Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default Δεξτρόζη και Ινσουλίνη

    Έχω μια απορία.Η συνεχή χρήση δεξτρόζης δε μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα με την ινσουλίνη?Δεν υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης ζαχάρου ή κάτι αντίστοιχου?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    17-01-07
    Location
    .
    Posts
    358

    Default

    Πολυ καλη ερωτηση, το χω απορια και γω.
    Leg pressing is acceptable if you have a vagina. Squat if you have a pair.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder A_K_I_S's Avatar
    Join Date
    25-10-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,104

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Έχω μια απορία.Η συνεχή χρήση δεξτρόζης δε μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα με την ινσουλίνη?Δεν υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης ζαχάρου ή κάτι αντίστοιχου?
    </blockquote id=quote>Η χρήση της δεξτρόζης πρέπει να γίνεται μόνο 2 φορές την ημέρα.Μια το πρωί με το που ξυπνάμε και μια μεταπροπονητικά.Οπότε τις ημέρες που δεν έχεις προπόνηση έχεις μόνο την πρωινή.Κατεμένα την πρωινή την έχω αφαιρέσει και χρησιμοποιώ μονο την μεταπροπονητικη που συμαίνει 3-4 φορες την εβδομάδα.
    Σε τετοιες δόσεις δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα.Οποιαδηποτε αλλη στιγμή της ημέρας είναι ασκοπη η αύξηση της ινσουλίνης.
    Hellenic Skydivers

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Ένας φαρμακοποιός αρνήθηκε να μου δώσει δεξτρόζη όταν του είπα για ποιόν λόγο την θέλω λέγοντας μου κάτι τρομακτικά πραγματα για το πάγκρεας κλπ, δεν μου γέμισε το μάτι ο τύπος πάντως. Σε σχετική ερώτηση μου σε ενδωκρινολόγο πήρα την απάντηση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν και μου πρότεινε ποσότητα ενός κουταλιού μετά την άσκηση δηλαδή όχι αρκετη ποσότητα για να προκλειθεί insulin spike. Δεν ρώτησα τι γίνεται σε μεγαλύτερες ποσότητες...

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Η ινσουλίνη αυξάνεται και άμα φας ψωμί,απλά η δεξτρόζη την στέλνει στο ταβάνι.Ναι αλλά για τι ποσότητες μιλάς εσύ?Εγώ παίρνω γύρω στα 35-40γρ μόνο μετά τη προπόνηση.Το θέμα είναι όμως ότι αν φτάνεις όλη την ώρα την ινσουλίνη στο ταβάνι,μη σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.Ιδίως σε περιόδου όγκου που ο υδατάνθρακας είναι πολύ ψηλά όλη τη μέρα.Καλό θα ήταν να απαντηθεί σαν ερώτημα,επειδή είναι κάτι πολύ χρήσιμο και καθημερινό κατά τη γνώμη μου.

  6. #6
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    πολυ καλη απορια....Περιμενω και γω απαντηση απο τους ειδικους του forum μας.Αντρικο και μανωλη δωστε μας τα φωτα σας...
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by RIDE_BMX

    Η ινσουλίνη αυξάνεται και άμα φας ψωμί,απλά η δεξτρόζη την στέλνει στο ταβάνι.Ναι αλλά για τι ποσότητες μιλάς εσύ?Εγώ παίρνω γύρω στα 35-40γρ μόνο μετά τη προπόνηση.Το θέμα είναι όμως ότι αν φτάνεις όλη την ώρα την ινσουλίνη στο ταβάνι,μη σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.Ιδίως σε περιόδου όγκου που ο υδατάνθρακας είναι πολύ ψηλά όλη τη μέρα.Καλό θα ήταν να απαντηθεί σαν ερώτημα,επειδή είναι κάτι πολύ χρήσιμο και καθημερινό κατά τη γνώμη μου.
    </blockquote id=quote>

    Αυτό ακριβώς θέλουμε να πετύχουμε αμέσως μετά την άσκηση, να στείλουμε την έκκριση ινσουλίνης στο ταβάνι. Αν δεν κάνω λάθως η ποσότητα πολύ χοντρικά είναι σωματικό βάρως διά 2 σε γραμμάρια απλού υδατάνθρακα δηλαδη κοντά στις ποσότητες που λες κι εσύ. Περιμένω κι εγώ τις απόψεις των γκουρού [:-shades] του φόρουμ γιατί είναι ένα θέμα στο οποίο δεν έχω ξεκάθαρη άποψη σχετικά με την ασφάλεια.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    Αν και κάπου έχω ξαναγράψει κάτι σχετικό θα επαναλάβω με απλά λόγια, γιατί απλά δε μπορώ να τα πω επιστημονικά [:-bouncy]

    Το σώμα είναι φτιαγμένο για να επιβιώνει.Οτιδήποτε συνθήκες του δημιουργούνται προσαρμόζεται αναλόγως με σκοπό την επιβίωση.Τι σημαίνει αυτό, πως οτιδήποτε γίνεται μακροχρόνια το σώμα το "συνηθίζει" και πράττει αναλόγως.

    Όταν χρησιμοποιούμε δεξτρόζη ( γλυκόζη ) σε μεγάλες ποσότητες όπως είναι τα 60-70 γραμμάρια τότε έχουμε αύξηση του σακχάρου στο αίμα.Ας υποθέσουμε ότι θα φτάσει τα 200 ( όσοι έχουν συναναστροφές με διαβητικούς καταλαβαίνουν τι εννοώ ).Τότε θα βγεί η γνωστή σε όλους ορμόνη, ινσουλίνη.Η ποσότητα της ινσουλίνης που θα βγεί εξαρτάται απο το πόσο ανεβασμένο είναι το "ζάχαρο" έτσι ώστε να το φτάσει στα φυσιολογικά επίπεδα.Επομένως όσο μεγαλύτερο είναι το ζάχαρο τόσο μεγαλύτερη ποσότητα ινσουλίνης θα παραχθεί.

    Ωραία μέχρι εδώ.
    Το θέμα είναι ότι μακροπρόθεσμα αν θα ανεβάζουμε τόσο ψηλά σε καθημερινή βάση το ζάχαρο στο αίμα, θα χαθεί η ευαισθησία στην ινσουλίνη και δεν θα παράγεται όταν το ζάχαρο είναι σε χαμηλότερα επίπεδα ( π.χ. στα 180).Επομένως είναι επικίνδυνο για κάποιον που ίσως έχει και μια γενετική προδιάθεση να ανεβάζει τόσο ψηλά και με τέτοια συχνότητα το ζάχαρο του.
    Μακροπρόθεσμα όπως μου έχουν πει και αρκετοί γιατροί που μίλησα μαζί τους για το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα.

    Τώρα για μελέτες κλπ δεν μπορώ να βοηθήσω.Ίσως τα παιδιά που έχουν και μαζεύουν μελέτες τέτοιου είδους να έχουν κάτι τέτοιο και να μας το παραθέσουν.

    Υ.Γ. Το ίδιο ισχύει και για τις μεγάλες ποσότητες βιταμινών.Όταν για αρκετό διάστημα παίρνεις 1000mg βιταμίνης C τότε θα χαθεί η δυνατότητα αξιοποίησης μικρότερης ποσότητας βιταμίνης που θα πάρεις απο ένα φρούτο π.χ.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  9. #9

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX
    Το θέμα είναι ότι μακροπρόθεσμα αν θα ανεβάζουμε τόσο ψηλά σε καθημερινή βάση το ζάχαρο στο αίμα, θα χαθεί η ευαισθησία στην ινσουλίνη και δεν θα παράγεται όταν το ζάχαρο είναι σε χαμηλότερα επίπεδα ( π.χ. στα 180).
    </blockquote id=quote>

    Αυτό είναι το κλειδί στην όλη ιστορία το οποίο πρέπει να εξετάσει κανείς. Ακόμα πάντως είναι άκρως αμφιλεγόμενο το τι ακριβώς προκαλεί την αντίσταση στην ινσουλίνη, επομένως μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

    Το να ανεβάζουμε συνέχεια την ινσουλίνη όντως ίσως να οδηγεί σε downregulation των υποδοχέων της ινσουλίνης (δηλαδή να χρειάζονται περισσότερες ποσότητες για να προκαλέσουν την απορρόφηση της γλυκόζης από το αίμα - αυτό ακριβώς που είπε και ο Kakofonix).

    Από την άλλη όμως, όλα τα άλλα που κάνουμε έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα: η άσκηση βελτιώνει την ινσουλινοευαισθησία, το ίδιο και τα συχνά γεύματα, το ίδιο ίσως και η πρωτεΐνη όπου εδώ έχουμε και ένα παράδοξο: Η ερώτηση του Ride αφορούσε μόνο τη γλυκόζη, αλλά και η whey είναι εξαιρετικά ινσουλινογενής, θα έπρεπε και αυτή να προκαλούσε downregulation των υποδοχέων της ινσουλίνης και άρα να μας κάνει να χάνουμε βάρος δυσκολότερα. Ισχύει άραγε κάτι τέτοιο;

    Επειδή λοιπόν η πολυπλοκότητα του πράγματος είναι τεράστια, θέλω να επαναλάβω για ποιο λόγο προτείνεται η γλυκόζη (ή γενικά υδατάνθρακας υψηλού GI) μετά την προπόνηση. Δεν είναι για να χτίσει περισσότερους μυς (δεν αυξάνει την ταχύτητα μυϊκής σύνθεσης), ούτε έχει τόσο να κάνει με το γλυκογόνο (θα αυξήσει μεν την ταχύτητα αναπλήρωσής του, αλλά εάν τις ώρες που ακολουθούν δεν πρόκειται να ξαναγυμναστούμε, τότε δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία - μόνο κάποιος σαν τον Φέλπς θα χρειαζόταν γρήγορη αναπλήρωση επειδή είχε 2 αγώνες την ημέρα).

    Ο κύριος και σημαντικότερος λόγος είναι ότι μειώνει δραματικά τον μυϊκό καταβολισμό που προκαλεί η προπόνηση. Η whey από μόνη της το επιτυγχάνει σε μεγάλο βαθμό, αλλά whey+γλυκόζη το επιτυγχάνει ακόμα καλύτερα - και αυτό έχει μετρηθεί και αναφέρεται πλέον συστηματικά στη βιβλιογραφία.

    Η έντονα αυξημένη ινσουλίνη εκείνη την ώρα έχει εντελώς συγκεκριμένο και καθορισμένο σκοπό και αυτός είναι όχι για να χώσει τα θρεπτικά συστατικά στους μυς (αυτό θα γίνει και με μικρότερη ποσότητα), αλλά να δράσει ανασταλτικά στην έκκριση κορτιζόλης και άρα να σταματήσει το μυϊκό καταβολισμό:

    Μυϊκό ισοζύγιο (ΜΙ) = Μυϊκή σύνθεση(ΜΣ) - μυϊκός καταβολισμός(ΜΚ)

    Σκέτη πρωτεΐνη δρά θετικά στην ΜΣ, αλλά αφήνει αδιάφορο τον ΜΚ
    Πρωτεΐνη με υδατάνθρακα δρα το ίδιο θετικά στην ΜΣ, αλλά μειώνει δραστικά τον ΜΚ.

    Τώρα όπως καταλαβαίνει κανείς, το μέγεθος του μυϊκού καταβολισμού εξαρτάται από το είδος, τον όγκο και την ένταση της άσκησης, όπως επίσης και από το τι έχεις φάει πριν το gym και το τι έπινες κατά τη διάρκεια, επομένως ζυγίζοντας κανείς όλες αυτές τις παραμέτρους, μπορεί να αποφύγει την κατανάλωση υδατάνθρακα υψηλού GI μετά την προπόνηση εάν το έχει έννοια και μέχρις ότου υπάρχει πιο ξεκάθαρη εικόνα για το τι προκαλεί όντως ινσουλινοαντίσταση και τι όχι.

  10. #10

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by KaKoFoNiX
    Το θέμα είναι ότι μακροπρόθεσμα αν θα ανεβάζουμε τόσο ψηλά σε καθημερινή βάση το ζάχαρο στο αίμα, θα χαθεί η ευαισθησία στην ινσουλίνη και δεν θα παράγεται όταν το ζάχαρο είναι σε χαμηλότερα επίπεδα ( π.χ. στα 180).
    </blockquote id=quote>

    Αυτό είναι το κλειδί στην όλη ιστορία το οποίο πρέπει να εξετάσει κανείς. Ακόμα πάντως είναι άκρως αμφιλεγόμενο το τι ακριβώς προκαλεί την αντίσταση στην ινσουλίνη, επομένως μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

    Το να ανεβάζουμε συνέχεια την ινσουλίνη όντως ίσως να οδηγεί σε downregulation των υποδοχέων της ινσουλίνης (δηλαδή να χρειάζονται περισσότερες ποσότητες για να προκαλέσουν την απορρόφηση της γλυκόζης από το αίμα - αυτό ακριβώς που είπε και ο Kakofonix).

    Από την άλλη όμως, όλα τα άλλα που κάνουμε έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα: η άσκηση βελτιώνει την ινσουλινοευαισθησία, το ίδιο και τα συχνά γεύματα, το ίδιο ίσως και η πρωτεΐνη όπου εδώ έχουμε και ένα παράδοξο: Η ερώτηση του Ride αφορούσε μόνο τη γλυκόζη, αλλά και η whey είναι εξαιρετικά ινσουλινογενής, θα έπρεπε και αυτή να προκαλούσε downregulation των υποδοχέων της ινσουλίνης και άρα να μας κάνει να χάνουμε βάρος δυσκολότερα. Ισχύει άραγε κάτι τέτοιο;

    Επειδή λοιπόν η πολυπλοκότητα του πράγματος είναι τεράστια, θέλω να επαναλάβω για ποιο λόγο προτείνεται η γλυκόζη (ή γενικά υδατάνθρακας υψηλού GI) μετά την προπόνηση. Δεν είναι για να χτίσει περισσότερους μυς (δεν αυξάνει την ταχύτητα μυϊκής σύνθεσης), ούτε έχει τόσο να κάνει με το γλυκογόνο (θα αυξήσει μεν την ταχύτητα αναπλήρωσής του, αλλά εάν τις ώρες που ακολουθούν δεν πρόκειται να ξαναγυμναστούμε, τότε δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία - μόνο κάποιος σαν τον Φέλπς θα χρειαζόταν γρήγορη αναπλήρωση επειδή είχε 2 αγώνες την ημέρα).

    Ο κύριος και σημαντικότερος λόγος είναι ότι μειώνει δραματικά τον μυϊκό καταβολισμό που προκαλεί η προπόνηση. Η whey από μόνη της το επιτυγχάνει σε μεγάλο βαθμό, αλλά whey+γλυκόζη το επιτυγχάνει ακόμα καλύτερα - και αυτό έχει μετρηθεί και αναφέρεται πλέον συστηματικά στη βιβλιογραφία.

    Η έντονα αυξημένη ινσουλίνη εκείνη την ώρα έχει εντελώς συγκεκριμένο και καθορισμένο σκοπό και αυτός είναι όχι για να χώσει τα θρεπτικά συστατικά στους μυς (αυτό θα γίνει και με μικρότερη ποσότητα), αλλά να δράσει ανασταλτικά στην έκκριση κορτιζόλης και άρα να σταματήσει το μυϊκό καταβολισμό:

    Μυϊκό ισοζύγιο (ΜΙ) = Μυϊκή σύνθεση(ΜΣ) - μυϊκός καταβολισμός(ΜΚ)

    Σκέτη πρωτεΐνη δρά θετικά στην ΜΣ, αλλά αφήνει αδιάφορο τον ΜΚ
    Πρωτεΐνη με υδατάνθρακα δρα το ίδιο θετικά στην ΜΣ, αλλά μειώνει δραστικά τον ΜΚ.

    Τώρα όπως καταλαβαίνει κανείς, το μέγεθος του μυϊκού καταβολισμού εξαρτάται από το είδος, τον όγκο και την ένταση της άσκησης, όπως επίσης και από το τι έχεις φάει πριν το gym και το τι έπινες κατά τη διάρκεια, επομένως ζυγίζοντας κανείς όλες αυτές τις παραμέτρους, μπορεί να αποφύγει την κατανάλωση υδατάνθρακα υψηλού GI μετά την προπόνηση εάν το έχει έννοια και μέχρις ότου υπάρχει πιο ξεκάθαρη εικόνα για το τι προκαλεί όντως ινσουλινοαντίσταση και τι όχι.
    </blockquote id=quote>



    +1

    πολυ ωραια το εθεσες Γιαννη.
    εγω μονο να πω μια προσωπικη γνωμη οτι τις οποιες θερμιδες παιρνουμε απο υδατανθρακα , επειδη δεν ειμαστε και τιποτα θηρια οι περισσοτεροι , καλο ειναι να τις παιρνουμε σε μορφη real food για να εχουμε περισσοτερο κορεσμο.

    Κατι αλλο που θα σας παρακαλουσα θερμα ειναι οταν θελετε την γνωμη μου σε καποιο θεμα θα προτιμουσα , αν θελετε , να μου στελνετε ενα προσωπικο μυνημα , απο το να με καλειτε στο ποστ ( με κολακευει παρα πολυ αλλα...) , για κανενα αλλο λογο εκτος του οτι υπαρχουν πολλα μελη στο φορουμ με εξαιρετικο υποβαθρο γνωσεων ( που ηταν εδω πολυ πριν απο μενα και εχουν γραψει παρα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα ) και αθελα σας , τα αδικειτε και ειναι κριμα.[:-angel]

    Σας ευχαριστω πολυ

  11. #11
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Κατι αλλο που θα σας παρακαλουσα θερμα ειναι οταν θελετε την γνωμη μου σε καποιο θεμα θα προτιμουσα , αν θελετε , να μου στελνετε ενα προσωπικο μυνημα , απο το να με καλειτε στο ποστ ( με κολακευει παρα πολυ αλλα...) , για κανενα αλλο λογο εκτος του οτι υπαρχουν πολλα μελη στο φορουμ με εξαιρετικο υποβαθρο γνωσεων ( που ηταν εδω πολυ πριν απο μενα και εχουν γραψει παρα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα ) και αθελα σας , τα αδικειτε και ειναι κριμα.[:-angel]

    Σας ευχαριστω πολυ
    </blockquote id=quote>

    Από την άλλη όμως, δεν είναι αδικία να πάρει μόνο ένας την απάντηση και όχι να μπορούμε να ανατρέξουμε όλοι? [:-cyclops]

    Γενικά, ενθαρρύνουμε τα μέλη να κάνουν διάλογο μέσα στο φόρουμ, για να μπορούμε όλοι -παλαιότεροι και νεώτεροι- να ανατρέξουμε σε περίπτωση που έχουμε την ίδια απορία / το ίδιο πρόβλημα.

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Κατι αλλο που θα σας παρακαλουσα θερμα ειναι οταν θελετε την γνωμη μου σε καποιο θεμα θα προτιμουσα , αν θελετε , να μου στελνετε ενα προσωπικο μυνημα , απο το να με καλειτε στο ποστ ( με κολακευει παρα πολυ αλλα...) , για κανενα αλλο λογο εκτος του οτι υπαρχουν πολλα μελη στο φορουμ με εξαιρετικο υποβαθρο γνωσεων ( που ηταν εδω πολυ πριν απο μενα και εχουν γραψει παρα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα ) και αθελα σας , τα αδικειτε και ειναι κριμα.[:-angel]

    Σας ευχαριστω πολυ
    </blockquote id=quote>

    Από την άλλη όμως, δεν είναι αδικία να πάρει μόνο ένας την απάντηση και όχι να μπορούμε να ανατρέξουμε όλοι? [:-cyclops]

    Γενικά, ενθαρρύνουμε τα μέλη να κάνουν διάλογο μέσα στο φόρουμ, για να μπορούμε όλοι -παλαιότεροι και νεώτεροι- να ανατρέξουμε σε περίπτωση που έχουμε την ίδια απορία / το ίδιο πρόβλημα.
    </blockquote id=quote>

    Ναι Μαριαννα φυσικα.Δεν εννοοουσα να μου στειλει καποιος την απορια του , αν το εδωσα να φανει ετσι λαθος μου .Εννοουσα το καλεσμα στη κουβεντα του τοπικ .

    Σ' ευχαριστω παρα πολυ που το διευκρινισες , πολυ σωστη [:-thumbu]

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Δηλαδή GRF θα μπορούσε να αντικατασταθούν τα 35γρ δεξτρόζης με μία μπανάνα(περίπου 25γρ υδατάνθρακα)?Ή όσο πιο πολύ αυξήσουμε τις εκρίσσης ινσουλίνης τόσο λιγότερο καταβολισμό έχουμε?

  14. #14

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    A) Για το θέμα :

    Ο Γιάννης το ανέλυσε πέραν του δέοντως , κι οπως τονισε το θέμα είναι αρκετά έως πολύ πολύπλοκο
    Οπότε συμφωνώ απολύτως με τήν ανάλυσή του
    Τώρα , σχετικά με μονο δεξτρόζη ή και κάτι άλλο μαζί , απλά θα πώ οτι οπως έχουμε ξανασυζητήσει σε κάποιο θέμα με τον Γιάννη , είχα γραψει οτι προτιμώ απο το να πάρω 50-60 gr δεξτρόζη με whey , να πάρω 25-30 gr + μιά ΩΡΙΜΗ μπανάνα και τήν whey
    Ετσι πιστεύω οτι δέν χάνω σχεδόν τίποτα απο αυτό που θα έκανε μονη της η δεξτρόζη , ενώ έχω μαζί δυο καλά
    1) Δέν έχω υπερβολική ποσότητα δεξτρόζης με τοι αυτό θα μπορούσε να σημαίνει
    2) Η μπανάνα έχει μεν τήν φρουκτόζη της και τήν γλυκόζη της (για αυτό γράφω ώριμη ) , αλλά έχει και ένα σωρό ΩΦΕΛΙΜΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ που μας είναι απαραίτητα (κάλιο , C , πρεβιοτικά , ινες , και άλλα )

    Τέλος , χρησιμοποιώ το σχήμα αυτό με μονο δεξτρόζη + μπανάνα + whey , ΑΥΣΤΗΡΑ ΣΑΝ ΜΕΤΑΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΓΕΥΜΑ , τα άλλα γεύματα έχουν σύνθετους ή τούς περισσότερους σύνθετους πάντα


    B) Για τήν σωστή παρατήρηση του Ανδρέα :

    Φυσικά γνωρίζω οτι η Μαριάννα , δέν εννούσε κάτι με αυτό που έγραψε , απλά είχε στο μυαλό της να πάρει πληροφορία και τίποτα άλλο

    Μπράβο στον Ανδρέα για τήν ευαισθησία του (γιατί διαβάζουν γενικώς και άνθρωποι που δέν έχουν παρακολουθήσει ολα τα θέματα και τίς συζητήσεις τήν "συνήθων υπόπτων"
    Και επίσης ΤΟΝΙΖΩ κι εγώ οτι ΠΡΟ-ΥΠΗΡΧΑΝ και ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην παρέα του φορουμ , μέλη που έχουν γράψει ΠΟΛΛΛΑΑΑΑΑ και ΚΑΛΑΑΑΑ και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ κλπ κλπ , οπως πχ ο Φίλτατος Ιωάννης (GRF ) και άλλοι φυσικά

    Ευχαριστώ

  15. #15
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Εμ, συγνώμη -δεν ήταν σκοπός μου να προκαλέσω θέμα εκ του μη έσοντος και έγραψα τη συμβουλή με όλη την καλή διάθεση!

    Αφενός, ο σκοπός μας είναι να ανακυκλώνεται η γνώση και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο και αφετέρου, δε θέλουμε να επιβαρύνουμε τα μέλη με pm (που έχει σαφώς πιο δεσμευτικό χαρακτήρα ως προς το θέμα της απάντησης!).

    Αντρέα, με συγχωρείς, αν για κάποιο λόγο σε προσέβαλλα άθελά μου! [:-angel]

  16. #16
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    και ποια ειναι η ενδεδειγμενη ποσοτητα καθε δοσης δεξτοζης; παει με βαση το σωματικο βαρος;
    ()

  17. #17

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson

    Εμ, συγνώμη -δεν ήταν σκοπός μου να προκαλέσω θέμα εκ του μη έσοντος και έγραψα τη συμβουλή με όλη την καλή διάθεση!

    Αφενός, ο σκοπός μας είναι να ανακυκλώνεται η γνώση και να μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο και αφετέρου, δε θέλουμε να επιβαρύνουμε τα μέλη με pm (που έχει σαφώς πιο δεσμευτικό χαρακτήρα ως προς το θέμα της απάντησης!).

    Αντρέα, με συγχωρείς, αν για κάποιο λόγο σε προσέβαλλα άθελά μου! [:-angel]

    </blockquote id=quote>

    Οχι Μαριαννα προς Θεου , επρεπε να την κανεις αυτην την επισημανση για να ξεκαθαριστει πληρως.

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ρε σεις, δεν χρειάζεται να γράφετε τέτοια, και το λέω επειδή αναφέρθηκε και το δικό μου όνομα, και πριν από μένα υπήρχαν άλλοι από τους οποίους και εγώ και άλλοι μάθαμε, όπως και τώρα μαθαίνουμε/μαθαίνουνε και οι πιο "παλιοί" (ημερολογιακά στο forum, αλλά όχι απαραίτητα και στο bodybuilding) από τα πιο καινούργια μέλη σαν εσάς - δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξεκαθαρίζουμε τίποτα![:-shades]

    Επί της ουσίας τώρα, συμφωνώ απόλυτα με τον MATZ για το (α) σκέλος, είχα συμφωνήσει και όταν το πρωτοέγραψε και μάλιστα το εφάρμοζα ήδη και το εφαρμόζω ακόμα με κύριο λόγο είναι ότι καλό μεν να σταματάμε τον καταβολισμό, αλλά είναι πολύ χρήσιμο να δίνουμε και θρεπτικά συστατικά και όχι κενές θερμίδες. Η μπανάνα (αλλά και η πατάτα) είναι πολύ καλές εναλλακτικές λύσεις που μπορούν να αντικαταστήσουν (μερικώς η πρώτη, πλήρως η δεύτερη) αυτό που κάνει η δεξτρόζη, χωρίς να είναι κενές θερμίδες.

    Όσον αφορά τις προτεινόμενες δοσολογίες, υπάρχουν κάποιες που συχνά αναφέρονται στην βιβλιογραφία, αλλά αναφέρονται στη γρηγορότερη αποκατάσταση του μυϊκού γλυκογόνου και αυτές είναι 0.8-1.2 γρ/κιλό βάρους υδατάνθρακα μετά από βάρη, 0.6 γρ/κιλό μετά από HIIT και 0.4 γρ/κιλό μετά από αερόβια μέτριας έντασης (όπως το γρήγορο περπάτημα).

  19. #19

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    @ Φιλενάδα Μαριάννα

    Επειδή αισθάνθηκα στενάχωρα , οταν κατάλαβα απο το μήνυμά σου οτι στεναχωρήθηκες κι εσύ , θέλω να σου πώ (για να μην υπάρχουν ούτε συννεφάκια ) οτι δέν είχα ,ούτε έχω καμμιά πρόθεση αιχμής για σένα
    Αλλωστε , με αρκετά παιδιά απο εδώ μέσα (οπως και με σένα) , νοιώθω οικεία σάν να σάς ξέρω χρόνια και μπορώ να καταλάβω (έτσι νομίζω) διάθεση , αύρα και προθέσεις

    Τέλος καλό λοιπόν , ολα καλά

    Συγγνώμη παιδιά για το off , απλά επρεπε και ήθελα να το γράψω

  20. #20
    Senior Bodybuilder Crimson's Avatar
    Join Date
    13-02-06
    Posts
    5,708

    Default

    Για να κλείσω κι εγώ το off με τη σειρά μου :D -αλήθεια, τι είπαμε συζητούσαμε?? :D:D-, δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης και χαίρομαι που δεν παρεξηγήθηκαν τα γραφόμενά μου και από τον Αντρέα!

    Και μια συγνώμη ακόμα στον Ride, που αλλάξαμε τα φώτα στο τόπικ του! (Ήταν προσχεδιασμένο, για να μη λέει ο καημένος ο Αντρέας ότι το κάνουμε στα δικά του τόπικς μόνο! :D :D)

    Indeed, τέλος καλό -όλα καλά!

  21. #21
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson


    Και μια συγνώμη ακόμα στον Ride, που αλλάξαμε τα φώτα στο τόπικ του! (Ήταν προσχεδιασμένο, για να μη λέει ο καημένος ο Αντρέας ότι το κάνουμε στα δικά του τόπικς μόνο! :D :D)
    </blockquote id=quote>

    +1 :D

  22. #22
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Crimson


    Και μια συγνώμη ακόμα στον Ride, που αλλάξαμε τα φώτα στο τόπικ του! (Ήταν προσχεδιασμένο, για να μη λέει ο καημένος ο Αντρέας ότι το κάνουμε στα δικά του τόπικς μόνο! :D :D)
    </blockquote id=quote>

    +1 :D

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-04-09
    Location
    New York, Manhattan,Greenwich Village, USA.
    Posts
    78

    Default

    ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΟΜΑΤΙΚΗΣ ΒΛΑΒΗΣ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΔΕΞΤΡΟΖΗ???ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΣΥΜΠΛΗΡΟΜΑΤΑ ΟΓΚΟΥ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ ΔΕΞΤΡΩΖΗ???

    ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε ΜΑΙΛ ΜΟΥ &gt;&gt;&gt;KALAITZIDISV@YAHOO.GR


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •