Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-08-08
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    22

    Default Η διατροφική ρουτίνα μου.

    Καθώς αυτό είναι το πρώτο επί της ουσίας ποστ μου θα ξεκινήσω με το διατροφικό πρόγραμμα μου.

    Ξύπνημα πρωί (αξημέρωτα πριν τις 6) καφές και βολίδα για δουλειά. Κατά τις 9 τυρόπιτα ή σάντουιτς . Μέχρι και τις 3 οπότε και σχολάω θα πιω άλλους δυο καφέδες. Μεσημεριανό ελάχιστο κάνα γιαουρτάκι ή κάτι τέτοιο αμέσως μετά την δουλειά. Το απόγευμα ένα χυμό και ξεκινάω γυμναστική (30-45 λεπτά περίπου) αμέσως μετά τρώω μεγάλο μπολ με δημητριακά ? γάλα ? συμπλήρωμα πρωτεΐνης ? μέλι. Το βράδυ κατά τις 9 αρχίζουν τα μεγάλα εγκλήματα. Πίτσα ή άλλα απαράδεκτα, γεμάτα λίπος, φαγητά συνοδευόμενα από αρκετές μπίρες. Τα σαβατοκύριακα δεν γυμνάζομαι ενώ η διατροφή μου είναι αρκετά πιο καλή.

    Το γνωρίζω οτι δεν κάνω σωστή διατροφή. Δεν μπορώ να ακολουθήσω δίαιτα με αυστηρό πρόγραμμα. Μερικές γενικές συμβουλές θέλω. Φάε αυτό όχι εκείνο και τέτοια.

    Δεν επεκτάθηκα στο πρόγραμμα γυμναστικής μου μιας και θα ήταν off-topic. Αυτό που θέλω είναι σταδιακή αύξηση μυικής μάζας και κάψιμο λίπους. Είμαι 1,80 και 86 κιλά.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    δυσκολο να δεις σοβαρα αποτελεσματα αν δεν αλλαξεις δραστικα τη διατροφη σου...Ειναι κακη οχι μονο για αθλουμενο αλλα και για τον απλο ανθρωπο ειναι ανθιυγειηνη.Διαβασμα αρκετα και θεληση για αλλαγη
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-08-08
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Thnx για την ανταπόκριση.

    Σκέφτομαι για αρχή να υιοθετήσω το πρωινό αμέσως μετά το ξύπνημα. Μία μπάρα πρωτεΐνης ίσως.

    Επίσης να τρώω καλύτερα για μεσημέρι και να βελτιώσω την ποιότητα της τροφής το βράδυ. Μία σαλάτα με λίγο κρέας (ή ψάρι) νομίζω θα ήταν καλό για αρχή. Τις μπύρες δύσκολο να τις κόψω μαχαίρι.

    Θέλω η τροφή που λαμβάνω να μπορεί να υποστηρίξει την προπόνηση μου.

  4. #4
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    η διατροφή σου είναι απλά απαράδεκτη,ξεκίνα να τρώς πρωινό,ο καφές δέν είναι πρωινό ούτε και μια μπάρα δημητριακών,τρωγε περισσότερο το μεσημέρι,στη δουλειά παίρνε κανένα σάντουιτς απο το σπίτι,μήν τρώς τυρόπιτες πίτσες σουβλάκια γλυκά κλπ. και μήν πίνεις ποτά,τρώγε πολλά λαχανικά άπαχο κρεας και ψάρια και υδατάνθρακες αργής απορόφησης(καφέ ρύζι βρόμη κλπ),τρώγε φρούτα και όχι χυμούς,είναι ολόκληρη ιστορία η διατροφή,αυτά δέ λένε τίποτα,ξεκίνα με κάτι τέτοιες συμβουλές και με τον καιρό φτιαχνε τη και περισσότερο .

  5. #5

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Αφου φιλε μου το γνωριζεις οτι η διατροφη σου ειναι χαλια...τοτε μαντεψε τι πρεπει να κανεις!!
    Καψιμο λιπους κ αναπτυξη μυικης μαζας??Πως θα γινει αυτο ρε παιδια με τετοια διατροφη??Με τετοιο διατροφικο πλανο το μονο που θα εχει αναπτυξη θα ειναι η περιφερια!!χαχαχαχαχ!Πλακα κανω αλλα κοιτα μεσα στο φορουμ κ μετα πες μας που κατεληξες...διαβασε πρωτα ακουγοντας ενα ''Killed by Death''
    ciao!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    θα σου πω κατι που λενε και οι goin'through:"σου βγαζω κοκκινη καρτα!"
    αυτη η διατροφη δεν αντεδεικνυται μονο για οσους γυμναζονται αλλα ακομα περισσοτερο για τον μεσο αγυμναστο ελληνα.το πολυ-πολυ να'κονομησεις κανενα εγκεφαλικο μελλοντικα!
    το forum εχει πολυ πραγμα να διαβασεις,κανε ενα search και ο,τι αποριες εχεις,διατυπωσε τις.
    ()

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-08-08
    Location
    Salonica, Greece.
    Posts
    22

    Default

    Διαβάζοντας και στο φόρουμ κάποια σχετικά θέματα και συζητήσεις προχώρησα στις εξής αλλαγές.

    Αγόρασα αυγά θα τα βράσω και από όσο διάβασα αντέχουν εβδομάδα στο ψυγείο. Ένα κάθε πρωί μαζί με κάνα μπισκοτάκι με τον καφέ νομίζω είναι καλό ξεκίνημα.

    Σάντουιτς από το σπίτι. Ψωμί ολικής αλέσεως με γαλοπούλα ή κοτόπουλο και κασέρι χαμηλό σε λιπαρά. Κανά δυο για όσο είμαι στην δουλειά πιστεύω φτάνουν.

    Θα αραιώνω τους καφέδες και σταδιακά θα τους περιορίσω σε έναν.

    Το βραδινό θα το βελτιώσω σε ποιότητα προτιμώντας σαλάτες με κάνα τόνο ή κάτι τέτοιο.

    Για μεσημέρι δεν ξέρω. Μετά την δουλειά βαριέμαι να μαγειρεύω και τα παγωμένα κοτόπουλα και μακαρόνια που διάβασα δεν με ενθουσιάζουν. Κάτι θα σκεφτώ πάντως.

    Για μετά την προπόνηση λέω να μείνω σε αυτά που έχω αν και διάβασα οτι πρέπει να τρώω και μετά από μια ώρα κάτι.

    Ευχαριστώ για το κράξιμο.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-07-08
    Location
    Lemesos, Cyprus.
    Posts
    23

    Default

    Ο καφές δεν είναι πρόβλημα. Και 3 να πίνεις πριν τις μια το μεσημεράκι δεν θα σου κάνουν κακό.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •