Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-07-07
    Location
    .
    Posts
    157

    Default Διατροφη για κοπελα

    Λοιπον μια φιλη μου ζητησε να της ψευτοφτιαξω διατροφη για να χασει μερικα κιλακια. Η ιδια δεν αθλειται ,δε κανει γυμναστηριο , αλλα ψευτοπερπαταει που και που .

    υψος 1 58
    βαρος 50

    Οσο και αν προσπαθησα να της εξηγησω ,δε καταλαβαινει οτι πρεπει να αρχισει να κανει και καμια δραστηριοτητα και οτι μονο με διατροφη δε γινεται η δουλεια που θελει. Με τα πολλα οταν επιστρεψει παλι εκει που σπουδαζει θα ξεκινησει γυμναστηριο οποτε ειναι καλο να μπει απο τωρα στη λογικη των πολλων γευματων και να μαθει και μονη της να φτιαχνει τη διατροφη της.

    Για αρχη σκεφτομαι να μη της δωσω να ακολουθησει κατι επιπονο αλλα κατι του στυλ 50 - 30 - 20 (carb / prot / fat).

    Το RMR (resting metabolic rate)της βγαινει 1050 cals και γενικα καει ημερησιως με τη ζωη που κανει 1200-1300 θερμιδες.

    Αρα

    600 cals υδατανθρακας --> 150 γρ
    360 cals πρωτεινη --> 90 γρ
    240 cals λιπαρα --> 25 γρ

    Σκεφτομαι να της δωσω το εξης

    Πρωινο
    ΠΡΩΤ ΥΔΑΤ ΛΙΠΗ Θερμιδες
    Πρωινο
    -50 γρ fitness 2 40 1 125
    -2 κουπες γαλα 8 11 4,8 123
    (200ml) 2%
    -1 κουπα 1 11 0 50
    καρπουζι

    Συνολο 11 62 5,8 298

    Γευμα 1
    -70 γρ κοτ 21 0 2 115
    -150 γρ ρυζι 4 45 0,5 205
    -1 κουπα
    καρπουζι 1 11 0 50

    Συνολο 26 56 2,5 370

    Γευμα 2
    -Σαλατα μαρουλι 0 0 0 0
    -1 κτσ Ελαιολαδο 0 0 14 126
    -100 γρ Ψαρι 30 0 2 128
    ή ψαρι ή κοτοπουλο ή απαχο κοκκινο κρεας

    Συνολο 30 0 16 254

    Βραδινο
    γιαουρτι 2% 17 8 4 132
    ή τρικ. Light 50γρ 19 0 10


    Συνολο 17 8 4 132

    Συνολα
    Πρωτεινη 84
    Υδατανθρακας 126
    Λιπαρα 28,3
    Θερμιδες 1054

    Εχω αφησει περιθωριο 100 θερμιδες μηπως βαλει τπτ αλλο αυτη στα φαγητα. Πιστευω οτι ειναι ενας καλος μπουσουλας για να μη τρομαξει η κοπελα. Αν της αρεσει μετα μπορουμε να το αλλαξουμε ακομα περισσοτερο και να το κανουμε πιο αποδοτικο.

    Περιμενω αποψεις ,αλλα παντα να εχετε υπ΄'οψιν οτι η κοπελα δε γυμναζεται (ακομα) και οτι ειναι αρχαρια.
    You Will Respect My Authoritah!

  2. #2

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Η προσωπική μου εμπειρία με αρχάρια άτομα που δεν έχουν και το τεράστιο κίνητρο για να ασχοληθούν με το gym, είναι ότι πρέπει να τους δίνουμε ό,τι πιο απλό υπάρχει, δηλαδή γενικές συμβουλές, διότι αν μπουν κατευθείαν σε πρόγραμμα διατροφής, θα το ακολουθήσουν για λίγες μέρες και μετά θα το παρατήσουν με την πρώτη ατασθαλία. Μου έχει τύχει άπειρες φορές το ίδιο σενάριο, οπότε αυτό που εγώ κάνω είναι αυτά που πιστεύω ότι είναι πιο σημαντικά για το επίπεδό τους:

    α) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βάλει κάποια μορφή άσκησης στην καθημερινότητά της, ανεξάρτητα από το αν θα κάνει διατροφή ή όχι
    β) Να φροντίσει να έχει ποικιλία τροφών
    γ) Να φροντίσει να τρώει καλά μετά το γυμναστήριο (με έμφαση σε υδατάνθρακες), και λιτά τις υπόλοιπες ώρες (με λίγους ή καθόλου υδατάνθρακες)
    δ) Να ανεβάσει λίγο την ποσότητα πρωτεϊνών και των σαλατικών που τρώει, διότι βοηθάει πολύ στη ρύθμιση της όρεξης και της λιγούρας.

    Μόλις μπει σε έναν ρυθμό με αυτά τα απλά πράγματα, τότε μετά θα είναι πιο εύκολο να ακολουθήσει πιο συγκεκριμένο πρόγραμμα και σε διατροφή, αλλά και στο gym.

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jimaica

    Λοιπον μια φιλη μου ζητησε να της ψευτοφτιαξω διατροφη για να χασει μερικα κιλακια. Η ιδια δεν αθλειται ,δε κανει γυμναστηριο , αλλα ψευτοπερπαταει που και που .


    </blockquote id=quote>

    αν το ατομο δεν αθληται εστω και λιγη ωρα τις περισσοτερες φορες την εβδομαδα , ειναι lost case και χασιμο χρονου εκ μερους σου.

    Επισης τις περισσοτερες φορες οταν το ατομο δεν πληρωνει για τη βοηθεια , απλα δεν την εκτιμα και δεν τη λαμβανει υποψην.

  4. #4

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jimaica

    Λοιπον μια φιλη μου ζητησε να της ψευτοφτιαξω διατροφη για να χασει μερικα κιλακια. Η ιδια δεν αθλειται ,δε κανει γυμναστηριο , αλλα ψευτοπερπαταει που και που .


    </blockquote id=quote>

    αν το ατομο δεν αθληται εστω και λιγη ωρα τις περισσοτερες φορες την εβδομαδα , ειναι lost case και χασιμο χρονου εκ μερους σου.

    Επισης τις περισσοτερες φορες οταν το ατομο δεν πληρωνει για τη βοηθεια , απλα δεν την εκτιμα και δεν τη λαμβανει υποψην.

    </blockquote id=quote>

    +1000!Ο,τι χαριζεται δεν εκτιμαται!!!+1000
    Γιατι δεν της κανεις καποιο διαχωρισμο στα γευματα του στυλ:''Αυτο ειναι σαβουρα-δεν το τρωμε,αυτο την ταδε ωρα,αυτο την ταδε ωρα...''Ετσι ουτε θα την φορτωσεις κ θα την αφησεις να ενδιαφερθει κ απο μονη της εαν πραγματικα το θελει γιατι τα πρωτα κιλα που θα χασει προφανως θα τα χασει γρηγορα αρα θα δει οτι κατι γινεται.Επισης υπαρχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να της αρεσει κατι που ''ηταν δικη της ιδεα'' παρα κατι που ''ηταν δικη σου ιδεα'',κατλαβαινεις ετσι???


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •