Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default Παπούτσια Για Τρέξιμο

    Τι να προσέξω;

    Είπα να πάρω καινούργια γιατί αυτά που έχω δεν μου φαίνεται οτι απορροφούν πολύ τους κραδασμούς και την ώρα που τρέχω μου ψιλοκτυπά το γόνατο (πράγμα που δεν μου συμβαίνει ούτε με το σκουώτ). Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη (ακόμα και μάρκες να μου πείτε, αν τα έχετε δοκιμάσει, με pm)
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  2. #2
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    Δεν ξέρω από μάρκες και μοντέλα αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να χρειάζεσαι ειδικούς πάτους πχ λόγω πλατυποδίας κλπ. Κάνε ένα πελματογράφημα, είναι εύκολο και φτηνό. ανάλογα με το αποτέλεσμα θα κάνεις και αντίστοιχους πάτους. σίγουρα οι πάτοι θα σε βοηθήσουν. κατάλληλοι πάντως για τέτοιου είδους συμβουλές (κατάλληλο παπούτσι) φαντάζομαι ότι είναι οι ορθοπεδικοί, φυσιοθεραπευτές και οι αθλητές/προπονητές στίβου.
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    αν και πια ειμαι πολυ κατα του τρεξιματος σαν επιλογη για αεροβια λογω του κραδασμου στις αρθρωσεις που δινει κυριως, θα σου προτεινα οτιδηποτε απο adidas ,ειναι παναλαφρα ,ανετα και εχουν ΤΡΟΜΕΡΗ ποιοτητα και μακροζωια

  4. #4

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Rea από σε τι εύρως τιμών θες να παίξεις?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    Ανετα και ελαφρια κυριως....μετα κοιτα ολα τα υπολοιπα.My 2 cents

  7. #7

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    ASICS απλά τα σπάνε... Πρώτη φορά στη ζωή μου αγόρασα (μετά από προτροπή δρομέα) και έμεινα κατά-ευχαριστημένος. Μόνο που είναι λίγο ακριβά (170+) και δυσεύρετα..

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Asics Kayano,Nike Pegasus,Asics Gel και τα New Balance έχουν καλά μοντέλα.Αν θες πες μου να σου δώσω μια αναλυτική λίστα με running shoes και αντίστοιχη τεχνολογία κραδασμών(absorb,αερόσολες,gel).Η κάθε εταιρία έχει και το δικό της σύστημα.Αν θες μου λες και αύριο βράδυ έχεις τιμές,μοντέλο,διαθεσιμότητα.

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Αγόρασα πρόσφατα τα Air Edge '08 της Nike και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Είναι από τα πιο μαλακά παπούτσια που έχω φορέσει, και έχουν και μια ελαφριά κλίση προς τα μέσα για να ακολουθούν τη φυσική κλίση του ποδιού.

  10. #10
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Ta ASICS το τελευταίο μοντέλο! Εγώ τα χα πάρει 195Ε... Απλά τα σπάνε. Είναι λίγο του fancy για καθημερινά εκτός από τρεξιμο, αλλά με έχουν βολέψει πολύ!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Παιδιά... ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    Ride-bmx τα πράγματα είναι σχετικά. Αν και ξέρω οτι στα περισσότερα αθλητικά είδη πληρώνουμε αέρα (=για τη μάρκα) παρά την ουσία, απλά έχω καταλήξει οτι καλλίτερα είναι να ψάχνω πρώτα την ποιότητα και μετά την τιμή (όχι πως θα διέθετα πάνω από 200-230 ευρώ ούτε με σφαίρες). Πάντως στατιστικά, στο sight (thanks to links provided by crimson!) αλλά και σε αυτό το post, είδα να υπερτερούν τα asics (kayano, nimbus etc). Σαν δοκιμασμένα.

    Ερώτηση για crimson: τι παπούτσια είναι αυτά που φαίνονται πρώτα πρώτα στο link http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=4123 ?
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  12. #12
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Ρέα μου, αν θυμάμαι καλά (γιατί περάσαν και 2 χρόνια πλάκα-πλάκα!) ήταν ένα μοντέλο της adidas για τρέξιμο που συνδεόταν με ένα ειδικό ρολόι χειρός και έδινε στοιχεία για την ταχύτητα, την απόσταση, τους παλμούς, τις θερμίδες κτλ.....

    Με πολύ μεγάλη επιφύλαξη όμως, γιατί από τότε που τα είχα ψάξει μέχρι τώρα, έχω ξεχάσει τι έγραψα!!!!

    Αν θυμάται κάποιος άλλος πιο συγκεκριμένα, ας μας πει! :D

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Crimson αυτό που λες το έχουνε και μερικά μοντέλα της Nike.Μπαίνει ένα chipaki στο αριστερό παπούτσι και συ φοράς ένα βραχιολάκη στο χέρι που σου λέει βήματα,απόσταση,ταχύτητα νομίζω,θερμίδες και παλμούς και μετά αν θες τα περνάς και στον υπολογιστή για να κρατάς ένα φύλλο δεδομένων με τη προόδο σου.Επίσης Rea τα Nimbus δε βγαίνουν σε γυναικεία.Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ή τα Pegasus ή τα Kayano.Στο μαγαζί που δουλεύω τα έχουμε τα Pegasus 94,99 και τα Kayano 124,99 αν θυμάμαι καλά.Οι τιμές βέβαια είναι με τις εκπτώσεις.Πάντως θα δω σήμερα και μερικά άλλα παπούτσια και θα στα ποστάρω.Θα σου έλεγα να αποφύγεις πάντως αερόσολες ή "σουστες" που έχουν και τα socks.Αυτά πιο πολύ για περπάτημα είναι παρά για τρέξιμο.Καλύτερο σύστημα απορόφησης για μένα είναι το gel και το absorb.

    EDIT:Ξέχασα να αναφέρω ότι η τιμή του chip μαζί με το βραχιόλη είναι στα 56 ευρώ.Βέβαια για κάποιον που κάνει διάδρομο είναι ψιλό άχρηστο γιατί το μόνο που θα του χρησημεύσει είναι το να περνάει τα δεδομένα στο pc.Βέβαια παίζει να δείχνει διαφορετικές ενδείξεις με το διάδρομο επειδή αυτό είναι ακριβείας ενώ οι περισσότεροι διάδρομο άλλα γράφουν και άλλα είναι.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Crimson αυτό που λες το έχουνε και μερικά μοντέλα της Nike.Μπαίνει ένα chipaki στο αριστερό παπούτσι και συ φοράς ένα βραχιολάκη στο χέρι που σου λέει βήματα,απόσταση,ταχύτητα νομίζω,θερμίδες και παλμούς και μετά αν θες τα περνάς και στον υπολογιστή για να κρατάς ένα φύλλο δεδομένων με τη προόδο σου.Επίσης Rea τα Nimbus δε βγαίνουν σε γυναικεία.Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις ή τα Pegasus ή τα Kayano.Στο μαγαζί που δουλεύω τα έχουμε τα Pegasus 94,99 και τα Kayano 124,99 αν θυμάμαι καλά.Οι τιμές βέβαια είναι με τις εκπτώσεις.Πάντως θα δω σήμερα και μερικά άλλα παπούτσια και θα στα ποστάρω.Θα σου έλεγα να αποφύγεις πάντως αερόσολες ή "σουστες" που έχουν και τα socks.Αυτά πιο πολύ για περπάτημα είναι παρά για τρέξιμο.Καλύτερο σύστημα απορόφησης για μένα είναι το gel και το absorb.
    </blockquote id=quote>

    +1 για τα GEL!!! Μακράν τα καλύτερα παπούτσια που είχα φορέσει, μέχρι που τα κάτσιασα!!! :D

    Ride, γι' αυτά που λες της Nike τα ξέρω! Μάλιστα, το μόνο πράγμα που μ' άρεσε σε Nike παπούτσι είναι το τσιπάκι που μπαίνει στη σόλα και συνδέεται με το iPod!....

    Στο παρά τσακ ήμουν να τ' αγοράσω, μόνο όμως σαν gadget, γιατί για τρέξιμο ήταν.... άστα!.....[:-boggled]

  15. #15
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μαριάννα αυτό που λες έπρεπε να είχε και iPod και το είχε βγάλει η Apple.Αυτό που ανέφερα είναι της Nike και απλά φοράς ένα βραχιολάκι στο χέρι.Τώρα για κάποιον που τρέχει έξω πιστεύω ότι είναι κάτι χρήσιμο και μπορείς να το έχεις ως μέτρο αναφοράς.Ωραίο τοπικ πάντως γιατί πολλοί αγοράζουν ότι παππούτσια τους πλασάρουν οι πωλητές.Έχουν έρθει άπειροι και παίρνουν τα Air Max 97 για τρέξιμο.:D

  16. #16
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Ναι όντως!!!

    Αυτό που λέω ήταν συνεργασία της Apple & της Nike! Κάτσε να δω αν μπορώ να βρω link!....

    Edit: Βρήκα!!!

    α) http://www.apple.com/ipod/nike/
    β) http://www.apple.com/ipod/nike/gear.html
    γ) http://nikeplus.nike.com/nikeplus/

    [:-love] [:-drool] [:-love]

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    nike εγγυση αλλα μόνο για τρέξιμο

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-10-06
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    +100 ASICS
    απλα κοριφη, εχω 4ζευγαρια[:-thumbu]

  19. #19
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Λοιπόν επανέρχομαι.
    1)Asics Kayano 124,99(Αν θυμάμαι καλά)
    2)Nike Pegasus 83,99
    3)Nike Moire 72,99
    4)Puma Bugatie 37,99

    Και αν θες ξεκούραστα παπούτσια για τρέξιμο πάρε τα Heelys Ninja που έχουν 65,99.

    Τα moire παίζει να είναι και τα πιο ελαφριά παπούτσια που έχουν κυκλοφορήσει.Οι παραπάνω τιμές είναι με τις εκπτώσεις και στο κατάστημα στο οποίο δουλεύω.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    21-06-08
    Location
    .
    Posts
    81

    Default

    συγγνώμη για το οφ τόπικ προκαταβολικά αλλά:
    1)αντρίκο γιατί είσαι πολύ κατά του τρεξίματοςq αφού είμαστε φτιαγμένοι για να περπατάμε και να τρέχουμε. σίγουρα υπάρχουν κραδασμοί αλλά μπορείς να τρέξεις είτε σε κάποιο μαλακό υλικ;o(πχ άμμο,γρασίδι) είτε/και να πάρεις ένα καλό παπούτσι. φυσικά δεν αναφέρομαι σε άτομα με πρόβλημα.
    2)ειδικα παπούτσια για τρέξιμο υπάρχουν, για βάρη; παίζει ρόλο ή όχι? η λογική μου λέει κάτι χωρίς τζελ και τα σχετικά για μεγαλύτερη στα8ερότητα κατά τη διάρκεια των ασκήσεων.

    για να μη χαλάμε το topic όποιος θέλει να απαντήσει ας στείλει pm.

    thnx!
    no pain, no gain
    shut up and train!!!

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Μα το gel δεν είναι σαν ζελές.Πίστεψε με στη σταθερότητα δε καταλαβαίνεις διαφορά.Για βάρη θα σου πρότεινα κάτι με αερόσολα καθόλο το μήκος του παπουτσιού ή κάτι σε στυλ shocks μιας και η κίνηση είναι στατική,ενώ στο τρέξιμο θες κάτι εύκαμπτο και να μη έχει μεγάλο βύθισμα.

  22. #22

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Παιδιά τα kayano είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ παπούτσια όσο αφορά το τρέξιμο... Στα 119 κιλά με το που τα φόρεσα έφυγαν όλοι οι μικροπονοι (γόνατα-αστράγαλοι-ισχία κλπ). Αξίζουν μέχρι τελευταίας δεκάρας.

    <blockquote id=quote>Quote:κατάλληλοι πάντως για τέτοιου είδους συμβουλές (κατάλληλο παπούτσι) φαντάζομαι ότι είναι οι ορθοπεδικοί, φυσιοθεραπευτές και οι αθλητές/προπονητές στίβου.</blockquote id=quote>

    Φίλε slaine και εγώ απόφοιτο ΤΕΦΑΑ που ασχολείται με αποστάσεις ρώτησα και μου πρότεινε τα kayano. Ta kinsey είναι εξίσου καλά αλλά για ελαφρύτερα άτομα![:-angel]

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-11-07
    Location
    .
    Posts
    226

    Default

    Εχει κανεις σας δοκιμασει απο Salomon?Εχουν κυριως
    trail running(ορειβατικα,για σκληρες επιφανειες και ανωμαλο εδαφος)
    αλλα ειναι σκυλια,δεν καταλαβαινουν τιποτα!
    Τωρα βεβαια για καταλληλολητα γενικα δεν μπορω να μιλησω,
    εξαρταται και για τι ακριβως τα θελει ο καθενας.
    Παντως απο αντοχη σκιζουν.

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-02-07
    Location
    .
    Posts
    98

    Default

    poli kala papoutsia gia treksimo einai ta kinsey II an kai ligo akriva (200euro), ta gel nimbus 9 kai ta adistar tis adidas!

  25. #25

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by slaine

    συγγνώμη για το οφ τόπικ προκαταβολικά αλλά:
    1)αντρίκο γιατί είσαι πολύ κατά του τρεξίματοςq αφού είμαστε φτιαγμένοι για να περπατάμε και να τρέχουμε. σίγουρα υπάρχουν κραδασμοί αλλά μπορείς να τρέξεις είτε σε κάποιο μαλακό υλικ;o(πχ άμμο,γρασίδι) είτε/και να πάρεις ένα καλό παπούτσι. φυσικά δεν αναφέρομαι σε άτομα με πρόβλημα.

    </blockquote id=quote>
    Καλη ερωτηση Slaine ,περιμενα καποιος να μου την κανει.

    Το τρεξιμο βαζει αρκετη επιβαρυνση σε αρθρωσεις , συνδετικους ιστους κτλ σε μεση και γονατο.Νομιζω οτι ειναι τα 2 πιο σημαντικα σημεια για καποιον που σηκωνει βαρη
    Στην αγγλια οι τραυματισμοι 'καταχρησης'(overuse injuries) απο τρεξιμο ειναι πολυαριθμοι.Επισης για εναν αθλητη που εχει σαν προτεραιοτητα το να χασει λιπος και να παραμεινει injury free το τρεξιμο δεν ειναι σοφη επιλογη , αφου ειναι αρκετα υψηλης εντασης αεροβια(οσο πιο ψηλη η ενταση στην αεροβια τοσο μικροτερο ποσοστο λιπους καιγεται και τοσο περισσοτερο γλυκογονο) και αν προσθεσεις την επιβαρυνση που δεχομαστε απο βαθια καθισματα , αρσεις θανατου , κ.ο.κ ειναι λογικο οτι καποια στιγμη αν τρεχεις παραλληλα με βαριες προπονησεις καποια στιγμη ολο και κατι θα χαλασει σε γονατο ή μεση.

    Το να τρεχουμε ΜΟΝΟ δεν ειναι τοσο μεγαλη επιβαρυνση σιγουρα ψ(αν δεν ειμαστε κατα πολυ υπερβαροι ή πολυ ψηλοι) , αλλα πολλα βαρη+τρεξιμο ειναι και περιττος κοπος ΙΜΟ και περιττο ρισκο για τραυματισμο αφου δεν προσφερει παραπανω σε λιπολυση απο το γρηγορο περπατημα.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Riuzin


    Εχει κανεις σας δοκιμασει απο Salomon?Εχουν κυριως
    trail running(ορειβατικα,για σκληρες επιφανειες και ανωμαλο εδαφος)
    αλλα ειναι σκυλια,δεν καταλαβαινουν τιποτα!
    Τωρα βεβαια για καταλληλολητα γενικα δεν μπορω να μιλησω,
    εξαρταται και για τι ακριβως τα θελει ο καθενας.
    Παντως απο αντοχη σκιζουν.
    </blockquote id=quote>

    Ειδικά για τα Salomon, το καλύτερο ίσως ορειβατικό μποτάκι που έχω φορέσει (διχάζομαι ανάμεσα σε κάτι north face, εξίσου πολύ καλά) και μακράν το καλύτερο αναρριχητικό παπούτσι.... Μπροστά του τα υπόλοιπα δε φτουράνε μια...

    Τώρα σε off tracking running, δεν τα χρησιμοποίησα, μιας και γενικά δεν τρέχω σε ανώμαλες επιφάνειες λόγω γονάτου, οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-08-08
    Location
    Κοζάνη, Greece.
    Posts
    13

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos
    Καλη ερωτηση Slaine ,περιμενα καποιος να μου την κανει.

    Το τρεξιμο βαζει αρκετη επιβαρυνση σε αρθρωσεις , συνδετικους ιστους κτλ σε μεση και γονατο.Νομιζω οτι ειναι τα 2 πιο σημαντικα σημεια για καποιον που σηκωνει βαρη
    Στην αγγλια οι τραυματισμοι 'καταχρησης'(overuse injuries) απο τρεξιμο ειναι πολυαριθμοι.Επισης για εναν αθλητη που εχει σαν προτεραιοτητα το να χασει λιπος και να παραμεινει injury free το τρεξιμο δεν ειναι σοφη επιλογη , αφου ειναι αρκετα υψηλης εντασης αεροβια(οσο πιο ψηλη η ενταση στην αεροβια τοσο μικροτερο ποσοστο λιπους καιγεται και τοσο περισσοτερο γλυκογονο) και αν προσθεσεις την επιβαρυνση που δεχομαστε απο βαθια καθισματα , αρσεις θανατου , κ.ο.κ ειναι λογικο οτι καποια στιγμη αν τρεχεις παραλληλα με βαριες προπονησεις καποια στιγμη ολο και κατι θα χαλασει σε γονατο ή μεση.

    Το να τρεχουμε ΜΟΝΟ δεν ειναι τοσο μεγαλη επιβαρυνση σιγουρα ψ(αν δεν ειμαστε κατα πολυ υπερβαροι ή πολυ ψηλοι) , αλλα πολλα βαρη+τρεξιμο ειναι και περιττος κοπος ΙΜΟ και περιττο ρισκο για τραυματισμο αφου δεν προσφερει παραπανω σε λιπολυση απο το γρηγορο περπατημα.
    </blockquote id=quote>
    Τι είναι τα βαθια καθισματα και οι αρσεις θανατου;

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-08
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Και εγώ σας προτείνω χωρίς κανένα ενδοιασμό asics . Προσωπικά επιλέγω τα nimbus εδώ και χρόνια (6ο , 7ο , 8ο , 9ο και τώρα 10ο της σειράς) και είμαι ενθουσιασμένος με την βελτίωση που γίνεται περιοδικά και τις νέες τεχνολογίες που ενσωματώνει . Αν δεν τα βρίσκετε , η αντιπροσωπεία της A.s.i.c.s. (Anima Sana In Corpore Sano είναι το full name της-λατινικά-&gt;Νους υγιής εν σώματι υγιεί , μου είχε κάνει και μένα εντύπωση όταν το έμαθα:P)είναι απέναντι από τα ΤΕΦΦΑ , γυμναστική ακαδημία .

    Τα gel kayano η τα kinsei δεν είναι άσχημα παπά ,είναι και αυτά extra full cushioning το θέμα είναι να σας ταιριάζει η πατούσα στην σόλα (οι ονομασίες δεν είναι τυχαίες των παπουτσιών ) . Επίσης τα intersport μέχρι πρότεινως είχαν τα nimbus 9 και τα kayano στα 120ε . Πολύ καλές τιμές !

  29. #29
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    +1 για τα asics.
    Eίναι βέβαια πιο βαριά παπούτσια από τα αντίστοιχα adidas, nike κλπ αλλά για βαριά άτομα όπως εγώ (107 κιλά) είναι τα κατάλληλα.
    Ενώ είχα ενοχλήσεις σε γόνατα μου πέρασαν όλα.
    Δεν είναι όλα τα παπούτσια για όλους. Τα nimbus είναι για άτομα με ουδέτερο πάτημα ή πάτημα με το εξωτερικό της πατούσας και προσωπικά δεν τα αλλάζω με τίποτα.
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"

  30. #30
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    21-03-05
    Location
    ΣΦΑΚΙΑ, Greece.
    Posts
    4,689

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Rightman

    Τι είναι τα βαθια καθισματα και οι αρσεις θανατου;
    </blockquote id=quote>

    Μακριά από αυτά...
    "Να πεθαίνεις κάθε μέρα. Να γεννιέσαι κάθε μέρα. Ν' αρνιέσαι ο,τι έχεις κάθε μέρα. Η ανώτατη αρετή δεν είναι να 'σαι ελεύθερος παρά να μάχεσαι για την ελευθερία"


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •