Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    01-08-08
    Location
    .
    Posts
    18

    Default Ωμα αυγα! Προσφερουν τιποτε?

    Γεια σας παιδια! Εχω ακουσει απο παρα πολλους να λενε πως καταναλωνουν ωμα αυγα (συνηθως καθε πρωι γιατι ειναι μια πολυ καλη πηγη πρωτεινων σε σχεση με τα μαγειρεμενα! Προσφερουν τιποτε η οχι? Κρυβουν κινδυνους?

  2. #2
    Pumping Iron gsatelite's Avatar
    Join Date
    22-01-06
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    334

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Roger1

    Γεια σας παιδια! Εχω ακουσει απο παρα πολλους να λενε πως καταναλωνουν ωμα αυγα (..) Προσφερουν τιποτε ?
    </blockquote id=quote>

    ..Ναι ,αμε...σαλμονελα..[:-yuck]

    ... τηγανητο,βραστο,στραπατσαδα(αλα Αρνολντ..)....προτιμησε τις λύσεις που όλοι ξερουν...
    [:-thumbu]
    "No rest till six pack"

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εκτός τον κίνδυνο σαλμονέλας,κατεβαίνουν κάτω ωμα? μπλιάχ!:D

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Roger1

    Γεια σας παιδια! Εχω ακουσει απο παρα πολλους να λενε πως καταναλωνουν ωμα αυγα (συνηθως καθε πρωι γιατι ειναι μια πολυ καλη πηγη πρωτεινων σε σχεση με τα μαγειρεμενα! Προσφερουν τιποτε η οχι? Κρυβουν κινδυνους?
    </blockquote id=quote>

    περα απο σαλμονελες, καπου ο GRF γραφει οτι δεν αφομοιωνεται καλα η ωμη προτεινη των αυγων.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m


    εκτός τον κίνδυνο σαλμονέλας,κατεβαίνουν κάτω ωμα? μπλιάχ!:D



    </blockquote id=quote>

    ενα εχω να σου πω φιλε μου γιαννη,δεν κατεβαινουν με τιποτα!!!καλυτερα να φας σκουλικια ή καμπιες παρα ωμα αυγα!ειχα ακουσει καποτε ενα φιλο μου και εβαλα ασπραδια στο μπλεντερ μαζι με κακαο-οτι ντε και καλα φτιαχνει η γευση-και εγινε κατι κολλωδες και τελειως αηδιαστικο,δεν κατεβαινε ουτε υπο την απειλη οπλου.καλα μην μιλησουμε την πιθανοτητα να βαλεις και τον κροκο μεσα-το εχω δοκιμασει και αυτο ο εξυπνακιας-γιατι τοτε φτανει τα ορια της σιχαμαρας!!
    βραστο και παλι βραστο:D:D
    ()

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Εγώ ρε παιδιά πέταξα 2-3 ασπράδια μια μέρα και full λεμόνι και απο γεύση έλεγε.Το πρόβλημα ήταν ότι μολις πήγα να το καταπιώ ήταν λες και κατέβαζα κλοστή.Με πνιξε.Δεν χωρίζονται τα ασπράδια και μπορεί να σε κλαίνε χαχα.

  7. #7

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ωμός κρόκος μπορεί να περιέχει σαλμονέλα, ειδικά αν δεν είναι φρέσκος.

    Ωμό ασπράδι είναι λιγότερο εύπεπτο από το μαγειρεμένο, και επίσης το πιο γνωστό αρνητικό είναι ότι η βιοτίνη (βιταμίνη Η) του ασπραδιού δεν απορροφάται από τον οργανισμό όταν το ασπράδι είναι ωμό. Εάν κατεβάζεις βέβαια πολυβιταμίνες, ίσως αυτό βέβαια δεν είναι θέμα. Επίσης, είναι καλή ιδέα να καταναλώνει κανείς αποστειρωμένο ασπράδι. Υπάρχουν υγρά ασπράδια που πωλούνται τα οποία έχουν αποστειρωθεί με ήπια θέρμανση χωρίς να έχουν μετουσιωθεί (= γίνει άσπρα)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •