Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-08
    Location
    .
    Posts
    102

    Default Καρδιά και άσκηση

    Παιδια πριν απο λιγο καιρο(Τον Μαιο) επισκεφτηκα εναν καρδιολογο για να κανω ενα καρδιογραφημα ετσι απο περιεργεια...
    Ο γιατρος μου ειπε οτι το μυοκαρδιακο τοιχωμα ηταν παχυτερο απο το κανονικο, στα ακρα φυσιολογικα ορια(ευτυχως οχι παθητικο [:-party] )
    Το παχος του τοιχωματος ηταν γυρω στα 8 χιλιοστα κατι που ειναι υπερβολικο για την ηλικια μου
    (17χρονων, ασχολουμαι με τα βαρη απο τα 14 αλλα τα 2 τελευταια χρονια ασχολουμαι συστηματικα με το ΒΒ).

    Εκεινη την περιοδο ειχα παρει 15κιλα γιατι ημουν στον ογκο για πολυ καιρο, ειχα ξεφυγει λιγο απο την διατροφη, και απεφευγα την αεροβια "οπως ο διαολος το λιβανι":D:D:D ενω οι επαναληψεις που εκανα για ολες τις ασκησεις ηταν 6-8 με μεγιστο βαρος..

    Ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο οφειλοταν στα βαρη, και οτι τα βαρη δεν προσφερουν τιποτα παρα μονο να ζοριζουν ανωφελα την καρδια, να την κουραζουν να την πιεζουν κλπ,κλπ,κλπ...
    Μου ειπε να τα σταματησω και να αρχισω αεροβια και κυριως ποδηλατο γιατι τα βαρη δεν μου προσφερουν τπτ, αλλα οταν του ειπα οτι κατι τετοιο δεν μπορουσα να το κανω με συμβουλεψε να μειωσω τα κιλα και να αυξησω τις επαναληψεις...

    Υστερα πηρα το καρδιογραφημα και το εδειξα σε εναν παλιο καρδιολογο ο οποιος μου ειπε να κανω αυτο που μου αρεσει αλλα να το παρακολουθω για να ξερω τι γινεται και αν συνεχισει το παχος να αυξανεται σε επιπεδο "παθησης" τοτε να παρω τα μετρα μου.

    Και ερωτω: Ειναι δυνατον τα βαρη να μην προσφερουν τπτ θετικο στον οργανισμο και την καρδια αλλα αντιθετα να τον καταστρεφουν?



    Επισης θα ηθελα οποιος απο τους bblders που ασχολειται καιρο εχει κανει καρδιογραφημα να μου πει ποσο ηταν το παχος του μυοκαρδιακου τοιχωματος του (ειναι το τοιχωμα αναμεσα στις 2 κοιλιες) για να συγκρινω και να ξερω τι μου γινεται



    Ο 1ος γιατρος ηταν πετσι και κοκκαλο αρα δεν νομιζω να ειχε ιδεα απο βαρη και BB


    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΤΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΣΗΚΩΝΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Δηλαδή όποιος είναι λεπτός σημαίνει ότι δε ξέρει από bb?Επίσης ναι πιέζουν τη καρδιά λόγο αύξησης της πίεσης του αίματος,αλλά όχι σε σημείο θανάτου.Επίσης μήπως σου είπε οτι απλά η αερόβια είναι ΠΟΛΥ καλύτερη για την καρδιά?

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-08
    Location
    .
    Posts
    102

    Default

    Δεν εννοω αυτο απλα δεν ηξερε ουτε προγραμματα ουτε προπονησεις ουτε τπτ..
    Και τα σνομπαρε και τρελα, οποτε κατευθειαν καταλαβα οτι οχι μονο δεν ειχε ασχοληθει, αλλα τα αντιπαθουσε κιολας

    Και μου ειπε οτι η αεροβια ειναι ΟΤΙ καλυτερο για την καρδια ενω τα βαρη σε καταστρεφουν

  4. #4
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    Υπαρχει κατι που λεγεται μεγαλοκαρδια και εχει σχεση με την εντονη αεροβια (αρκετοι αθλητες πασχουν απο αυτο) δεν ειναι κατι το σοβαρο φυσικα. saslioras αυτο που εχεις δεν δημιουργηθηκε απο τα βαρη, προφανως ειχες την προδιαθεση και ισως τα βαρη να επιβαρυνουν λιγο την κατασταση. Φυσικα δεν ειμαστε γιατροι εδω μεσα, θα σου προτεινα να παρεις την αποψη και αλλου γιατρου, ισως καποιου αθλιατρου

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Υπαρχει κατι που λεγεται μεγαλοκαρδια και εχει σχεση με την εντονη αεροβια (αρκετοι αθλητες πασχουν απο αυτο) δεν ειναι κατι το σοβαρο φυσικα. saslioras αυτο που εχεις δεν δημιουργηθηκε απο τα βαρη, προφανως ειχες την προδιαθεση και ισως τα βαρη να επιβαρυνουν λιγο την κατασταση. Φυσικα δεν ειμαστε γιατροι εδω μεσα, θα σου προτεινα να παρεις την αποψη και αλλου γιατρου, ισως καποιου αθλιατρου


    </blockquote id=quote>

    η μεγαλοκαρδια δεν προκαλειται απο την αναεροβια κυριως?ετσι νομιζα τουλαχιστον.
    παντως saslioras ρωτα εναν καρδιολογο,τα ζητηματα καρδιας ειναι σοβαρα και θελουν ιατρικη γνωματευση.
    η μεγαλοκαρδια δεν ειναι και καλο κατα καποιο τροπο? διοτι η καρδια ειναι πιο δυνατη ως μυς λογω της αθλησης. σαν επακολουθο της αθλησης ειναι και η βραδυκαρδια που εμφανιζονται σε αθλητες και εντονα αθλουμενους αλλα δε σημαινει οτι ειναι επικινδυνη και η βραδυκαρδια.
    καλα μπορει να ειπα και κοτσανα:D:D αλλα αυτη την εντυπωση ειχα
    ()

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Όσο πιο μεγάλη είναι η καρδιά τόσο πιο πολύ αίμα χρειάζεται για να λειτουργήσει.Αν εσύ τραβάς όλο το αίμα στους μυς λογικό δεν είναι να δυσκολεύει το έργο της?

  7. #7
    Unworthy
    Join Date
    12-10-07
    Location
    Αθηνα, Greece.
    Posts
    460

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by alexandritsa78

    Υπαρχει κατι που λεγεται μεγαλοκαρδια και εχει σχεση με την εντονη αεροβια (αρκετοι αθλητες πασχουν απο αυτο) δεν ειναι κατι το σοβαρο φυσικα. saslioras αυτο που εχεις δεν δημιουργηθηκε απο τα βαρη, προφανως ειχες την προδιαθεση και ισως τα βαρη να επιβαρυνουν λιγο την κατασταση. Φυσικα δεν ειμαστε γιατροι εδω μεσα, θα σου προτεινα να παρεις την αποψη και αλλου γιατρου, ισως καποιου αθλιατρου


    </blockquote id=quote>

    η μεγαλοκαρδια δεν προκαλειται απο την αναεροβια κυριως?ετσι νομιζα τουλαχιστον.
    παντως saslioras ρωτα εναν καρδιολογο,τα ζητηματα καρδιας ειναι σοβαρα και θελουν ιατρικη γνωματευση.
    η μεγαλοκαρδια δεν ειναι και καλο κατα καποιο τροπο? διοτι η καρδια ειναι πιο δυνατη ως μυς λογω της αθλησης. σαν επακολουθο της αθλησης ειναι και η βραδυκαρδια που εμφανιζονται σε αθλητες και εντονα αθλουμενους αλλα δε σημαινει οτι ειναι επικινδυνη και η βραδυκαρδια.
    καλα μπορει να ειπα και κοτσανα:D:D αλλα αυτη την εντυπωση ειχα
    </blockquote id=quote>

    ναι αναεροβια, οταν εγραψα εντονη αεροβια εννοουσα σπριντερς. δεν ειμαι και σιγουρη 100% βεβαια. Νομιζω η βραδυκαρδια (λιγοτεροι σφιγμοι δεν ειναι αυτο?) εχει σχεση με την εντονη ασκηση οπως εγραψες.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-08
    Location
    .
    Posts
    102

    Default

    Oχι το μεγεθος της καρδιας ειναι στα ανωτατα φυσιολογικα ορια.
    Δεν μου ειπε κατι για το μεγεθος ουτε για μεγαλοκαρδια...
    Αλλα τα τοιχωματα της ειναι πιο παχια.

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    φίλε μου φαντάζομαι ότι συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων όντως δεν πρέπει να ασχολούνται με βάρη όμως η γενικευμένη άποψη αυτού του γιατρού ότι τα βάρη είναι άχρηστα και μόνο κακό μπορούν να κάνουν στον οργανισμό με αναγκάζει να τον χαρακτηρίσω κάφρο.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-06
    Location
    dubai, United Arab Emirates.
    Posts
    355

    Default

    to b.b το θεωρω οτι χηρωτερο για τη καρδια με το τροπο που γινετε πολυ φαγιτο πολα φαρμακα πολυς ογκος λιγο αεροβια τι να κανει και η καρδια θα τα παιξει οχι μονο για τη καρδια αλλα και για πολα ζωτηκα οργανα οπως τα νεφρα και το ηπαρ ειναι το σπορ της υπερβολης ακομα και σε ερασητεχνικο επηπεδο λυπαμε που το λεω αλλα αυτη ειναι η αλληθεια ολοι προσπαθουμε να γινουμε πιο μεγαλοι σε ογκο και κανενας δεν τον ενδιαφερει τι ειναι απο μεσα

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    Α. Hypertrophic Cardiomyopathy
    Attached Image:


    http://people.umass.edu/excs597k/car...ypercardio.htm
    http://people.umass.edu/excs597k/car...kcarpenter.htm
    http://www.pubmedcentral.nih.gov/art...?artid=1332256
    http://content.nejm.org/cgi/content/full/339/6/364
    http://people.umass.edu/excs597k/car.../sdathlete.htm
    Attached Image:


    Prevalence of Hypertrophic Cardiomyopathy in Highly Trained Athletes
    The bottom line: Elite athletes ? the best of the best ? rarely have deadly hypertrophic cardiomyopathy. The best screening may be using the sophisticated electrocardiogram that uses 12 leads because it identifies those people with larger-than-normal left ventricles. Echocardiography should be reserved for people with symptoms that indicate that they may have hypertrophic cardiomyopathy, which can reduce the efficiency of the heart?s ability to pump blood.
    http://content.onlinejacc.org/cgi/co...ull/51/10/1033

    Β. Athlete's heart syndrome

    People who exercise regularly and vigorously often develop changes in their heart muscle that can be confused for hypertrophic cardiomyopathy. In such athletes, the heart muscle grows to adapt to the extra demands from physical activities. This condition is called athlete's heart syndrome. But unlike hypertrophic cardiomyopathy, athlete's heart syndrome does not cause life-threatening heart rhythms and sudden death. It is a benign, or harmless, condition. When an athlete stops training, the heart returns to a normal size unlike those with hypertrophic cardiomyopathy, in which the heart remains enlarged.
    http://www.merck.com/mmpe/sec07/ch082/ch082c.html
    http://www.chestjournal.org/cgi/reprint/64/1/105.pdf
    http://www.trainwiser.com/f34/athlet...-syndrome-203/


    ειδικότερα για bodybuilders
    http://pt.wkhealth.com/pt/re/bjsm/abstract.00002412-200711000-00023.htm;jsessionid=LnfLLbYQ1L9jS7wCdWJTVqJh5Gz2LT3zV0zCvT3Spvfm3JYppHbY!-927161468!181195628!8091!-1
    http://www.healthguidance.org/entry/...ing-Myths.html

    ΑΑΣ:
    Other side effects can include alterations in the structure of the heart, such as enlargement and thickening of the left ventricle, which impairs its contraction and relaxation.[30] Possible effects of these alterations in the heart are hypertension, cardiac arrhythmias, congestive heart failure, heart attacks, and sudden cardiac death.[31] These changes are also seen in non-drug using athletes, but steroid use may accelerate this process.[32][33] However, both the connection between changes in the structure of the left ventricle and decreased cardiac function, as well as the connection to steroid use have been disputed.

    Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να το ψάξεις περισσότερο να διαπιστώσεις αν καταρχάς πρόκειται για Hypertrophic Cardiomyopathy που είναι κληρονομικό τις περισσότερες φορές ή αν είναι το athletes heart syndrome. Γνώμη μου είναι να πας σε κάποιον πιο ειδικευμένο γιατρό για να τα ξεκαθαρίσεις όλα!!!

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ρε γμτ μου φαινεται οτι κ η ιατρικη πλεον παει επικνδυνα να γινει κατι σαν'Εγω αυτο ξερω αυτο λεω'...

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    06-01-07
    Location
    .
    Posts
    305

    Default

    δέν είναι μόνο η διατρφή, συμπληρώματα κλπ πού επηρεάζουν την καρδιά αλλά καί η υπερπροσπάθεια που καταβάλουμε να σηκώσουμε τα βάρη κατά την ώρα της προπόνησης.
    Βασικά χρειάζετα να Αναπνέεις σωστά καί να ξέρεις αν θα πρέπει να εισπνεύσεις/εκπνεύσεις στον + ή στο -.
    Ρόλο παίζουν και τα διαλείμματα καί γενικά πώς διευθετείς τις αναπνοές.
    Τίποτα αλλο δέν μπορείς να κάνεις.


    @Andrikos,
    τί λε ρε φίλε, μόνο λιποδιαλήτες,
    whey ποτέ δέν πήρες;

  14. #14
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    επανω στα αρθρα που παρατιθενται το λεει κιολας οτι:ακομα και στους καλυτερους των ελιτ αθλητων-οι οποιοι καταθετουν κυριολεκτικα ολες τους τις δυναμεις στις προπονησεις-η υπερτροφικη καρδιομυοπαθεια σπανια μπορει να αποβει μοιραια,οποτε αν δεν συντρεχει καποιο παθολογικο αιτιο μαλλον ειναι πολυ δυσκολο να δημιουργησει προβλημα στο μελλον σε καποιον απο εμας.
    οσο για το συνδρομο των αθλητων λεει οτι μετα απο διακοπη της ασκησης η καρδια επανερχεται στην αρχικη της κατασταση με το προτερο μεγεθος. αρα δεν εγινε και καμια μονιμη βλαβη.
    ()

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-06-08
    Location
    .
    Posts
    102

    Default

    Οταν λεει διακοπη της ασκησης, εννοει διακοπη της προπονησης εκεινη τη μερα ή για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα?
    Γιατι και εμενα μου ειπε ο 2ος γιατρος οτι σε τετοιες περιπτωσης αθλητων που εχουν μεγαλυτερο προβλημα τους λενε να σταματησουν την ασκηση για 3-5 μηνες οποτε η καρδια μικραινει πολυ.

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    saslioras τι πραγματικά θέλεις να κάνεις επάνω σου? Εννοώντας φυσικά ότι όταν παρουσιάζεται ένα πρόβλημα όπως στη δική σου περίπτωση πρώτα απομονώνουμε το πρόβλημα να δούμε τι πραγματικά είναι με κάποιον πιο ειδικό από τους συμφορουμίτες σου και εξετάζουμε τις παραμέτρους. Δηλαδή εάν είναι κάτι που δεν μπορεί σου επιτρέπει να κάνεις πρωταθλητισμό ή να κατεβείς σε αγώνες το λογικό είναι να μην το παρακάμψεις αλλά να προσαρμοστείς στα νέα δεδομένα. Τώρα εάν δεν έχεις τέτοιους σκοπούς απλά μπορείς να προσαρμώσεις την προπόνησή σου κατά τέτοιον τρόπο πάλι με οδηγίες γιατρού ώστε να μην το εντείνεις αλλά και να μην σε δυσκολεύει ή σε βάζει σε επικυνδυνότητα αυτό θα ήταν ευχής έργο.
    Πάρτα ένα ένα με τη σειρά ξεκαθάρισε το πρόβλημά σου πρώτα!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie zaxosss's Avatar
    Join Date
    20-02-07
    Location
    Athens, N. Irakleio, Greece.
    Posts
    64

    Default

    Διάβασα πολλές ανακρίβειες πιο πάνω! Παιδιά προσέξτε τι συμβουλές δίνετε, όταν κάποιο θέμα δεν το γνωρίζετε!

    Φίλε Saslioras είναι πολύ απλό.
    Φαντασου μια καρδιά που τροφοδοτεί ένα σώμα 70 κιλών χωρίς αναπτυγμένο μυικό σύστημα. Το άτομο κάνει π.χ. 4 χρόνια bodybuilding και γίνεται 90 κιλά όλο μυς. (λέμε τώρα !!!!). Η καρδιά έχει λοιπόν πολλαπλάσιο έργο να εκτελέσει, δεδομένου ότι πρέπει να τροφοδοτήσει όλους αυτούς τους μυς με αίμα. Άρα ΝΑΙ, ζορίζεται και πολύ μάλιστα στην προπόνηση με βάρη.
    Τι μπορούμε να κάνουμε? Να γυμνάσουμε και την καρδιά, (η οποία είναι και αυτή ένας μεγάλος μυς), ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στην αυξημένη ζήτηση.
    Πως γυμνάζεται η καρδια? ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ. Γι αυτό η αεροβια είναι ζωτικής σημασίας για το ΒΒ, και πρέπει να έχει την κατάλληλη βαρύτητα στο πρόγραμμα μας. ΝΑΙ, Η ΑΕΡΟΒΙΑ κάνει πολύ καλό στην καρδιά σου ενώ τα βάρη την κουράζουν λίγο. Συζήτησε το με κάποιον (Σοβαρό) γυμναστή ώστε να σου προτείνει το κατάλληλο για την περίπτωση συνδιασμό ΑΕΡΟΒΙΑΣ - ΒΑΡΩΝ.
    It's the first day --- of the rest of your life.

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by zaxosss

    Διάβασα πολλές ανακρίβειες πιο πάνω! Παιδιά προσέξτε τι συμβουλές δίνετε, όταν κάποιο θέμα δεν το γνωρίζετε!

    Φίλε Saslioras είναι πολύ απλό.
    Φαντασου μια καρδιά που τροφοδοτεί ένα σώμα 70 κιλών χωρίς αναπτυγμένο μυικό σύστημα. Το άτομο κάνει π.χ. 4 χρόνια bodybuilding και γίνεται 90 κιλά όλο μυς. (λέμε τώρα !!!!). Η καρδιά έχει λοιπόν πολλαπλάσιο έργο να εκτελέσει, δεδομένου ότι πρέπει να τροφοδοτήσει όλους αυτούς τους μυς με αίμα. Άρα ΝΑΙ, ζορίζεται και πολύ μάλιστα στην προπόνηση με βάρη.
    Τι μπορούμε να κάνουμε? Να γυμνάσουμε και την καρδιά, (η οποία είναι και αυτή ένας μεγάλος μυς), ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στην αυξημένη ζήτηση.
    Πως γυμνάζεται η καρδια? ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ. Γι αυτό η αεροβια είναι ζωτικής σημασίας για το ΒΒ, και πρέπει να έχει την κατάλληλη βαρύτητα στο πρόγραμμα μας. ΝΑΙ, Η ΑΕΡΟΒΙΑ κάνει πολύ καλό στην καρδιά σου ενώ τα βάρη την κουράζουν λίγο. Συζήτησε το με κάποιον (Σοβαρό) γυμναστή ώστε να σου προτείνει το κατάλληλο για την περίπτωση συνδιασμό ΑΕΡΟΒΙΑΣ - ΒΑΡΩΝ.


    </blockquote id=quote>

    +1
    αερόβια και βάρη πάνε μαζί είτε στον όγκο είτε στη γράμμωση. Το BB δεν είναι μόνο βάρη.
    Πρώτα βάζουμε την υγεία και μετά την μυική ανάπτυξη.

  19. #19
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    "Μεγαλοκαρδια" εχουν ΟΛΟΙ οι αθλητες.Και δεν το λεω εγω,οι ερευνες το λενε.Αλλα οπως ειπαν και πιο πανω σωστα αυτο ειναι προσωρινο.Τωρα,powerlifting,μονες επαναληψεις και τετοια ειναι τα χειροτερα.

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-07
    Location
    chania, Kriti, Greece.
    Posts
    51

    Default

    Μεγαλοκαρδια ειχα και εγω σαν αθλητης του ποδοσφαιρου,λογω του οτι με την αεροβια η καρδια γυμναζεται και ''μεγαλωνει''.
    Σε τετοια περιπτωση ειναι απολυτως φυσιολογικο για καποιον που αθλειτε χρονια.Ο αδερφος μου μαλιστα ειχε βραδυκαρδια,
    πραγμα το οποιο για εναν αθλητη ειναι πολυ καλο διοτι δειχνει οτι βρισκεται σε παρα πολυ καλη κατασταση και εχει γενικα περισσοτερες αντοχες..
    Και επισης συμφωνω με το οτι παντα πρεπει εκτος απο αναεροβια(βαρη) να κανουμε και αεροβια ετσι ωστε να δυναμωσουμε την καρδια
    και να αντεξει το φορτιο που ασκειται στα βαρη αλλα και στην τροφοδοσια αιματος που στελνει στους μυς.
    Για την περιπτωση σου,δεν μπορω να φερω αποψη διοτι δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο,αλλα μαλλον ειχες προδιαθεση για κατι τετοιο..
    Οποτε ξεκινα αεροβια και πιστευω οτι ολα θα ειναι οκ σε βαθος χρονου!
    nothing is stronger than the mind...

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    11

    Default

    παιδιά εγώ είμαι καρδιολόγος γι' αυτό αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, ελεύθερα. Επειδή εσείς δεν ασχολείστε με το αντικείμενο είναι λογικό να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Σε όλα τα αθλήματα η υπερβολή βλάπτει και στην καρδιά συμβαίνει το ίδιο. μην ακούτε αυτές τις μαλακίες για πάχος τοιχωμάτων κι υπερτροφίες και βραδυκαρδίες. Αυτά είναι μια φυσιολογική προσαρμογή της καρδιάς σε αυξημένες απαιτήσεις της κυκλοφορίας του αθλητή. Δεν έχει σημασία πόσο είναι το τοίχωμα και τι μέγεθος έχει η καρδιά εφόσον λειτουργεί σωστά. Υπάρχουν βέβαια σπάνιες μυοκαρδιοπάθειες (η υπερτροφική βασικά) που είναι κληροομική κι επικίνδυνη και μπορεί να αποκλεισθεί με ένα απλό υπερηχογράφημα αν όχι κι από το ίδιο το ΗΚΓ. Στην καρδιά μεγαλύτερη ωφέλεια προκύπτει από την αερόβια γυμναστική η οποία σημειωτέον μπορεί να προκαλέσει πολύ μεγαλύτερη αυξηση των διαστάσεων κι υπερτροφία από την απλή γυμναστκη με βάρη. Μάλιστα συγκεκριμένα αθλήματα (πχ ποδηλασία, κωπηλασία κα) προκαλούν μεγάλη διόγκωση της καρδιάς. Αλλά αυτά δεν ενδιαφέρουν έναν αθλη΄τη. Ο αθλητής του Bodybuilding αλλά κι οποιουδήποτε σπορ δεν πρέπει να κάνει υπερβολές, να φορτώνεται με φάρμακα και να σηκώνει 300 κιλά με χίλιες ντόπες (με αμφίβολες επιδράσεις σε όλα τα όργανα άρα και στην καρδιά) και πρέπει να κάνει μια υγιεινή ζωή και να μην καπνίζει. Αυτά προς το παρόν, όποιος θέλει περισσότερα μου λέει.

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    κατι ειχα ακουσει τοτε πριν καιρο και με ειχε φοβησει για αρκετες μερες οπου και το σκεφτομουν συνεχεια..βλεπετε η θεια ενος καλου παιδικου φιλου μου(γυμναστρια ηταν) πεθανε απο αυτο που αποκαλειτε μεγαλοκαρδια αλλα δε ξερω ακριβως απο τι...παντως με του μπαμπη το κειμενο πιστευω πως καπως ηρεμισα..αν και θα ηθελα και καποιες πληροφοριες παραπανω αν γινοταν με καποιο πμ αλλα αν δεν γινεται παλι δεν πειραζει...θα ρωτησω τον μαλλιαροπουλο(αθλιατρος/θεσσαλονικη)

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    11

    Default

    η μεγαλοκαρδία δεν είναι νόσος κι αυτά που λένε ότι πέθανε από μεγαλοκαρδία είναι τουλάχιστον μαλακίες κι εν πάση περιπτώσει σταματήστε να ακούτε ότι μαλακία λέει ο κάθε ανήξερος ( ο μπατζανάκης της θείας της γειτόνισσας του κουμπάρου) και να πανικοβάλλεστε

  24. #24
    Pumping Iron
    Join Date
    07-02-08
    Location
    South Sandwich Islands.
    Posts
    561

    Default

    οκ τοτε εμπιστευομαι τα λογια σου...(αλλα για καλο και για κακο 1 δευτερη γνωμη ενος πολυ καλου και γνωστου σε ολους αθλιατρου δεν κανει πιστευω κακο..).

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    04-01-05
    Location
    Greece.
    Posts
    139

    Default

    Μπάμπη ένας από τους παράγοντες κινδύνου καρδιακής ανεπάρκειας είναι και η μεγαλοκαρδία.
    ...

  26. #26
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-11-08
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    11

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GodSaveDaOs

    Μπάμπη ένας από τους παράγοντες κινδύνου καρδιακής ανεπάρκειας είναι και η μεγαλοκαρδία.
    </blockquote id=quote>δεν είναι έτσι όπως λες, η καρδιακή ανεπάρκεια μπορεί να οφείλεται σε στεφανιαία νόσο, μυοκαρδιοπάθεια ή παραμελημένη αρτηριακή υπέρταση, όλα αυτά προκαλούν στην πορεία διάταση και δυσλειτουργία του μυοκαρδίου που διογκώνεται αλλά δε λειτουργεί φυσιολογικά κι ανεπαρκεί. Η υπερτροφία και διόγκωση της καρδιάς λόγω της γυμναστικής αποτελεί φυσιολογικό αντιρροπιστικό μηχανισμό και διατηρεί φυσιολογική συστολική και διαστολική λειτουργία. Η λέξη μεγαλοκαρδία είναι αδόκιμη και δεν αποτελεί πάθηση.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •