Παιδιά θέλω τη γνώμη σας.
Έχω σκοπό να αρχίσω και πάλι γυμναστήριο. Το πρόγραμμα μου μετά την πρώτη εβδομάδα της προσαρμογής το σκέφτομαι ως εξής:

1)[u]Δε- κοιλ-ρα, πόδια, γάμπες, 2)Τρ- ώμους, δικέφαλα, τρικέφαλα, 3)Τετ- ξεκούραση
4)Πέμ- κοιλ-ρα, πλάτη, γάμπες, 5)Παρ-ξεκουραση 6)Σαβ- κ-ρ, στήθος, πήχεις 7)Κυρ- ξεκούραση

Γενικά δε συμπαθώ τα σούπερ-σετ και δεν τα δουλεύω (εκτός μικρών εξαιρέσεων και όταν νιώθω μεγάλη ενέργεια ή πολύ καλό πρήξιμο) γιατί με εξαντλούν. Προτιμώ τα 4ή5 σετ των (12-6) επαναλήψεων(Πυραμίδα) ή των 8 επαναλήψεων (σταθερά).

Μέχρι τώρα διαφοροποιούσα την προπόνηση μου στους 2 μήνες για να κρατώ τους μυς μου σε «εγρήγορση». Η διαφοροποίηση γινόταν συνήθως στις ασκήσεις της κάθε μυϊκής ομάδας.

Δεν έχω ασχοληθεί με τη κυκλική προπόνηση που συχνά ακούω, τα μικρά-μεγάλα βάρη, κτλ.

Από συμπληρώματα δεν είμαι διατεθειμένος να ξαναχρησιμοποιήσω (πέραν κάποιας βιταμίνης-πολυβιταμίνης) μιας και δεν έχω βλέψεις να ανεβώ στο «βάθρο» καθώς και λόγο κόστους ή και φόβου ακόμα. Θα κάνω ήδη μία αρκετά ακριβή διατροφή και δε νομίζω ότι (με αυτά τα δεδομένα και τα ζητούμενα που έχω) αξίζει τον κόπο για το κάτι παραπάνω.

Πείτε μου τη γνώμη σας για όλα τα παραπάνω και κυρίως για τις προπονητικές «τακτικές-μεθόδους» που δεν έχω δοκιμάσει.

Ευχαριστώ.[:-thumbu]