Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 61
  1. #31
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Το ότι νομίζεις ότι βλέπεις και ακούς διάφορα, είναι το κερασάκι στην τούρτα της παράλυσης!!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  2. #32
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    το παθαίνω που και που αλλά μόνο σε μεσημεριανό ύπνο. Πρωί δεν το έχω πάθει ποτέ.

  3. #33
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-05-07
    Location
    aigaleo, athens, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Το θέμα των εξωσωματικών εμπειριών, πραγματεύεται και η μεταφυσική φιλοσοφία υπό το πρίσμα του διαχωρισμού του υλικού-φυσικού σώματος από το αιθερικό-ενεργειακό και τη μετατόπιση της συνείδησης από το ένα στο άλλο σε καταστάσεις ύπνου ή βαθιάς χαλάρωσης.

    Την υπνική παράλυση την έχω βιώσει κ γω κάποιες λίγες φορές, όπως και οι περισσότεροι. Όπως είπαν τα παιδιά αυτό το μικρό διάστημα που διαρκεί νομίζεις πως έχεις ξυπνήσει κ βλέπεις το δωμάτιο γύρω σου, ενώ αυτό δεν ισχύει στ΄αλήθεια. Θυμάμαι πως τις λίγες φορές (δύο-τρεις) που μου έχει τύχει προσπαθούσα να ανάψω το φως (ο διακόπτης βρίσκεται πάνω απ' το κρεβάτι) κ δε μπορούσα να κουνηθώ. Το παράξενο είναι ότι έβλεπα το σώμα μου πεσμένο στο κρεβάτι κ να μη μπορεί να κουνηθεί, έβλεπα δηλαδή το χώρο υπό άλλη οπτική γωνία και όχι απ' αυτή που θα έπρεπε να τον βλέπω, αν είχα όντως ξυπνήσει κ έβλεπα με τη φυσική όραση.

  4. #34
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    εγώ όταν το παθαίνω δεν βλέπω τίποτα. Νιώθω ότι έχω ξυπνήσει απλά δεν μπορώ να κουνηθώ, ούτε να ανοίξω τα μάτια μου. Really spooky! [:-scared]

  5. #35
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Γαμάτο ακούγεται, θα ήθελα να το παθω μια φορά!!!

  6. #36
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Billy14

    Γαμάτο ακούγεται, θα ήθελα να το παθω μια φορά!!!
    </blockquote id=quote>

    kali epitixia..

  7. #37
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    οκ billy, ο,τι πεις!!! παθε το πρωτα και μετα θα καταλαβεις τι εννοουμε οτι ειναι ψιλοτρομακτικο........
    good luck οπως ειπε και ο crowley!
    ()

  8. #38

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Billy14

    Γαμάτο ακούγεται, θα ήθελα να το παθω μια φορά!!!
    </blockquote id=quote>

    Όντως για μία φορά είναι...:D

    Πάντως μου κάνει εντύπωση πόσα παιδιά από εδώ το έχουν πάθει...είναι άραγε κάτι που αφορά περισσότερο όσους γυμνάζονται; Πάντως από συγγενείς και φίλους δεν το είχα ξανακούσει (βέβαια, τολμούν άραγε αρκετοί να περιγράψουν την εμπειρία αυτή χωρίς να τους πάρουν στο ψιλό;)

  9. #39
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-11-07
    Location
    .
    Posts
    226

    Default

    Προσθεστε με στην λιστα αυτων που το παθαινουν τακτικα
    παρακαλω!:D

    Οντως απαισιο αλλα οπως ειπε και καποιος εδω περα
    ειναι και ψυχολογικο,αν "εκπαιδευσεις" τον εαυτο σου
    σε παρομοια φαινομενα τοτε δεν θα ειναι τρομακτικο και μπορει
    να ειναι και ενδιαφερον αλλα
    θελει καταλληλη ψυχολογικη διεργασια...

    Επισης στον φιλο που λεει οτι το παθαινει συχνα οταν
    κοιμαται μεσημερι να πω οτι και εγω πιο παλια το παθαινα
    συνεχεια οταν κοιμομουν ΛΙΓΟ το μεσημερι...μηπως εχει καποια
    συνδεση με το φαγητο οπως ανεφερε και αλλος εδω η και με το γεγονος
    του διακοπτομενου υπνου που δεν εχει τα σταδια που εχει ενας κανονικος?

  10. #40
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-07-08
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Μηπως εχει σχεση η γυμναστικη η τα συμπληρωματα?

  11. #41
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Aristos

    Μηπως εχει σχεση η γυμναστικη η τα συμπληρωματα?
    </blockquote id=quote>

    EXEI!!!

    Έχω ακούσει ότι αν είσαι γυμνός και ρίξεις ενα creatine/dextrose blend στο πάτωμα, ανάψεις 2 κεριά των 4cm έκαστο, πεις το πατερημών ανάποδα ενώ χορεύεις κουκουβιστός το "ιτιά ιτιά λουλουδιασμένη", πίνωντας ντραμπούι κριμ, τότε γίνεται summon "H MORA" και έρχεται αφού μεθύσεις, ΚΑΘΕΤΑΙ με δύναμη πάνω στην κοιλιά σου και δεν μπορείς να αναπνεύσεις, με αποτέλεσμα το αναπόφευκτο... ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ!!!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  12. #42
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    26-01-06
    Location
    Somewere you never went before, Neverland, Greece.
    Posts
    104

    Default

    τι μου θυμησατε τωρα ρε παιδια

    μου εχει συμβει και μενα αρκετες φορες αλλα πιο εντονα μου ειχε συμβει πριν 5 χρονια περιπου, το θυμαμαι ακομα ηταν πολυ εντονο και τρομακτικο

    ειδα ξαφνικα τον εαυτο μου να σηκωνομαι απο το κρεβατι με αργες διακεκομενες κινησεις εβγαλα τα ποδια μου εξω και εμεινα καθιστος στο κρεβατι, ακουγα πολυ δυνατα κατι σαν σειρηνα αλλα καπως περιεργη μαζι με ενα βουητο σαν μπασο και στο δωματιο αναβοσβηνε ενα εντονο πρασινο φως.

    ΚΑταλαβαινα τι μου συμβαινει δηλαδη ενιωθα οτι αυτο ειναι κατι σαν ονειρο εκεινη τη στιγμη και αναρωτιομουν πως μπορω και το ξερω γιατι συνηθως στο ονειρο σου δεν ξερεις οτι ονειρευεσαι. αναρωτιομουν δηλαδη τι μου συμβαινει.

    Ενιωθα το φοβο μου και απλα εκανα υπομονη μεχρι να τελειωσει, δεν μπορουσα να κουνησω ο ιδιος το σωμα μου απλα το εβλεπα να σηκωνεται μονο του με αργες διακεκομενες κινησεις.

    πραγματικα ηταν σαν απαγωγη απο εξωγηινους.

    Πολυ φρικη και τωρα που το λεω ανατριχιαζω
    feelin blue

  13. #43

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Για να αρχίσουμε να το ψάχνουμε λίγο πιο ορθολογικά (supine = ανάσκελα):

    1: J Sleep Res. 2008 Aug 5.
    'The devil lay upon her and held her down' Hypnagogic hallucinations and sleep paralysis described by the Dutch physician Isbrand van Diemerbroeck (1609-1674) in 1664.
    Kompanje EJ.

    Department of Intensive Care, Erasmus MC University Medical Center Rotterdam, Rotterdam, The Netherlands.

    Hypnagogic and hypnopompic hallucinations are visual, tactile, auditory or other sensory events, usually brief but sometimes prolonged, that occur at the transition from wakefulness to sleep (hypnagogic) or from sleep to wakefulness (hypnopompic). Hypnagogic and hypnopompic hallucinations are often associated with sleep paralysis. Sleep paralysis occurs immediately prior to falling asleep (hypnagogic paralysis) or upon waking (hypnopompic paralysis). In 1664, the Dutch physician Isbrand Van Diemerbroeck (1609-1674) published a collection of case histories. One history with the title 'Of the Night-Mare' describes the nightly experiences of the 50-year-old woman. This case report is subject of this article. The experiences in this case could without doubt be diagnosed as sleep paralysis accompanied by hypnagogic hallucinations. This case from 1664 should be cited as the earliest detailed account of sleep paralysis associated with hypnagogic illusions and as the first observation that sleep paralysis and hypnagogic experiences occur more often in supine position of the body.

  14. #44
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Eγώ κάθε φορά που το έχω πάθει, στο πλάι κοιμόμουν!!
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  15. #45
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Aristos

    Μηπως εχει σχεση η γυμναστικη η τα συμπληρωματα?
    </blockquote id=quote>

    EXEI!!!

    Έχω ακούσει ότι αν είσαι γυμνός και ρίξεις ενα creatine/dextrose blend στο πάτωμα, ανάψεις 2 κεριά των 4cm έκαστο, πεις το πατερημών ανάποδα ενώ χορεύεις κουκουβιστός το "ιτιά ιτιά λουλουδιασμένη", πίνωντας ντραμπούι κριμ, τότε γίνεται summon "H MORA" και έρχεται αφού μεθύσεις, ΚΑΘΕΤΑΙ με δύναμη πάνω στην κοιλιά σου και δεν μπορείς να αναπνεύσεις, με αποτέλεσμα το αναπόφευκτο... ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ!!!
    </blockquote id=quote>

    το κανα κ δεν εγινε τπτ..θα ξαναδοκιμασω!

  16. #46
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Riuzin


    Προσθεστε με στην λιστα αυτων που το παθαινουν τακτικα
    παρακαλω!:D

    Οντως απαισιο αλλα οπως ειπε και καποιος εδω περα
    ειναι και ψυχολογικο,αν "εκπαιδευσεις" τον εαυτο σου
    σε παρομοια φαινομενα τοτε δεν θα ειναι τρομακτικο και μπορει
    να ειναι και ενδιαφερον αλλα
    θελει καταλληλη ψυχολογικη διεργασια...

    Επισης στον φιλο που λεει οτι το παθαινει συχνα οταν
    κοιμαται μεσημερι να πω οτι και εγω πιο παλια το παθαινα
    συνεχεια οταν κοιμομουν ΛΙΓΟ το μεσημερι...μηπως εχει καποια
    συνδεση με το φαγητο οπως ανεφερε και αλλος εδω η και με το γεγονος
    του διακοπτομενου υπνου που δεν εχει τα σταδια που εχει ενας κανονικος?

    </blockquote id=quote>

    κ γω το μεσημερι το παθαινω συνεχεια σπανια βραδυ..μπορει να φταιει που εχεις στο μυαλο σου οτι δεν πρεπει να κοιμηθεις πολυ κ κατα καποιο τροπο ψιλοαχγωνεσαι..

  17. #47
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Κοιτάξτε και το παρακάτω (αν κ μπαίνουμε πολύ στον κόσμο της παραψυχολογίας...):η μόρα,μπορεί να επιτίθεται σε κάποιους ανθρώπους συχνότερα από ό,τι σε κάποιους άλλους, είτε επειδή αυτοί τυχαίνει να ζουν σε λάθος σημείο, δηλαδή, βρίσκονται στην καθιερωμένη πορεία της, (όπως π.χ. τα περισσότερα μέρη που έχουν τη φήμη πως είναι «στοιχειωμένα»), ή εξαιτίας της κληρονομικότητας δια μέσου της οποίας μεταφέρεται μια ιδιαίτερη ενορατική ικανότητα (η μόρα έλκεται περισσότερο από εκείνους που μπορούν να την αντιληφθούν), η επειδή κάποια άτομα βιώνουν πολύ έντονες ψυχικές διαθέσεις και συναισθηματικές διαταραχές, και εξαιτίας αυτού εκπέμπουν σήματα που μαγνητίζουν την παρουσία της.
    Εγώ ευτυχώς(!!!) δεν το έχω πάθει ποτέ...Συμβαίνει μόνο στους άντρες?

  18. #48
    Pumping Iron crowley's Avatar
    Join Date
    03-07-08
    Location
    .
    Posts
    487

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kinetha

    Κοιτάξτε και το παρακάτω (αν κ μπαίνουμε πολύ στον κόσμο της παραψυχολογίας...):η μόρα,μπορεί να επιτίθεται σε κάποιους ανθρώπους συχνότερα από ό,τι σε κάποιους άλλους, είτε επειδή αυτοί τυχαίνει να ζουν σε λάθος σημείο, δηλαδή, βρίσκονται στην καθιερωμένη πορεία της, (όπως π.χ. τα περισσότερα μέρη που έχουν τη φήμη πως είναι «στοιχειωμένα»), ή εξαιτίας της κληρονομικότητας δια μέσου της οποίας μεταφέρεται μια ιδιαίτερη ενορατική ικανότητα (η μόρα έλκεται περισσότερο από εκείνους που μπορούν να την αντιληφθούν), η επειδή κάποια άτομα βιώνουν πολύ έντονες ψυχικές διαθέσεις και συναισθηματικές διαταραχές, και εξαιτίας αυτού εκπέμπουν σήματα που μαγνητίζουν την παρουσία της.
    Εγώ ευτυχώς(!!!) δεν το έχω πάθει ποτέ...Συμβαίνει μόνο στους άντρες?
    </blockquote id=quote>

    οχι συμβαινει και στις γυναικες..

  19. #49
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Πλακα κανω εννοείται αλλα όποιος δεν το έχει παθει δεν μπορεί να καταλάβει πως είναι.
    ¨οντως πολύ παράξενο...

  20. #50
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    To έπαθα πάλι σήμερα το μεσημέρι ενώ κοιμόμουν στον καναπέ ανάσκελα. Ήμουν πολύ κουρασμένος και είχα κοιμηθεί πολύ αργά.

    Λέω να καταγράφουμε από εδώ και πέρα σε αυτό το thread, πότε και υπό ποιες συνθήκες το πάθαμε, για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα και για το πως να το αποφύγουμε.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  21. #51
    Pumping Iron
    Join Date
    20-12-07
    Location
    .
    Posts
    302

    Default

    κι εγώ το χω πάθει πολλές φορές αλλά περισσότερο όταν είμαι αγχωμένη ή έχω κάποια προβλήματα ή στεναχωρημένη και δεν βλέπω την γκόμενα να με πνίγει αλλά ζελζεβουλάκια. Τι να λέμε τώρα!!!

  22. #52
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    26-04-05
    Location
    Athens.
    Posts
    1,681

    Default

    Μιας και δεν πήρε καλή τροπή το topic του k0stas90 και έκλεισε πριν προλάβω να κάνω post , well here it is.

    Το ονομάζεις "Ανεξήγητα Φαινόμενα" αλλα μετά απο research που λές οτι έχεις κάνει, θα έχεις διαπιστώσει οτι δεν είναι και τοσο ανεξήγητα τελικά.
    Παραισθήσεις σε sleep paralysis, automatic behaviours κλπ συναντώνται συχνά.
    Οι μικροί μύες επηρεάζονται λιγότερο απο την παράλυση -η οποία συμβαίνει φυσιολογικά κάθε βράδυ απλά δεν "ξυπνάμε" πανω σε αυτή τη φάση- οπότε μπορείς να δοκιμάσεις να κουνήσεις κανένα δάχτυλο των ποδιών η να καταπιείς.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%...B9%CF%81%CE%BF

    Δεν χρειάζεται να μαμάμε ένα topic επειδή ο OP έιναι λίγο γλαφύρός στην περιγράφή και δεν αναφέρεται σε basmati,dropsets και natural bbing.

  23. #53
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    και γω το έχω παθει και απο τις τοσες φορες που το χω παθει εχω μαθει να το ελέγχω πλεον..ανοιξα και τοπικ κιολας γτ μ συνεβει σε πιο τρομακτικη version αλλα ολες σχεδον οι απαντησεις που πηρα ηταν δουλεματος και σα να μην εφτανε αυτο μ κλειδωσαν και το τοπικ χωρις λόγο..τεσπα..οποτε σας συμβαινει μη προσπαθειτε να κλεισετε τα ματια σας..θα κανετε το εξης..πρωτα να είστε ψυχραιμοι κ να το θεωρισετε σα φισιολογικο..μετα να σιγκεντροθητε στην αναπνοή σας καθως μονο αυτό ελεγχετε..σταματιστε να αναπνεετε για 2-3 δευτερολεπτα και παρτε μια μεγαλη ανασα..ταυτοχρονα να ειστε σιγκεντρομενοι στο χερι που εμπδιζετε λιγοτερο και ειναι πιο ευκολο να γινει η κινηση..καθως περνετε τη μεγαλη ανασα σιγκεντροθιτε να κουνισετε το χερι σας..αν δε πιασει επαναλαμβανετε το..2 φορες συνηθως ειναι αρκετες για να περασει...μολις συνελθετε πηγαιντε να πιετε λιγο νερο κ κινιθιτε λιγο για να κυκλοφορισει λιγο το αιμα..μετα ξανακοιμιθιτε χωρις να το σκεφτεστε..σημαντικο ειναι να μην πανικοβλιθιτε..αν το κανετε θα διαρκεσει πιο πολυ κ μπορει να δημιουργιθουν φανταστικα πραματα στο νου απ τον φοβο.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  24. #54
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    σωστος ο ivietacreator.
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  25. #55

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Δες τα pm σου. Επίσης να προσθέσω ότι με καλό και σταθερό ύπνο, βελτιώνεται πάρα πολύ η κατάσταση. Ειδικά αν οι ώρες που πάμε για ύπνο είναι σταθερές κάθε βράδυ (+να κοιμόμαστε αρκετές ώρες, ένα 8ωρο οπωσδήποτε).

  26. #56
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    Βρε Κωστα αυτα εχουν συμβει πανω κατω σε ολους μας λιγοτερο ή περισσοτερο.Μην ανησυχεις,ολοι εχουμε δει και κακα ονειρα,και εχουμε ξυπνησει τρομαγεμενοι κτλ.Ομως ειναι απο αυτα που κατατασσονται στα φυσιολογικα,δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
    Εγω προσωπικα στις μια δυο φορες που μου εχει συμβει(οχι ακριβως οπως σε σενα) απλα γυριζω πλευρο και ξανακοιμαμαι,χαχα.Μαλιστα το ειχα ξεχασει τωρα μου το θυμισες που μας το ειπες..
    Be cool..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  27. #57
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    τα ειδα τα πμ μου γιαννη :) .. εγω οταν συνελθω δε μπορω να κοιμιθω επι τοπου..αν παω να το κανω,μολις κλεισω τα ματια μου με ξαναπιανει κατευθειαν..επισης οταν ειμε στη παραλυση μολις κλεισω τα ματια μου με πιανει ταχυκαρδια και τα ξανανοιγω..μονο οταν σικωθω και περπατησω λιγο περναει..παντως δεν ανησυχω πια γτ εμαθα να το ελεγχω..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!

  28. #58
    Pumping Iron steg's Avatar
    Join Date
    22-08-10
    Location
    Αθήνα
    Posts
    394

    Default

    Δεν χρειάζεται να μαμάμε ένα topic επειδή ο OP έιναι λίγο γλαφύρός στην περιγράφή
    Μια χαρά ήταν η περιγραφή, ολοζώντανη. Αυτό με το σεντόνι ειδικά εμένα μου θύμισε τη σκηνή στο Paranorma Activity όπου φρίκαρα κανονικά.

    Φίλε Κώστα, άκου τι σχετικό μου συνέβη εμένα όταν υπηρετούσα ως δόκιμος στην Ξάνθη. Έμενα σε ένα δώμα των 12τ.μ. ψηλά στον 8ο όροφο μίας πολυκατοικίας και επειδή ήταν καλοκαίρι και έκανε πολύ ζέστη στο καμαράκι, έβγαλα το κρεβάτι στην ταράτσα (το δώμα ήταν χτισμένο στην ταράτσα). Η ταράτσα ήταν μεγάλη, πολύ ευρύχωρη και αποφάσισα να βάλω το κρεβάτι σε αρκετή απόσταση από το δώμα και κοντά στα κάγκελα, για να έχω περισσότερο αεράκι.
    Πέφτω που λες στο ντιβάνι χωρίς σκεπάσματα, ούτε σεντόνι, τίποτα. Είχα κουραστεί πολύ εκείνη τη μέρα και δεν άργησε να με πάρει ο ύπνος. Ε, δεν είχε περάσει 10λεπτο και νιώθω έναν αγκώνα να μου έχει κάνει κεφαλοκλείδωμα και να προσπαθεί να με πνίξει. Επειδή το όνειρο ήταν πολύ δυσάρεστο, υποσυνείδητα ο εγκέφαλος ξεκίνησε να δίνει εντολές στο σώμα για να ξυπνήσει. Και τότε έφαγα τη φρίκη: συνειδητοποίησα ότι ούτε χέρια ούτε πόδια μπορούσα να κουνήσω, ήμουν σαν πετρωμένος.
    Ηθελα, ενσυνείδητα πια, να πεταχτώ από το κρεβάτι (άρα λογικά ένα μέρος του εαυτού μου είχε ξυπνήσει) αλλά έμενα ακινητοποιημένος να βλέπω και να νιώθω τον αγκώνα να μου σφίγγει το λαιμό με δύναμη. Αυτό δεν ήταν ένας συνηθισμένος εφιάλτης, ήταν μία ενσυνείδητη βίωση πανικού και ρεντ αλέρτ! Με μία τελευταία προσπάθεια κατάφερα να γυρίσω το κεφάλι αριστερά-δεξιά για να ελευθερωθώ από τη "λαβή" και τελικά να επανασυνδεθώ με την πραγματικότητα. Για αρκετά λεπτά μετά, πίστευα ότι είχα ζήσει ένα πραγματικό συμβάν.
    Την αιτία γι' αυτή τη νευρο-μυική παράλυση την αποδίδω στο ότι το σώμα μπήκε σε κατάσταση βαθέος ύπνου σε έναν ανοικτό, μη προστατευμένο από τους τοίχους ενός δωματίου χώρο (άσχετα αν αυτός ήταν ψηλά στο 8ο πάτωμα της πλυκατοικίας). Ισως ο εγκέφαλος προσπάθησε μ' αυτό τον τρόπο να μου δείξει ότι κάτι δεν πάει καλά με το... σύστημα της ταράτσας. Φυσικά, την υπόλοιπη νύχτα την πέρασα στο δώμα χωρίς άλλο παρόμοιο επεισόδιο και με ανοιχτή τη τζαμαρία. Σημείωσε ότι δεν πάσχω από κλειστοφοβία. Ηταν μάλλον ένας ατυχής συνδυασμός κούρασης, βαθέος ύπνου και περιβάλλοντος χώρου.
    Ignotus greeted Death as an old friend and together departed this world as equals.

  29. #59

    Join Date
    20-08-10
    Posts
    1,332

    Default

    χρονια ολοκληρα το παθαινω αυτο, δεν ηξερα οτι εχει κ ονομασια.
    πλεον μου περναει αδιαφορο θα ελεγα,
    για μενα απλα ειναι ηα φαση μεταξυ υπνου κ ξυπνιου.
    το εχω απομυθοποιησει μαλλον λογω αγνοιας κ δε με ενοχλει καθολου.
    το θεωρω μεταβατικο σταδιο που απλα υπαρχω σε μια ενδιαμεση διασταση πραγματικου κ φανταστικου
    δε με ανησυχει κ δε νομιζω οτι θα επρεπε.
    με ανησυχει που καποιες φορες αρκετα μετα απο αυτο σηκωνομαι κ σπευδω ασυναισθητα να φαω.
    συνηθως αυτο γινεται ακριβως 1 ωρα αφου κ αποκοιμηθω οχι λιγοτερο.

  30. #60
    Pumping Iron k0stas90's Avatar
    Join Date
    23-02-10
    Location
    Greece.
    Posts
    264

    Default

    steg πρεπει να σου χει μεινει αξεχαστο αυτο ε?πολυ μαρτυριο φανταζομε..strenght αυτο με το φαι το παθενω και γω...αλλα δε παω να φαω..και μολις ξυπναω το πρωι ειναι λες και δεν εχω φαει για μερες..
    Train youρ body for yourself..not for the eye of the others!!!


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •