Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 12 of 46 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast
Results 331 to 360 of 1380
  1. #331
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    το διαβασα ολο μαν.ναι βρε εσυ ενταξει μου εχει φυγει το θεμα με τα συμπληρωματα απλα ποσταρα και εδω

  2. #332
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    η cpk αυτη την φορα ηταν 369 ειχα κοψει γυμαστηριο μια εβδομαδα πριν δωσω αιμα.
    ναι ειχα περασει ηπατιτιδα πριν 10 χρονια τωρα τι ηταν δεν ξερψ το μονο που μου κανανε στο 401 διατροφη μακαρονια και κρεας για ενα μηνα.
    αναβολικα οχο δεν περνω μονο μια βλακεια που ειχα κανει στα 18χρονων 3 ενεσεις deca durabolin μια ενεση καθε τρεις μηνες.3 ενεσεις μονο.εχω κανει εμβολιο ηπατιτιδας πριν 8 χρονια.
    ουτε πινω ουτε καπνιζω προσεχω την διατροφη μου.
    θα σας ενημερωσω μολις παω σε ηπατολογο εψαχνα σημερα δεν υπαρχουν και πολλοι στο γεννηματα δεν εχουν ειδικοτητα ηπατολογο.

  3. #333

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Φίλε dio32 είχες πάρει depon , ασπιρίνη, ή αλκοόλ μέχρι και λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις ?Η διατροφή σου πώς είναι ? Επίσης πόσα κιλά είσαι και τι ύψος

  4. #334
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    επειδη κατι ειπωθηκε οτι μπορει να επηρεασει την ευαισθησια του συκωτιου το αν εχεις παρει αναβολικα παλιοτερα,στεκει αυτο?γιατι και μενα μια χαρα ηταν το συκωτακι μου παντα αλλα μετα απο κατι βλακειες που ειχα κανει(οι μεγκαγκεο αντρικος και καποιοι αλλοι ισως θυμουνται) παντα βγαινουν ανεβασμενες..πριν λιγο καιρο εκανα και κατοσταριζαν παλι.και ουτε πινω αλκοολ.ΚΑΘΟΛΟΥ.ειναι δυνατον να εχει επηρεαστει το συκωτακι μου μονιμα?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  5. #335

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kouvidis.87

    επειδη κατι ειπωθηκε οτι μπορει να επηρεασει την ευαισθησια του συκωτιου το αν εχεις παρει αναβολικα παλιοτερα,στεκει αυτο?γιατι και μενα μια χαρα ηταν το συκωτακι μου παντα αλλα μετα απο κατι βλακειες που ειχα κανει(οι μεγκαγκεο αντρικος και καποιοι αλλοι ισως θυμουνται) παντα βγαινουν ανεβασμενες..πριν λιγο καιρο εκανα και κατοσταριζαν παλι.και ουτε πινω αλκοολ.ΚΑΘΟΛΟΥ.ειναι δυνατον να εχει επηρεαστει το συκωτακι μου μονιμα?
    </blockquote id=quote>

    όχι καμία σχέση ,αν δεν έχεις γ Gt ανεβασμένη τα λοιπά ένζυμα που είναι ανεβασμένα είναι από τον μυικό μεταβολισμό, απόλυτα φυσιολογικό/υγιές.

  6. #336
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εχω ανεβασμενες αυτες τις 2 που εχουν ανωτατο οριο 40..παντα..τη μια μερα βεβαια ηταν 130 η μια και 120 η αλλη και μετα απο τρεις μερες που τις επανελαβα ηταν 33 και 50..οποτε..επισης αντρικο θελω να ρωτησω και κατι αλλο..ειχα διαβασει καποτε σε καποιο τοπικ οτι το αιμα μολις συλλεχθει αμεσως πρεπει να μπαινει σε ψυγειο γιατι αλλιως αλλιωνονται οι τιμες..ε εμενα αυτη η γιατρος που παω για να μου παιρνει το αιμα μολις το παρει δεν το βαζει σε ψυγειο αλλα σε αυτες τις στρογγυλες θηκες εκτος ψυγειου..μαζι με αλλα πολλα φιαλιδια..κατι που δειχνει οτι μενουν εκει για ωρα..τι παιζει?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  7. #337
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF
    [br With an arm circumference greater than 33 cm, the SBP and DBP average taken with the medium adult cuff was higher than that obtained with the large adult cuff, 8.2+/-10.6 and 1.6+/-7.4 mmHg, respectively; however, a significant difference was observed only with the SBP...
    </blockquote id=quote>

    Και εμένα σχετικά μικρό μου φαίνεται το μέγεθος αλλά τόσο λέει η έρευνα. Και σίγουρα εννοεί χαλαρό, aka απάτητο:D
    </blockquote id=quote>

    και εγω για χαλαρο λεω βρε, το δικο μου χαλαρο ειναι 43 και δεν το θεωρω απο τα καλα μου σημεια καταρχην δεν νομιζω να υπαρχει ενηλικας που να εχει κατω απο 33 ποντους χερι

  8. #338

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis
    και εγω για χαλαρο λεω βρε, το δικο μου χαλαρο ειναι 43 και δεν το θεωρω απο τα καλα μου σημεια καταρχην δεν νομιζω να υπαρχει ενηλικας που να εχει κατω απο 33 ποντους χερι
    </blockquote id=quote>

    Κοίταξα τι γράφει ακριβώς η μελέτη και λέει τα εξής:

    α) το χέρι είναι χαλαρό
    β) στο γκρουπ περιλαμβάνονται και άντρες και γυναίκες, και το &gt;33 cm αναφέρεται σε άντρες κατά πλειοψηφία.

    Results

    A total of 203 individuals were evaluated, of which 10 were excluded; four individuals had an AC greater than 42 cm and it was physically impossible to obtain a BP reading with the medium adult cuff, and six did not finish the anthropometric evaluation. For the final analysis, 193 individuals were included, from 23 of 32 Mexican states. Of these individuals, 144 had an AC greater than 33 cm (139 men and five women), and 49 had an AC lesser than 33 cm (17 men and 32 women). The characteristics of the whole population were as follows: average age 31.3±8.7 years; weight 70.8±10.7 kg; height 1.69±0.07 m; TST 5.6±0.6 mm; waist circumference 75.0±6.1 cm; hip circumference 90.9±4.8 cm, AC 35±4.1 cm, body mass index 24.7±2.5 kg/m2, waist-to-hip ratio 0.82±0.06 cm, UMA 89.6±22.4 cm2, and UFA 9.2±2.5 cm2. The composition of the study participants' arms was predominantly muscular, with a UMA : UFA proportion of approximately 10 : 1.

  9. #339
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Φίλε dio32 είχες πάρει depon , ασπιρίνη, ή αλκοόλ μέχρι και λίγες μέρες πριν τις εξετάσεις ?Η διατροφή σου πώς είναι ? Επίσης πόσα κιλά είσαι και τι ύψος
    </blockquote id=quote>
    80 κιλα ειμαι και 1.77 υψος.οχι τιποτα απο αυτα που λες ουτε ντεπον ουτε τιποα πριν παω για εξετασεις αιματος ημουν ωυστικος 10 ωρες πριν δωσω αιμα

  10. #340
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    αυτο που βαζω ειναι ενα email απο εναν γιατρο γαστρεντορολογο καμια σχεση με ηπατολογο απλα το βαζω για να δειτε ουτε αυτοι ξερουν να απαντησουν,με υποψιες απαντανε.
    Αγαπητέ κ. Μαρίνο,
    Όλα τα μεγάλα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία έχουν ηπατολογικά
    τμήματα και μπορείτε να βρείτε έναν ηπατολόγο για να σας
    παρακολουθήσει. Αν και όπως φαίνεται μάλλον τα σημπληρώματα διατροφής
    ήταν αυτά που επηρέασαν την ηπατική βιοχημεία.
    Με εκτίμηση
    Γ. Π. Καραμανώλης
    Γαστρεντερολόγος
    ΑΤΤΙΚΟΝ ΠΓΝ

  11. #341
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    και να για να εξηγηθω ωστε μην παρεξεγηθω εγω ειμαι υπερ των συμπληρωματων,απλα τωρα αυτο που περναω και μου εχουν απαντησει οχι γιατροι ηπατολογοι αλα αλες ειδηκοτητες και σου πιπιλανε το μυαλο οτι φταινε τα συμπληρωματα αρχιζεις και εχεις λιγο αμφιβολιες.
    εγω προτρεπω φιλους μου που γυμναζοντε να παρουν συμπληρωματα.

  12. #342

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dio32

    και να για να εξηγηθω ωστε μην παρεξεγηθω εγω ειμαι υπερ των συμπληρωματων,απλα τωρα αυτο που περναω και μου εχουν απαντησει οχι γιατροι ηπατολογοι αλα αλες ειδηκοτητες και σου πιπιλανε το μυαλο οτι φταινε τα συμπληρωματα αρχιζεις και εχεις λιγο αμφιβολιες.
    εγω προτρεπω φιλους μου που γυμναζοντε να παρουν συμπληρωματα.
    </blockquote id=quote>

    Επειδή συναναστρέφομαι συνέχεια με γιατρούς κοίτα τι γίνεται: Δεν έχουν διδαχθεί επαρκώς το τι κάνουν τα συμπληρώματα γιατί έχουν τεράστιο όγκο μαθημάτων σε φαρμακολογία , παθολογία κτλ κτλ οπότε όταν βλέπουν μία τιμή τσιμπημένη τους είναι πολύ εύκολο να πουν στον άλλο ότι φταίνε τα συμπληρώματα που είτε "βλάπτουν το συκώτι" είτε "κάνουν ζημιά στα νεφρά". Η αλήθεια είναι ότι πάρα πολλά φάρμακα που συνταγογραφούνται για πλάκα κάνουν ζημιά στο συκώτι και ελάχιστα συμπληρώματα (σε μεγαδόσεις) .

    Επίσης υπάρχει μια κατηγορία συμπληρωμάτων διατροφής, τα λεγόμενα nutraceuticals , που έχουν αποδεδειγμένη θεραπευτική δράση σε πολλές κλινικές καταστάσεις αλλά επειδή δεν έχουν κέρδος οι φαρμακευτικές εταιρίες από την πώληση των (είναι φυσικά προιόντα και δεν μπορούν να γίνουν πατέντα) μένουν άγνωστα στην ιατρική κοινότητητα.

  13. #343

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ακου αν πας σε ενα γιατρο και του πεις, δεν πινω δεν καπνιζω, τρωω καλα , δεν παιρνω φαρμακα κλπ αλλα παιρνω συμπληρωματα του δινεις την ευκολη λυση να σου πει οτι φταινε αυτα. Γιατι να κατσει να ψαξει τι αλλο μπορει να φταιει αφου του εδωσες εσυ την λυση ηδη; Λοιπον το προβλημα Διονυση δεν το εχουν οι γιατροι , το εχεις εσυ με τον τροπο που αντιμετωπιζεις το θεμα. Η αγνοια των γιατρων για τα συμπληρωματα ειναι δεδομενη αλλα τροφοδοτεις εσυ την αγνοια τους αυτη με το να εκφραζεσαι ετσι και να ρωτας οποιον γιατρο βρεις για το ιδιο πραγμα. Ουτε και ο ηπατολογος θα σε ηρεμησει, εσυ για να ηρεμησεις θελεις ακτινογραφια ολου του σωματος για να δεις οτι εισαι καθαρος και να πειστεις. Δεν στα λεω απο κακια αυτα, ομως στην ηλικια που εισαι και μετα απο τοσα χρονια που κανεις προπονηση επρεπε μονος σου να καταλαβαινεις οτι οι βιταμινες και οι πρωτεινες δεν φταινε για τον ερεθισμο του συκωτιου σου (που οντως υπαρχει - αν και νομιζω οτι ειναι μια μονιμη κατασταση). Ετσι αντι να αναλωνεσαι σε συζητησεις για συμπληρωματα που ουτε αυτοι αλλα ουτε κι εσυ ξερεις αποτι φαινεται τι επιπτωσεις εχουν , καλυτερο θα ηταν να μην το αναφερεις καν και να τους αφηνεις να κανουν την διαγνωση τους.

  14. #344
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    megageo οταν λες οτι ειναι μονιμη κατασταση ερεθισμου στο συκωτι πως το εννοεις?αυτο εννοεις αποτι καταλαβα οτι μπορει να προκληθει αν περασαμε παλιοτερα ασθενεια του συκωτιου..πχ ηπατιτιδα οπως το παιδι..?και θελει θεραπεια για να περασει?επισης θελω να ρωτησω οι συνεχως ανεβασμενες τρανσαμινασες αυξανουν τον κινδυνο εμφανισης καποιου αλλου προβληματος η και ογκου στο συκωτι η ειναι ασχετες με αυτα..?
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  15. #345
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    δηλαδη λες megageo οταν παω στον ηπατολογο να κανω τον κινεζο?να μην του πω τοι περνω συμπληρωματα?να του πω οτι ειχα περασει ηπατιτιδα παλια εχω κανει και τα εμβολια της ηπατιτιδας και εχω αυτες τις τιμες.
    απο εκει και περα αμα χρειαστει να του πω ε?κοιτα που εχουμε μιλησει και σε π.μ εμενα μου εχει φυγει το θεμα με τα συμπληρωματα δεν ειμαι πρωταρης 13 χρονια συμπληρωματα περνω απλα πεφτει ψυχολογικη πιεση ξερεις απο που σου ειπα.

  16. #346

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην να απαντησω στον Διονυση. Μα αυτο που σου λεω δεν σου ακουγεται λογικο; Δεν εννοω να πεις ψεμματα στον γιατρο αλλα ΑΣΤΟΝ να κανει διαγνωση, μην τον προκαταλαβεις με αυτα που λες. Πιστεψε με η πιεση που σου ασκειται απο το σπιτι εχει περασει μεσα σου και φαινεται απο τον τροπο που γραφεις. Θα πας και θα του πεις εχω τις εξετασεις εδω μαζι μου, φαρμακα δεν παιρνω, εχω περασει ηπατιτιδα πριν πολλα χρονια, πεστε μου αν εχω κατι ή οχι. Απλα τα πραγματα. Εσυ θα πας αυριο εκει και θα του πεις με μια ανασα, "Δεν πινω δεν καπνιζω, γυμναζομαι, δεν παιρνω φαρμακα, παιρνω συμπληρωματα, να οι εξετασεις μου, τι εχω;"¨ Ε μαντεψε μεσα στην ερωτηση σου, του εχεις δωσει την ευκολη απαντηση. Θα δει οτι οι εξετασεις σου δεν ειναι του θανατα, θα σου πει φταινε τα συμπληρωματα , κοψτα και ελα σε 3 μηνες να σε δω. Αυτο ομως δεν θα σε ηρεμησει γιατι σε 3 μηνες παλι τα ιδια θα εχεις. Αφου το ειδες και μονος σου οτι τωρα τα σταματησες και παλι δεν πεσανε οι τιμες. Εχεις καταλαβει ποσα εκατομμυρια κοσμος παιρνει συμπληρωματα ανα τον κοσμο; Αμα ηταν απο βιταμινες και αμινοξεα να παθαινουν τα συκωτια των ανθρωπων ζημια , θα πεφτανε σαν μυγες. Εδω με σκληρα ΑΑΣ και το συκωτι επανερχεται σχεδον αμεσως. Διονυση για μενα πρεπει να παρεις την κατασταση πιο πολυ στα χερια σου γιατι εισαι πολυ παθητικος, αποψη μου παντα.

    Kouvidis οι τρανσαμινασες οπως ειπαμε δεν ειναι απολυτος δεικτης τοξικοτητας του συκωτιου. Η γ-gt ειναι και δειχνει πραγματι καποιου ειδους φλεγμονη. Εννοειται οτι στην διαρκεια του χρονου αν τροφοδοτεις το συκωτι σου με τοξικες ουσιες και η γ-gt ειναι συνεχεια ανεβασμενη, τοτε ναι οι πιθανοτητες για κιρρωση και αλλες ασθενειες ειναι μεγαλυτερες. Το εχω ξανασυναντησει και σε αλλους, παιδια που περασαν ηπατητιδα σε καποια φαση της ζωης τους, οι τιμες τους δεν επανηλθαν ποτε στα στανταρντ χωρις αυτο να σημαινει οτι εχουν υποστει μονιμη ζημια. Απλα σιγουρα αυτα τα ατομα εχουν μια μεγαλυτερη ευαισθησια και θα πρεπει να προσεχουν με το αλκοολ και τα παυσιπονα που ειναι απο τα πιο τοξικα για το συκωτι. Αυτο πιστευω οτι εχει ο φιλος Διονυσης.

  17. #347
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    σε ευχαριστω πολυ megageo ηθελα καποιον να με ταρακουνησει λιγο.
    μια τελευταια ερωτηση ξερω σε πριζω.επειδη θα με δει και θα δει οτι οντος γυμναζομε οπως με ειχε δει ο καρδιολογος και ρωτησει περνεις τιποτα εκει τι λεμε?

  18. #348

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Oχι θα του πεις οτι παλιοτερα επαιρνες πρωτεινη και μια πολυβιταμινη αλλα τα σταματησες εδω και καιρο. Ακου επειδη δεν κανεις μονο εσυ εξετασεις , ολοι λιγο πολυ τα αντιμετωπιζουμε αυτα. Κι εγω εκανα καρδιογραφημα πριν λιγο καιρο και με ειδε ο καρδιολογος και μου ελεγε κατι παιρνεις εσυ. Του λεω κανε μου το καρδιογραφημα και πες μου αν εχω κατι. Αν εχω κατι το συζηταμε μετα. Οπως και ο μικροβιολογος ειδε την ουρια μου που ηταν στον θεο και μου ελεγε οτι παω για νεφρικη ανεπαρκεια. Ο καθενας οτι να'ναι λεει, σε μερικους αρεσει να τρομοκρατουν τους ασθενεις γιατι νιωθουν οτι ετσι κανουν την δουλεια τους καλυτερα. Λοιπον μην ρωτας οποιον γιατρο βρεις μπροστα σου για οτι σου κατεβαινει στο μυαλο γιατι στο ξαναλεω με τον τροπο που ρωτας τους εχεις δωσει και την ευκολη απαντηση. Ασε που με αυτο το τροπο, μπορεις να γινεις και misdiagnosed, δηλαδη να τα αποδωσουν στα συμπληρωματα ενω να εχεις κατι αλλο που να χρειαζεται οντως θεραπεια. Διονυση , αστους να σε διαγνωσουν, αν καταληξει οτι ειναι θεμα διατροφικο, πηγαινε του το διαιτολογιο σου και τα συμπληρωματα σου και συζητατε επι τουτου.

  19. #349
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    οκ σε ευχαριστω και παλι ετσι θα του πω.

  20. #350
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    αχ αυτο το συκωτι..δηλαδη υπαρχει περιπτωση και χωρις να παιρνεις κατι να ειναι ανεβασμενη η γgt..οσο ανθεκτικο ειναι,αλλο τοσο περιεργο ειναι..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  21. #351

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδες να ξεκαθαρισουμε κατι, εδω δεν ειναι τοπικ που κανουμε διαγνωσεις απο το ιντερνετ. Κανενας εδω ουτε εχει τις συνολικες γνωσεις ουτε την μορφωση να κανει διαγνωσεις με βαση εξετασεις που διαβαζουμε. Ακομα και γιατροι να ειμασταν παλι θα ηταν απιστευτα προχειρο και επικινδυνο να στελνουμε διαγνωσεις σε δημοσιο φορουμ χωρις να βλεπουμε τον "ασθενη". Παντα πρωτη και μοναδικη ειναι η γνωμη του γιατρου και μονο αυτη πρεπει να εμπιστευεστε. Απο κει και περα, εδω μπορουμε να μιλαμε θεωρητικα, να παραθετουμε ερευνες και να καθησυχαζουμε μερικα παιδια που δεν γνωριζουν οτι οι εξετασεις ενος αθλουμενου δεν ειναι συγκρισιμες με τις εξετασεις καποιου που δεν αθληται.

  22. #352
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    παντος megageo εδω στην ελλαδα ειναι πολυ προκατελξμενοι οι γιατροι,αυτου που ειπες για τον καρδιολογο.
    οταν πηγα και εγω και βγαζω μπλουζα μου λεει μαλιστα γυμαζεσε και πρεπει να πινεις συμπληρωματα,εκει κανω λαθος του λεω ναι μου λεει ξερεις οσοι πινουν τετοια εχουν καρδιακη υπερτροφια του λεω γιατρε συμπληρωματα περνω οχι αναβολικα πρωτεινη περνω οπως εχει πρωτεινη το κοτοπουλο.
    τελοσπαντος μου κανει το καρδιογραφημα μμ λεει μαλιστα τελικα δεν εχεις υπερτροφια ειναι η καρδια σου σε αριστη κατασταση ε του λεω και σκεφτειτε ειναι γιατρος στο ιατρικο κενρο πως το λενε το ιδωτικο που ειναι πανακριβο και ειναι γιατρος της ομαδας του ολυμπιακου στο μπασκετ.ο καρδιολογος τους για την ακριβεια.

  23. #353
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εγω οσο περναει ο καιρος καταλαβαινω ενα πραγμα..ελαχιστοι πραγματικα αξιολογοι γιατροι εχουν απομεινει..μιλαω για πραγματικους επιστημονες..πραγματικα δεν εχω παει σε ουτε εναν και να μην μου πει κοψε τα συμπληρωματα και πλεον κανω αυτο που λεει ο μεγκαγκεο..δεν το λεω καθολου.επισης μονο εναν εχω βρει να ξερει απο ουσιες που ειχα παει μια δυο φορες αλλα αυτος ηταν στο αλλο ακρο..με καθησυχασε επειδη ομολογουμενως δεν ειχα παρει πολλα και μου πε δεν τρεχει τιποτα και εξετασεις να μην κανεις..ουτε ορμονολογικες μου εγραψε..μου ειπε μην ανησυχεις ρε αυτα τα παιρνουν οι γιαγιαδες και οι παππουδες..μονο η ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ κανει ζημιες..ετσι ειπε..αχχχχ
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  24. #354

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dio32
    Αγαπητέ κ. Μαρίνο,
    Όλα τα μεγάλα δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία έχουν ηπατολογικά
    τμήματα και μπορείτε να βρείτε έναν ηπατολόγο για να σας
    παρακολουθήσει. Αν και όπως φαίνεται μάλλον τα σημπληρώματα διατροφής ήταν αυτά που επηρέασαν την ηπατική βιοχημεία.
    Με εκτίμηση
    Γ. Π. Καραμανώλης
    Γαστρεντερολόγος
    ΑΤΤΙΚΟΝ ΠΓΝ
    </blockquote id=quote>

    Ήξερε να τα κατηγορήσει, αλλά από ορθογραφία...

  25. #355

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Γιαννη οπως ειπα και παραπανω , ειναι ο τροπος που ρωτας καποιον για το τι απαντηση θα παρεις. 99.9% των γιατρων αν τους πω:
    "Γεια σας εχω αυτες τις εξετασεις, οι ηπατικες ειναι ανεβασμενες οπως βλεπετε. Δεν καπνιζω, δεν πινω, τρωω καλα και γυμναζομαι. Το μονο που παιρνω ειναι καποια συμπληρωματα για το bodybuilding που κανω. Θεωρειτε οτι θα μπορουσαν να επηρεασουν την ηπατικη μου κατασταση αυτα τα συμπληρωματα; Δηλαδη να οφειλονται οι ανεβασμενες τιμες σε αυτα;".

    ΟΠΟΙΟΝ και να ρωτησεις ετσι, το ιδιο θα σου απαντηση με τον γιατρο απο πανω. Οποτε αν θελουμε να εχουμε σωστη διαγνωση , εχουμε κι εμεις ευθυνη.

  26. #356
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Είναι η εύκολη απάντηση ρε παιδιά όταν βαριέται να ψάξει κάτι παραπέρα.

    Εντάξει , έχουν δει και πολλά τα μάτια τους απο άτομα που "λένε" οτι παίρνουν μόνο συμπληρώματα αλλά πλακώνονται στα φάρμακα χωρίς μέτρο (κυρίως νεαράς ηλικίας άτομα που φοβούνται τη μαμά κ τον μπαμπα).

    Όσα άτομα (απο φίλους μέχρι γνωστούς γνωστών) κλπ που έχω μάθει για προβλήματα σε συκώτι νεφρά κ σχετικά , όλοι έλεγαν σε οικογένεια κ γιατρούς οτι έπαιρναν μόνο συμπληρώματα - αφού αποδείχτηκε κάποιο πρόβλημα,κανείς δεν παραδέχτηκε οτι έκανε και αλόγιστη χρήση φαρμάκων.

    Οπότε και οι γιατροί που βλέπουν κάποιες καταστάσεις δεν μπαίνουν στη διαδικασία να σκεφτούν "βρε μήπως και κρύβει κάτι ο ασθενής" και έτσι παίρνει η μπάλα και τα συμπληρώματα.
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  27. #357
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εμενα μου κανει τρομερή εντύπωση ότι κάθε φορα με ρωτάνε αν παίρνω συμπληρώματα αλλα ποτέ δε ρωτάνε τί είδους συμπληρώματα

  28. #358

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Kι αυτο ειναι απολυτα λογικο γιατι δεν γνωριζουν την διαφορα των συμπληρωματων μεταξυ τους. Δηλαδη εχεις την εντυπωση οτι αν του ελεγες οτι παιρνεις καποιο νιτρικο, θα καταλαβαινε τι ειναι; Ομως επειδη οι γιατροι πολυ σπανια παραδεχονται αγνοια (κατι που βεβαια θα μειωνε και την αξιοπιστια τους μπροστα στον ασθενη) επιλεγουν την ευκολη αποψη του να καταδικαζουν τα παντα για να μην μπαινουν καν στην συζητηση.

  29. #359

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Ομως επειδη οι γιατροι πολυ σπανια παραδεχονται αγνοια (κατι που βεβαια θα μειωνε και την αξιοπιστια τους μπροστα στον ασθενη) επιλεγουν την ευκολη αποψη του να καταδικαζουν τα παντα για να μην μπαινουν καν στην συζητηση.
    </blockquote id=quote>

    Nαι έτσι ακριβώς είναι Γιώργο. Αν και για μένα δε θα μείωνε την αξιοπιστία μου κάποιος που θα μου έλεγε "Δώσε μου αν θες2-3 μέρες να το ψάξω στη βιβλιογραφία και να ενημερωθώ". Ίσα ίσα[:-angel]

  30. #360

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Γιαννη οπως ειπα και παραπανω , ειναι ο τροπος που ρωτας καποιον για το τι απαντηση θα παρεις.
    </blockquote id=quote>

    Ναι ρε συ Γιώργο, εννοείται ότι συμφωνώ με όσα έγραψες, και ειδικότερα με τον τρόπο που το έθεσες. Είναι κατά κάποιο τρόπο ένα placebo effect που εμφανίζουν οι ίδιοι οι γιατροί [:-shades]


 
Page 12 of 46 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 5 users browsing this thread. (0 members and 5 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •