Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-08-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default Πρόγραμμα για συνδυασμό βάρη-πολεμικές τέχνες

    Σας χαιρετώ και πάλι.Αφού έψαξα σχεδόν όλα τα σχετικά posts αλλά και τα sticky βρήκα αρκετές πληροφορίες αλλά δεν βρήκα κάτι ολοκληρωμένο πάνω στην προπόνηση με βάρη παράλληλα με πολεμικές τέχνες..(αν κάνω λάθος διορθώστε με)

    Να υπενθυμίσω ότι είμαι 1,76 77 κιλά και το πρόγραμμά μου είναι 3 φορες την εβδομάδα muay thai και 2 βάρη οπότε πρέπει να βγάλω όλο το σώμα σε 2 μέρες,πολυ σπάνια θα κάνω 3. Κάνω βάρη 5 χρόνια οπότε δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο.

    Επίσης επείδή έκανα αρκετα σετ σε κάθε ομάδα τον χειμώνα στο προγραμμά μου παρατήρησα ότι στο thai καιγόντουσαν πολύ εύκολα οι ώμοι χωρίς ιδαίτερη καταπόνηση άρα κατι έκανα λάθος..
    Παρατήρησα ότι έχω πέσει στα κιλά ίσως γιατί όλο το χρόνο το έκανα σε στυλ συντηρησης περισσότερο.

    Τα βάρη τα κάνω όχι μόνο για να υποστηρίξω το thai αλλά και για να διατηρήσω το επίπεδο που είχα πριν όσο μπορώ αλλά και για αύξηση της δύναμης όσο γίνεται.

    Βασική απορία μου είναι αν στην προπονηση με βάρη θα πρέπει να κάνεις ασκήσεις που να πιάνουν γύρω γύρω τον μυ ώστέ να καλύψεις απο όλες τις πλευρές ή να κάνεις μόνο τις βασικές ασκήσεις για να μην τον υπερπροπονήσεις..??

    Υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο πρόγραμμα που να ανταποκρίνεται στις περιστάσεις?

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-08-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Κανείς?????[:-irked]

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Εγώ θα πρότεινα να κάνεις βασικές ασκήσεις μόνο όπως άρσεις θανάτου,πιέσεις πάγκου,squat.

  4. #4

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mafia

    Κανείς?????[:-irked]
    </blockquote id=quote>

    Δες εδώ και εδώ [:-angel]

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-08-08
    Location
    .
    Posts
    4

    Default

    Σε ευχαριστώ..τα έχω διαβάσει και τα 2 topic [:-bouncy]

    Ψάχνω κάτι πιο συγκεκριμένο του στυλ πόσες επαναλήψεις επί πόσα σετάκια απο κάοιον πού το εφαρμόαζει και τον έχει βοηθήσει[:-graduate]

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    06-06-07
    Location
    .
    Posts
    68

    Default

    αδερφε πηγαινε στο bodybuilding.com και ψαξε για το boxing workout.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •