Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 14 of 46 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast
Results 391 to 420 of 1380
  1. #391
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Κατι αλλο παιδες, εκανα χτες το πρωι αιματολογικες εξετασεις και σημερα το απογευμα βγηκαν τα αποτελεσματα τα οποια εστειλα με φαξ στον γιατρο και θα επικοινωνησω αυριο μαζι του... εκτος των αλλων ειχα αυξημενα ερυ8ρα αιμοσφαιρια και εχω ψιλοανυσηχησει λιγο μηπως ξερει κανεις τπτ σχετικο?

  2. #392
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Κατι αλλο παιδες, εκανα χτες το πρωι αιματολογικες εξετασεις και σημερα το απογευμα βγηκαν τα αποτελεσματα τα οποια εστειλα με φαξ στον γιατρο και θα επικοινωνησω αυριο μαζι του... εκτος των αλλων ειχα αυξημενα ερυ8ρα αιμοσφαιρια και εχω ψιλοανυσηχησει λιγο μηπως ξερει κανεις τπτ σχετικο?

  3. #393

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια δεν ειναι διαγνωστικο κεντρο το φορουμ. Η λεξη "ανεβασμενα" δεν λεει τιποτα. Τα ερυθρα αιμοσφαιρια μπορουν να ειναι ανεβασμενα απο αφυδατωση μεχρι προβλημα στα νεφρα, στους πνευμονες, στην καρδια κλπ. Δεν ειναι ασφαλες ουτε και σωστο να ζητας να γινει διαγνωση απο δω μεσα γιατι θα τρομαξεις χωρις λογο. Οπως σωστα εκανες ηδη, ακου μονο τον γιατρο σου και μεχρι να σου πει...ψυχραιμια

  4. #394

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδια δεν ειναι διαγνωστικο κεντρο το φορουμ. Η λεξη "ανεβασμενα" δεν λεει τιποτα. Τα ερυθρα αιμοσφαιρια μπορουν να ειναι ανεβασμενα απο αφυδατωση μεχρι προβλημα στα νεφρα, στους πνευμονες, στην καρδια κλπ. Δεν ειναι ασφαλες ουτε και σωστο να ζητας να γινει διαγνωση απο δω μεσα γιατι θα τρομαξεις χωρις λογο. Οπως σωστα εκανες ηδη, ακου μονο τον γιατρο σου και μεχρι να σου πει...ψυχραιμια

  5. #395
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Φιλε γιωργο ειμαι εδω και σχεδον 3 μηνες σε θεραπεια με ισοτρετινοινη οποτε ισως να ωφειλεται σαυτο η αυξηση απλα ρωταω μηπως εχει κανεις τπτ καμια μελετη η κατι υποψη του πληροφοριακα σχετικα με τα αιρυθρα επειδη δεν βρηκα κατι στο νετ... και μεχρι αυριο που θα μιλησω με την δερματολογο εχω την σχετικη αγωνια

  6. #396
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Φιλε γιωργο ειμαι εδω και σχεδον 3 μηνες σε θεραπεια με ισοτρετινοινη οποτε ισως να ωφειλεται σαυτο η αυξηση απλα ρωταω μηπως εχει κανεις τπτ καμια μελετη η κατι υποψη του πληροφοριακα σχετικα με τα αιρυθρα επειδη δεν βρηκα κατι στο νετ... και μεχρι αυριο που θα μιλησω με την δερματολογο εχω την σχετικη αγωνια

  7. #397

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βασικα παλι δεν θελω να σε ανησυχησω αλλα το roaccutane δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να δημιουργησει αυξηση ερυθρων αιμοσφαιριων τουλαχιστον οχι αμεσα. Σε γενικες γραμμες θα μειωνε ερυθρα και λευκα αιμοσφαιρια. Βεβαια επειδη μιλαμε για ενα πολυ τοξικο φαρμακο, υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεασει κατι αλλο, καποιο οργανο πχ και αυτο με την σειρα του να εχει δημιουργησει αυτο. Σε καθε περιπτωση οτι και να λεμε εμεις ειναι επιπολαιο, λιγο υπομονη μεχρι να σου πει ο γιατρος σου τι νομιζει

  8. #398

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βασικα παλι δεν θελω να σε ανησυχησω αλλα το roaccutane δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να δημιουργησει αυξηση ερυθρων αιμοσφαιριων τουλαχιστον οχι αμεσα. Σε γενικες γραμμες θα μειωνε ερυθρα και λευκα αιμοσφαιρια. Βεβαια επειδη μιλαμε για ενα πολυ τοξικο φαρμακο, υπαρχει περιπτωση να εχει επηρεασει κατι αλλο, καποιο οργανο πχ και αυτο με την σειρα του να εχει δημιουργησει αυτο. Σε καθε περιπτωση οτι και να λεμε εμεις ειναι επιπολαιο, λιγο υπομονη μεχρι να σου πει ο γιατρος σου τι νομιζει

  9. #399
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Βασικα με το curacne ειμαι αλλα ελαχιστη σημασια εχει αφου περιεχουν την ιδια δραστικη ουσια.Εγω βασικα το μονο που δεν θελω ειναι να διακοψω την θεραπεια γιατι εχω δει μεγαλη βελτιωση και ειμαι στα τελειωματα(κανα μηνα ακομα) αλλα τι να κανω θα περιμενω μεχρι αυριο, απλα εχω gym τωρα και θα παω ψιλοπεσμενος ... οσο για το τοξικο που λες ειναι αναγκαιο κακο το ρημαδι και κανει δουλεια στην ακμη

  10. #400
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Βασικα με το curacne ειμαι αλλα ελαχιστη σημασια εχει αφου περιεχουν την ιδια δραστικη ουσια.Εγω βασικα το μονο που δεν θελω ειναι να διακοψω την θεραπεια γιατι εχω δει μεγαλη βελτιωση και ειμαι στα τελειωματα(κανα μηνα ακομα) αλλα τι να κανω θα περιμενω μεχρι αυριο, απλα εχω gym τωρα και θα παω ψιλοπεσμενος ... οσο για το τοξικο που λες ειναι αναγκαιο κακο το ρημαδι και κανει δουλεια στην ακμη

  11. #401

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Χλέμπουρα αν πήγες καμία εκδρομή σε υψόμετρο ή/και έκανες αερόβια θα είχες αυξημένα ερυθρά.

  12. #402

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Χλέμπουρα αν πήγες καμία εκδρομή σε υψόμετρο ή/και έκανες αερόβια θα είχες αυξημένα ερυθρά.

  13. #403
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    ανδρεα τπτ απο αυτα δεν εκανα εκτος αν ορειβατουσα στον υπνο μου! Δεν εχεις κανα λινκ σε εκεινα τα πονηρα site ta ξενα με τις ερευνες που βαζετε κατα καιρους εδω που να λεει τπτ αιτια συμπτωματα κλπ??

  14. #404
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    ανδρεα τπτ απο αυτα δεν εκανα εκτος αν ορειβατουσα στον υπνο μου! Δεν εχεις κανα λινκ σε εκεινα τα πονηρα site ta ξενα με τις ερευνες που βαζετε κατα καιρους εδω που να λεει τπτ αιτια συμπτωματα κλπ??

  15. #405
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Παντως αντρικο αν αυτο για την αεροβια το λες για την αναπνοη και το οξυγονο στους πνευμονες , γενικα τον τελευταιο καιρο εχω ψιλομπουκομενη μυτη και το σαβατο επαιξα στηθος μαζι με μηριαια δικεφαλα(αρσεις, προβολες) και ειχα εντονες ανασες και επρεπε να φυσαω την μυτη μου για να αναπνεω καλυτερα στις βασικες ασκησεις

  16. #406
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    Παιδιά μια ερώτηση στα γρήγορα έκανα αιματολογικές k m βγήκε η ουρία μου στο 52 k το ουρικό οξύ στο 2.0 . Πρέπει η ανησυχώ για κάτι?

  17. #407
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    μολις ηρθα απο τον ηπατολογο,κοιταξε τις εξετασεις ειδε την cpk που δεν ειχε πεσει ακομα παρολου που ξεκουραστηκα 20 ημερες,ειδε το αλεργιογονο που εχω ειπε οτι πεζει αυτο να κανει την ζημια,του εδειξα την πρωτεινη το κουτι μου λεει οτι οχι δεν επηρεαζει αυτο.
    μου ειπε οτι κατι εχεις και στο τσιμπαει,μου λεει επανεξεταση αιματος τον απριλιο αλα μεχρι τοτε μην περνεις πρωτεινες κτλ.καλα σιγα δεν γαμιετε εγω θα ξαναρχισω πρωτεινες και αμινο και ενα μηνα πριν την εξεταση αιματος θα τα σταματησω.
    α ειδε οτι εχω ανεβασμενο αιματοκριτη μου λεει καπνιζεις?του λεω οχι,τον ρωτησα αμα υπαρχει να ειναι κληρονομικο δεν μου ειπε με σιγουρια ναι,εγω τωρα που ηρθα ειδα κατι εξετασεις του πατερα μου και εχει ανεβασμενη την γ-gt λετε ρε παιδια να ειναι κληρονομικο?βεβαια ο πατερας μου περνει χαπια για την χοληστερινη και μηπως αυθτα του τσιμπανε λιγο το συκοτι.

  18. #408
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Γεια σας ρε παιδια εκανα γενικες εξετασεις και εγω σημερα και καποια πραγματακια ηταν μαυρισμενα[:-batman] θα παω και γιατρο βεβαια να τους ριξει μια ματια αλλα και απο εσας θα εκτιμουσα μια αποψη[:-basketball]

    Βιοχημικες
    Ανεβασμενα τα εξης:
    Χοληστερολη ολικη 120mg% με οριο 125-220
    χοληστερολη HDL 30mg% με οριο 35-90


    Ορμονολογικες

    Προλακτινη 21,2ng/mL με οριο 2,6-18,1


    Γενικες εξετασεις αιματος


    Λευκοκυτταρα {Μεγαλα μονοπυρινα} 10,0% με οριο 3,4-9,0







    Ορολογικες εξετασεις


    CRP 1,56 mg/dL με οριο 0,00-0,50
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  19. #409
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    φίλε η crp (central reactive protein) ειναι μια πρωτείνη η οποία αυξάνεται αν έχεις καποια φλεγμονή στο σώμα σου, και αν δεν κανω λαθος αυξανεται για να βοηθήσει στην αποκατάσταση των φλεγμονών. Η π.χ οταν είσαι άρρωστος η τιμη της θα βγει πολλες φορες πανω απο το φυσιολογικο. Αφου με την προπόνηση δημιουργούνται μικρες φλεγμονές στους μυς, λογικά πρεπει να είναι απ'κει.

  20. #410
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Thanks giannis_m ναι ωντος για την CRP το ειδα και εγω στο Νet πριν 3-4 μερες περασα μια ιωση με πυρετο και πριν 15 μερες περιπου ειχα μια φλεγμωνη στο δοντι την οποια την αντιμετοπησα με καποιο αντιφλεγμονωδες αλλα απο χθες με ενοχλει παλι οποτε θα παω στον οδοντιατρο

    Για την χοληστερολη που ειναι χαμηλη πιστευω οτι ειναι επειδη δεν τρωω λιπαρα και γλυκα πολυ καιρο

    Το θεμα που με απασχολει ειναι η προλακτινη!!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  21. #411
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Psilos23

    Thanks giannis_m ναι ωντος για την CRP το ειδα και εγω στο Νet πριν 3-4 μερες περασα μια ιωση με πυρετο και πριν 15 μερες περιπου ειχα μια φλεγμωνη στο δοντι την οποια την αντιμετοπησα με καποιο αντιφλεγμονωδες αλλα απο χθες με ενοχλει παλι οποτε θα παω στον οδοντιατρο

    Για την χοληστερολη που ειναι χαμηλη πιστευω οτι ειναι επειδη δεν τρωω λιπαρα και γλυκα πολυ καιρο

    Το θεμα που με απασχολει ειναι η προλακτινη!!
    </blockquote id=quote>

    Ναι αλλά είναι και η HDL χαμηλά...
    Τώρα για την προλακτίνη, μήπως έκανες πρωινό sex πριν τις εξετάσεις;
    Επίσης, ίσως να ανεβαίνει και από το περπάτημα, αν πήγες περπατώντας μέχρι εκεί... Ίσως όμως...

  22. #412
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ (PRL)

    Τυπικές τιμές αναφοράς στις γυναίκες είναι κάτω από 20 ng/mL στις γυναίκες και κάτω από 12 στην εμμηνόπαυση, ενώ στους άνδρες κάτω από 16 ng/mL. Παρουσιάζει μεταβαλλόμενες τιμές κατά τη διάρκεια της μέρας υπό μορφή σφυγμικών αυξήσεων και μεγαλύτερες τιμές το απόγευμα. Μεγάλη αύξηση πάνω από 5 φορές από τις ανώτερες φυσιολογικές τιμές αποτελεί ένδειξη ανησυχίας για όγκο στην υπόφυση (αρκετά συχνός!). Μια μικρή αύξηση ΔΕΝ οδηγεί σε διάγνωση, αλλά πρέπει η μέτρηση να επαναληφθεί 2-3 φορές σε πρωινό δείγμα. Στις γυναίκες αυξημένες τιμές παρατηρούνται σε διαταραχές της γονιμότητας, όπως η ανωορρηξία (με ή χωρίς διαταραχή της εμμήνου ρύσεως), σε γαλακτόρροια και σε αμηνόρροια (αν αναρωτιέσαι γιατί δεν έχεις περίοδο, ενώ δεν παίρνει αντισυλλυπτικά). Στους άνδρες μπορεί να βρεθεί αυξημένη σε ανικανότητα και ολιγοσπερμία.
    Νομιζω αν εχεις υψηλη προλακτινης υπαρχει και πιθανοτητα γυναικομαστιας..

    για να αυξησεις την καλη σου χοληστερινη (HDL)
    εδω http://www.bodybuilders.gr/data/main...EC%E1%F4%E1%2E

    ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι πανω στο θεμα..

  23. #413
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Mπα φιλε μου SOK δεν ειχα πρωινες σεξουαλικες δραστηριοτητες οσο αναφορα το περπατημα ουτε αυτο αντε να περπατησα 100 μετρα μεχρι το ιατρειο οποτε ακυρο και αυτο τις εξετασεις τισ εκανα νηστικος κατα τις 7:30 το πρωι.
    Τhanks για τις πληροφοριες PAO34 για τις πληροφοριες τις εχω υποψη μου[:-boggled]
    Διαβασα ακομα οτι ενας παραγοντας που μπορει να επειρεασει ειναι το αγχος αλλα τωρα τελευταια τα παντα τα ριχνουμε στο αγχος τι να πω
    Αναρωτιεμε αν κανενα απο τα συμπληροματα που επερνα υπαρχει περιπτωση να την ανεβασε αλλα το θεμα ειναι πως μπορω να το μαθω αυτο!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  24. #414

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Psilos23


    Διαβασα ακομα οτι ενας παραγοντας που μπορει να επειρεασει ειναι το αγχος αλλα τωρα τελευταια τα παντα τα ριχνουμε στο αγχος τι να πω

    </blockquote id=quote>

    Ναι ισχύει αυτό , δεν χρειάζεται να είναι χρόνιο άχγος ,μιά χοντρή και άσχημη νοσοκόμα με ένα χοντρό βελόνι έτοιμη να στο καρφώσει είναι κι αυτό άγχος , όχι ότι υπάρχουν άσχημες νοσοκόμες στα νοσοκομεία αλλά λέμε τώρα...

  25. #415
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Μωρε λες ???
    Αστα να πανε αυτη που με καρφωσε ηταν μια χοντρη και κακασχημη ουτε να την θυμαμε δε θελω:D:D:D[:D
    Αλλα αν ειναι απο αγχος και στεναχωριες γενικα μαλλον φταιει οτι πριν παω να μου παρει αιμα μου ζητησαν και μια 70α ευρο LOLLLLL
    Μου ηρθε καπως κεραμιδα
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  26. #416
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    ψηλε πηγαινε στο αρθρο του megageo εδω http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=12754 προτεινει καποια συμπληρωματα για την ρυθμιση της προλακτινης εκει που γραφει για Gyno αλλα για να μην κανουμε λαθη γτ μπορει να σε βοηθησουν αλλα μπορει και οχι, καλυτερα να σε βοηθησει ο ιδιος..

  27. #417

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εχω ενημερωθει θα απαντησω στον ιδιο με pm το ΣΚ γιατι αυτες τις μερες ειμαι πνιγμενος

  28. #418
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Thanks Γιωργο να σαι καλα [:-basketball]!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  29. #419
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Εχω ενημερωθει θα απαντησω στον ιδιο με pm το ΣΚ γιατι αυτες τις μερες ειμαι πνιγμενος
    </blockquote id=quote>

    Δεν θα ήταν άσχημα να μαθαίναμε και εμείς πέντε πράγματα παραπάνω:D

  30. #420
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Παιδια ως αναφορα τις εξετασεις μου ειναι ολα okay οι αυξημενες τιμες ηταν παραγοντας της ιωσης που περασα και σχεδον ταυτοχρονα μιας φλεγμονης στα δοντια δηλ τα (Λευκα αιμοσφ,και η CRP) επρεπε να περιμενω καμια βδομαδα πριν παω για εξετασεις εγω εκανα βλακεια και πηγα μετα απο 2 μερες μονο αναρωσης:D
    Αυτο που μου ειχε πει ο giannis_m kai o Megageo ηταν απολυτα σωστο το βεβαιωσε και 1 γιατρος που επισκεπτικα (οδοντιατρος)
    Για την HDL θα ακολουθησω τη συμβουλη του megageo δηλ θα αυξησω τα καλα λιπαρα που η αληθεια ειναι τα ειχα παραμελησει κατα πολυ το τελευταιο διαστημα
    Για την προλακτινη η αυξηση της απο μονη της δεν θα πρεπει να ειναι ανησυχιτικη καθως αν υπηρχε σοβαρο προβλημα θα ειχε ανεβασει και αλλες τιμες μαλλον στις εξετασεις μου αλλα ωφειλετε στο αγχος/κουραση απο οτι μου πε ο megageo και ωντος πρεπει να ειναι σωστο.Θα επαναλαβω τις εξετασεις μετα απο κανα μηνα και αν εχουμε τα ιδια που δ επιστευω:D μου προτεινε οΓιωργος για ενα μηνα τιροσινη και P5P προδρομος της B6 βιταμινης.

    Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ παιδια ολους[:-basketball] να ειστε παντα καλα με υγεια πανω απο ολα!!!!!!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try


 
Page 14 of 46 FirstFirst ... 410111213141516171824 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 4 users browsing this thread. (0 members and 4 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •