Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 11 of 46 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast
Results 301 to 330 of 1380
  1. #301

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κι εγω συμφωνω με Γιαννη, αλλωστε η ΛΜ κολλαει απο το φιλι οποτε αν η κοπελα σου το ειχε μαλλον το περασες κι εσυ εκτος αν κανατε μονο αγκαλιτσες χαχα

  2. #302

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κι εγω συμφωνω με Γιαννη, αλλωστε η ΛΜ κολλαει απο το φιλι οποτε αν η κοπελα σου το ειχε μαλλον το περασες κι εσυ εκτος αν κανατε μονο αγκαλιτσες χαχα

  3. #303

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Κι εγω συμφωνω με Γιαννη, αλλωστε η ΛΜ κολλαει απο το φιλι οποτε αν η κοπελα σου το ειχε μαλλον το περασες κι εσυ εκτος αν κανατε μονο αγκαλιτσες χαχα
    </blockquote id=quote>

    :D:D

  4. #304

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Κι εγω συμφωνω με Γιαννη, αλλωστε η ΛΜ κολλαει απο το φιλι οποτε αν η κοπελα σου το ειχε μαλλον το περασες κι εσυ εκτος αν κανατε μονο αγκαλιτσες χαχα
    </blockquote id=quote>

    :D:D

  5. #305
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Κι εγω συμφωνω με Γιαννη, αλλωστε η ΛΜ κολλαει απο το φιλι οποτε αν η κοπελα σου το ειχε μαλλον το περασες κι εσυ εκτος αν κανατε μονο αγκαλιτσες χαχα
    </blockquote id=quote>

    O έρωτάς μας είναι καθαρά πλατωνικός, αγνός και αμόλυντος. Για ποιον με περάσατε?? :D[:-angel]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  6. #306
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Κι εγω συμφωνω με Γιαννη, αλλωστε η ΛΜ κολλαει απο το φιλι οποτε αν η κοπελα σου το ειχε μαλλον το περασες κι εσυ εκτος αν κανατε μονο αγκαλιτσες χαχα
    </blockquote id=quote>

    O έρωτάς μας είναι καθαρά πλατωνικός, αγνός και αμόλυντος. Για ποιον με περάσατε?? :D[:-angel]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  7. #307
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    έκανα εχθες εξετάσεις και μου βρηκε αυξυμενη χολερυθρύνη, ολική 1,62 με οριο το 1 και αμεσως 0,39 με οριο το 0,3. Απότι διαβασα την αρχή του τοπικ, Αύξηση της χολερυθρίνης προκαλείται από αυξημένη διάσπαση της αιμοσφαιρίνης (αιμολυτικός ίκτερος), από ανεπαρκή μεταβολισμό της χολερυθρίνης στο ήπαρ (ηπατοκυτταρικός ίκτερος) και από παρεμπόδιση εκροής της χολερυθρίνης στα χοληφόρα (αποφρακτικός ίκτερος). Η συχνότερη αιτία αυξημένης "χολής" είναι η "πέτρα".

    Η γιατρος (μικροβιολόγος) που εκανε την εξεταση ειπε αυτο που φανταζεστε, ότι εχει ερεθιστεί το συκώτι, και να σταματήσω τα συμπληρώματα για να επανελθει. Όμως χωρις να ειμαι γιατρος βεβαια, βλεπω οτι οι υπολοιποι ηπατικοι δεικτες ειναι αρκετά καλοι. Αυξημενη διαλυση του αιματος δεν νομιζω να προκυπτει απο κατι που κανω, φοβαμαι μηπως μενει η τριτη απο τις αιτιες που αναφερθηκαν παραπανω? Θα ρωτησω σημερα και ενα αλλο γιατρο να δω τι θα μου πει..
    Επισης να πω ότι γεννηθηκα με ικτερο(δηλαδή παλι αυξημενη χολερυθρύνη), δεν ξερω ποιον απο τους τρεις τυπους αλλα είχα θεραπευτει

  8. #308

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παιρνεις τιποτα εκτος πρωτεινης, νιτρικων κλπ;

  9. #309
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    απο συμπληρώματα παιρνω πρωτείνη κρεατίνη(περ. 3-4 γρ) κατι βιταμίνες b kai c της on και που και που(1-2 φορες τ βδομαδα) ενα zma της eas (zma βιτ. c kai E)αυτα.

  10. #310

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    E το καταλαβαινεις και μονος σου πιστευω οτι δεν φταινε τα συμπληρωματα για το θεμα σου. Επειδη ξερεις τι σου γινεται δεν θεωρω οτι κανεις υπερβολες με οτι κι αν παιρνεις αρα για μενα δεν φταινε τα συμπληρωματα εκτος αν εχεις ευαισθησια σε κατι απο αυτα. Σε καθε περιπτωση αν θες να βαλεις ολες τις ηπατικες θα ειναι καλο , επισης ποτε ηταν οι προηγουμενες εξετασεις σου και αν οι συγκεκριμμενες τιμες ηταν εντελως νορμαλ ποτε. Τελος θα ακουγα την γιατρο και θα σταματουσα τα παντα και θα εξεταζομουνα παλι.

  11. #311

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Όταν λες "είχες θεραπευτεί" παλαιότερα από την υψηλή χολερυθρίνη τι ακριβώς είχες κάνει δηλαδή;

  12. #312
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    οι τελευταιες εξετασεις ηταν πριν περιπου 8 μηνες και ηταν παλι αυτες οι τιμες ανεβασμενες στα ιδια νουμερα περιπου,συμπληρώματα επαιρνα τα ίδδια και τοτε, κι εγω δεν πιστευω οτι φταινε τα συμπληρώματα, όμως να σου πω ενα παραδειγμα, εχω ενα φιλο που με μια πρωτείνη που βγηκαν τα πανω κατω στις εξετασεις , και η συνολική λήψη του δεν ήταν και εξωφερενική , γυρω στα 2,5 ανα κιλο, καμια φορα μπορει και 3. Καμια φορα δεν ξερεις τι γίνεται, τυχαινει. Το χαρτί αν και εφαγα τον κοσμο δεν το βρισκω τωρα, ισωςι και να το βρηκε η μανα μου και να το βουτηξε. αλλα γινεται χαμος εδω μεσα.. τελος παντων, ολοι οι ηπατικοι δεικτες ηταν καλοι, γGT 16, τρανσαμινάσες αρκετα κατω απο τα όρια, χαμηλότερα απο αλλες φορες. Κρεατινίινη και ουρικό οξυ παλι φυσιολογικα, η ουρία ήταν στο όριο ,50. Η αληθεια ειναι οτι δεν πινω πολυ νερο γιατι βαρεθηκα την τουαλετα, αλλα πρεπει να ξαναρχίσω:D

    Αρχικα λεω να σταματαω ενα ενα τα συμπληρώματα και να κανω εξετασεις ανα ενα μηνα.

    @GRF μολις πληροφορήθηκα ότι ηταν απ το γαλα

  13. #313

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ε αρα αφου οι προηγουμενες σου ηταν κι αυτες υψηλες μηπως μιλαμε για μια μονιμη κατασταση; Να ρωτησω και κατι ακομα, εχεις νορμαλ εξετασεις στα χερια σου; Απο οποιαδηποτε περιοδο που οι τιμες αυτες να ειναι φυσιολογικες εννοω. Τωρα για τον φιλο σου και την πρωτεινη, ρε συ δεν μπορω να το πιστεψω εκτος πια αν καποιοι οργανισμοι ειναι τοσο ευαισθητοι. Επισης τωρα για το ανω-κατω στις εξετασεις εξαρταται πως το καθοριζει κανεις. Επισης γνωστο λαθος ειναι η νηστια που ΔΕΝ κανουν πολλοι πριν τις εξετασεις. Τελοσπαντων για μενα δεν εχεις κατι και αν δεν εχεις στα χερια σου εξετασεις με νορμαλ τιμες, προσωπικα δεν θα σταματουσα τιποτα γιατι σημαινει οτι μιλαμε για μονιμη κατασταση. Απλα θα επαιρνα μια συμβουλη απο γιατρο αν μπορουν αυτες οι ανεβασμενες τιμες να προκαλεσουν στο μελλον καποιες επιπλοκες κλπ. Τωρα για την ουρια , πραγματικα μην ανησυχεις. Δεν ειναι δεικτης νεφρικης υγειας απο μονη της το εχουμε πει πολλες φορες

  14. #314
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    δυστηχως οι εξετασεις απο πριν την προηγουμενη φορα ήταν πριν χρονια οποτε δεν τις εχω, και μαλιστα δε θυμαμαι να ειχα κατι τοτε, πρεπει να εχει τα τελευταια 1-3 χρονια

  15. #315
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    εκανα κ εγω εξετασεις αιματος ενω παραλληλα επαιρνα κ κρεατινη ολα ηταν κανονικα εκτος απο την κρεατινινη που ηταν λιγο πιο πανω απ το οριο!!

  16. #316
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-09
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    5

    Default

    Φιλε giannis_m
    επειδη κ γω εχω αυξημενη χολεριθρινη μονιμως, οι γιατροι μ εστειλαν να κανω κτ ειδικες εξετασεις γι'αυτο κ τλκ μ ειπαν οτι ειναι κτ σν συνδρομο που το εχω απο μικρος..Ομως τπτ ανυσηχητικο..Να σ πω επισης οτι αυτο ανεβαινει πολυ αν πινεις πολυ αλκοολ κ χωρις να εχεις τπτ.Ακομα μπορει να τυχει μετα απο αρκετα ξενυχτια κ ποτα το ασπρο στο εσωτερικο του ματιου σ να κιτρινιζει λιγο,το οποιο φευφει φυσικα, λογω τς αυξημενης χολεριθρινης..Τπτ ανυσηχητικο αλλα για μενα να ακους κ να συμβουλευεσε τς γιατρους γιατι πανω απο ολα η υγεια...Don't worry! κ μια π το εφερε η κουβεντα θα θα παω κ γω για εξετασεις γτ εχω πολυ καιρο να κανω...

  17. #317
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    οκ ευχαριστω για τις πληροφορες φιλε, θα το ψαξω λιγο παραπανω και θα ενημερόσω

  18. #318

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    (http://www.in.gr/news/article.asp?ln...2&lngDtrID=252)

    Απλοποιείται η εξέταση
    Ακριβής και χωρίς νηστεία η μέτρηση της χοληστερόλης

    Τα Νέα
    «Οι μετρήσεις χοληστερόλης είναι εξίσου καλές, και πιθανότατα λίγο καλύτερες, όταν γίνονται χωρίς νηστεία»
    Ουάσινγκτον

    Η αποχή από το φαγητό για 12 ώρες πριν τις αιματολογικές εξετάσεις για χοληστερόλη είναι περιττή, δείχνει η επανεξέταση παλαιότερων μελετών με συνολικό δείγμα 300.000 ανθρώπων.

    Το γεγονός ότι η νηστεία δεν επηρεάζει τις μετρήσεις είχε φανεί και από προηγούμενες έρευνες, ωστόσο η ιατρική κοινότητα αργεί να το αποδεχθεί και να καταργήσει τις συστάσεις, γράφουν οι ερευνητές στην Επιθεώρηση του Αμερικανικού Ιατρικού Συλλόγου.

    «Εδώ και δεκαετίες, ο κόσμος καλείται να νηστεύει το βράδυ πριν από τις εξετάσεις χοληστερόλης. Τα ευρήματά μας υποδεικνύουν ότι οι μετρήσεις χοληστερόλης είναι εξίσου καλές, και πιθανότατα λίγο καλύτερες, όταν γίνονται χωρίς νηστεία» αναφέρει στο BBC ο καθηγητής Τζον Ντάνες, επικεφαλής της μελέτης στο Πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ.

    Το συμπέρασμα προέκυψε από μετα-ανάλυση 68 παλαιότερων μελετών που διενεργήθηκαν σε 21 χώρες.

    Η δημοσίευση φαίνεται παράλληλα να διαψεύδει την άποψη ότι η μέτρηση της χοληστερόλης είναι λιγότερο αξιόπιστος προγνωστικός δείκτης της καρδιοπάθειας σε σχέση με τη μέτρηση των «απολιποπρωτεϊνών» του αίματος.

    Η ανάλυση έδειξε ότι η ταυτόχρονη μέτρηση της «κακής» χοληστερόλης LDL και της «καλής» HDL έχει τουλάχιστον την ίδια αξία με τις εξετάσεις για τις απολιποπρωτεΐνες AI και B.

    Δεδομένης της οικονομικής πίεσης που δέχεται το δημόσιο σύστημα υγείας, «είναι καλή είδηση να μαθαίνουμε ότι οι γιατροί δεν χρειάζεται να δαπανούν χρήματα για την εφαρμογή εξεζητημένων τεστ που βασίζονται στις απολιποπρωτεΐνες» σχολιάζει ο καθηγητής Πίτερ Ουάσμπερκ, ιατρικός διευθυντής του Βρετανικού Ιδρύματος Καρδιάς που χρηματοδότησε τη μελέτη.

    »Ωστόσο η έρευνα υπογραμμίζει τη σημασία του να έχουν όλοι οι παθολόγοι τη δυνατότητα να μετρούν την HDL όπως και την ολική χοληστερόλη, προκειμένου να κάνουν τις καλύτερες προβλέψεις για τον κίνδυνο καρδιοπάθειας».

  19. #319

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ναι απλα Γιαννη, συνηθως οι ανθρωποι πανε και κανουν ολικες αιματος, δυσκολα να πανε να μετρησουν μονο λιπιδια εκτος απο αυτους που ηδη ξερουν οτι εχουν προβλημα. Ετσι αν καποιες εξετασεις απαιτουν νηστεια, τοτε απο την στιγμη που καποιος τις κανει ολες μαζι ...

  20. #320

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    ωραίος Γιάννη![:-thumbu]

  21. #321
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    α, γι αυτο εγω μια φορα που ειχα κανει εξετασεις και ενω ειχα φαει τον αμπακα πρωι πρωι (και αυγο) δε μου εγβαλε αυξμενη χοληστερόλη:D:D[:-angel]

  22. #322

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Εγώ πάντως έχει τύχει 2 ώρες μετά από πρωϊνό με 2 κρόκους και 6 ασπράδια να βγάλω χοληστερόλη 212 (με όριο το 200). Και όταν επανέλαβα την εξέταση 1 εβδομάδα μετά όντας 12 ώρες νηστικός έβγαλα 160. Δεν ξέρω τι βλακείες λέει αυτή η έρευνα :D. Συμφωνώ πάντως Γιώργο, ότι συνήθως θα κάνεις εξέταση και για άλλα πράγματα, όχι μόνο χοληστερόλη, άρα ίσως δεν έχει πολύ νόημα αυτό που λένε. Για φαντάσου να φας και να πας να μετρήσεις γλυκόζη μετά, θα βγαίναμε όλοι διαβητικοί :D

  23. #323

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κάτι ενδιαφέρον για μας τους "μπρατσαράδες" (πρέπει να σταματήσω αυτό το FST-7 γιατί δεν αντέχω τόσο όγκο):

    Blood Press Monit. 2009 Aug;14(4):166-71.
    Differences and effects of medium and large adult cuffs on blood pressure readings in individuals with muscular arms.

    Fonseca-Reyes S, Fajardo-Flores I, Montes-Casillas M, Forsyth-Macquarrie A.

    Instituto de Investigaci#243;n Cardiovascular, Centro Universitario de Ciencias de la Salud, Universidad de Guadalajara y Hospital Civil Dr. Juan I. Menchaca. salvadorf@mail.hcg.udg.mx

    OBJECTIVE: This study analyzed systolic and diastolic blood pressure (SBP and DBP) reading differences in individuals with muscular arms, using medium and large adult cuffs. MATERIALS AND METHODS: Resting blood pressures (BPs) were measured in bodybuilders competing at the Mexican National Bodybuilding and Fitness Championship. The means of two bilateral simultaneous arm BP measurements were obtained using two different cuff sizes, 12 cm (medium adult) and 16 cm (large adult). RESULTS: A total of 193 bodybuilders completed the measurements. With an arm circumference greater than 33 cm, the SBP and DBP average taken with the medium adult cuff was higher than that obtained with the large adult cuff, 8.2+/-10.6 and 1.6+/-7.4 mmHg, respectively; however, a significant difference was observed only with the SBP. With the medium adult cuff, 48 of 144 individuals showed SBP at least 140 mmHg, whereas with the large adult cuff there were only 17 of 144 individuals. In those participants with an arm circumference less than 33 cm, the BP was nonsignificantly lower with the large cuff, -4.24+/-9.2 and -2.24+/-5.4 mmHg for the SBP and DBP, respectively. CONCLUSION: Incorrect cuffing of a muscular arm leads to significant errors in the measurement of SBP and DBP, similar to that observed in miscuffing of nonmuscular arms.
    ---
    Εν ζουμίοις:

    Κατά τη μέτρηση της πίεσης του αίματος σε "bodybuilders" (κάποιους με μπράτσο μεγαλύτερο των 33 cm κατά τη μελέτη), παίζει σημαντικό ρόλο το μέγεθος που έχει το μαξιλαράκι του πιεσομέτρου. Εάν είναι μέτριο σε μέγεθος (12 cm διάμετρο) αντί μεγάλο (16 cm διάμετρος), η συστολική ("μεγάλη") πίεση του αίματος μπορεί να βγει μεγαλύτερη κατά περίπου 8 mmHg, ή αλλιώς κατά 0.8 μονάδες (κατά μέσο όρο, το εύρος μαζί με το στατιστικό σφάλμα είναι 0-2 μονάδες διαφορά).

  24. #324
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    (κάποιους με μπράτσο μεγαλύτερο των 33 cm κατά τη μελέτη)

    μημπως θες να πεις μεγαλυτερο των 43 cm;

  25. #325
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF
    [br With an arm circumference greater than 33 cm, the SBP and DBP average taken with the medium adult cuff was higher than that obtained with the large adult cuff, 8.2+/-10.6 and 1.6+/-7.4 mmHg, respectively; however, a significant difference was observed only with the SBP...
    </blockquote id=quote>

    Και εμένα σχετικά μικρό μου φαίνεται το μέγεθος αλλά τόσο λέει η έρευνα. Και σίγουρα εννοεί χαλαρό, aka απάτητο:D

  26. #326
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    ανοιγω το ποστ εδω δεν ξερω που σε ποια κατηγορια να το εβαζα.
    λοιπον εχω ανοιξει το ποστακι και σε ενα αλο παρομοιο φορουμ απλα ηθελα και απο εδω ποιο πολυ τις γνωμες σας,επειδη βλεπω εδω επαγγελματιες του χωρου που κατεβαινουν αγωνες.
    ειναι εξετασεις συκωτιου να πω κατι δεν περνω αναβολικα μονο συμπληρωματα.
    SGOT 39 u/l 5-38

    SGPT 66U/L 5-41

    γ-GT 68 10-45

    CPK 661 24-195

    αυτες ειναι πριν ενα μιση μηνα,μολις ειδα τις τιμες εκοψα πρωτεινες και αμινοξεα,πηγα εκανα υπερηχο συκωτιου το συκωτι βγηκε καθαρο φυσιολογικο σε μεγεθος ουτε φλεγμονες ουτε λιπος.

    και οι παρακατω ειναι πριν 2 ημερες
    sgot 29 εχω και το μεγιστο ειναι 38 επεσε 10 μοναδες


    sgpt 51 εχω και το μεγιστο ειναι 41

    γ-gt 52 και το μεγιστο ειναι 45.

    η φωσφαταση αλκαλικη ειναι μια χαρα.
    για πειτε μου γνωμες βρε παιδια.
    θα παω σε ηπατολογο βεβαια αλα ειναι δυνατον απο συμπληρωματα να εχω τετοιες τιμες?μονο περυσι εκανα καταχρηση επερνα ενα χρονο συνεχομενο πρωτεινη αμινοξεα και πολυβιταμινη γιατι ημουν ενα χρονο εκτος γυμναστηριου λογου εγχειρησης και ηθελα να επανερθω το γρηγοροτερο.

  27. #327

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εμεις τα ειπαμε στο αλλο φορουμ, μην περιμενεις διαφορετικες απαντησεις εδω. Ο γιατρος θα σε ηρεμησει και θα τελειωνεις. Μην κολλαει το μυαλο σου με τα συμπληρωματα, ειπαμε δεν φταινε αυτα.

  28. #328
    Junior Bodybuilder dio32's Avatar
    Join Date
    19-11-09
    Location
    vyronas, athens, Greece.
    Posts
    197

    Default

    αρκει να βρω κανεναν καλο γιατρο

  29. #329

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Παντως για να σου φυγει καθε εννοια κοψτα ρε παιδι μου τα συμπληρωματα μονιμα, εντελως για παντα. Αλλωστε αυτα που παιρνεις ειναι μη-απαραιτητα, δηλαδη μπορεις να τα καλυψεις απο την διατροφη δεν σου προσφερουν τιποτα παραπανω. Μ'αρεσει που λες εκανες καταχρηση με πρωτεινη, αμινοξεα και πολυβιταμινη xaxa. Εγω θα επρεπε να ειχα πεθανει πριν 10 χρονια περιπου. Λοιπον πηγαινε σε γιατρους νοσοκομεια οτι θελεις, αμα σου αποδειξει κανεις οτι φταινε τα συμπληρωματα να μας το πεις. Να σου αποδειξει ομως οχι να σου λεει τις χαζομαρες του. Σε αυτο το τοπικ υπαρχουν ερευνες και γνωμες παιδιων που ξερουν, λοιπον ξεκινα να διαβαζεις γιατι αν νομιζεις οτι η πρωτεινη και η βιταμινες φταινε για το συκωτι σου , εχεις πολλα πραγματα να μαθεις.

  30. #330

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Είναι από τις λίγες φορές που βλέπουμε "τσιμπημένη" γ-GT εδώ μέσα, πράγμα που υποδεικνύει ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει να κάνει μόνο η προπόνηση με τις ανεβασμένες τιμές, αλλά με κάποιο μικρό ερεθισμό του συκωτιού σου. Τα sgot/sgpt έπεσαν φαντάζομαι όχι επειδή έκοψες τα συμπληρώματα, αλλά επειδή μείωσες την προπόνησή σου (η CPK σου πόση ήταν τη 2η φορά;) Οι διαφορές δεν είναι πάντως και τραγικά εκτός ορίων. Επίσης, από ότι καταλαβαίνω δεν μας λες όλη την ιστορία, μαθαίνω ότι έχεις περάσει ηπατίτιδα στο παρελθόν, προφανώς και θα υπάρχει κάποια ευαισθησία στα ένζυμα του συκωτιού. Ακόμα, πίνεις μήπως αλκοόλ ή παίρνεις κάποιο φάρμακο; ΑΑΣ ή προορμονικά έχεις πάρει ποτέ στο παρελθόν; Παλαιότερες εξετάσεις έχεις στη διάθεσή σου; Πιο πιθανό είναι να οφείλονται σε όλα αυτά, παρά σε συμπληρώματα (εκτός αν παίρνεις περίεργα πράγματα, που φαντάζομαι ότι δεν παίρνεις). Ειδικά το θέμα με την προϋπάρχουσα ηπατίτιδα. Ένας ηπατολόγος θα σε διαφωτίσει καλύτερα βεβαίως από εμάς.


 
Page 11 of 46 FirstFirst ... 78910111213141521 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποτελεσματα εξετάσεων αιματος
    By Billy14 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-19, 07:51
  2. εξέταση αίματος-ούρων
    By Mastoras in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-06, 20:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •