Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default Καμιά γνώμη για το πρόγραμμα μου ;

    θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το πρόγραμμά μου. κατ'αρχάς μερικά στοιχεία για μένα:
    1.85 περίπου ύψος
    105 κιλά πάνω κάτω (έχει χαλάσει η ζυγαριά :()
    26 χρονών, γυμνάζομαι απο πιτσιρίκι και έχω μία σχετικά καλή διάπλαση απο φυσικό μου. είχα 1 διάλλειμα περίπου 1,5-2 χρόνια λόγω ατυχήματος με μηχανή και στο καπάκι στρατό όπου η διατροφή μου ήταν απλά άθλια...
    προφανές αποτέλεσμα έχασα μυικα κιλά και αυξήθηκε το λίπος. εδώ και 2 μήνες γυμνάζομαι σαν το σκυλί και τρώω πολύ σωστά (παίρνω όλα τα θρεπτικά που χρειάζομαι-μερικές φορέσ ίσως ξεφεύγω λίγο στους υδατάνθρακες). έχω αλλάξει αρκετά το σώμα μου (για το χρονικό διάστημα των 2 μηνών πάντα). γυμναστήριο πάω 5-6 φορεσ την εβδομάδα δουλεύω 1 μυική ομάδα τη φορά και στο καπάκι αεροβική με παλμούς στο 60-65% των μέγιστων καρδιακών παλμών μου. βάρη 40 λεπτά με πολλή ένταση και αεροβική 15-40 λεπτά ανάλογα με το χρόνο που διαθέτω και αν θα πάω θάλασσα ή όχι. οι ασκήσεις είναι ανάλογα με τη μυική ομάδα 3-6. ξέχασα να πω πως έχω υποθυρεοειδισμό αν και το έχω ρυθμίσει το θέμα. συμπληρωματικά παίρνω whey υψηλής περιεκτικότητας 1-3 φορές τη μέρα ανάλογα την πρωτεινική κάλυπψη από το φαγητό μου.

    γιατί ζητάω βοήθεια:
    έχω μία διαφωνία με το γυμναστή μου (ο οποίοσ σημειωτέον είναι 20 χρόνια στο χώρο, έχει κατέβει ο ίδιος σε αγώνες και κατεβάζει και κόσμο και σε γενικές γραμμές γνωρίζει πολλά και έχει κέφι να βοηθήσει)

    στο ψητό λοιπόν:
    εγώ πιστεύω ότι χά8ηκε που χάθηκε το καλοκαίρι, νομίζω πως θα'πρεπε να συνεχίσω με σκοπό να αυξήσω τη μυική μου μάζα και απλά να προσπαθώ να μειώνω τα κιλά μου (λίπος) μέσω διατροφής και αερόβιας αλλά χωρίς να είναι αυτοσκοπός. ακόμα και να παραμείνω στα ιδια κιλά και απλά να αλλάξω με τον καιρό την ποιότητά τους(που σημαίνει ότι το ποσοστό λίπους μειώνεται).
    ο γυμναστής υποστηρίζει ότι πρέπει πρώτα να χάσω αρκετό λίπος και μετά να "φορτώσω". για το λόγο αυτό μου είπε να μειώσω στο ελάχιστο τους υδατάνθρακες (που λέει ο λόγος να μην παίρνω καθόλου αν γίνεται) και να κάνω 3-4 σετ σε κάθε άσκηση απο 15 επαναλήψεις (και πιο πολύ ίσως) με το τελευταίο σετ να είναι drop set(ανεβάζω κιλά στο τελευταίο σετ για να κάνω 6-8 επαναλήψεις, κατεβάζω με 6-10 επαναλήψεις και μετα άλλο ένα κατέβασμα με 15-20επαναλήψεις). τα διαλλείματα είναι το πολύ μέχρι 1 λεπτό.

    και καταλήγω: δε νομίζω ότι δουλεύουν καλά οι 15 επαναλήψεις, ούτε οτι έτσι θα μειωθεί δραματικά το λίπος. κυρίως κούραση είναι. και μάλλον έχω παραμειώσει τουσ υδατάνθρακες. άσε που θέλει σε 1-2 βδομάδες να ξεκινήσω τρισετ. δε νομίζω οτι θα'πρεπε να κανω κάτι τέτοιο αλλά από την άλλη ο άνθρωπος έχει μία εμπειρία στο χώρο...

    εσεισ τί λέτε? οποιαδήποτε πρόταση είναι καλοδεχούμενη!!![:-bouncy]
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγώ ψηφίζω slaine! μόνο πως μου φένεται ότι κάνεις πολλές ασκήσεις

  3. #3
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    thnx man! κοίτα, για πλάτη,στήθος κάνω 5-6 ασκήσεις, 3 ασκήσεις για δικέφαλα,3-4 για τρικέφαλα, 4-6 ώμοι και πόδια εξαρτάται. καμιά φορα μπορεί να γυμνάσω σε ξεχωριστέσ μέρες τετρακέφαλο από μηριαίο δικέφαλο-γάμπες. απο 3-4 σετ η κάθε άσκηση.
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    πόσο καιρό κάνιες αυτό τον όγκο προπόνησης?δέ σε κουράζει?έχεις αισθητή πρόοδο στα κιλά που σηκώνεις?

  5. #5
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    τα τελευταια χρόνια που έκανα βάρη κάπως έτσι γυμναζόμουν και ήμουν οκ. τώρα ακολου8ώ αυτό το πρόγραμμα περίπου 2 μήνες και έχω κάποια ανάπτυξη αλλά όχι όπως τις άλλες φορες, κάτι που το αποδίδω στο καλοκαίρι-ζέστη, τη μειωμένη λήψη υδατανθράκων και το ότι δεν κοιμάμαι καλά. άσε που όταν ξεκίνησα ήμουν τελείως "λάσπη". στο στήθος δεν ανεβαίνω όσο θα'πρεπε (?) στις άλλες μυικές ομάδες παω καλά. εσυ τι προτείνεις?
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    εγω πιστευω πως πρεπει να πας για ογκο απο τωρα.το καλοκαιρι τελειωσε οπως ειπες,αλλωστε θα χασεις λιπος καθως θα αυξανεις την μυικη σου μαζα.Με λιγα λογια θα αλλαξει επιπεδο ποιοτητας το σωμα σου.Απο κει και περα φαε ποιοτικα και οχι σαβουρα και προσπαθησε να ανεβαζεις κιλα.Συντομα θα δεις διαφορα.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  7. #7

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Εγώ ψηφίζω τον γυμναστή σου και θα σου πω τι υποψιάζομαι. Προφανώς σε ξέρει από παλαιότερα; Γνωρίζει το σώμα σου και πιστεύει ότι πρέπει πρώτα να θυμηθεί και μετά να αρχίζει να βάζει και άλλο κρέας. Βασικά εσύ αν γυμναζόσουν παλιά όπως λες τώρα (από τον 3ο μήνα και μετά) θα κάνεις "ογκογράμμωση" μέχρι ένα σημείο. Μια χαρά δουλεύουν οι 15 επαναλήψεις αν γίνονται σωστά και για ορισμένο χρονικό διάστημα. Επίσης με αυτό που σε έχει βάλει και κάνεις
    -αποφεύγεις τυχόν τραυματισμούς κάνοντας βαριά κιλά/λίγες reps (μη ξεχνάς ότι ήσουν εκτός για χρόνια)
    -σε κάνει να ξελιπώσεις και να πάρεις σχήματα (έστω κάποια από αυτά που έιχες) ώστε να πάρεις τα "πάνω" σου (ανέβασμα ψυχολογίας) για τη συνέχεια
    Αν θες πόσταρε φώτο με τη τωρινή και την τέως φυσική σου κατάσταση.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    09-06-07
    Location
    .
    Posts
    545

    Default

    Εγώ ψηφίζω τον γυμναστή σου
    Ο ikamak έχει δίκιο.
    Σπάνια συμφωνώ με άλλους προπονητές.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    μμμμμμμ.....και εγω στον προπονητη σου δινω ποντο.
    dika

  10. #10
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    μμμ.... 2-3 οι ψήφοι... 8α περιμενω λίγο ακόμα να δούμε αν θα ειπωθεί και τίποτ'αλλο και βλέπουμε... ευχαριστώ πάντως παιδιά!!! ikamak δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από το "ένδοξο παρελθόν", θα προσπαθήσω να βρω μία πσηφιακή να ανεβάσω μία με την κατάντια μου... :(
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    μμμ.... 2-3 οι ψήφοι... 8α περιμενω λίγο ακόμα να δούμε αν θα ειπωθεί και τίποτ'αλλο και βλέπουμε... ευχαριστώ πάντως παιδιά!!! ikamak δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από το "ένδοξο παρελθόν", θα προσπαθήσω να βρω μία πσηφιακή να ανεβάσω μία με την κατάντια μου... :(
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    "Ψηφιακή" σόρι για το λάθος... καταραμένα γκρικλις!!!!!!! :P
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    "Ψηφιακή" σόρι για το λάθος... καταραμένα γκρικλις!!!!!!! :P
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    και εγω τον ποντο μου τον δινω στο γυμναστη σου,με βαση το σκεπτικο του ikamak
    ()

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    και εγω τον ποντο μου τον δινω στο γυμναστη σου,με βαση το σκεπτικο του ikamak
    ()


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •