Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 13 of 46 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast
Results 361 to 390 of 1380
  1. #361

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Φίλε dio32 , απο τήν πλευρά σου έχεις δίκιο να ανησυχείς λογω οτι ΚΑΙ δέν γνωρίζεις αλλα και δεν έχεις τήν εμπειρία να κατανοήσεις τι συμβαίνει με τήν αλληλεπίδραση τών βιοχημικών τιμών ενός αθλητή και ειδικά ενός αθλήματος οπως είναι το ΒΒ , που στηρίζεται ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ (εντός ελεγχομένων ορίων ) πολλών συστημάτων του οργανισμού με σκοπο τήν ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑ του μυϊκού συστήματος και φυσικά το επιφορτισμένο έργο επισκευής , κατασκευής , τροφοδότησης και αποκομιδής αποριμμάτων απο ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ του οργανισμού μας
    Οπως πολύ σωστά είπαν τα παιδιά παραπάνω και κυρίως ο Γιώργος (megageo) και ο Ανδρέας (Andrikos), δυστυχώς ή ευτυχώς οι Γιατροί αγνοούν θέματα πάνω σε τέτοια εξιδίκευση και είναι απίθανο μέσα σε μερικά λεπτά τής ώρας να σκεφθούν αλληλεπιδρασεις και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ αν τελικά υπάρχουν ( η σε συνδυασμό με την μοναδικότητα κάθε πιθανού ασθενούς )
    Ναι, η γ-GT είναι μιά εξέταση που δείχνει αρκετά πράγματα Η ΠΟΥ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ και στήν περίπτωσή σου βασει του ιστορικού σου πρέπει να ψάξεις περαιτέρω γιατι: αν τελικά ευθύνεται η παλιά ηπατίτιδα για τήν τσιμπημένη τιμή , είναι πολύ πιθανόν ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΚΩΤΙ ΣΟΥ , τότε με κατάλληλη διατροφή και μερικα συμπληρώματα (ναι καλά διαβάζεις ) να επαναφέρεις τήν τιμή σε φυσιολογικά ορια
    Το μονο που μένει σε εσενα είναι να κάνεις μιά έρευνα να βρείς ένα ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑΤΡΟ (ανθρωπο κι επιστήμονα ) που θα σε ακούσει ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ , ενώ κι εσύ θα παρουσιαστείς ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ

    Καλή επιτυχία

    Οτιδήποτε σε δοκιμάζει και δέν σε σκοτώνει, σε κάνει πιο ισχυρό

  2. #362

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Δε ξέρω για εσάς, εγώ πάντως έμαθα τον ορισμό του bodybuilding [:-angel][:-graduate]

    <blockquote id=quote>Quote:ενός αθλήματος όπως είναι το ΒΒ, που στηρίζεται ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗ (εντός ελεγχομένων ορίων ) πολλών συστημάτων του οργανισμού με σκοπό την ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΑ του μυϊκού συστήματος και φυσικά το επιφορτισμένο έργο επισκευής, κατασκευής, τροφοδότησης και αποκομιδής απορριμμάτων από ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ του οργανισμού μας </blockquote id=quote>

  3. #363

    Join Date
    25-02-08
    Location
    sparta, lakonia, Greece.
    Posts
    257

    Default

    Σωστός ο Andrikos[:-thumbu][:-thumbu]
    MATZ τι είπες τώρα???[:-bigeyes2][:-propeller][:-thumbu]

  4. #364
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    λοιπον μολις γυρισα απο τον ηπατολογο.
    να πω πρωτα τι του ειπα,του ειπα οτι στο στρατο ειχα περασει μια ηπατιτιδα δεν θυμαμε τι ηταν το μονο που θυμαμε μου κανανε καθε μερα αιμαι και τα βρισκανε ανεβασμενα και οτι μου κανανε διατροφη.
    του ειπα οτι επερνα για ενα χρονο ροακουταν οταν ημουν 20 χρονον.

    ειδε τις εξετασεις μου λεει γυμαζεσε?του λεω ναι?μου λεει περνεις φαρμακα?του λεω οχι αμα ενοειτε αναβολικα μονο πρωτεινη και πολυβιταμινη και αυτα παλια χιχι εδω ειπα ψεμα μαλλον του ειπα περυσι επερνα για ενα χρονο.μετα με εξεταζει χερια ποδια και κοιλια μου λεει δεν εχεις τιποτα το συκοτι σου δουλευει μια χαρα,βλεπει μετα και το υπερηχογαφημα μου λεει πολυ καλα ειναι,οταν εξεταζε την κοιλια ολη ειδε οτι δεν χαλαρωνε μου λεει εχεις στρες ε?τουθ λεω ναι γιατι γενικα ειμαι αγχοδης τυπος μου λεει το βλεπω.

    μετα ξανακαθομαστε στο γραφειο και μου λεει ακου να σου πω ορισμενα ατομα που κανουν γυμναστηριο εχουν μια ευαισθησια στους μυς και στο συκοτι με αποτελεσμα να επηρεαζετε απο την εντονη γυμναστικη,εγω σε βλεπω μια χαρα μου εγραψε κατι συμπληρωματικες εξετασεις και μου ειπε για 15 μερες κομενο το γυμναστηριο να ηρεμησει ο οργανισμος να πας στις 20 δενεμβριου να δωσεις αιμα και μετα ξαναρχιζεις το γυμναστηριο.

    μου ειπε και στο τελος κατι αλο μου λεει αμα σου εχει μεινει κανενα κουτι αδειο απο την πρωτεινη μου επερνες φερτο να το δω.
    να του το παω παιδια τι λετε?

  5. #365

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εγω δεν μπορω να πω οτι καταλαβα το να κοψεις το γυμναστηριο για 15 μερες. Εδω υπαρχουν 2 περιπτωσεις, 1 ειναι να πεσουν οι τιμες οποτε να "φταιει" το γυμναστηριο, οποτε τι κανεις; σταματας την γυμναστικη; Δευτερον να μην εχουν πεσει οι τιμες (το πιο πιθανο) και εσυ να μην ηρεμησεις ποτε.

    Για μενα δεν του εκανες τις σωστες ερωτησεις, επρεπε να τον ρωτησεις αν αυτες οι τιμες μακροχρονια μπορουν να σου δημιουργησουν κατι, αν πιστευει οτι μπορει να ειναι διατροφικο το θεμα, αν πιστευει οτι θα πρεπει να δοκιμασεις αλλη διατροφη μηπως σε κατι εχεις αλλεργια κλπ.

    Σε ρωταει παιρνεις φαρμακα; Και του λες οχι , μονο πρωτεινη. Αυτο σε ρωτησε; Γιατι του το ειπες αυτο; Οταν σε ρωταει παιρνεις φαρμακα, η απαντηση σου ειναι οχι. Απλα επρεπε να αναφερεις παλι αυτα που εχουν κολλησει στο μυαλο σου.

    Τωρα το κουτι πηγαινε του το, αν και ξερω τι θα σου πει απο τωρα , οτι ειναι χημικα και καλυτερα να τα σταματησεις και τετοια.

    Αμα δεν σου κανουν εσενα μαγνητικη σε ολο το σωμα , δεν προκειται να ηρεμησεις. Πηγαινε σε ενα νοσοκομειο και κατσε 2 μερες και κανε ολο εξετασεις μπας και ηρεμησεις. Τι αλλο να πω....παντως προσωπικα δεν προτεινω να ξαναχρησιμοποιησεις τιποτα και το εννοω. Φιλικα

  6. #366

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dio32

    λοιπον μολις γυρισα απο τον ηπατολογο.
    να πω πρωτα τι του ειπα,του ειπα οτι στο στρατο ειχα περασει μια ηπατιτιδα δεν θυμαμε τι ηταν το μονο που θυμαμε μου κανανε καθε μερα αιμαι και τα βρισκανε ανεβασμενα και οτι μου κανανε διατροφη.
    του ειπα οτι επερνα για ενα χρονο ροακουταν οταν ημουν 20 χρονον.

    ειδε τις εξετασεις μου λεει γυμαζεσε?του λεω ναι?μου λεει περνεις φαρμακα?του λεω οχι αμα ενοειτε αναβολικα μονο πρωτεινη και πολυβιταμινη και αυτα παλια χιχι εδω ειπα ψεμα μαλλον του ειπα περυσι επερνα για ενα χρονο.μετα με εξεταζει χερια ποδια και κοιλια μου λεει δεν εχεις τιποτα το συκοτι σου δουλευει μια χαρα,βλεπει μετα και το υπερηχογαφημα μου λεει πολυ καλα ειναι,οταν εξεταζε την κοιλια ολη ειδε οτι δεν χαλαρωνε μου λεει εχεις στρες ε?τουθ λεω ναι γιατι γενικα ειμαι αγχοδης τυπος μου λεει το βλεπω.

    μετα ξανακαθομαστε στο γραφειο και μου λεει ακου να σου πω ορισμενα ατομα που κανουν γυμναστηριο εχουν μια ευαισθησια στους μυς και στο συκοτι με αποτελεσμα να επηρεαζετε απο την εντονη γυμναστικη,εγω σε βλεπω μια χαρα μου εγραψε κατι συμπληρωματικες εξετασεις και μου ειπε για 15 μερες κομενο το γυμναστηριο να ηρεμησει ο οργανισμος να πας στις 20 δενεμβριου να δωσεις αιμα και μετα ξαναρχιζεις το γυμναστηριο.

    μου ειπε και στο τελος κατι αλο μου λεει αμα σου εχει μεινει κανενα κουτι αδειο απο την πρωτεινη μου επερνες φερτο να το δω.
    να του το παω παιδια τι λετε?
    </blockquote id=quote>

    Είσαι αγχώδης όντως.Κι εμένα οι γονείς μου γιατροί είναι φίλε μου και πρωτείνη έχω στο σπίτι και κρεατίνη και πολλά άλλα συμπληρώματα .Ηρέμησε,ασχολήσου με κάτι άλλο και μην γίνεσαι υποχόνδριος!

  7. #367
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    κατσε βρε εσυ γιατι μου φαινετε τα εχεις παρει λιγο.
    διαβασες τι εγραψα?μου ειπε οσα ατομα κανουν γυμαστικοι ορισμενοι εχουν ειυασθησεια στους μυς,με αποτελεσμα να βγαινουν ανεβασμενες οι τιμες,δεν μου ειπε τελος το γυμαστηριο ο ανθρωπος μου λεει μετα τις συμπληρωματικες εξετασεις αιματος ξαναρχιζεις,αλα απο καπου πρεπει να αρχισει να ψαχνει ο γιατρος οταν βλεπει τις προσφατες εξετασεις και εχουν λιγο πεσει και του λεω εδω ειναι πριν κανω τις εξετασεις αιματος μια εβδομαδα διακοπη απο το γυμαστηριο ε και μου λεει τωρα κομενο το γυμν για 15 ημερες ωστε να εξαληψουμε αυτο.

    οσο αφορα το αλο θεμα με ρωτησε αλα που ξεχασα να αναφερω με ρωτησε αμα περνω καμια πρωτεινη και του ειπα αυτο που ειχες πει εσυ μαν του ειπα επερνα παλια πρωτεινη και μια πολυβιταμινη,μου λεει τωρα δεν περνεις και του λεω ψεματα οχι,δεν μπορω να καταλαβω μαν οτι τα περνεις τοσο πολυ ξερω οτι οι γιατροι ειναι λιγο μετα τα συμπληρωματα κολημενοι,αλα δεν μπορω και εγω να αποκρυψω πληροφοριες οσο αφορα την υγεια μου.

    μου ειπε ο αθνθρωπος οτι δεν εχω τιποτα το συκοτι δουλευει μια χαρα κατσε να κανω τις εξετασεις και βλεπουμε αυτος εγραφε ολο το ιστορικο που του ελεγα ηπατιτιδες και ροακουταν κατσε να βγαλει το πορισμα.αφου φευγοντας μου ειπε δεν εχεις τιποτα ποση ωρα με ειχε στο ιατρειο του στο νοσοκομειο.διευθηντης της ηπατολογιας ειναι.

    εγω ετσι και αλιως την παρασκευη θα παω και στον αλλον γιατρο

  8. #368

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Αυτά που σου είπε ακούγονται λογικά, και να επιτέλους σου είπε να κάνεις κάτι πολύ λογικό, δηλαδή να κόψεις το gym για 15 μέρες και να ξαναδεις το συκώτι σου. Πάλι καλά που το ήξερε, πρέπει να φτάσει κανείς σε διευθυντή ηπατολογικού τμήματος από ότι φαίνεται για να ακούσει κάτι λογικό.

    Ενημέρωσέ μας αν θες όταν ξανακάνεις τις εξετάσεις σου.

  9. #369
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    αντρεα τι γιατροι ειναι οι δικοι σου αν επιτρεπετε?παιδια οσο μπορω ηρεμος ειμαι αλα συκωτι ειναι αυτο μην το παραβλεπουμε ετσι ευκολα λες και ειναι κανενα κρυωμα περναμε ενταξει ελεος.
    εξαλου σε ερωτηση μου του γιατρου με τα συμπληρωματα μου ειπε ο ανθρωπος δεν φταινε αυτα.
    απο εκει και περνα που μου ειπε φερε το κουτι μπορει ηθελε να με τσεκαρει αμα περνω μονο πρωτεινη.
    ολα θα λυθουν οταν βγουν οι εξετασεις στις 20 δεκεμβριου.τωρα οι 15 μερες με χαλανε που θα κατσω εκτος αλα ενταξει τι να κανουμε και προπερσυ εμεινα ενα χρονο εκτος γυμναστηριου λογου εγχειρησης,δεν θα παω κατι για 15 ημερες.

  10. #370

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην δεν τα παιρνω, αλλωστε δεν ειναι δικο μου το θεμα, ειναι δικο σου. Απλα εγω προσπαθω να πω μια γνωμη, οσο αξια εχει αυτη.

    Η δικη μου η αποψη ειναι οτι φταιει η αντιμετωπιση σου στο θεμα και δεν νομιζω οτι θα ξεμπερδεψεις απο αυτη την ιστορια για τον απλουστατο λογο οτι εχει σφηνωθει τοσο μεσα σου η ιδεα οτι εχεις κανει κακο στον εαυτο σου που σε εχει κανει υποχονδριο. Σε 50 γιατρους να πας αν δεν παρεις ακτινογραφιες απο ολο σου το σωμα δεν θα ηρεμησεις. Δεν ειναι ασυνηθες αυτο που εχεις, ειναι πολυ συχνο μαλιστα.


    O γιατρος πολυ σωστα σου εγραψε οτι απο την προπονηση μπορει να ανεβουν οι τρανσαμινασες, η γ-gt δεν ανεβαινει ομως απο την προπονηση, τουλαχιστον οχι τοσο πολυ. Μα εγω σου λεω οτι πεφτουν 2-3 μοναδες ακομα οι τιμες, τι θα κανεις; Θα σταματησεις γενικως; Για αυτο σου λεω η ερωτηση που επρεπε να κανεις ειναι αν οι τιμες αυτες μπορει να σου δημιουργησουν προβλημα μακροχρονια και οχι αν σταματησεις το γυμναστηριο τι θα γινει. Γιατι και να ξεκινησεις παλι, οι τιμες παλι ψηλα θα πανε, αρα παλι στα ιδια θα εισαι. Ασε που βεβαια δεν πιστευω οτι φταει το γυμναστηριο , αλλα απλα σου εξηγω οτι αυτη η προταση δεν οδηγει πουθενα για μενα.

    Ο ηπατολογος σε ρωτησε αν παιρνεις καμια πρωτεινη; χαχα, ωραιος γιατρος. Αντε παλι με τις πρωτεινες. Αν πραγματι σε ρωτησε αυτο σαν κριτηριο τοξικοτητας του συκωτιου, βρες αλλον γιατρο. Εσυ πες οτι θες, απλα διαγνωση σωστη δεν θα εχεις οσο κανεις τα ιδια λαθη ξανα και ξανα, στο λεω απο τωρα.

    Ε ωραια σου ειπε οτι δεν εχεις τιποτα, κατι που στο λεμε κι εμεις απο το ιντερνετ κι ας μην ειμαστε γιατροι. Σου ειπα το προβλημα ειναι στο μυαλο , οχι στο συκωτι. Οταν λεω στο μυαλο εννοω στην αντιμετωπιση , μην παρεξηγηθουμε κιολας.

    Λοιπον αυτα απο μενα, δεν νομιζω οτι εχει νοημα να επανελθω αφου δεν προσφερω και τιποτα ουσιαστικο. Καλη τυχη

  11. #371
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    οχι βρε εσυ και υποχονδριος ενταξει.το λεω ξανα δεν εχω κολησει εγω ειμαι υπερ των συμπληρωματων διαβασε και στο αλο φορουμ που γραφω ποσο τα στιριζω.αλα το συκωτι ειναι συκωτι στο ξαναλεω δεν μπορω να το παραβλεψω ετσι.
    σου λεω δεν μου ειπε να κοψω το γυμναστηριο,μαλλον ναι θα ανεβαινουν οι τιμες ετσι οπως μου το ειπε χωρις να διατρεχω κανενα προβλημα στο μελλον.

    θα τον ρωτησω την επομενη φορα για μακροχρονιες προβληματα,ειχα τοσα στο μυαλο μου που του ειπα παρα πολλα σχεδον 10 χρονια γυρισα πισω να θυμηθω οσα μπορω να του πω.

    θα δειξουν οι εξετασεις μπορει οντος να μην πεσουν οι τιμες εκει παω για αλλα δεν ξερω, εχει γραψει τις εξεις εξετασεις.
    τρασαμιμανες η/φ λευκωματα ορου igG IgH Iga Ige oroy ANA AMA ASNA UCM PTCINE APTT ISDOGONO CPK χολιθερινη λευκωματα σφαιρινες γενικη αιματος tke crp,ldh sgot sgpt γ-gt

  12. #372
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    dio32 μια ερωτηση

    τι διαφορα εχει η πρωτεινη που παιρνουμε σαν συμπληρωμα απο την πρωτεινη που παιρνουμε απο την τροφη μας;

    η ερωτηση θελω να απαντηθει μονο απο τον dio32

  13. #373
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    ακριβως τιποτα διαφορα δεν εχει το ιδιο ειναι,απλα οταν τρως π.χ κοτοπουλο εχει πρωτεινη που η πρωτεινη στην συνχεια δισπατε σε αμινοξεα,απλα κατα την χονεψη μπορει να μην αφομοιωθει πληρως η πρωτεινη που περνεις απο το κοτοπουλο,ενω απο το συμπληρωμα διατροφης την πρωτεινη δηλαδη ειναι κατασκευασμενο ετσι ωστε να αφομοιωνετε πλρηρως.

  14. #374
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dio32

    ακριβως τιποτα διαφορα δεν εχει το ιδιο ειναι,απλα οταν τρως π.χ κοτοπουλο εχει πρωτεινη που η πρωτεινη στην συνχεια δισπατε σε αμινοξεα,απλα κατα την χονεψη μπορει να μην αφομοιωθει πληρως η πρωτεινη που περνεις απο το κοτοπουλο,ενω απο το συμπληρωμα διατροφης την πρωτεινη δηλαδη ειναι κατασκευασμενο ετσι ωστε να αφομοιωνετε πλρηρως.
    </blockquote id=quote>

    σχεδον σωστη απαντηση η διαφωνια μου ειναι στο οτι λες το συμπληρωμα κατασκευαζεται,λοιπον δεν κατασκευαζεται το σωστο ειναι οτι προστιθενται διατροφικα στοιχεια που βοηθουν στην ποιο πληρη αφομοιωση της πρωτεινης
    αλλα παμε στο ζητουμενο
    απο την στιγμη που το συμπληρωμα δεν εχει διαφορα απο το φαγητο ποιος ο λογος να γινετε αναφορα σε αυτο;
    τι θελω να πω με αυτο
    οταν ο γιατρος σε ρωταει παιρνεις τιποτα πρωτεινες κλπ;

    εσυ θα πρεπει να τον ρωτησεις πως γινετε ενα σκευασμα που στην ουσια ειναι αφυδατωμενο γαλα ή αφυδατωμενο ασπραδι αυγου μπορει να προκαλεσει ζημια την στιγμη που το μη αφυδατωμενο γαλα ή ασπραδι δεν προκαλει
    αν τωρα και εσυ ακομη εχεις εναν μικρο φοβο για τα συμπληρωματα τοτε μην ξαναπαρεις απλα φτιαξε την διατροφη σου ετσι ωστε να παιρνεις απο εκει οτι χρειαζεσαι

  15. #375
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Πάντος προσωπικά ,απο τότε που χρησιμοποιώ συμπληρώματα διατροφής , οι δείκτες των εξετάσεων αίματός μου, είναι καλύτεροι απο ποτέ!θεωρώ ό,τι με τα συμπληρώματα ο οργανισμός υποβοηθείται ολοκληρωμένα.
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  16. #376
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    φιλε gigenhs ειπα εγω ποτε οτι φταινε τα συμπληρωματα?μου φαινετε οι περισοτεροι με εχουν παρεξηγηση απο εδω μεσα,σε λιγο θα πειτε οτι εγω κατηγορω τα συμπληρωματα.αναφορα απο γιατρο ειπωθηκε οτι φταινε ατ συμπληρωματα οπως αρκεςτοι γιατροι ειναι προκατελημεοι με τα συμπληρωματα.

    εχετε σταθει οι περισοτεροι με τα συμπληρωματα και δεν εχετε σταθει οτι υαπρχει θεμα με το συκωτι υπαρχουν αποδειξεις οι εξετασεις απο τι ειναι δεν ξερουμε γιαυτο πηγα και στον ηπατολογο και μου εγραψε συμπληρωματικες εξετασεις,τωρα γιατι μου ειπε να σταματησω το γυμναστηριο?γιατι οταν ειδε τις δευτερες εξετασεις που ειχαν πεσει λιγο οι τιμες ηταν επειδη ειχα κοψει το γυμαστηριο μια εβδομαδα και τα συμπληρωματα 1,5 μηνα αυτο θελει να εξακριβωσει ο ανθρωπος να δει.αμα ειναι παλι ανεβασμενες θα κινηθει αλιως.

    εγω εξαλου την παρασκευη θα παω και σε δευτερο γιατρο που βρηκα που ειναι μεσα σε αθλητες ασχολειτε μου το συστησε ενας φιλος μου οποτε θα δω τι θα πει και αυτος.

  17. #377

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dio32

    φιλε gigenhs ειπα εγω ποτε οτι φταινε τα συμπληρωματα?μου φαινετε οι περισοτεροι με εχουν παρεξηγηση απο εδω μεσα,σε λιγο θα πειτε οτι εγω κατηγορω τα συμπληρωματα.αναφορα απο γιατρο ειπωθηκε οτι φταινε ατ συμπληρωματα οπως αρκεςτοι γιατροι ειναι προκατελημεοι με τα συμπληρωματα.

    εχετε σταθει οι περισοτεροι με τα συμπληρωματα και δεν εχετε σταθει οτι υαπρχει θεμα με το συκωτι υπαρχουν αποδειξεις οι εξετασεις απο τι ειναι δεν ξερουμε γιαυτο πηγα και στον ηπατολογο και μου εγραψε συμπληρωματικες εξετασεις,τωρα γιατι μου ειπε να σταματησω το γυμναστηριο?γιατι οταν ειδε τις δευτερες εξετασεις που ειχαν πεσει λιγο οι τιμες ηταν επειδη ειχα κοψει το γυμαστηριο μια εβδομαδα και τα συμπληρωματα 1,5 μηνα αυτο θελει να εξακριβωσει ο ανθρωπος να δει.αμα ειναι παλι ανεβασμενες θα κινηθει αλιως.

    εγω εξαλου την παρασκευη θα παω και σε δευτερο γιατρο που βρηκα που ειναι μεσα σε αθλητες ασχολειτε μου το συστησε ενας φιλος μου οποτε θα δω τι θα πει και αυτος.
    </blockquote id=quote>

    Φίλε Dio32 καλά κάνεις και ψάχνεσαι , να ξέρεις ότι κανείς εδώ μέσα δεν είναι ηπατολόγος ,όμως έχε υπ' όψην ότι ο μέσος ηπατολόγος ενδεχομένως δεν έχει υπ'όψην του ότι όλα τα συμπληρώματα διατροφής δεν είναι ίδια.
    Για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι η δική σου ομοιόσταση στην γ-GT είναι ανεβασμένη λόγω ιστορικού και θα μείνει ανεβασμένη για πάντα χωρίς να έχεις επιπτώσεις στην υγεία σου.Ότι η τιμή σου της γ-GT δεν συμφωνεί με τον μέσο όρο , δεν σημαίνει ότι δεν είναι φυσιολογική τιμή για κάποιον που έχει περάσει ηπατίτιδα.

  18. #378
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dio32

    φιλε gigenhs ειπα εγω ποτε οτι φταινε τα συμπληρωματα?μου φαινετε οι περισοτεροι με εχουν παρεξηγηση απο εδω μεσα,σε λιγο θα πειτε οτι εγω κατηγορω τα συμπληρωματα.
    </blockquote id=quote>

    <blockquote id=quote>Quote:για πειτε μου γνωμες βρε παιδια.
    θα παω σε ηπατολογο βεβαια αλα ειναι δυνατον απο συμπληρωματα να εχω τετοιες τιμες?μονο περυσι εκανα καταχρηση επερνα ενα χρονο συνεχομενο πρωτεινη αμινοξεα και πολυβιταμινη γιατι ημουν ενα χρονο εκτος γυμναστηριου λογου εγχειρησης και ηθελα να επανερθω το γρηγοροτερο.



    ...απλα τωρα αυτο που περναω και μου εχουν απαντησει οχι γιατροι ηπατολογοι αλα αλες ειδηκοτητες και σου πιπιλανε το μυαλο οτι φταινε τα συμπληρωματα αρχιζεις και εχεις λιγο αμφιβολιες.

    δηλαδη λες megageo οταν παω στον ηπατολογο να κανω τον κινεζο?να μην του πω τοι περνω συμπληρωματα?

    μια τελευταια ερωτηση ξερω σε πριζω.επειδη θα με δει και θα δει οτι οντος γυμναζομε οπως με ειχε δει ο καρδιολογος και ρωτησει περνεις τιποτα εκει τι λεμε?

    ειδε τις εξετασεις μου λεει γυμαζεσε?του λεω ναι?μου λεει περνεις φαρμακα?του λεω οχι αμα ενοειτε αναβολικα μονο πρωτεινη και πολυβιταμινη και αυτα παλια χιχι εδω ειπα ψεμα μαλλον του ειπα περυσι επερνα για ενα χρονο.


    οσο αφορα το αλο θεμα με ρωτησε αλα που ξεχασα να αναφερω με ρωτησε αμα περνω καμια πρωτεινη και του ειπα αυτο που ειχες πει εσυ μαν του ειπα επερνα παλια πρωτεινη και μια πολυβιταμινη,μου λεει τωρα δεν περνεις και του λεω ψεματα οχι,δεν μπορω να καταλαβω μαν οτι τα περνεις τοσο πολυ ξερω οτι οι γιατροι ειναι λιγο μετα τα συμπληρωματα κολημενοι,αλα δεν μπορω και εγω να αποκρυψω πληροφοριες οσο αφορα την υγεια μου.







    γιατι οταν ειδε τις δευτερες εξετασεις που ειχαν πεσει λιγο οι τιμες ηταν επειδη ειχα κοψει το γυμαστηριο μια εβδομαδα και τα συμπληρωματα 1,5 μηνα </blockquote id=quote>

    ολα αυτα που εχεις γραψει δεν ειναι υπερ των συμπληρωματων ολα αυτα δειχνουν μια φοβια για τα συμπληρωματα και σου λεω αν εχεις εστω και τον ποιο μικρο φοβο που με αυτα που λες τον εχεις τοτε κοψτα να σου φυγει το αγχος

    αν δεν ειχες καμια αμφιβολια τοτε οι απαντησεις σου δεν θα ηταν αυτες που εχω κοκκινισει αλλα καθε φορα που ενας γιατρος σε ρωτουσε αν παιρνεις πρωτεινη εσυ θα του ελεγες πως γινετε ενα σκευασμα που στην ουσια ειναι αφυδατωμενο γαλα ή αφυδατωμενο ασπραδι αυγου μπορει να προκαλεσει ζημια την στιγμη που το μη αφυδατωμενο γαλα ή ασπραδι δεν προκαλει

    any way σου ευχομαι περαστικα και να μην αγχωνεσαι τοσο ευκολα την ζωη πρεπει να την παιρνεις χαλαρα μια την εχουμε ας την απολαυσουμε με το αγχος το μονο που καταφερνεις ειναι να χανεις στιγμες ευτυχιας
    γι αυτο χαλαρααααααα περιμενε να βγουν οι εξετασεις και μετα συζητα το με τον γιατρο

  19. #379
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    κοιτα φιλε gigenhs εδω εχεις ενα δικιο,αλα τοτε ημουθν πολυ αγχομενος.εγω ειμαι 32 ετων και γυμαστηριο κανω απο τα 16 μου και συμπληρωματα περνω απο τα 18 οποτε ξερω οτι δεν πειραζουν.

    αλα οταν βλεπεις τετοιες τιμες στο συκοτι σου ειναι φυσικο να φοβηθεις,ειχα απευθηνθοι σε κατι παθολογους και μου λεγανε φταινε αυτα εγω του ελεγα δεν φταινε αυτα,αλα απο το πιπιλημα στο μυαλο αρχιζεις και εχεις αμφιβολιες,το σκεφτεσε λιγο.

    σημερα ο ηπατολογος μου ξεκαθαριζε δεν φταινε αυτα,τωρα οτι και να λεμε ειναι ασκοπα οταν βγουν οι εξετασεις γιατι ειδς τι μου εγραψε τις μισες εγω δεν τις ξερω,θα δουμε τι πορισμα θα βγαλει οτι του ελεγα σημερα καθοταν και τα εγραφε για την παλια ηπατιτιδα για τα ροακουταν,τον ρωτησα για την παλια ηπατιτιδα αμα φταιει αυτη για τις τιμες δεν μου απαντησε,μαλλον περιμενει να βγουν οι απαντησεις.

    οσο αφορα για το αλο ναι εχεις δικιο τα συμπληρωματα ειναι απο αφυδατωμενο γαλα και αυγο,αλα και στον γιατρο να του το πεις ξερεις τι θα σου πει για να σε αντικρουσει γιατι το ακουσα και αυτο,θα σου πει περνεις πολυ ποσοτητα πρωτεινη,οποτε δεν μπορεις να βγαλεις ακρη.

  20. #380
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    κοιτα αλλο ειναι η υπερβολικη ποσοτητα που μπορεις να την παρεις απο την τροφη και αλλο οτι το αφυδατομενο γαλα ειναι καταστροφη οτι εγραψα στο εγραψα γιατι διεκρινα την αμφιβολια που σου ειχε δημιουργηθει και γιατι με αυτη την αμφιβολια βοηθας τους γιατρους να ριξουν την ευθυνη στο συμπληρωμα αυτα οπως ειπα και πριν χαλαρωσε και περιμενε τις εξετασεις

  21. #381
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-12-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    λοιποοοοω....ημουνα σημερα στο νοσοκομειο και εκανα μαθημα...στο διαλλειμα λεω δεν παω να κανω καμια εξεταση τωρα που περνω και κρεατνη...με πειρνει τηλ ο γιατρος το απογευματακι και μου λεει πρεπει να ερθεις στο νοσοκομειο επειγωντος...χεστηκα εγω(σορρυ κιολας)...!!!!μου δινει τις εξετασεις και βλεπω ΚΡΕΑΤΙΝΙΝΗ:2.69 ΜΕ ΦΤ ΛΙΓΟΤΕΤΟ ΑΠΟ 1.09 , CPK : 1589 ΦΤ 145 ΟΥΡΙΚΟ ΟΞΥ 8.3 ΜΕ ΦΤ 6 και μου λεει πας γυμναστηριο λεω ναι.ποση ωρα μου λεει?λεω οσο για να τελειωσω το προγραμμα αντε λεω μεχρι δυο ωρες το πολυ...μου λεει σηκωνεις πολλα βαρη..λεω ναι..και τι περνεις??λεω κανω (εκανα για την ακριβεια) κυκλο κρεατινης και πρωτεινη.μονο αυτα?λεω λες..αλκοολ καθολου και νερο πολυ...νταξει επειδη την προηγουμενη μερα ημουνα στι γυμναστηριο για αυτο ειναι ανεβασμενο το CPK και μετα αρχιζουν οι αλλες...εχω να κανω μια εξεταση ουρων 24ωρου την κυριακη δευτερα ξανα βιοχημικες και ειδικες εξετασεις...αυτη ειναι η εμπειρια που ζω...να πω πως η παραπανω τιμη κρεατινινης (και ειδικα οταν ειναι χαμηλη η ουρια) ειναι σε περιπτωσεις νεφρικης ανεπαρκειας.αυτα.
    Toumpano: Mission just begun...TIME TO GET HUGE !!!!!!!

  22. #382

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Η ποσοτητα της κρεατινινης αυξανεται τεχνικα (πλασματικα ουσιαστικα) οταν παιρνεις κρεατινη. Κανε οτι εξετασεις θες, τιποτα δεν εχεις.

  23. #383
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-12-07
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    ναι megageo αλλα η τιμη της κρεατινινης ειναι too much νομιζω και λεω να το ψαξω λιγο παραπανω και μια που εχω σταματησει την κρεατινινη λογικα θα πεσει και τιμη της οποτε ΟΚ...φιλα τα ρουχα σου [:-sly] η πρωτεινη ποια τιμη μπορει να ανεβασει??τα λευκωματα ετσι??γιατι ειναι και αυτη στο οριο.
    Toumpano: Mission just begun...TIME TO GET HUGE !!!!!!!

  24. #384

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zografos89

    να πω πως η παραπανω τιμη κρεατινινης (και ειδικα οταν ειναι χαμηλη η ουρια) ειναι σε περιπτωσεις νεφρικης ανεπαρκειας.αυτα.
    </blockquote id=quote>

    Τότε πώς εγώ ζω με νεφρική ανεπάρκεια 10 χρόνια?:D

    Φίλε μου συγχέεις την αιτία με το αποτέλεσμα/σύμπτωμα , το να έχεις πονοκέφαλο μπορεί να είναι από όγκο στον εγκέφαλο και μπορεί να είναι και υψηλή ενδοκρανιακή πίεση , αλλά αν έχεις πονοκέφαλο δεν σημαίνει ότι έχεις όγκο στον εγκέφαλο.

  25. #385

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εμενα η ουρια και τα λευκωματα ειναι μονιμως εκτος οριων, η κρεατινινη ειναι εντος οριων συνηθως εκτος αν παιρνω κρεατινη που εκει εκτοξευεται. Σου ειπα κανε τις εξετασεις σου, απλα δεν βλεπω κατι μη φυσιολογικο σε αυτα που λες.

  26. #386
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ρε παιδια δεν εχω καταλαβει κατι, λετε η κρεατινίνη η η ουρία αυξάνεται απο την κρεατίνη, η απο την προπόνηση κτλ, τελος παντων για καποιο λογω αυξανεται, το ότι δεν αποβαλεται αφου ειναι αυξημένη η τιμή στο πλάσμα δε σας ενδιαφέρει?

  27. #387
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    καλησπερα να ειμαι παλι μετα απο 20 ημερες που μου εγραψε ο ηπατολογος πιο ειδικες εξετασεις αιματος.
    λοιπον δεν ειναι καλες για ακομα μια φορα.υποψιν απουσια 20 ημερων εκτος γυμναστηριου και συμπληρωματων οπως μου προτινε ο γιατρος

    SGPT,ALT 61 ενω κατωτερη ειναι 45

    γ-gt 63 45
    γαλακτικη αφυδρογοναση LDH 241 214
    MVP μεσος ογκος αιμαπεταλιων 13,1 11,5

    ανοσοσφαιρινη Ε(IgE) 248 50

    αυτα παιδια εγω σημερα τα ξεμερωματα φευγω για χριστουγεννα και οταν με το καλο γυρισω θα παω στον ηπατολογο να τις δει και να δουμε τι θα μου πει.

  28. #388
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    καλησπερα να ειμαι παλι μετα απο 20 ημερες που μου εγραψε ο ηπατολογος πιο ειδικες εξετασεις αιματος.
    λοιπον δεν ειναι καλες για ακομα μια φορα.υποψιν απουσια 20 ημερων εκτος γυμναστηριου και συμπληρωματων οπως μου προτινε ο γιατρος

    SGPT,ALT 61 ενω κατωτερη ειναι 45

    γ-gt 63 45
    γαλακτικη αφυδρογοναση LDH 241 214
    MVP μεσος ογκος αιμαπεταλιων 13,1 11,5

    ανοσοσφαιρινη Ε(IgE) 248 50

    αυτα παιδια εγω σημερα τα ξεμερωματα φευγω για χριστουγεννα και οταν με το καλο γυρισω θα παω στον ηπατολογο να τις δει και να δουμε τι θα μου πει.

  29. #389
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Εγω φιλε παντως που ειχα ανεβασμενες τρανσαμινασεσ sgpt sgot , οχι παρα πολυ 5-10 πανω απο το οριο η μια και η αλλη 2-3 , επαιρνα τοτε μονο πρωτεινη σε συμπληρωμα και την εκοψα ,ξαναεκανα εξετασεισ σε κατι λιγοτερο απο μηνα και ειχαν πεσει λιγο και μετα ξαναεκανα μετα απο 1μισι μηνα ακομα και ειχαν πεσει μεσα στα ορια πια.Το gym δεν το εκοψα παντως .

  30. #390
    Banned
    Join Date
    09-11-08
    Location
    .
    Posts
    158

    Default

    Εγω φιλε παντως που ειχα ανεβασμενες τρανσαμινασεσ sgpt sgot , οχι παρα πολυ 5-10 πανω απο το οριο η μια και η αλλη 2-3 , επαιρνα τοτε μονο πρωτεινη σε συμπληρωμα και την εκοψα ,ξαναεκανα εξετασεισ σε κατι λιγοτερο απο μηνα και ειχαν πεσει λιγο και μετα ξαναεκανα μετα απο 1μισι μηνα ακομα και ειχαν πεσει μεσα στα ορια πια.Το gym δεν το εκοψα παντως .


 
Page 13 of 46 FirstFirst ... 39101112131415161723 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •