Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    24

    Default Ποια φρούτα και πότε?

    Θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις και συμβουλές για τα φρούτα που πρέπει αν προτιμάμε και τις ώρες που μπορούμε να τα καταναλώνουμε,χώρις να φοβόμαστε τη δημιουργία λίπους(εχω διαβάσει το άρθρο του GRF,απλα θέλω κάποια παραδείγματα).Εκτος αυτου τηα μου ήταν πολυ χρήσιμο αν μπορούσατε να μου προτίνετε και την πρωτείνη με την οποία τηα μπορούσα να καταστήσω πλήρες το γεύμα με τα φρούτα και αν βέβαια είναι δυνατό.
    ευχαριστω
    .

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-01-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Μετα τη προπονηση προτειμω τη μπανανα,το πρωι μηλο+μπανανα.Την υπολοιπη μερα οτι κατσει..

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-01-08
    Location
    .
    Posts
    8

    Default

    Μετα τη προπονηση προτειμω τη μπανανα,το πρωι μηλο+μπανανα.Την υπολοιπη μερα οτι κατσει..

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    προτιμησε τα φρουτα με χαμηλο GI(=γλυκαιμικο δεικτη),οπως αναφερονται σε παλαιοτερα ποσταρισματα(GRF και αγγελου νομιζω),διοτι αν εχει υψηλο GI τοτε γινεται εκκριση ινσουλινης και δεν ειναι δυνατη η λιπολυση,για παραδειγμα ακτινιδιο και ξυνομηλα. προτιμησε πριν και μετα την προπονηση να τα καταναλωσεις.
    οπως εχουμε χιλιοπει,ειναι συμπληρωματα και οχι υποκαταστατα,το ιδιο και η πρωτεινη,αν λοιπον φας μια μπανανα ή ενα πορτοκαλι μαζι με την πρωτεινη μπορει να πουμε οτι πηρες την απαιτουμενη ποσοτητα πρωτεινης καθως και λιγο υδατανθρακα αλλα αν δε φας στερεα τροφη δε γινεται δουλεια!τα συμπληρωματα βοηθανε στο μαξιμουμ οταν δεν παραλειπεις γευματα!να το κανεις 1-2 φορες ή 45 λεπτα πριν την προπονηση τοτε οκ,ειδαλλως.....................παντως,μονο η "βρωμικη" πρωτεινη μπορει να θεωρηθει ως πληρες γευμα και αυτο λογω της ποσοτητας των θερμιδων που περιεχει,ειδαλλως δεν αποτελει πληρες γευμα!
    ()

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-07
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Καταρχαάς ευχαριστω για τις απαντήσεις.
    Δεν εννοουσα συμπλήρωμα αλλα πρωτείνη απο τροφή όπως γαούρτι π.χ.
    Εκτος απο ακτινιδια και ξινομηλα παίζουν και αλλα φρούτα 'οπως ανανάς π.χ.?
    .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •