Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 18 of 46 FirstFirst ... 814151617181920212228 ... LastLast
Results 511 to 540 of 1380
  1. #511

    Default

    Δεν εχω καπιον γιατρό που με παρακολουθει γιατι δεν ειχα ποτε προβλημα .
    καθε χρονο κανο μια γενικη εκσεταση αιματος για να βλεπω αν ολα ειναι καλα ..ξερεις ..!
    να σου πω οτι για πολυ μεγαλο διαστημα επερνα φαρμακα (εκσωσωματικης γονιμοπ.) γεννησα πριν 11 μηνες και γεννηκα νιωθω κουρασμενη .


    λευκα αιμοσφαιρια ¨3.580
    ερυθρα ¨4730000
    αιμοσφ ¨13 ,2
    αιματοκριτης 39
    μες,ογκος ερυθρων 81
    μεση περι 27
    μεση συγκ 34


    αιμοπετ 25 50000
    κ μ ε 13,1

    μες ογκ αιμ 11, 3


    τον θυρεοειδη τον εκανα γιατι μου ειπε ο αντρας μου να κανω το πακετο που κανει εκεινος καθε χρονο (λογο πιεσης )

    τ4 8,36
    τ3 3 63
    tsh 0,01
    reninh 12,3
    αλδο 29
    ινσουλ 6,0
    pth 39
    tg 80,7
    anti tpo 28,3
    anti tg 4,3

    αυτες προς το παρον ..μιλησα με μια φιλη αιματολογο στο τηλεφωνο ,μοθ ειπε να παω να κανω το πλακακι γαι τα λευκα και μου εδωσε μια σειρα απο τρελες εκσετασεις και επαναλιπτικες θυρεοειδους και rdv με ενδοκρινολο ....

    αυτα αρκετα σε κουρασα .

    thank you!!

  2. #512

    Default

    sorry gia tin orthografia eho sinithisei to greeklish sto pc kai berdevonte ta heria mou!

  3. #513

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην καταλαβαινεις οτι αυτο που θα σου πω σε καμια περιπτωση δεν ειναι διαγνωση και ουτε αποτελει επιστημονικη αποψη. Λοιπον ο αριθμος λευκων σου ειναι πολυ χαμηλος. Υπαρχει μια παθογενεια που λεγεται λευκοπενια και χαρακτηριζει ακριβως αυτο. Οπως θα ξερεις τα λευκα ειναι η αμυνα του οργανισμου και οταν αυτα ειναι μειωμενα σημαινει οτι εισαι ευαλωτη σε λοιμωξεις και φλεγμονες. Τωρα απο τι προκαλειται αυτο, ειναι πολλοι οι λογοι αλλα δεν θα κατσω να σου λεω εδω τι μπορει να παιζει γιατι θα τρομαξεις χωρις λογο και αυτα που θα σου πω θα ειναι εντελως αυθαιρετα. Τωρα για τον θυροειδη σου, χαμηλη TSH με normal T3/T4 σημαινει υπερδραστηριο θυροειδη, δηλαδη υπερθυροειδισμο.

    Προσωπικα προτεινω να συμβουλευτεις ενα γιατρο, ισως σε ενα παθολογο καταρχην να δει τις εξετασεις σου και μετα να σε παραπεμψει σε αλλες ειδικοτητες αν χρειαστει.

  4. #514

    Default

    σ ευχαριστώ πολυ !!!!

  5. #515
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Παιδια αυξημενη τιμη της B12 τι μπορει να σημαινει?
    Το οριο ηταν 200-900 και σε μενα βγηκε 1200 απο που μπορει να ανεβενει αυτη η B12???
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  6. #516

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Πρεπει να πω οτι αυτο ειναι εξαιρετικα σπανιο γιατι η Β12 αποβαλλεται απο τα ουρα. Τωρα υπαρχουν 2-3 ασθενειες που θα μπορουσαν να δωσουν υψηλη Β12 αλλα δεν θελω να αναφερθω γιατι ειναι εντελως αυθαιρετο να λεγονται αυτα απο μη γιατρους. Τα ηπατικα πως ηταν;

  7. #517
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Και αυτα Γιωργο ηταν μαυρισμενα ανεβασμενα καπια αντισωματα...
    Σ ευχαριστω για την απαντηση θα το κοιταξω σημερα κιολας,τις εξετασεις τις εκανα χθες θα παω σε καποιο γιατρο το απογευμα αλλα ηθελα να ακουσω και τη γνωμη σας.Παντως πρωτη φορα συμβαινει αυτο και στο παρελθον ποτε ...
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  8. #518

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οκ κοιταξε το, ισως και ενας υπερηχος ανω κοιλιας θα ηταν καλη ιδεα

  9. #519

    Default

    psilos 23 καλη επιτυχια !!!..περιμενουμε νεα σου


    megageo ,me ta leyka den εχω θεμα τελικα ..εκανα πλακακι σε αιματολογο και μου ειπε οτι ο πραγματικοσ αριθμος ειναι 4.οοο και καλη ποιοτητας ..αλλα γενικα ξεσκνονιστικα στισ εξετασεις και ευτιχως ολα καλα ! μονο με τον θυροειδη εχω θεμα την tsh μοθ την χαμηλωνουν οι οζοι (που ανακαλυψα απο το υπερηχογραφιμα ) και επισης εχω και χασιμοτο γι αυτο ειχα ανεβασμενα ατισωματα θυροειδικα .θα παω σε εναν ενδοκρινολογο και θα σας πω ...τι πρεπει να φνωριζω πριν παω να τον δω?

  10. #520
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Quote Originally Posted by pipi fakidomiti View Post
    μονο με τον θυροειδη εχω θεμα την tsh μοθ την χαμηλωνουν οι οζοι (που ανακαλυψα απο το υπερηχογραφιμα ) και επισης εχω και χασιμοτο γι αυτο ειχα ανεβασμενα ατισωματα θυροειδικα .θα παω σε εναν ενδοκρινολογο και θα σας πω ...τι πρεπει να φνωριζω πριν παω να τον δω?
    αν εχεις πραγματι Hashimoto θυροειδιτιδα (ειμαστε ομοιοπαθεις) θα αναγκαστεις να λαμβανεις εφ'ορου ζωης θυροξινη (Τ4), δεν ειναι κατι τραγικο μην σε τρομαζω ειναι ομως για παρα πολλους λογους ακρως σημαντικο να ρυθμισεις την λειτουργια του θυροειδη αδενα μιας και αυτος ειναι υπευθυνος για πολλα που συμβαινουν στο σωμα μας...

  11. #521

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Eχει δικιο ο φιλος, ειναι αυτοανοσο και μαλλον ανιατο. Παρολα αυτα... εφοσον παιρνεις τα φαρμακα σου δεν θα εχεις αλλα προβληματα. Η μητερα μου εχει την συγκεκριμμενη ασθενεια εδω και πολλα χρονια και δεν εχει καποιο προβλημα πλεον. Βεβαια πριν το ανακαλυψει και αρχισει τα φαρμακα, δεν ενιωθε καλα, επαιρνε βαρος κλπ

  12. #522

    Default

    το περιεργο ειναι οτι εκανα τισ εξετασεις στο ξεκουδουνο ...δεν ενιωθα να εχω κανενα συμτωμα ...βρηκα καποθ ενα πακετο εξετασεων και λεω δεν την κανω ? ναι ειναι αυτοανοσο και ο ακτινολογος μοθ ειπε οτι δεν ειναι προσφατο ..γιατι σκεφτηκα μηπος εκδηλωθηκε 0ταν ημουν εγκυος οπως πολλα αυτοανοσα ...αλλα λετε θα παρω τ4 ενω η τ4 στο αιμα μου ειναι φυσιολογική

  13. #523
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    Quote Originally Posted by pipi fakidomiti View Post
    το περιεργο ειναι οτι εκανα τισ εξετασεις στο ξεκουδουνο ...δεν ενιωθα να εχω κανενα συμτωμα ...βρηκα καποθ ενα πακετο εξετασεων και λεω δεν την κανω ? ναι ειναι αυτοανοσο και ο ακτινολογος μοθ ειπε οτι δεν ειναι προσφατο ..γιατι σκεφτηκα μηπος εκδηλωθηκε 0ταν ημουν εγκυος οπως πολλα αυτοανοσα ...αλλα λετε θα παρω τ4 ενω η τ4 στο αιμα μου ειναι φυσιολογική
    και γω τυχαια το ανακαλυψα, δεν ειναι αμεσα αισθητα τα συμπτωματα αρχικα.
    Ναι εαν εχεις θα παρεις Τ4, ο γιατρος θα ορισει το ποσο σε μικρογραμμαρια...

  14. #524

    Default

    σε ευχαριστω πατρινε !!!!εχω καταγωγη (απο την μαμα μου )απο πατρα!!!!με το χαπι ειχες καπια διαφορα στον οργανισμο σου?

  15. #525
    Advanced Bodybuilder patrinos2003's Avatar
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Πάτραι
    Posts
    952

    Default

    θυμαμαι οτι τους τελευταιους μηνες πριν ανακαλυψω οτι ειχα αυτου του τυπου την θυροειδιτιδα ενιωθα "χωμα", ατονια
    Εδω και 8 χρονια που το λαμβανω νιωθω οπως πριν.Οπωσδηποτε παντως η πρωτη σου κινηση θα ειναι επισκεψη σε ενδοκρινολογο, αυτος θα σε κατευθυνει εκει που πρεπει..

  16. #526

    Default

    κι εγω νιωθω ατονια και εκνευρισμο απο κουραση ...θα παω την τριτη και θα σας πω τα νεα μου!!!

  17. #527
    New Member gogeta5's Avatar
    Join Date
    13-03-10
    Location
    Άλιμος
    Posts
    44

    Default

    Οκ παιδες το εγραψα και σε απαντηση σε αλλο θεμα,αλλα πιστευω ταιριαζει εδω,πριν 2 μηνες ξεκινησα τη διαδικασια να παρω δανειο για σπιτι (θα πεις που κολλαει αυτο με τις γενικες εξετασεις...),λοιπον η τραπεζα απαιτησε για να λαβω το δανειο για 40 χρονια,εκτος απο την ασφαλεια σπιτιου,να κανω και ασφαλεια δανειου σε περιπτωση θανατου ή ολικης αναπηριας,διοτι στα 28 χρονια ειμαι αρκετα μεγαλος να χρεωθω μεχρι τα 68,γι'αυτο και μου εκοψαν τα 40,τα εκαναν 30 και μου παν του χρονου να παω να ζητησω επιμηκυνση,ετσι η ασφαλιστικη (επειδη και μεχρι τα 58 δεν πιστευει οτι τη βγαζω) απαιτησε να κανω γενικες εξετασεις & ζητησαν τα παντα,οταν λεμε τα παντα εννοουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ...γενικες αιματος,ουρων,καρδιολογο,ουρολογο,ωρυλα,παθολογο,χειρουργο,ενδοκρινολογο,καρδιογραφημα,εγκεφαλογραφημα,ακτινογραφια,τεστ κοπωσεως (ναι καλα διαβαζετε,ειμαι 28 και απαιτησαν τεστ κοπωσεως..χα χα χα...),τεστ για το AIDS,εαν ειμαι μοναρχιδος ή οχι,επισης επειδη παππους,γιαγια ειχαν διαβητη,αρα υπαρχει ιστορικο στην οικογενεια,γλυκοζημιομενη αιμοσφαιρινη και καμπυλη σακχαρου (παρολο που στις γενικες ειχα σακχαρο 92...),οφθαλμιατρο...2 εβδομαδες στους γιατρους,8 φιαλιδια αιμα (η καμπυλη σακχαρου μονο ηθελε 5),3 ποτηρια ουρα ενα καρο ραδιενεργεια,ξεβρακωθηκα σε 10 ατομα για να μου πουνε,οκ μπορεις να χρεωθεις 40 χρονια (30 για αρχη και ελα να ζητησεις του χρονου 40)...Το καλο ειναι οτι τις πληρωσε η ασφαλιστικη (εννοειται μονο σε δικα τους ιατρια,συγκεκριμενα στην βιοιατρικη που με βολευε αναλογα που μενω) μιας και βγηκαν ολες υπεραριστες (σημειωτεον ορισμενες τιμες που εδειναν τα εργαστηρια σαν φυσιλογικες ηταν χαμηλες σε σχεση με παλαιοτερες φορες που ειχα κανει,πχ στην χοληστερολη ειχαν οριο το 200,επειτηδες για να σε αναγκασουν να κανεις εξτρα ιατροφαρμακευτικη ασφαλεια και να σε φορτνουν οι γιατροι φαρμακα υποθετω)...οποτε παιδες οποιος θελει να κανει 1 αρκετα καλο και ακριβο γενικο check up προτεινω να προσπαθησει να παει να χρεωθει,μου ειπαν απο τον ιουνιο θα το κανουν και σε οσους μπαινουν εγγυητες σε καταναλωτικα (εως 30χιλιαρικα)...τελος αξιζει να αναφερω στην αρχη οταν εκανα συμβολαιο,πριν υπογραψω μου ειπαν εισαι μικρος και το ποσο που ζητας μικρο,οποτε δεν θελουμε τπτ,μολις εδωσα προκαταβολη ειπαν μπορει να χρεαστει παθολογος,2 μερες μετα πληρωσα το ετησιο και μου ειπαν ημερα παρασκευη...''την Δευτερα θα πατε στην βιοιατρικη να κανετε τις εξης εξετασεις...''παλι καλα που δεν μου ειπαν το βραδυ αφου ετρωγα κοκκινο κρεας,σε 8 ωρες θα πατε να κανετε γενικες εξετασεις...χωρια η ταλαιπωρια μετα απο 1 εβδομαδα για καμπυλη σακχαρου 2,5 ωρες με αδειο στομαχι,ανα μιση ωρα να σου παιρνουν αιμα αφου σου δωσουν 75 mg γλυκοζη,μαζι με 6-7 εγκυους παρεα...αυτα τα λιγα,ελπιζω να μη σας κουρασα,τωρα που τελειωσαν ολα ηρεμισα και γελαω με το ποσο τραγελαφικα ειναι ολα αυτα...
    Υ.Γ. συμπληρωματα παιρνω εδω και σχεδον 15 χρονια ασταματητα,καθε φορα οπως και τωρα οι εξετασεις βγαινουν υπεραριστες,αφου ο ασφαλιστης δεν το πιστευε,φαινεται θα υπολογιζαν να εβρισκαν τπτ και να με αναγκαζαν να κανω εξτρα ασφαλειες ζωης...
    Die young...
    ...Die strong...

  18. #528
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Ελλας το μεγαλειο σου!!!!!!!!!!!!!!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  19. #529
    New Member gogeta5's Avatar
    Join Date
    13-03-10
    Location
    Άλιμος
    Posts
    44

    Default

    Για να πω την αληθεια δεν ζητησαν οδοντιατρο (αν ειχα κυστη μπορει να πεθαινα απο καρδια σε 2-3 χρονια αφου χασω τα δοντια μου) και ψυχιατρο (μετα απο τις 2 αυτες εβδομαδες οπου ακουγα ενω εκανα ολες αυτες τιε εξετασεις οτι ειμαι μεγαλος πια 28 ετων,πρεπει να διασφαλισουν το κεφαλαιο τους) οπου σιγουρα θα μου εβρισκε κατι...ολα τα αλλα αν διαβασετε πιο πανω τα ζητησαν,οποτε ειπαμε εαν θελετε να κανετε τσαμπα ολες τις παραπανω εξετασεις πηγαινετε να χρεωθητε,μπορει σε λιγο καιρο να κανουν δωρο τον ψυχιατρο...
    Die young...
    ...Die strong...

  20. #530
    Junior Bodybuilder mchamil's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    ΣΗΤΕΙΑ ΚΡΗΤΗ
    Posts
    117

  21. #531
    Senior Bodybuilder Nastya's Avatar
    Join Date
    18-02-11
    Location
    here...on the red planet Mars
    Posts
    2,009

    Default

    Quote Originally Posted by mchamil View Post
    πολυ χρησιμο
    Μια Βδομαδα τρως αγγουρι και το Σαββατο εισαι μουρη

  22. #532
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Εκανα εξετασεις γενικες, θυροειδη και ορμονολογικες, και ολα ηταν μια χαρα, εκτος απο:
    Προλακτινη ανεβασμενη, 22,2
    Χαμηλα αιμοπεταλια 145.000
    ουδετεροφυλλα λιγο πιο κατω απο το οριο, και λεμφοκυτταρα λιγο πιο πανω απο το οριο.
    Τα τελευταια μπορει να ειναι απο λοιμωξη,αν και δεν ειχα κατι τελευταια..

    Με τη προλακτινη υπαρχει θεμα απο μονη της που ειναι πιο πανω απο Το οριο? Επειδη οιστραδιολη, τεστ ολικη + ελευθερη ηταν οκ.

  23. #533

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Προλακτινη απο μονη της ανεβασμενη δεν αξιολογειται.

  24. #534
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Παντως δεν ειχα κανει προπονηση τις τελευταιες 2 μερες, και αποχη απο σεξ 3-4 μερες. Ολοι οι αλλοι δεικτες ειναι μια χαρα, λιπιδια συκωτιου, γλυκοζη,ουρια,θυροειδης, μπορω να τα κανω copy paste αν βοηθανε.
    Οσον αφορα στο αλλο τοπικ που ανεφερα τα συμπληρωματα να τα ξεκινησω κανονικα, και μετα απο κανα τριμηνο να ξανακανω τις ιδιες εξετασεις? Να βαλω κανα p-5-r, vitex, θα βοηθησουν στην περιπτωση? Η κατι αλλο.

  25. #535

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Βασικα τι δεν καταλαβες απο αυτο που ειπα; Δεν αξιολογειται, ουτε επαναληψη εξετασεων χρειαζεσαι. Απο κει και περα μπορεις να παρεις ολα τα συμπληρωματα που θελεις και να κανεις οσες εξετασεις θελεις, δεν σημαινει οτι θα εχουν νοημα ομως.

  26. #536
    Junior Bodybuilder Billys's Avatar
    Join Date
    12-06-06
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    232

    Default

    Οκ, απλα για να σιγουρευτω! Thanks

  27. #537

    Join Date
    26-05-11
    Posts
    33

    Default Εξετάσεις αίματος και CK

    Αγαπητα μελη.Μετα απο 5 μήνες γυμναστικής,ειπα να κανω εξετάσεις αίματος και ούρων.Αποτελεσμα;Η CK μου,με οριο το 190,ήταν 1523.Είχα ακολουθήσει ενα πρόγραμμα για γράμωση τον τελευταιο μήνα,με 4 σετ απο 8 εως 12 επαναληψεις ή 2 σετ με 8-12 επαναληψεις,αναλογα με το τί γύμναζα κάθε φορά.Τί συνέβει άραγε;;;Τώρα κλεινω ενα μήνα χωρίς γυμναστήριο και ετοιμάζομαι για νέες εξετάσεις,ωστε να δω τι γίνετε.

  28. #538
    Advanced Bodybuilder freedom_akiri's Avatar
    Join Date
    21-04-11
    Location
    ath
    Posts
    837

    Default

    οταν εκανες την εξεταση ποση ωρα ειχε περασει απο την τελευται σ προπονηση?

  29. #539

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    κιναση της κρεατινης, ψαξε στο google. Εχουμε αναφερθει και στο φορουμ πολλες φορες, θα βρεις πληροφοριες στο αντιστοιχο τοπικ.

  30. #540
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    παιδια ξερει κανεις αν στο διαστημα που καποιος περνει στεροειδη φενονται με αιματολογικες εξετασεις?
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!


 
Page 18 of 46 FirstFirst ... 814151617181920212228 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •