Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-07-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Πως κάνουμε συντήρηση?

    Καλησπέρα, θα θελα να μαθω πως συντηρουμε ενα μερος του σωματος μας αφου εχουμε φτάσει σε ενα επιπεδο που μας ικανοποιει? Θα θελα να συντηρήσω τα πόδια μου και να δώσω έμφαση στο πάνω μέρος και σκεφτηκα αντι για 4 φορές το μηνα προπόνηση πόδια να τις ρίξω στις 2.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    οταν λεμε οτι κανουμε συντηρηση δεν εννοουμε οτι τα γυμναζουμε 1 φορα στις 15 μερες ή οποτε το θυμηθουμε αλλα με πιο συντηρητικα κιλα και οχι με την ιδια ενταση οπως με αλλες μυικες ομαδες,γιατι στο τελος θα καταληξεις να βελτιωσεις το πανω μερος του κορμου σου και τα ποδια σου θα "πεσουν" πολυ
    ()

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    οταν λεμε οτι κανουμε συντηρηση δεν εννοουμε οτι τα γυμναζουμε 1 φορα στις 15 μερες ή οποτε το θυμηθουμε αλλα με πιο συντηρητικα κιλα και οχι με την ιδια ενταση οπως με αλλες μυικες ομαδες,γιατι στο τελος θα καταληξεις να βελτιωσεις το πανω μερος του κορμου σου και τα ποδια σου θα "πεσουν" πολυ
    ()

  4. #4
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    ειναι πολυ απλο.μεινε σταθερος στα κιλα που βαζεις.
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  5. #5
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    ειναι πολυ απλο.μεινε σταθερος στα κιλα που βαζεις.
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by extremist

    ειναι πολυ απλο.μεινε σταθερος στα κιλα που βαζεις.
    </blockquote id=quote>
    +1...δέν αλλάζει τίποτα άλλο

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by extremist

    ειναι πολυ απλο.μεινε σταθερος στα κιλα που βαζεις.
    </blockquote id=quote>
    +1...δέν αλλάζει τίποτα άλλο

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tsiliadoros

    Καλησπέρα, θα θελα να μαθω πως συντηρουμε ενα μερος του σωματος μας αφου εχουμε φτάσει σε ενα επιπεδο που μας ικανοποιει? Θα θελα να συντηρήσω τα πόδια μου και να δώσω έμφαση στο πάνω μέρος και σκεφτηκα αντι για 4 φορές το μηνα προπόνηση πόδια να τις ρίξω στις 2.

    </blockquote id=quote>

    επειδη ειχα κι εγω αυτο το προβλημα και τα ποδια μου παντα ειναι μπροστα σε αναπτυξη οτι κι αν κανω .Το προβλημα εχω αρχισει τον τελευταιο χρονο να το διορθωνω αισθητα και το πανω σωμα εχει αρχισει και τραβαει παρα πολυ καλα.


    ..μπορεις να παιζεις ποδια καθε 10 μερες ηπια (80% του βαρους που μπορεις να χειριστεις -ιδιες επαν)

    και την 7η μερα αφου τα εχεις προπονησει μπορεις να βαζεις πλατη με βαριες και εντονες αρσεις θανατου για να μη 'σκουριασουν' μεχρι την επομενη φορα

    το να παιζεις 100%-95% των κιλων και επαναληψεων που μπορεις δεν ειναι ιδιαιτερη καλη ιδεα γιατι μπορεις να κανεις συντηρηση με πολυ λιγοτερη ενταση .

    Παιζε με ενταση 100%-95% 1 φορα στις 4-5 βδομαδες
    οι μυς αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο αναπτυξης και εχουν πολλα χρονια προπονησης στη μνημη τους ,δε χρειαζονται τρελη ενταση για να μεινουν.

    Ολα αυτα τα εχω κανει και τα εχω δει πανω μου.ελπιζω να βοηθησα

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tsiliadoros

    Καλησπέρα, θα θελα να μαθω πως συντηρουμε ενα μερος του σωματος μας αφου εχουμε φτάσει σε ενα επιπεδο που μας ικανοποιει? Θα θελα να συντηρήσω τα πόδια μου και να δώσω έμφαση στο πάνω μέρος και σκεφτηκα αντι για 4 φορές το μηνα προπόνηση πόδια να τις ρίξω στις 2.

    </blockquote id=quote>

    επειδη ειχα κι εγω αυτο το προβλημα και τα ποδια μου παντα ειναι μπροστα σε αναπτυξη οτι κι αν κανω .Το προβλημα εχω αρχισει τον τελευταιο χρονο να το διορθωνω αισθητα και το πανω σωμα εχει αρχισει και τραβαει παρα πολυ καλα.


    ..μπορεις να παιζεις ποδια καθε 10 μερες ηπια (80% του βαρους που μπορεις να χειριστεις -ιδιες επαν)

    και την 7η μερα αφου τα εχεις προπονησει μπορεις να βαζεις πλατη με βαριες και εντονες αρσεις θανατου για να μη 'σκουριασουν' μεχρι την επομενη φορα

    το να παιζεις 100%-95% των κιλων και επαναληψεων που μπορεις δεν ειναι ιδιαιτερη καλη ιδεα γιατι μπορεις να κανεις συντηρηση με πολυ λιγοτερη ενταση .

    Παιζε με ενταση 100%-95% 1 φορα στις 4-5 βδομαδες
    οι μυς αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο αναπτυξης και εχουν πολλα χρονια προπονησης στη μνημη τους ,δε χρειαζονται τρελη ενταση για να μεινουν.

    Ολα αυτα τα εχω κανει και τα εχω δει πανω μου.ελπιζω να βοηθησα

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-07-08
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    Ευχαριστώ παιδιά. Ακριβώς Αντρίκο αυτό το πράμα. Το πρατήρησα οταν έχασα μια φορά την προπόνηση στα πόδια, οτι το πάνω σώμα μου συνολικά έδειξε σημάδια βελτίωσης. Με το που ξαναέκανα ποδια την επόμενη βδομάδα σαν να ξανα επεσα λίγο. Μπορεί καποιος να το εξηγησει αυτο? Απο ότι φαντάζομαι εγώ, όποια θρεπτική αξια έπαιρνα με το φαγητο πηγαινε η περισσότερη στο πάνω σώμα που είχε πιο πολύ ανάγκη παρα κατώ με αποτέλεσμα να βελτιωθεί.

  11. #11

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tsiliadoros

    Ευχαριστώ παιδιά. Ακριβώς Αντρίκο αυτό το πράμα. Το πρατήρησα οταν έχασα μια φορά την προπόνηση στα πόδια, οτι το πάνω σώμα μου συνολικά έδειξε σημάδια βελτίωσης. Με το που ξαναέκανα ποδια την επόμενη βδομάδα σαν να ξανα επεσα λίγο. Μπορεί καποιος να το εξηγησει αυτο? Απο ότι φαντάζομαι εγώ, όποια θρεπτική αξια έπαιρνα με το φαγητο πηγαινε η περισσότερη στο πάνω σώμα που είχε πιο πολύ ανάγκη παρα κατώ με αποτέλεσμα να βελτιωθεί.
    </blockquote id=quote>

    σιγουρα υπαρχει βθολογικη-γενετικη εξηγηση.αυτο που πιστευω εγω αν εχει καποια αξια ,ειναι οτι εξελιχτικα το σωμα μας βαζει σε προτεραιοτητα τους μυς των ποδιων απο τους υπολοιπους σκελετικους για λογους που ειχαν να κανουν με την επιβιωση.

  12. #12

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tsiliadoros

    Ευχαριστώ παιδιά. Ακριβώς Αντρίκο αυτό το πράμα. Το πρατήρησα οταν έχασα μια φορά την προπόνηση στα πόδια, οτι το πάνω σώμα μου συνολικά έδειξε σημάδια βελτίωσης. Με το που ξαναέκανα ποδια την επόμενη βδομάδα σαν να ξανα επεσα λίγο. Μπορεί καποιος να το εξηγησει αυτο? Απο ότι φαντάζομαι εγώ, όποια θρεπτική αξια έπαιρνα με το φαγητο πηγαινε η περισσότερη στο πάνω σώμα που είχε πιο πολύ ανάγκη παρα κατώ με αποτέλεσμα να βελτιωθεί.
    </blockquote id=quote>

    σιγουρα υπαρχει βθολογικη-γενετικη εξηγηση.αυτο που πιστευω εγω αν εχει καποια αξια ,ειναι οτι εξελιχτικα το σωμα μας βαζει σε προτεραιοτητα τους μυς των ποδιων απο τους υπολοιπους σκελετικους για λογους που ειχαν να κανουν με την επιβιωση.
    </blockquote id=quote>


    Δηλαδη ρε συ αυτο που λες σημαινει οτι τα ποδια αναπτυσσονται κ πιο γρηγορα απο τους αλλους μυς αλλα κ μπορουν να φθασουν σε μεγαλυτερα σταδια αναπτυξης?Αυτο?Αν ναι γιατι πολλοι Body builders εχουν προβλημα ειτε με τα μηριαια δικεφαλα ειτε με τα τετρακεφαλα τους?Κ τι συμβαινει τοτε με τις γαμπες??Γιατι λεγεται οτι ειναι ο πιο δυσκολος μυς να αναπτυχθει??[:-bulb][:-bulb][:-graduate]

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    δεν ξερω τσιαλιαδορε αλλα μπορει να ηταν και η ιδεα σου αυτο που λες. γιατι η ενταση της προπονησης δεν εξαρταται μονο απο το τι εκανες την προηγουμενη εβδομαδα αλλα και απο αλλους παραγοντες οπως φαγητο,ξεκουραση και δουλεια. ισως κατι απο αυτα να σου ελειπε μερικως.
    παντως πιστευω οτι τα ποδια ειναι η πιο δυσκολη μυικη ομαδα για αναπτυξη,και ειδικα οι γαμπες,καθως τα χρησιμοποιουμε ολη μερα μιας και περπαταμε και ετσι "καιγονται" θελοντας και μη. θα πρεπει να αποφευγουμε τις περιττες μετακινησεις και να ξεκουραζομαστε την περισσοτερη μερα για να τουμπανιασουν. υπαρχουν βεβαια ατομα που τα εχει βοηθησει η φυση.
    ()

  14. #14

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Tsiliadoros

    Ευχαριστώ παιδιά. Ακριβώς Αντρίκο αυτό το πράμα. Το πρατήρησα οταν έχασα μια φορά την προπόνηση στα πόδια, οτι το πάνω σώμα μου συνολικά έδειξε σημάδια βελτίωσης. Με το που ξαναέκανα ποδια την επόμενη βδομάδα σαν να ξανα επεσα λίγο. Μπορεί καποιος να το εξηγησει αυτο? Απο ότι φαντάζομαι εγώ, όποια θρεπτική αξια έπαιρνα με το φαγητο πηγαινε η περισσότερη στο πάνω σώμα που είχε πιο πολύ ανάγκη παρα κατώ με αποτέλεσμα να βελτιωθεί.
    </blockquote id=quote>

    σιγουρα υπαρχει βθολογικη-γενετικη εξηγηση.αυτο που πιστευω εγω αν εχει καποια αξια ,ειναι οτι εξελιχτικα το σωμα μας βαζει σε προτεραιοτητα τους μυς των ποδιων απο τους υπολοιπους σκελετικους για λογους που ειχαν να κανουν με την επιβιωση.
    </blockquote id=quote>


    Δηλαδη ρε συ αυτο που λες σημαινει οτι τα ποδια αναπτυσσονται κ πιο γρηγορα απο τους αλλους μυς αλλα κ μπορουν να φθασουν σε μεγαλυτερα σταδια αναπτυξης?Αυτο?Αν ναι γιατι πολλοι Body builders εχουν προβλημα ειτε με τα μηριαια δικεφαλα ειτε με τα τετρακεφαλα τους?Κ τι συμβαινει τοτε με τις γαμπες??Γιατι λεγεται οτι ειναι ο πιο δυσκολος μυς να αναπτυχθει??[:-bulb][:-bulb][:-graduate]
    </blockquote id=quote>

    Παναγιωτη οτι λεω εδω ειναι μια δικη μου θεωρια που μπορει να ειναι και τελειως μπαρουφα :D, αλλα νομιζω σε ορισμενα ατομα στεκει .Το που βαζει το σωμα μας την προτεραιοτητα για αναπτυξη ειναι πολυ εξατομικευμενο θεμα αλλα νομιζω εξηγειται και εξελιχτικα/γενετικα.Σιγουρα παιζουν και αλλοι παραγοντες οπως σωστα αναφερει ο spenzasx αλλα και τα γονιδια ειναι πολυ σημαντικα.

    προσωπικα με μονο 2 βαρια σετ βαθια καθισματα και 2 βαρια σετ ρουμανικες αρσεις (πιο τεμπελικο-αντιπαραγωγικο προγραμμα για ποδια δεν υπαρχει απο το δικο μου) εχω δει/βλεπω απιστευτα γρηγορη μυικη αναπτυξη και δεν μπορω να εξηγησω αλλιως αυτην την εφεση που εχουν τα ποδια μου

  15. #15

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    οκ!!Κατανοητος....![:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •