Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 43
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default Πίττα - Κοτόπουλο Σουβλάκι = Cheat Meal Bodybuilder?

    Το παρών thread δεν το βάζω στο forum Διατροφή BB και fitness..γιατι λογικα δεν είναι διατροφή για ΒΒ..
    Παρόλαυτα αν φας σε ενα απο τα 6 γευματα σου 1 ή 2 αλάδοτες πίττες που να περιέχει η καθεμία καλαμάκι κοτόπουλο, τζατζίκι, ντομάτα,κρεμμύδι θεωρείται cheat meal ?? [:-bouncy]
    (Ας υποθέσουμε αυτό για κάποιον που είναι σε περίοδο όγκου για προφανείς λόγους!)
    Last edited by icsd; 17-06-10 at 17:09.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    thnx για την διόρθωση του τίτλου!! Τώρα είναι πιο σαφές το τόπικ.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eξαρτάται πόσες φορές θα φάς κάτι τέτοιο. Αν είναι μια φορά την εβδομάδα και όλες τις άλλες μέρες είσαι σωστός στο πρόγραμμά σου, δεν υπάρχει θέμα.. Αλλά και πάλι όλα εξαρτώνται από τους στόχους του καθένα.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Συμφωνώ μαζί σου Kardoula..αλλά εχω την εντύπωση οτι δεν είναι τοσο κακό "γευμα" και για παραπάνω απο 1 φορές την εβδομάδα(προσωπικά δεν το κάνω)....Το χειρότερο που μπορώ να φανταστώ οτι περιέχει είναι το ζυμάρι της πίττας..
    Ισως το σκεφτομαι απλοικα αλλά απο οσο μπορώ να καταλάβω τουλαχιστον ..
    Θα παρεις πρωτεινη απο το κοτοπουλο.
    Το τζατζικι, την ντοματα και το κρεμμυδι μπορεις να τα θεωρήσεις ως σαλάτα
    και την πίττα ως πηγή υδατάνθρακα..
    Last edited by icsd; 17-06-10 at 17:42.

  5. #5
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Το κοτόπουλο είναι φουλ στο λίπος που βάζουνε.Τι νομίζεις ότι είναι στήθος κοτόπουλο?Και τα περισσότερα είναι και άθλιας ποιότητας κακοσυντηρημενα άστα να πάνε.Εγώ έχω σταματήσει το έξω μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις να φάω...

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    11-06-09
    Location
    Αθήνα, Greece.
    Posts
    2,230

    Default

    Θεωρητικά εφόσον ζυγίζεις τις τροφές και μετράς θερμίδες, μπορείς να το ενσωματώσεις και στη διατροφή σου αυτό το γεύμα (βέβαια οι πίττες δεν είναι ποιοτικός υδατάνθρακας, αλλά αν είναι αλάδωτες ουσιαστικά είναι σαν άσπρο ψωμί). Δηλαδή έχω βρει πίτες με αναγραφόμενες θερμίδες και συστατικά σε σούπερμάρκετ, οπότε αν ας πούμε φας μια πίττα με κάτι πρωτεϊνούχο και π.χ. μια σαλάτα, μια χαρά γεύμα βγαίνει.
    όσον αφορά αυτά που παραγγέλνεις, αν βγάλεις το τζατζίκι και η πίττα είναι αλάδωτη, τότε, ναι, το γεύμα δεν είναι και τόσο cheat (εκτός κι αν φας 5-6 βέβαια!! ).
    Hypertrophy for the win!

  7. #7

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Χαχα απο ποτε το τζατζικι ειναι σαλατα;;; Τιγκα στις θερμιδες ειναι ...

  8. #8
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Αν είσαι σε όγκο είναι καλή επιλογή..δν χρειάζεται βέβαια σ καθημερινή βάση να γίνεται αυτό..μια φορά την εβδομάδα και είσαι ok..

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Megageo ήθελα απλώς να το ενταξω στο περίπου κάπου..Δεν ξέρω εσύ πως θα το χαρακτήριζες..
    Το τζατζίκι αποτελείται απο τα εξής..
    γιαούρτι, αλάτι , ξύδι, αγγούρι, ελαιόλαδο
    Last edited by icsd; 17-06-10 at 18:07.

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Κι αυτο ειναι η σαλατα σου; Δηλαδη οταν λες σε ενα εστιατοριο φερτε μου μια σαλατα αυτο που περιμενεις να δεις ειναι γιαουρτι και λαδι;

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Αυτή την στιγμή μιλάμε για ΕΝΑ απο τα εξι γευματα της ημέρας...Δεν τρωω και τα εξι γευματα της μερας σε εστιατοριο..

  12. #12
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Quote Originally Posted by icsd View Post
    Αυτή την στιγμή μιλάμε για ΕΝΑ απο τα εξι γευματα της ημέρας...Δεν τρωω και τα εξι γευματα της μερας σε εστιατοριο..
    Και πάλι πολύ είναι.Προσπάθησε να το αποφύγεις...

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Οκ..Δεν διαφωνώ παίδες αλλά τώρα μην κολλήσουμε στο τζατζίκι.. λολ

    ασε που σαν "σαλάτα" θεώρησα τα εξής : ντομάτα,κρεμμύδι,τζατζίκι..
    ΟΧΙ μονο το τζατζικι..
    Last edited by icsd; 17-06-10 at 18:18.

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπορείς να φτιάξεις και σπιτικό τζατζίκι το οποίο θα αποτελείται από:

    total 0% ή 2%

    Αγγούρι το οποίο θα τρίψεις στον τρίφτη, το στραγγίζεις να φύγουν τα υγρά.

    Βάζεις σε ένα μπολ το γιαούρτι, το αγγούρι, βάζεις 1-2 σκελίδες σκόρδο ψιλοκομμένες, ή σε σκόνη, αλάτι και το βάζεις στο ψυγείο να δέσει.

  15. #15

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Τελοσπαντων ακρη δεν βγαινει, αφου ρωτησες , πρεπει να ακους κιολας. Το σουβλακι εκτος αν το φτιαχνεις σπιτι σου ενα ελεγχο υλικων ειναι κακη επιλογη. Τωρα αν εισαι σε περιοδο ογκου οπως το λεμε ή αν το λιπος σου ειναι χαμηλο ετσι κι αλλιως τοτε δεν βλεπω το προβλημα. Αλλα του εστιατοριου σημαινει οτι θα εχει πολυ λαδι, το γιαουρτι θα ειναι full fat, το κοτοπουλο οχι φιλετο στηθος, θα ειναι μαγειρεμενο με λαδι και αλατι, η πιτα θα ειναι απο αλευρι επεξεργασμενο κλπ. Αν το φτιαχνεις σπιτι σου θα τα προσεξεις ολα αυτα βεβαια και δεν βρισκω κατι κακο, αλλα σε διαιτα το να κανεις ενα τετοιο γευμα καθε μερα απεξω... ενταξει δεν το βρισκω καλο.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-05-10
    Posts
    203

    Default

    Οκ megageo..τώρα μάλιστα..Μου απάντησες σωστά και με κάλυψες πλήρως....
    Απλά πριν το θεώρησα κοροιδια το ύφος με το οποίο απάντησες..

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Καταρχήν τι ενοούμε όταν λέμε cheat meal?

    Θα ξεκινήσω απο αυτό, ο άνθρωπος χρειάζεται σωστή τροφή καθε μερα, σαν να είναι μια θεραπεια με φαρμακα. Μπορεις να κανεις έξί γευματα ποιοτικά, αλλα το συνολό τους να μην είναι σωστή διατροφή. Όπως μπορεις να κανεις 5 ευματα σωστά και ένα γευμα πίτα κοτοπουλο και τελικά το σύνολό τους να είναι εντάξει. Η διατροφή δεν είναι γευμα, είναι συνολικά γευματα.

    Επισης πολλα φαστ φουντ έχουν σχετικά καθαρά απο λίπος σουβλάκια κοτόπουλο. Πετας έξω τις πατατες. Αυτο ναί κανει κακό λόγω των καπνισμένων λαδιών. Αν θες να ξεφορτωθείς θερμίδες μπορεις να βγαλεις και το τζατζίκι. Υπολογίζεις ποσες θερμίδες έχει, (δε νομιζω να μπορεις ακριβώς αλλα λέμε τώρα) συνυπολογίζεις ότι θα έχει και καποια κορεμσένα λίπη αναλόγως . Κανονίζεις τα υπολοιπα γευματα της ημερας ώστε ΝΑ παιρνεις τα υπολοιπα που χρειαζεσα. Τωρα ενταξει βεβαια μπορει να χασεις το ολυμπια...

  18. #18

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ρε Γιαννη εδω ειναι θεματα αν το γιαουρτι θολωνει, αν η κρεατινη κραταει νερα, αν ο μυικος ιστος εχει λιπος κλπ και λες οτι θα χαθει το olympia με το σουβλακι lol .

  19. #19
    Junior Bodybuilder kapoulos's Avatar
    Join Date
    13-12-08
    Location
    Φλώρινα
    Posts
    147

    Default

    Quote Originally Posted by megageo View Post
    Ρε Γιαννη εδω ειναι θεματα αν το γιαουρτι θολωνει, αν η κρεατινη κραταει νερα, αν ο μυικος ιστος εχει λιπος κλπ και λες οτι θα χαθει το olympia με το σουβλακι lol .
    Αυτά είναι !!!!!!!!
    Αχαχαχαχα !!!
    ...it's just a ride...

  20. #20
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Γιώργο μου φένεται ότι τρωνε σουβλακια αποδω κι αποκει και μετα μας τα φορτώνουν στις κρεατίνες και στα γιαούρτια χαχα

  21. #21
    Pumping Iron Kallitexnis's Avatar
    Join Date
    05-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    273

    Default

    Το καλαμακι κοτοπουλο παλι αλαδωτο, στεγνο, και χωρις αλατι το θεωρειται cheat meal? Eγω μερικες φορες βραδυ οταν δεν εχω να φαει κατι αλλο τα παιρνω, τα παω σπιτι τα ζυγιζω και τα τρωω! Και πιστευω πως λιπος δεν παιζει να εχουν και πολυ πολυ απλα γιατι χωρις νερο διπλα μου, κολλανε στο λαιμο και δεν πανε κατω !!!χαχαχα

  22. #22
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by giannis_m View Post
    Γιώργο μου φένεται ότι τρωνε σουβλακια αποδω κι αποκει και μετα μας τα φορτώνουν στις κρεατίνες και στα γιαούρτια χαχα
    Έτσι είναι... είναι κρίμα όταν προσέχουμε τη διατροφή μας να νομίζουμε ότι κάτι τέτοιο δεν είναι cheat meal.

    Σε περίοδο όγκου βγάλε το τζατζίκι και είναι εντάξει, αλλά σε δίαιτα όχι. Αν και ένα καλαμάκι κοτόπουλο είναι πολύ λίγο.

    Πιστεύω όμως ότι εαν ψάξεις αρκετά σε ψητοπωλεία θα βρεις καθαρό καλαμάκι ή φιλέτο κοτόπουλο. Στα Χανιά υπάρχει κατάστημα τέτοιο που τα παίρνεις με το κιλό και είναι και καθαρό φιλέτο κοτόπουλο. Οπότε παραγγέλνεις 300 γρ. και τρως δύο γεύματα. Σε άλλο ψητοπωλείο έχει καθαρό καλάμάκι κοτόπουλο, χωρίς σάλτσες, χωρίς να έχει μαριναριστεί κάπου και μάλιστα είναι λίγο σκληρό το κρέας που καταλαβαίνεις ότι είναι από στήθος κι όχι από μπούτι ας πούμε. Σ' αυτό ίσως κάνω λάθος...

    Και πάλι όμως παραγέλνω ακριβώς όσο θέλω για 2 γεύματα και ότι υδατάνθρακα τρώω τον έχω ετοιμάσει από πριν.

    Υ.Γ. Η κατάσταση στα Χανιά έχει παραγίνει μου φαίνεται γιατί φτιάχνουν πλέον λαχανικά (καρότο, μπρόκολο, κουνουπίδι) και πατάτες στον ατμό, ανάλατα αν θες και χωρίς σάλτσες ή λάδια!!! :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #23
    Senior Bodybuilder Raf's Avatar
    Join Date
    20-05-09
    Location
    Salonika
    Posts
    2,139

    Default

    Τα Χανιά φαίνεται θέλουν να κρατάνε τις πρωτιές στα γυμνασμένα σώματα!!!!

  24. #24
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Τι λέτε ρε εγώ αυτό το τρώω όταν κάνω δίαιτα. Εδώ στα βόρεια τα σουβλάκια κοτόπουλο είναι από στήθος. Οπότε 2 ψωμάκια με διπλά σουβλάκια και ντομάτα είναι μια χαρά γεύμα.

  25. #25
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ναι Δημήτρη, απλά είναι άλλα που τα μαρινάρουν εσ λάδια, μουστάρδες κλπ, ή άλλα που βάζουν κακής ποιότητας κρέας ή αλλού τα ψήνουν στη πλάκα μέσα σε άγνωστης ποιότητας λάδια και όχι στο κάρβουνο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  26. #26

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Και επειδή έγινε αναφορά στο OLYMPIA , δέν νομίζω να πιστεύετε οτι αυτοί οι άθρωποι τρώνε καθαρά ????
    Αντε το πολύ για 10-15 μέρες και πάλι το καθαρά είναι ένα θέμα ...μεγάλο θέμα
    Και φυσικά δέν νομίζω να πιστεύετε οτι αυτοί είναι ΔΥΣΚΟΛΟ να γραμμώσουν ...?
    Και επιπροσθέτως το 4% για έναν αθλητή OLYMPIA τών 140 κιλών είναι ΤΙΠΟΤΑ και για έναν ΒΒ κατηγορίας φτερού ΠΧ 1.70 , στα 68 κιλά είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ για να είναι σχετικά χονδρός ....και θολός σε σχέση με ...

    Θέλω να ακουσω αποψεις ...αν έχετε βέβαια ...μην ζοριστούμε.... (ΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΑΧΧΧΑΧΑΑΑΑ)

    ΥΓ
    Για τα υδατα , δέν νομίζω οτι χρειάζεται να πουμε κάτι είναι θέμα στρατηγικής ωρών σε αυτά τα επιπεδα , δηλαδη απο πρωί μέχρι απογευμα τα πράγματα αλλαζουν αρδην και έχετε δει αρκετά παραδειγματα και τα θυμάστε νομίζω ....
    Last edited by MATZ; 17-06-10 at 21:49.

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-10-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    Το διπλό ή και τριπλό σουβλακι δεν είναι σε καμια περιπτωση cheat meal κ ειδικα χωρις τηγανητες πατατες. Ειδικα στον όμορφο Βορρά που μιλαμε για 100γρ το καλαμακι απο στηθος κοτοπουλου, ετσι? Σε πολλα μαγαζια είχα πετυχει και χοιρινο τ οποιο δεν είχε ξεχωριστο κομματακι απο λιπος. Όλο ψαχνό παιδιά!

  28. #28

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Πολλές από τις μπάρες πρωτεϊνης πάντως είναι πολύ χειρότερες σε ποιότητα και σε διατροφική αξία από λίγο κοτοπουλάκι. Ασε που τρώγοντας το σουβλάκι είσαι και περισότερο άντρας. lol

  29. #29
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Ναι Δημήτρη, απλά είναι άλλα που τα μαρινάρουν εσ λάδια, μουστάρδες κλπ, ή άλλα που βάζουν κακής ποιότητας κρέας ή αλλού τα ψήνουν στη πλάκα μέσα σε άγνωστης ποιότητας λάδια και όχι στο κάρβουνο.
    Συνήθως τα κρατάνε μέσα σε νερό (από ότι έχω δει) για να είναι μαλακό το κρέας επειδή είνια άλιπο και σκληραίνει όταν κρυώσει. Οπότε ξεπλένονται από τυχόν αλάτια, λάδια κτλ. Όσο για τη μουστάρδα δεν έχει κάτι τρομερό για να τη φοβάσαι. Σιναπόσπορος κοπανημένος είναι.

  30. #30

    Join Date
    03-12-08
    Posts
    1,182

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Συνήθως τα κρατάνε μέσα σε νερό (από ότι έχω δει) για να είναι μαλακό το κρέας επειδή είνια άλιπο και σκληραίνει όταν κρυώσει. Οπότε ξεπλένονται από τυχόν αλάτια, λάδια κτλ. Όσο για τη μουστάρδα δεν έχει κάτι τρομερό για να τη φοβάσαι. Σιναπόσπορος κοπανημένος είναι.
    Νεράκι με γλουταμινικό μονονάτριο ή αλλιώς "γευστικό".


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cheat meal και μεταβολισμός
    By gianna in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-09, 19:59
  2. Cheat meal
    By Κωνσταντινος in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 23-03-09, 04:52
  3. Σουβλάκι κοτόπουλο
    By xaris110 in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-08, 23:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •