Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-11-20
    Posts
    3

    Default Γυμναστική με βάρη και υψηλή μυωπία

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι 32 χρόνων και ασχολούμαι μια δεκαετία με βάρη, ερασιτεχνικά χομπίστικα. Δηλαδή είμαι ~90 κιλά περίπου, κάνω άρσεις/καθίσματα 90-100 κιλά για 10 reps, είμαι σε αυτό το επίπεδο για να έχετε μια εικόνα. Έχω παράλληλα μυωπία ~8 βαθμούς στα μάτια μου. Σε πρόσφατη επίσκεψη σε οφθαλμίατρο, μου είπε να πάψω τα βάρη ή οτιδήποτε ασκεί πίεση στα μάτια. Υπάρχει αυξανόμενο ρίσκο αποκόλλησης σε όλους όσους έχουν αυτούς τους βαθμούς.
    Γνωρίζετε κάποιον οφθαλμίατρο που να ασχολείται εξειδικευμένα με περιπτώσεις αθλητών ή με όσους ασχολούνται έντονες δραστηριότητες; Ψάχνω μια δεύτερη γνώμη πάνω στο θέμα, διότι φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλοι με τέτοια μυωπία στα μάτια που να κάνουν βάρη.
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    26-08-22
    Posts
    87

    Default

    Καλησπερα!Δεν εχω να σου προτεινω γιατρο,αλλα θα μοιραστω την δικη μου εμπειρια.
    20 χρονων κι εχοντας μυωπια 3,5 βαθμους στο καθε ματι,μου την βαραει μια μερα και κανω 600 κοιλιακους χωρις να εχω γυμναστει προσφατα εκεινο τον καιρο.
    Το αποτελεσμα ηταν αποκολληση στο δεξι μου ματι.
    Χειρουργειο στο Γεννηματα και 6 μηνες αναρρωση.Οι πιο δυσκολες μερες της ζωης μου τοτε....
    Φυσικα μου απαγορευτηκε δια παντος καθε επαγγελμα με βαρη ή καποια γυμναστικη με βαρη.
    Στα 26 μου με ετρωγε ομως και πηγα γυμναστηριο και ξεκινησα χαλαρα βαρη.Εκει που αλλοι χρειαζονταν 6 μηνες να ανεβουν σε ενα επιπεδο,εγω επιτηδες το πηγαινα πιο χαλαρα.
    Στα 2 χρονια φουλ γυμναστικης,με ατελειωτους κοιλιακους και ατελειωτα βαρη ειχα πιασει ταβανι στα κιλα που μπορουσα χωρις κανενα προβλημα.Δεν ειχα ορια ομως σηκωνα στην αποτυχια.
    Μετα με κερδισε το μπασκετ κι αφησα τα βαρη.
    Τωρα ειμαι 44 ετων και ξερω πως να φερθω στο σωμα μου.Ξεκινησα ξανα τα βαρη στα 41 με τον τροπο που ηξερα,χαλαρα κι ηρεμα,κι αυτη την στιγμη σηκωνω αποτυχια ξανα οπως τοτε.
    Παντα θα πρεπει να προσεχω και ποτε δεν μπαινω στα βαρη κρυος.

    ΥΓ.Μετα το χειρουργειο στο δεξι ματι η μυωπια ανεβηκε στα 6,5.
    ΥΓ 2.Μοιραστηκα την εμπειρια μου απλα,δεν προτεινω κατι ,ουτε παροτρυνω.απλα οι γιατροι παντα σου λενε υπερβολες και συνηθως ειναι υπερβολικοι.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-11-20
    Posts
    3

    Default

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν κάνω τέτοιες υπερβολές, ούτε αρνητικές ούτε αποτυχίες, ούτε περίεργα πράγματα. Για παράδειγμα κάνω αρκετά καθίσματα, κάνω 10 σετ, τα 6 με 90kg και τα 4 με 100kg, τα βγάζω χωρίς κόπωση. Παλιότερα έκανα με 60-70, τα τελευταία δύο χρόνια έφυγα από αυτά τα κιλά. Το ζήτημα για εμένα είναι άλλο να ακούω επιστημονική πρόταση προς εμένα ως ασθενή να ρίξω το 50% των κιλών σε βαριές ασκήσεις, και άλλο να καταλήξω να μην μου επιτρέπεται να σηκώνω πάνω από 7 κιλά ή να μη κάνω ούτε έλξεις, όπως προτείνετε σε ορισμένους πολύ υψηλούς μύωπες(12-14 βαθμούς). Αν είναι να κάνω συντήρηση με 5άκιλα θα αλλάξω τελείως τρόπο ζωής, θα το ρίξω μόνο τρέξιμο ίσως. Γι'αυτό ψάχνω να καταλάβω περισσότερα αν υπάρχει εξειδικευμένος γιατρός γι'αυτά τα θέματα, ή αν είναι όλο πάνω μου το ρίσκο στο πως θα το διαχειριστώ. Ευχαριστώ πάντως!
    Last edited by Etern1ty; Today at 17:26.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλλισθενική γυμναστική ή γυμναστική με βάρη;
    By Γιώργος Γεωργίου in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 15-03-19, 21:16
  2. Πυγμαχία και Μυωπία
    By Nick1997 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 14-08-15, 15:42
  3. Γυμναστική με βάρη στο σπίτι
    By johnh in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-13, 18:27
  4. Κορτιζόνη και γυμναστική με βάρη
    By bber in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-10-11, 13:23
  5. Μυωπία και πολεμικές τέχνες!!
    By ampalos10 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 4
    Last Post: 30-07-11, 12:21

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •