Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default Κράκ Στους Ώμους

    Καλησπερα, στη τελευταια προπονηση προσεξα οτι οι ωμοι μου κανουν κρακ, το ενα ειναι πιο εντονα απο το αλλο. Σε καποιες ασκησεις με βαρη πανω στη κηνηση κανει και κατι σαν χοροπηδηγμα (δεν μπορω να το περιγραψω αλλιως), και με ποναει. Στην καθημερινοτητα δεν με ενοχλει καθολου. Τι μπορει να ειναι; Ειναι κατι η απλως να μην κανω την συγκεκρημενη ασκηση που με ενοχλει;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Στις πιέσεις στο κάνει ; Δοκίμασε αλτήρες σε διάφορες λαβές ή ένα ένα χέρι να δείς που δεν στο κάνει.
    Στην ανάγκη ξεκούρασε το για κανα μήνα.

  3. #3
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλημερα, κρακ κανει παντα οπως και να το κουναω. ενοχληση / πονο εχω οταν κανει καποιο ασκηση με κυκληκη κινηση. Δηλ αυτο μονο που εγω το κανω στα ορθια

    https://www.menshealth.com/uk/fitnes...nd-the-worlds/

    η σε πιεσεις αρνολδ.

    Σε αυτα δυσκολευομαι ακομα και να τελειωσω τα σετ.
    Απο αλτηρες χρησιμοποιω παντα ενα για το καθε ενα χερι.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Σόρι. Την πρώτη άσκηση τη βλέπω άχρηστη και επικίνδυνη (απορώ και πώς την κάνεις με το ένα χέρι)
    Την Άρνολντ μόνο άχρηστη.
    Καλύτερα να τις σταματήσεις.

  5. #5
    Pumping Iron Quarter's Avatar
    Join Date
    21-06-16
    Location
    Αθήνα
    Posts
    433

    Default

    Συμφωνώ!

    Η πρώτη άσκηση είναι από αυτές που φαίνονται "ψαγμένες" αλλά στην ουσία είναι ακριβώς το αντίθετο. Για celebrities και youtubers που προσπαθούν να δείξουν κάτι "ξεχωριστό".

    Η δεύτερη, υπερεκτιμημένη.
    Υπάρχουν πολύ καλύτερες.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δώρα, τα χέρια σου κουράζονται με τα σκαψίματα στο χωράφι.
    Βγάλε τελείως οποιαδήποτε άσκηση σου φέρνει πόνο.
    Και κάνε αρκετό ζέσταμα πριν ξεκινήσεις με λάστιχα.

  7. #7
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Μπορει οντως να ειναι απλως κουραση. Τι ειναι προτημοτερο στους προπονησεις με τους ωμους να κανω με λιγοτερα κιλα η να ξεκουραζομαι περισσοτερο αναμεσα στα σετ. Στης ασκησεις που μπορει να με ενοχλουν δηλ. Η αν τις βγαλω αυτες τις 2 με τι μπορω να το αντικαθηστησω; (κατι που γυνεται με αλτηρες η με λαστηχο)

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Βγάλε οποιαδήποτε άσκηση σου προκαλεί πόνο ή δυσφορία.
    Μείωσε κιλά. Η άρθρωση του ώμου συμμετέχει σε όλες τις ασκήσεις, επιβαρύνεται συνεχώς.
    Υπετροφία θα δεις όταν επιλέξεις μέτρια κιλά και περισσότερες επαναλήψεις (12-15)
    Μείνε σε απλές βασικές ασκήσεις όπως πιέσεις, πλάγιες εκτάσεις, εκτάσεις σκυφτή.
    Φτάνουν και περισσεύουν για την ώρα.

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-03-07
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    Γεια σου Δώρα.
    Νομίζω καλύτερα να σταματήσεις και να το δει άμεσα ορθοπαιδικός, για να μην πάθεις κάτι χειρότερο.

  10. #10
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα σας μετα απο αρκετο καιρο επανερχομαι στο θεμα, πριν 2 εβδομαδες περιπου πανω στην ασκηση (πιεσεις ωμου) αισθανομουν ενα δυνατο αναπηδηγμα με εντονο πονο στην πανω πλευρα του ωμου. Προφανως σταματησα τα βαρη και ειπα να το ξεκουρασω (το περναγα για κανα τραβηγμα), ο πονος ομως επεμενε υποφερτα αλλα υπηρχε. Ειχα ηπιο πονο και στην καθημερινοτητα, κυριως το να σηκωνω το χερι πενω απο το υψος του ωμου. ακομα και αυτες τις μερες ενα πολυ ηπιο μουντο πονο συνεχηζει να υπαρχει. Σημερα το εδειξα στο φυσικοθεραπευτη που πανω για αλλο θεμα (θυλακιτηδα στον αστραγαλο) και ειπε οτι μπορει να ειναι ρηξη υπερακανθιου επειδη φενετε ενα σκληρο πρηξιμο στην ωμοπλατη (προς το πλευρο) και να παω να το ελενξω. Θα παω αυριο στο γιατρο και θα δουμε. Αν εχουν δικιο με τα βαρη τι θα γυνει; Αν ειναι ωντος ρηξη δεν θα επρεπε να με ποναει περισσοτερο; Η να εχω δυσκολια στην κινηση;

  11. #11
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Δώρα μην αγχώνεσαι, ότι κ να είναι το φτιάξουν οι γιατροί μέχρι εκεί που φτιάχνει κ θα δώσεις προσοχή στην άσκηση για να μην έχεις ξανά πάλι το ίδιο πρόβλημα. Γιατί δεν είχες κάνει νωρίτερα; Κάποια σώματα είναι πιο ευαίσθητα στις αρθρώσεις η στους τένοντες κ θέλουν πολύ προσοχή. Εγώ έχω θέματα που είχαν εμφανιστεί από μικρή ηλικία αλλά δεν έδινα σημασία από εγωισμό κ έγιναν χειρότερα με τα χρόνια.
    GreenBill

  12. #12
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Πηγα στο ορθοπαιδικο και ειπε οτι εχω τενοντητιδα και πιθανη ρηξη επιχειλιου χονδρου κατι που θα ηθελε μαγνητικη για να διαγνωστει (το οποιο το αφηνω προς το παρων). Αν εχει δικιο θα ηθελε αρθροσκοπηση κατι που δεν θελεω ουτε να το σκεφτω προς το παρων. Θα κανω φυσικοθεραπεια και μετα ξανααρχιζω τα βαρη σταδιακα οσω αφορα τον ωμο δηλαδη. αυτο που δεν ξερω τι μπορω να κανω μεχρη τοτε. Καμια ιδεα κατι εκτος απο κοιλιακους και προπονηση ποδιων/γλουτων με το βαρος του σωματος (κατι που περιλαμβανει βαρη δηλ).

  13. #13
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    567

    Default

    Γίνεται να κάνεις φυσιοθεραπεία χωρίς να ξέρεις ακριβώς το πρόβλημα; Πόσο χρονών είσαι;
    GreenBill

  14. #14
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Quote Originally Posted by GreenBill View Post
    Γίνεται να κάνεις φυσιοθεραπεία χωρίς να ξέρεις ακριβώς το πρόβλημα; Πόσο χρονών είσαι;
    Για την τενοντιτιδα κανω φυσικοθεραπεια το αλλο το θεμα το αγνοω προς το παρων.... αμα επιμενει το προβλημα και με ενοχλει και σε κανα μηνα θα κανω μαγνητικη. Αρθροσκοπηση ουτε συζητηση σε αυτη την φαση προς το παρων δεν με ποναει τοσο για καταφευγω σε επεμβαση. Κατα τα αλλα ειμαι 40.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αντοχή Στους Ώμους
    By Dallaspower in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 19-04-12, 22:19
  2. Πόνος στους ώμους.
    By digitalboy in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 30-01-10, 07:31
  3. ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ
    By ntuki in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 31-10-07, 03:08
  4. Δυναμη στους ωμους
    By proti-man in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 30-03-05, 04:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •