Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 19 of 46 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast
Results 541 to 570 of 1380
  1. #541

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τι εννοεις αν φαινονται; Σε απλες γενικες αιματος δεν φαινονται με την εννοια οτι δεν ψαχνουν για αυτες. Τωρα καποιες τιμες μπορει να ειναι περιεργες αλλα ξεκαθαρο δεν θα ειναι απο τι προκαλουνται. Τωρα αν κανεις ορμονολογικες, τοτε ναι εκει θα ειναι πιο ξεκαθαρο, γιατι αν παιρνεις τεστοστερονη για παραδειγμα, η αντιστοιχη τιμη θα ειναι τεραστια. Επισης και αλλες τιμες θα ειναι παραξενες αλλα και παλι εδω δεν θα ειναι ξεκαθαρο τι τις εχει προκαλεσει. Σε καθε περιπτωση απο τετοιου ειδους εξετασεις δεν μπορει ο γιατρος να ειναι σιγουρος για το τι παιρνεις εκτος της τιμης της τεστοστερονης που αν ειναι πχ 2500 και το οριο 800-100, ε δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα που θα μπορουσες να ειχε κανει.

  2. #542
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Τι εννοεις αν φαινονται; Σε απλες γενικες αιματος δεν φαινονται με την εννοια οτι δεν ψαχνουν για αυτες. Τωρα καποιες τιμες μπορει να ειναι περιεργες αλλα ξεκαθαρο δεν θα ειναι απο τι προκαλουνται. Τωρα αν κανεις ορμονολογικες, τοτε ναι εκει θα ειναι πιο ξεκαθαρο, γιατι αν παιρνεις τεστοστερονη για παραδειγμα, η αντιστοιχη τιμη θα ειναι τεραστια. Επισης και αλλες τιμες θα ειναι παραξενες αλλα και παλι εδω δεν θα ειναι ξεκαθαρο τι τις εχει προκαλεσει. Σε καθε περιπτωση απο τετοιου ειδους εξετασεις δεν μπορει ο γιατρος να ειναι σιγουρος για το τι παιρνεις εκτος της τιμης της τεστοστερονης που αν ειναι πχ 2500 και το οριο 800-100, ε δεν υπαρχουν και πολλα πραγματα που θα μπορουσες να ειχε κανει.
    ευχαριστω Γιωργο για την απαντηση ενοουσα απλες αιματολογικες γτ κανω συνεχεια μη τυχει κ ειμαι με κανα ακαταλληλο προσωπο καμια μερα κ το μαθει.
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  3. #543
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Δηλαδή αν έχεις μονοψήφια HDL και πολλαπλάσια ηπατικά ένζυμα των ανώτατων ορίων, θα του φανεί εντάξει;

  4. #544

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Απλες αιματολογικες οτι και να ειναι οι τιμες, μπορεις να πεις οτι ειναι απο κακη διατροφη, οτι δεν κοιμηθηκες , οτι εισαι μετα απο προπονηση , οτι περασες κρυωμα κλπ. Δεν μπορουν να αποδειξουν με απλες αιματολογικες οτι παιρνεις στεροειδη.

  5. #545
    Senior Bodybuilder Παυλίδης's Avatar
    Join Date
    26-06-10
    Posts
    2,204

    Default

    Ναι, απλώς πιθανά εννοεί να το δει η μητέρα του, γιατί είναι και μικρός αν δεν απατώμαι. Δεν είναι καθησυχαστικές τέτοιες εξετάσεις για καμία μητέρα. Οχι ότι είναι λογική, αλλά λέμε...

  6. #546
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    παυλίδης το πιασες το νοημα, αφηνω ν αναρρωσει για αρκετο καιρο ο οργανισμος μου και αν ειναι να παω για εξετασεις με τους γονεις μου θα εχω παει π.χ οταν δω κ επανερχεται ο οργανισμος στις φυσιολογικες του τιμες
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  7. #547
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Αυτοι οι γονεις καταντανε κουραστικοι κατι φορες, εμενα πριν 2 χρονια που ετρωγα 10 αυγα την ημερα μ ελεγε η μανα μ και η γιαγια μου, ΘΑ Πεσεις κατωωωω!!!! Θα σε μαζευουμεεε!!! ΤΗ μανα σου δεν τη σκεφτεσεεε??? Θα εχεις χοληστερινεεεεςςς

    και τεσπα εκανα εξετασεις και ολα τελεια και απο τοτε δν με ξανα ενοχλησαν, βεβαια τωρα πηγα και 21 και δν ασχολουντε μαζι μου

  8. #548
    Junior Bodybuilder convicted's Avatar
    Join Date
    06-11-10
    Posts
    176

    Default

    Quote Originally Posted by stathis23 View Post
    Αυτοι οι γονεις καταντανε κουραστικοι κατι φορες, εμενα πριν 2 χρονια που ετρωγα 10 αυγα την ημερα μ ελεγε η μανα μ και η γιαγια μου, ΘΑ Πεσεις κατωωωω!!!! Θα σε μαζευουμεεε!!! ΤΗ μανα σου δεν τη σκεφτεσεεε??? Θα εχεις χοληστερινεεεεςςς

    και τεσπα εκανα εξετασεις και ολα τελεια και απο τοτε δν με ξανα ενοχλησαν, βεβαια τωρα πηγα και 21 και δν ασχολουντε μαζι μου
    ναι ρε φιλε ολοι τα ακουμε αυτα πανω κατω αλλα αλλο αυγα και αλλο στεροειδη που λεει ο maxmuscle , εκει δλδ αν ησουν γονιος και επαιρνε το παιδι σου δεν θα ανυσηχουσες καπως?

  9. #549

    Default

    Καλησπέρα σας, είμαι 20 χρόνων και αποφάσισα να αρχίσω γυμναστήριο πριν από 3 εβδομάδες. Πριν ξεκινήσω ήμουν 57 κιλά και ύψος 1.77. Πλέον είμαι 61 και θέλω να βάλω τουλάχιστον άλλα 7-8 κιλά... Το πρόβλημα μου είναι όμως κάτι άλλο, παίρνω Πρωτεΐνη WHEY από τότε που ξεκίνησα μαζί με έναν φίλο που τελείωσε γυμναστική ακαδημία. Τίποτα άλλο, τρώω το φαγητό που έτρωγα παλιά χ1.5 φόρες + WHEY μετά το γυμναστήριο... Έκανα γενικές εξετάσεις αίματος και ούρων βγήκαν όλα μια χαρά εκτός από τις SGOT 235,4 U/L και την SGPT 155.4 U/L . Πήγα σε παθολόγο και του είπα πως γυμνάζομαι και παιρνω μια πρωτεΐνη..Μου είπε πως φταίει αυτό κατά 90%, μου έγραψε να κάνω εξετάσεις αίματος για ηπατίτιδα άλλα λέει πως κατά 99% δεν οφείλεται σε αυτό...
    Δεν ξέρω τι να κάνω..Εσείς τι πιστεύεται πως μου συμβαίνει;;;

  10. #550

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ποσες ωρες νηστεια έκανες πριν πας να κανεις εξετασεις; Ο γιατρος σου οτι να'ναι βεβαια, ηπατιτιδα θα ειχες τις τιμες αυτες Χ10 περιπου. Παντως για να σου φυγει απο το μυαλο ουτε η whey φταιει εκτος αν παιρνεις το μισο κουτι καθε μερα, που οπως λες δεν το κανεις.

  11. #551

    Default

    δεν έκανα καθόλου αποχή από την πρωτεΐνη..πήρα προχτές το απόγευμα στης 20:00 και την άλλη μέρα πρωί πρωί 8:00 έκανα εξετάσεις.

    επίσης, ψάχνοντας λίγο στο foroum είδα πως πρέπει να παιρνω 1,5 χ τα κιλά μου σε πρωτεΐνη, δηλαδή 90γρ. εγώ νομίζω παιρνω την διπλάσια
    Last edited by Teoange; 20-07-11 at 19:04.

  12. #552

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εισαι 60 κιλα, σε αυτη την φαση , τοσο αρχαριος , πανω απο 100-120 γρ πρωτεινη δεν χρειαζεσαι σε καμια περιπτωση.

  13. #553
    New Member dee's Avatar
    Join Date
    06-04-09
    Location
    KΑΒΑΛΑ
    Posts
    98

    Default

    εχω μια απορια...με 100-120 πως θα συμπληρωσει ομως καποιος τις θερμιδες συντηρισης συν 300 επιπλεον αν ειναι καποιος σε ογκο. Θα πρεπει , αν πουμε οτι πρεπει να τρωει 5-6 γευματα την ημερα, να περνει 15-18γρ σε καθε γευμα? αν βαλουμε και το μεταπροπονητικο scoop τοτε ακομη πιο λιγο.

  14. #554

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Γιατι ποιος λεει οτι τα γευματα πρεπει να ειναι 6; Μπορει να ειναι 3 μεγαλα, μπορει 4 και παει λεγοντας. Το κολπο εδω ειναι θερμιδικα εντονες τροφες, καλα λιπαρα δηλαδη. Ξηροι καρποι, βουτυρα ξηρων καρπων , ελαιολαδα σε σαλατες κλπ Με κοτοπουλο, ρυζι και μπροκολο προφανως ανθρωπος 60 κιλων δεν θα παρει γραμμαριο γιατι δεν εχει συνηθισει να τρωει ποσοτητες. Α και κατι ακομα, 100-120 γραμμαρια ζωικη πρωτεινη, υψηλης βιολογικης αξιας δηλαδη

  15. #555
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    22-12-09
    Location
    .
    Posts
    1,155

    Default

    Γιωργο για μενα καποιος που θελει ογκο πρεπει να δωσει βαση στον υδατανθρακα κ να μαθει να τρωει πολυ...Αν το παμε σε αναλογια τι διατροφη θα ελεγα 60% υδατνθρακας 30%πρωτεινη κ 10% φυτικες ινες(απαραιτητες για την δημιουργια ορμονων)
    no one other else can impress me!! RON IS BIG!! I WANT RONNIES SIZE!!

  16. #556

    Default

    Καλησπέρα, τελικά οι εξετάσεις μου βγήκαν αρνητικές σε ηπατίτιδα και οτι άλλο είχε γράψει ο γιατρός...και έτσι έριξε την ευθύνη στην πρωτεΐνη...Οι τρανσαμινασεις μου με 2 μέρες αποχή έπεσαν στο μισό οπότε πιστεύω πως αν σταματήσω να παιρνω για 1 εβδομάδα οι εξετάσεις μου θα είναι κανονικές...
    Τώρα, μου προτείνετε να συνεχίσω να παιρνω την πρωτεΐνη και ας μου ανεβάζει τα τις τιμές στις τρανσαμινασεις;; είναι κάτι το φυσιολογικό;

  17. #557
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας εντελώς πληροφοριακα γιατι μεθαυριο θα παω στον παθολογο και ξερω περιπου τι θα μου πει!
    Εκανα γενικες αιματος,ουρων,και ορμονολογικες.Ολα ηταν οκ εκτος απο αιμοσφαιρινη που ηταν 16.4 με ορια 12-15.8, μικρη η διαφορα αρα δεν θα μου πει κατι γιαυτο.
    Οι 4 ορμονολογικες ολες οκ εκτος απο Anti-TPO που ηταν 67 με ορια 0-50 ( γιαυτο δεν εχω ιδεα τι θα μου πει).
    Και με χαλασε και καπως το LDL που ηταν 132 με ορια φυσιολογικου 88-110 αλλα η γενικη χοληστερινη ηταν 190 με ορια 200 max.
    Το Hdl ενταξει ηταν 40 με ορια 40-60, το οποιο προσπαθω χρονια να το ανεβασω αλλα ματαια, θα ηθελα καλη χοληστερινη να το εχω 50. :D
    Τωρα ο γιατρος ξερω θα μου πει οπως παλια να μην τρωω πολλα λιπαρα και κρεατα για την κακη χοληστερινη.
    Ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται το μεγαλο LDL εκτος απο τα κορεσμενα λιπαρα και τα κρεατα?Πιστευω πλεον οτι πρεπει να ειναι κληρονομικο απο το father.
    Τωρα για hdl ποσα καλα λιπαρα να παρω, θα κανω προσπαθεια να αυξησω οσο μπορω τα καλα λιπαρα να δω αποτελεσμα σε κανα 3μηνο.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  18. #558
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by perakis View Post
    Να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας εντελώς πληροφοριακα γιατι μεθαυριο θα παω στον παθολογο και ξερω περιπου τι θα μου πει!
    Εκανα γενικες αιματος,ουρων,και ορμονολογικες.Ολα ηταν οκ εκτος απο αιμοσφαιρινη που ηταν 16.4 με ορια 12-15.8, μικρη η διαφορα αρα δεν θα μου πει κατι γιαυτο.
    Οι 4 ορμονολογικες ολες οκ εκτος απο Anti-TPO που ηταν 67 με ορια 0-50 ( γιαυτο δεν εχω ιδεα τι θα μου πει).
    Και με χαλασε και καπως το LDL που ηταν 132 με ορια φυσιολογικου 88-110 αλλα η γενικη χοληστερινη ηταν 190 με ορια 200 max.
    Το Hdl ενταξει ηταν 40 με ορια 40-60, το οποιο προσπαθω χρονια να το ανεβασω αλλα ματαια, θα ηθελα καλη χοληστερινη να το εχω 50. :D
    Τωρα ο γιατρος ξερω θα μου πει οπως παλια να μην τρωω πολλα λιπαρα και κρεατα για την κακη χοληστερινη.
    Ξερει κανεις που μπορει να οφειλεται το μεγαλο LDL εκτος απο τα κορεσμενα λιπαρα και τα κρεατα?Πιστευω πλεον οτι πρεπει να ειναι κληρονομικο απο το father.
    Τωρα για hdl ποσα καλα λιπαρα να παρω, θα κανω προσπαθεια να αυξησω οσο μπορω τα καλα λιπαρα να δω αποτελεσμα σε κανα 3μηνο.

    Συνήθως, το anti-TPO, δείχνει προδιάθεση για υποθυροειδισμό στο μέλλον.

    Σχετικά με το LDL, μπορεί να οφείλεται στα κορεσμένα λιπαρά, όπως αυτά που έχουν τα γαλακτοκομικά και τα κρέατα, στο αλκοόλ, στο κάπνισμα, στα τηγανιτά, στα αλλαντικά, στο στρες, στο ενδοκοιλιακό λίπος, και στο θυροειδή (υποθυροειδισμός).

    Η κληρονομικότητα που λες, είναι σπάνια περίπτωση αλλά όχι απορριπτέα !!!

    Από τροφές, βοηθάνε πολύ στη μείωσή της, τα υγιεινά (=πολυακόρεστα) λιπαρά (π.χ. ελαιόλαδο, ξηροί καρποί), και οι φυτικές ίνες (βρώμη, φρούτα, όσπρια).

    Από κρεατικά προτίμησε τα πιο άπαχα χωρίς την πέτσα, όπως π.χ. κοτόπουλο, άπαχο μοσχάρι. Από γαλακτοκομικά, τα 0%.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  19. #559

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιδες το εχω ξαναγραψει, οι γιατροι που γνωριζουν το επισημαινουν κιολας. Η LDL ειδικα αυξανεται απο τις αποτομες αυξομειωσεις του σακχαρου στο αιμα και οχι απο τα λιπαρα. Αυτο σημαινει οτι το προβλημα ειναι οι υδατανθρακες! Αν θελεις να μειωσεις την LDL σου σταματα εντελως τους απλους υδατανθρακες και προσπαθησε να εχεις σταθερα επιπεδα γλυκοζης στο αιμα. Αυτο σημαινει μικρες ποσοτητες υδατανθρακων συνθετων σε καθε γευμα και ποτε μονοι τους, παντα με πρωτεινη-λιπαρα για να κατεβαινει το γλυκαιμικο φορτιο του γευματος. Επισης μεταπροπονητικα αν παιρνεις δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη κλπ αντικατεστησε τα με ψωμι ολικης ή βρωμη ή κατι αναλογο. Καντο αυτο 2 μηνες και ελα πες μου αν βελτιωθηκε η κατασταση σου. Η περισσεια εκκριση ινσουλινης οδηγει τα κυτταρα σου στο να παραγουν χοληστερολη αντι να την απορροφησει απο το αιμα σου.

    Οταν ο κοσμος συνηδητοποιησει οτι για ολα τα κακα της υγειας και την διατροφης του δεν φταινε τα λιπαρα αλλα η ζαχαρη, τοτε θα εχουν και καλυτερα σωματα και θα ειναι και πιο υγιεις.

  20. #560
    Advanced Bodybuilder perakis's Avatar
    Join Date
    06-12-09
    Location
    Άρτα
    Posts
    802

    Default

    Thanx για τις επισημανσεις! Γιωργο αυτο που λες δεν το ηξερα, ουτε καποιος γιατρος μου το ειχε πει, ενω ειχα ldl στα ορια σχεδον παντα. Σιγουρα θα το δοκιμασω στην καινουργια διατροφη που θα ακολουθησω απο σεπτεμβρη, θα βγαλω σχεδον ολους τους απλους και ειδωμεν.
    Τωρα αυτο που λες cuban για το ενκοιλιακο λιπος θα το δω και αυτο γιατι ξεκιναω σε ενα μηνα 3 αεροβιες την εβδομαδα, ενω μεχρι τωρα εκανα 1 :O
    Το τελευταιο μερος που εχω λιπος ειναι στην κοιλια, οταν το καψω θα δω διαφορες. Καλα αλκοολ,καπνισμα,τηγανιτα, αλλαντικα δεν υπαρχουν στη ζωη μου πια.
    Αυριο τελικα θα παω παθολογο που μου εγραψε και τις εξετασεις να δω τι θα μου πει για το anti-tpo!
    Και παλι thanx παιδες.
    Whatever which way they go, They know they gonna owe. They soul to the road they choose. It don't matter if you win or lose.You still gotta pay them dues.

  21. #561
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    ρε παιδια πηγα προχθες και εκανα εξετασεις και την δευτερα παιρνω τα αποτελεσμα

    το θεμα ειναι οτι,

    1) ηπια νερο 2 ωρες πριν.πειραζει?

    2)εκανα νηστεια 10 ωρων. λιγες ή να υποθεσω πως ειναι οκ?

  22. #562

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Οχι δεν πειραζει, δεν θα επηρεασουν τα αποτελεσματα.

  23. #563
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Γιωργο 21 Αυγουστου τελειωνω με το PCT μου, μετά απο κυκλο με προορμονες,για αιματολογικες εξετασεις ποτε μπορω να παω;

  24. #564
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Στο PCT μου εχω Nolvadex

  25. #565

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Θα ελεγα μετα τις 15 Σεπτεμβρη για γενικες αιματος -ουρων και ορμονολογικες.

  26. #566
    Pumping Iron gli's Avatar
    Join Date
    22-08-09
    Location
    .Thessaloniki
    Posts
    521

    Default

    Μεχρι τοτε μπορω να παιρνω συμπληρωματα για το συκωτι και γενικα καποια αποτωξινωτικα για τον οργανισμο;;

  27. #567

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Προσωπικα μετα απο κυκλο για 2 μηνες κανω αυτο που λες, δινω βαση σε αντιοξειδωτικα και αποτοξινωτικα. Μεχρι τωρα δουλευει και οι εξετασεις μου ειναι καλες.

  28. #568
    Pumping Iron
    Join Date
    07-07-11
    Posts
    292

    Default

    η καλη χοληστερολη μου βγηκε 35 mg , που ειναι το κατωτατο οριο... κανω κατι λαθος ρε παιδια..?
    θα συνεχισω να τρωω καλα λιπη για να δουμε μετα απο λιγο καιρο τι θα φανει...

  29. #569
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Quote Originally Posted by neos_cy View Post
    η καλη χοληστερολη μου βγηκε 35 mg , που ειναι το κατωτατο οριο... κανω κατι λαθος ρε παιδια..?
    θα συνεχισω να τρωω καλα λιπη για να δουμε μετα απο λιγο καιρο τι θα φανει...
    Διαβασε ποστ #559

  30. #570

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καταρχην σωστος ο Σταθης, η απλη ζαχαρη (οπως αυτη που βρισκεται στα φρουτα για παραδειγμα) μειωνει την καλη χοληστερολη και αυξανει και την LDL. Βεβαια το 35 απο μονο του δεν λεει πολλα πραγματα, ποτε δεν αξιολογειται μια τιμη απο μονη της παρα η ολικη και ο λογος LDL/HDL καθως και τα τριγλυκεριδια. Σε καθε περιπτωση ο περιορισμος της ζαχαρης και η αυξηση των καλων λιπαρων θα ανεβασουν την τιμη εκει που πρεπει. Προσωπικα στις τελευταιες εξετασεις των 2-3 ετων που εχω κοψει τελειως φρουτα και απλη ζαχαρη , η HDL μου ειναι 60+ που ειναι πολυ καλη τιμη σε σχεση με τις υπολοιπες καταχρησεις που κανω.


 
Page 19 of 46 FirstFirst ... 915161718192021222329 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •