Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    serres, Greece.
    Posts
    10

    Default Πολύ νερό, αλλά πότε;

    Θα ηθελα να μου απαντησεται σ' αυτην την πολυ απλη ερωτηση. Διαβασα οτι πρεπει να πινουμε πολυ νερο... αλλα ποση ωρα πριν και μετα το φαγητο?Επισης στην διαρκεια της προπονησης μπορω να πινω?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-08
    Location
    .
    Posts
    102

    Default

    Η απαντηση ειναι μια : ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!

    Και στη διαρκεια της προπονησης και κατα τη διαρκεια του γευματος καλο ειναι να πινει 1/5 λιτρο νερο για την πεψη ;)

    Στην προπονηση εγω προτιμω να πινω σιγα σιγα νερο και οχι αποτομα γιατι ετσι "βαρενεις" και δεν εχεις ορεξη να συνεχισεις... Αλλα οπως βολευεται κανεις

  3. #3

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Διαφωνώ, πιστεύω ότι 10-15 λεπτά πριν το γεύμα εώς 30-40 μετά καλό είναι να είμαστε στεγνοί από νερό (εκτός και αν πιούμε μόνο μια γουλιά πχ). Εμένα προσωπικά με φουσκώνει και μου καθυστερεί την πέψη (ειδικά το νερό). Κατα τ'αλλα τις υπόλοιπες ώρες καταναλώνω περί τα 6-7 λίτρα :D:D

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Διαφωνώ, πιστεύω ότι 10-15 λεπτά πριν το γεύμα εώς 30-40 μετά καλό είναι να είμαστε στεγνοί από νερό (εκτός και αν πιούμε μόνο μια γουλιά πχ). Εμένα προσωπικά με φουσκώνει και μου καθυστερεί την πέψη (ειδικά το νερό).
    </blockquote id=quote>

    +1
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    ε και βεβαια χρειαζεσααι νερο και οποτε μπορεις,ο μεσος ανθρωπος πρεπει να πινει 2-3 λιτρα νερο. σκεψου οτι οχι μονο ειναι καλοκαιρι και εχουμε αυξημενες αναγκες αλλα γυμναζομαστε κιολας,οποτε πρεπει να πινουμε 5-6 λιτρα το λιγοτερο. κανει καλο,εκτος και αν το παρακανεις και πινεις 15 λιτρα τη μερα
    ()

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Νερό πριν το φαγητό καλό είναι να μη πίνεις επειδή σε φουσκώνει.Επίσης και κατά τη διάρκεια και μετά για κανα 20λεπτο.Εγω γενικά το πρώτο νερό το πίνω το πρωί στη προπόνηση δηλαδή 2μισι ώρες αφότου ξυπνήσω το άλλο μετά και γενικα σε μακρινές ώρες από γεύματα.

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    οταν εχουμε ιδρωσει πολυ και εχουμε αφυδατωθει το νερο θελει ιδιαιτερη συνεση και ειναι προτιμοτερο να καταναλωθει μαζι με φαγητο για να αποφευχθει αυτο ..
    http://www.runnermagazine.gr/html/en...ent.160694.asp

    κατασταση ιδιαιτερα επικινδυνη

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Αθήνα, Αττική, Greece.
    Posts
    438

    Default

    όσο πιο πολύ πίνεις τόσο το καλύτερο είτε κάνεις όγκο είτε γράμμωση

    ΠΊΝΕ λοιπόν
    1. στην αερόβια σου πάνω
    2. ενώ κάνεις βάρη
    3. αμέσως μετά τα γεύματα σου

    να προσέχεις σα γενικό κανόνα να μη φτάνεις σε σημειο να ΔΙΨΑΣ, ή ακίμη να ΜΗΝ ΑΦΥΔΑΤΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΣΟΥ και τελευταίο μα όχι λιγότερο σημαντικό σου τα ΟΥΡΑ σου να έχουν ΧΡΩΜΑ ΔΙΑΥΓΕΣ και οχι ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΟ όπως των περισσότερων που είναι ένδειξη αφυδάτωσης.! Ας μην ξεχνάμε πως η έλλειψη νερού είναι σημείο τετάνου και 99% υπεύθυνη για τυχόν ΚΡΑΜΠΕΣ που μπορεί να έχεις!
    no PAIN no GAIN

  9. #9
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    Διαφωνώ, πιστεύω ότι 10-15 λεπτά πριν το γεύμα εώς 30-40 μετά καλό είναι να είμαστε στεγνοί από νερό (εκτός και αν πιούμε μόνο μια γουλιά πχ). Εμένα προσωπικά με φουσκώνει και μου καθυστερεί την πέψη (ειδικά το νερό). Κατα τ'αλλα τις υπόλοιπες ώρες καταναλώνω περί τα 6-7 λίτρα :D:D
    </blockquote id=quote>
    Συμφωνω απολυτως μιας και το νερο κατα τη διαρκεια του γευματος αραιωνει κατα πολυ το γαστρικο οξυ με αποτελεσμα να δυσχαιρενεται και να καθυστερει η πεψη
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  10. #10

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Καλό είναι το νερό , ΑΛΛΑ οσο μάς χρειάζεται , ΟΧΙ παραπάνω
    Οι λογοι είναι οτι πέραν του φουσκώματος , που πολύ σωστα έθεσαν οι ομοτράπεζοι , το νερό το αρκετά παραπανίσιο θα ταλαιπωρήσει και τα νεφρά και το παχύ έντερο και τα επινεφρίδια και γενικά το κυκλοφορικό
    Πολλοί αν οχι οι περισσότεροι έχουν μπερδέψει τήν αφυδάτωση με τήν απώλεια ΜΟΝΟ ΥΓΡΩΝ , ενώ στήν ουσία της είναι η ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ τών ηλεκτρολυτών
    Σε παλαιότερο thread ο Ανδρέας έχει αναφέρει τήν σημασία και τήν κρισιμοτητα τής ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑΣ ΛΗΨΗΣ ΝΕΡΟΥ σε συνθηκες ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΩΝ
    Προτείνω λοιπόν αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί να τσεκάρει:
    1) ΠΟΣΟ ΝΕΡΟ ΧΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ (με ζυγαριά εννοείται )
    2) Να κάνει κανα δυο εξετάσεις τών (ιοντων) ηλεκτρολυτών (μια μετά απο βαριά προπονηση και μια μετά απο 2 μέρες πληρους ξεκούρασης
    3) Να διαβάσει σχετική βιβλιογραφία
    4) Και σύμφωνα με τα παραπάνω και τήν διατροφή του να δεί τελικά ΠΟΣΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ (εννοειται ανα εποχή ...)

    Προσωπικά απο τότε που χρησιμοποιώ ΑΜΕΣΩΣ μετά τήν προπονηση ένα φακελλάκι almora σε 300ml Νερό που το πινω οχι μονοκορδοσα , αλλα μέσα σε ένα 5λεπτο (το γεύμα το κάνω μετά απο 30-40 λεπτά απο τήν προπονηση ΠΑΝΤΑ ), εχω παρατηρήσει , ειδικά μετά απο προπονήσεις με Ενταση οτι ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΧΩΜΑ (Οπως παλαιότερα που δέν χρησιμοποιούσα almora )
    Και το σημαντικότερο (που με έβαλε και το έψαξα) είναι οτι ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ πλέον εκείνη τήν (γνωστή σε πολλούς φαντάζομαι) ακατάσχετη ΔΙΨΑ για το κρίσιμο 4ωρο μετά τήν προπονηση και τα δυο γεύματα

    Ναι το νερό αλλά για έναν ανθρωπο πχ 80 κιλών , 5 κιλά νερό τήν ημέρα -ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ- είναι ΜΑΛΛΟΝ (αχρηστη) ΥΠΕΡΒΟΛΗ , εκτός κι αν φάει 1 κουτα πατατακια και μετά περπατήσει 100 χλμ στην Σαχάρα ...
    Να δεχθώ οτι την ημέρα τής προπονησης σε καλοκαιρινους μήνες να χάσει 1-1.5 κιλά υγρά , αλλα μέχρι εκεί ...

    Κατα τήν αποψή μου η καλύτερη ώρα για πχ 300-350ml νερό είναι ΜΟΛΙΣ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ - και μετά απο 15-20 λεπτά να φάνε το πρωϊνό μας

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Τέλειος MATZ, κλασσικά...

    Μία απορία που είχα πάντα: Όλοι λένε οτι δεν κάνει να πίνεις νερό κατά τη διάρκεια του γεύματος ή λίγο πριν ή μετά. Τότε γιατί όταν ήμαστε άρωστοι μας λένε να τρώμε σούπες;[:-batman]
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Γιατί είναι ευκολοχώνευτη τροφή και αρκετά θρεπτική.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    το πρωτο πραγμα που κάνω το πρωι είναι να πιώ μισο ποτήρι νερό και μετα όλα τα αλλα ... στο 8ωρο της δουλειας τωρα το καλοκαίρι πίνω 6-9 ποτήρια νερό... συμφωνω με τα παιδιά στο θέμα του φουσκώματος και ότι θέλει προσοχή σχετικά με τις ώρες που τρώς... επίσης καλυτερα να εχουμε μπουκαλάκι στο γυμ. και να πινουμε γουλιές παρά να πηγαίνουμε και να πινουμε μονοκαπανιάς στο ψύκτη...αν και γενικά πιστεύω ότι δεν πρεπεί να πιινεις νερό με μεγάλη διαφορά από την θερμοκρασία περιβάλλοντος λόγο του μικρού σοκ που σου προκαλεί στο στομάχι...

    το να πινεις νερό ειναι σαν το λουτρό του σώματος όπως θες να πλένεσαι εξωτερικά έτσι πρέπει και εσωτερικά...
    γειά μας :)

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    κανενας δεν θα σου καθορισει ποση ωρα πριν,ποση ωρα μετα και ποσο νερο θα πιεις μετα το φαγητο,αναλογα με την ορεξη σου.επιβαλεται ομως ενα ποτηρι μετα απο την πρωτεεινη.οσο για το gym πρεπει να πινεις τουλαχιστο 1,5λιτρα,για να καταλαβεις καλυτερα.οση ωρα εισαι στο gym η θερμοκρασια του σωματος σου αυξανεται με αποτελεσμα ο οργανισμος να αποβαλλει υγρα να ιδρωνεις δλδ για να ψυξει το σωμα σου για να μην παθεις πυρετο.οσο αποβαλεις υγρα το αιμα σου γινεται πιο πυκνο οι μυς δεν αιματωνονται και δεν οξυγωνονονται σωστα με αποτελεσμα η καρδια σου να δουλευει περισσοτερο{π.χ. απο 100 παλμους ανα λεπτο να εισαι 130!]για να στειλει στους μυς το απαιτουμενο οξυγονο και αιμα.ολα αυτα οφειλοντα στο αμα δεν πινει κανεις νερο κατα την διαρκεια του στο gym.
    ''No pain No gain''

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-08-08
    Location
    Λαρνακα, Cyprus.
    Posts
    64

    Default

    κανενας δεν θα σου καθορισει ποση ωρα πριν,ποση ωρα μετα και ποσο νερο θα πιεις μετα το φαγητο,αναλογα με την ορεξη σου.επιβαλεται ομως ενα ποτηρι μετα απο την πρωτεεινη.οσο για το gym πρεπει να πινεις τουλαχιστο 1,5λιτρα,για να καταλαβεις καλυτερα.οση ωρα εισαι στο gym η θερμοκρασια του σωματος σου αυξανεται με αποτελεσμα ο οργανισμος να αποβαλλει υγρα να ιδρωνεις δλδ για να ψυξει το σωμα σου για να μην παθεις πυρετο.οσο αποβαλεις υγρα το αιμα σου γινεται πιο πυκνο οι μυς δεν αιματωνονται και δεν οξυγωνονονται σωστα με αποτελεσμα η καρδια σου να δουλευει περισσοτερο{π.χ. απο 100 παλμους ανα λεπτο να εισαι 130!]για να στειλει στους μυς το απαιτουμενο οξυγονο και αιμα.ολα αυτα οφειλοντα στο αμα δεν πινει κανεις νερο κατα την διαρκεια του στο gym.
    ''No pain No gain''

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Είναι σημαντικό κομμάτι της διατροφής μας το νερό-αυτό είναι σίγουρο.Νομίζω,όμως,ότι εξαρτάται κατά πολύ κ από τον εκάστοτε οργανισμό.Εγώ δε φουσκώνω εύκολα από το νερό ακόμα κ όταν πίνω αρκετό κατά τη διάρκεια του γεύματος ενώ είναι πολλοί που δε συνηθίζουν κάτι τέτοιο γιατί τους τουμπανιάζει.Επίσης,όπως προαναφέρθηκε(ΜΑΤΖ rules!),είναι διαφορετική η ποσότητα που χρειάζεται ένας bodybuilder που δουλεύει 10ωρο κ μετά πηγαίνει για γυμναστική από έναν που έχει πολύ χαλαρό πρόγραμμα κ μετά πηγαίνει ξεκούραστος στο γυμναστήριο.Διαφορετικές οι ανάγκες μας όταν έξω έχει 38 βαθμούς απ'ότι όταν εχει 12 κ.ο.κ.
    Θυμηθείτε κ αυτό http://www.bodybuilders.gr/data/main...s=%ED%E5%F1%FC
    , ' ...

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    16-03-08
    Location
    Πειραιάς, Greece.
    Posts
    616

    Default

    Είναι σημαντικό κομμάτι της διατροφής μας το νερό-αυτό είναι σίγουρο.Νομίζω,όμως,ότι εξαρτάται κατά πολύ κ από τον εκάστοτε οργανισμό.Εγώ δε φουσκώνω εύκολα από το νερό ακόμα κ όταν πίνω αρκετό κατά τη διάρκεια του γεύματος ενώ είναι πολλοί που δε συνηθίζουν κάτι τέτοιο γιατί τους τουμπανιάζει.Επίσης,όπως προαναφέρθηκε(ΜΑΤΖ rules!),είναι διαφορετική η ποσότητα που χρειάζεται ένας bodybuilder που δουλεύει 10ωρο κ μετά πηγαίνει για γυμναστική από έναν που έχει πολύ χαλαρό πρόγραμμα κ μετά πηγαίνει ξεκούραστος στο γυμναστήριο.Διαφορετικές οι ανάγκες μας όταν έξω έχει 38 βαθμούς απ'ότι όταν εχει 12 κ.ο.κ.
    Θυμηθείτε κ αυτό http://www.bodybuilders.gr/data/main...s=%ED%E5%F1%FC
    , ' ...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •