράγματι οφείλεται στην αυξημένη ινσουλίνη στο αίμα (λόγω υδατανθράκων), και στην ινσουλινοαντίσταση.

    Η ινσουλίνη του αίματος αυξάνει τη χοληστερόλη μέσω του ενζύμου HMG-CoA, στο ήπαρ.

    Σωστός !!
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  6. #576

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Δεν θα σας ελεγα μπουρδες ρε για τετοιο θεμα. Απλα ακομα υπαρχει η αντιληψη και σε γιατρους ακομα, οτι αν HDL/LDL ειναι χαλια αυτο που χρειαζεται να κανει ο ασθενης ειναι να κοψει την πρωινη ομελετα και την μεσημεριανη μπριζολα. Την κοβει και οι τιμες ειναι ακομα χαλια ωσπου του δινουν στατινες (κωλοφαρμακο). Εδω σου λεω η μανα μου ειναι μεσα στο ιατρικο χωρο και ειχε χαλια λιπιδια, πηγαινε εκει σε γιατρους τις λεγανε μην τρως κοκκινα κρεατα κλπ, τπτ δεν αλλαζε. Παω στο πατρικο μου μια μερα ανοιγω καταψυξη και βλεπω 5-6 κιλα παγωτο. Λεω τι ειναι ολα αυτα, τελοσπαντων μαθαινω οτι μετα απο μεσημεριανο και αντι για βραδυνο η μανα μου ετρωγε 1 κιλο παγωτο την μερα. Της λεω κομμενες οι μλκιες, σε 1 μηνα οι τιμες 60% βελτιωση. Οι πιο πολλοι εχουν προβλημα, γιατι τρωνε μισο κιλο ψωμι την μερα, τσιμπολογανε σε γλυκα, πολλα φρουτα. Βεβαιως τα trans fat ειναι κι αυτα πολυ αρνητικα για τα λιπιδια.

  7. #577
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-11
    Posts
    2

    Default

    ενα μεγαλο χαιρεται απο μενα καταρχην,βρισκομαι καιρο αναμεσα σασ διαβαζοντασ μονο και εδω κανω το πρωτο μου ποστ,λιγο οφ τοπικ αλλα σχετικο και για να μην ανοιξω αλλο thread το ρωταω εδω συντομα: εχω σκοπο να συμμετασχω σε μια προκηρυξη στα σωματα ασφαλειασ οποτε εκει υπαρχει το κομματι των υγειονομικων εξετασεων οπου λογικα γινεται και ληψη αιματοσ για αναλυση,εγω το μονο που παιρνω ειναι μια πρωτεινη (συμπλεγμα 8 πρωτεινων γνωστησ εταιρειασ) και μια πολυβιταμινη. οποτε το ερωτημα ειναι το εξησ μπορει να δειξουν κατι περιεργο οι εξετασεισ μια υψηλη μετρηση που οσωσ παρερμηνευτει για παραδειγμα και μου δημιουργησει προβλημα;μηπωσ θα πρεπει να διακοψω τη ληψη αυτων μεχρι την εξεταση και αν ναι ποσο χρονικο διαστημα πριν,ευχαριστω

  8. #578
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Tιποτα που να μη μπορει να προερχεται απο το φαϊ
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  9. #579

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Πιο πολυ θα επηρεασει αν κανεις προπονηση τις τελευταιες 48 ωρες πριν την εξεταση παρα αν πιεις 2-3 scoop πρωτεινη την προηγουμενη μερα.

  10. #580
    LOLO30's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Posts
    99

    Default

    megageo θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι να μου πεις την γνώμη σου.

    Η μάνα μου είχε 280 χοληστερίνη και ο γιατρός την έδωσε simvastatin (40mg ένα την ημέρα) και το παίρνει εδώ και δύο χρόνια συνέχεια. Τελευταία μία φίλη της που είχε το ίδιο πρόβλημα σταμάτησε να παίρνει το simvastatin και άρχισε να παίρνει καθημερινά το παρακάτω:

    2 καρύδια μέσα σε ένα φλυτζάνι με νερό. Το αφήνεις για 12 ώρες και μετά το πίνεις και τρως και τα καρύδια με άδειο στομάχι.

    Αυτό μείωσε λένε την χοληστερίνη στην φίλη της μάνας μου κατά 100 μονάδες και πλέον σταμάτησαν το simvastatin και παίρνουν μόνο αυτό.

    Το δοκίμασε και η μάνα μου για 15 μέρες και είδε μεγάλη μείωση και σταμάτησε και αυτή τώρα εδώ και καιρό το simvastatin.


    Τι λες να συμβαίνει ? Έχουν τέτοια ιδιότητα τα καρύδια και αυτά τα γιατροσόφια?

  11. #581
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-08-11
    Posts
    2

    Default

    ευχαριστω πολυ παιδια για τισ απαντησεισ

  12. #582

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    @LOLO30 Πραγματικα δεν εχω ιδεα απο το γιατροσοφι που μου λες και δεν μπορω να πιστεψω οτι τα μουλιασμενα καρυδια εχουν τετοιες ιδιοτητες ποσο μαλλον συγκρινομμενα με ενα ισχυροτατο φαρμακο οπως αυτο που παιρνει η μανα σου. Οι στατινες ειναι αρκετα τοξικο φαρμακο αλλα εξαιρετικα αποτελεσματικος στον ελεγχο των λιπιδιων. Αν θες την προσωπικη μου αποψη, η μανα σου να παρει παλι το φαρμακο οπως της εχει υποδειξει ο γιατρος και αν θελει παραλληλα ας δοκιμαζει και τα γιατροσοφια. Οταν πηγαινεις στον γιατρο, το κανεις για να εχεις μια διαγνωση και μια θεραπεια αν χρειαστει. Ποιος ο λογος να πας αν προκειται μετα να κανεις του κεφαλιου σου; Αυτο που λες μου θυμιζει κατι ρεπορταζ πριν χρονια στην τηλεοραση με καρκινοπαθεις που σταματαγανε τις χημειοθεραπειες και ψαχνανε στην ζουγκλα κατι δηλητηρια απο σκορπιους. Η μανα σου δεν εχει τοσο σοβαρο θεμα, το προβλημα της μπορει να ελεχθει απολυτα με καλη διατροφη και τα φαρμακα απο τον γιατρο, δεν υπαρχει καλυτερη στρατηγικη απο αυτο.

  13. #583
    LOLO30's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Posts
    99

    Default

    Σε ευχαριστώ Γιώργο και αυτή φοβόταν την τοξικότητα του φαρμάκου επειδή το παίρνει εδώ και δύο χρόνια αλλά στις αιματολογικές ήταν όλα εντάξει , τα μόνα sides που έφερε στην μάνα μου ήταν περιστασιακά μόνο κάποιοι μυϊκή πόνοι κάποιοι ελάχιστοι πόνοι στις κληρώσεις στα χέρια αλλά περνούσαν όλα (στα 40mg ημερησίως). Τίποτα άλλο. Εγώ την πρότεινα να ξανά πάει στον γιατρό να το συζητήσει το θέμα και αφού ξανά κάνει αιματολογικές εξετάσεις θα ξανά πάει μου είπε. Και εγώ είχα κάποτε θέμα με την χοληστερίνη αλλά με λίγη καλή διατροφή την μείωσα.

  14. #584
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ποιες ειναι οι εξετασεις που πρεπει να κανεις αμα νομιζεις οτι εχεις λιγοτερη τεστοστερονη απο την κανονικη?

  15. #585
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Αναλογα με τα λεφτα.
    Βασικα free testo και δεσμευμενη. Μετα LH και FSH και τελικα οιστρογονα E2 και E1. Βασικα τα 2 πρωτα σου δινουν την εικονα, αλλα αν υπαρχει προβλημα πρεπει να κανεις και τις υπολοιπες και αναλογα τι θα πει και ο γιατρος (ανδροστενεδιονη, κτλ.). Αλλα γιατι να πιστευεις οτι ειναι λιγοτερη; Anyway μπορεις να ρωτησεις να παρεις τιμες
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  16. #586
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ok thanks φιλε.λογω κακης libido και διαθεσης και ευκολης κουρασης.οταν εχω χρονο και λεφτα θα τις κανω να δειξει.δεν πρεπει να εχω κανει προπ 1 βδομαδα η 2?

  17. #587
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Δε νομιζω να παιζει ρολο. Δεν κρατανε και πολυ οι επιδρασεις της προπονησης, οχι και να σταματησεις 2 βδομαδες το gym για να κανεις μια εξεταση..
    Παντως αν εισαι σε διαιτα (καιρο) ειναι το πιθανοτερο να εχεις αυτα τα συμπτωματα. Επισης, πολλες φυτικες ινες, κουραση ολης της χρονιας, συγκυρια της εποχης, κ.ά.
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  18. #588
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    οχι δεν ειμαι σε διατα.και γενικα ειμαι ετσι οχι μονο τωρα.παντως πριν 9 μηνες ειχα τ4 8.25 με 4,5-12 κανονικο,τ3 123 με 60-190 κανονικο και tsh 1,60 με 0,55-4,78 κανονικο.δεν ξερω αμα αποκλειουν κατι αυτα

  19. #589
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    εκλεισα για να τις κανω και τις 6 που μου ειπες 60 ευρω

  20. #590
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Οκ
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  21. #591
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    LH 6.1
    FSH 4.2
    E2 11.7
    E1 20.1
    TESTO ολικη 5.31
    TESTO ελευθερη 145
    σε μια μερα τα αποτελεσματα.γρηγορος και φτηνος

  22. #592
    Senior Bodybuilder PowerBuilderi's Avatar
    Join Date
    03-02-10
    Location
    Athens, Burkina Faso (Upper Volta).
    Posts
    2,419

    Default

    Πολυ καλες φαινονται ρε, αλλα βαλε και φυσιολογικες τιμες και μοναδες. Η FSH ειναι σιγουρα ετσι;
    There is never an absolute answer to everything, exept of course that you have to do your squats.

  23. #593
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    το ξεχασα :P
    LH 1.4-9
    FSH 1.5-12
    E2 5-50
    E1 δεν λεει
    τεστο ολικη 2.6-10
    τεστο ελευθερη 50-260

  24. #594
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ναι η FSH ειναι τοσο

  25. #595
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    ολα καλα τα βρισκετε?

  26. #596

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Αυτα που μας δειχνεις καλα ειναι, αλλα το θεμα libido και κουρασης δεν ειναι σιγουρο οτι οφειλεται σε τεστοστερονη παντα. Εννοω επρεπε να κανεις γενικες αιματος, θυροειδη και προλακτινη ωστε να βγει ενα συνολικο συμπερασμα.

  27. #597
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    θυροειδη εκανα περυσι και ειναι τ4 8.25 ,τ3 123 και tsh 1,60.
    στις γενικες απλα εχω χαμηλο αιματοκριτη 36,9 και αιμοσφαιρινη 12,3.
    προλακτινη δεν εκανα.next time θα κανω τα παντα

  28. #598
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    παιζει να ειναι ο αιματοκριτης που ειναι χαμηλος?και ο θυροειδης κομπλε δεν ειναι?

  29. #599

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Για την κοπωση και ατονια που νιωθεις φυσικα μπορει και να φταιει ο αιματοκριτης. Το συζητησες καθολου με τον γιατρο; Ο σιδηρος σου (φεριτινη και σιδηρος) σε τι επιπεδα ειναι;

  30. #600
    Pumping Iron finalgates's Avatar
    Join Date
    23-05-09
    Posts
    437

    Default

    πριν 2μισι χρονια ειχα σιδηρο 138 και φεριτινη 30.με αιματοκριτη 39,2.πριν 4 μηνες ειχα αιματοκριτη 35,1 σιδηρο 105 φερριτινη δεν μετρησα.ο γιατρος μου ειχε πει οτι αφου ειναι κληρονομικο δεν μπορω να το αλλαξω και πολυ.ο σιδηρος μου ειναι ενταξει μου ειπε οποτε παρε filicine να βοηθησει λιγο και αμα θες λιγο σιδηρο.πηρα http://www.predatornutrition.com/pd-...g-100-caps.cfm filicine και πολυβιταμινη με αρκετη b12 και γενικα b βιταμινες.ε σε 4 μηνες ανεβηκε 1,8 καλα ειναι πιστευω.παιζει και στη λιμπιντο ρολο?αν ναι τοτε βρηκα τι φταιει


 
Page 20 of 46 FirstFirst ... 1016171819202122232430 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •