Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default Εφιάλτης στο δρόμο με τις... κάψουλες (vit. Β)

    Δεν υπάρχει περίπτωση να καταπιώ μία. Από μικρός θυμάμαι όταν έπρεπε να πάρω κάποιο φάρμακο/αντιβίωση με συνταγή γιατρού, πάντα την άνοιγα ρίχνοντας τη σκόνη σε ένα ποτήρι νερό. Προσπάθησα ανεπιτυχώς να καταπιώ μέχρι και κάτι μικρά χαπάκια μαγιά μπύρας (της lanes νομίζω) αλλά ακόμα κι αυτά τα έφτυσα μαζί με το νερό και τελικά έπρεπε να τα σπάω σε.. κόκκους.
    Με δεδομένα τα παραπάνω: υπάρχει κάποιο πρόβλημα που παίρνω τις κάψουλες βιταμινών B (now foods) εφόσον ρίξω τη σκόνη σε ένα ποτήρι νερό;

    Και κάτι ακόμα ίσως άσχετο με το παραπάνω: μετά απο μικρή διακοπή στη λήψη των Β, παρατήρησα προχτές που άρχισα πάλι πως από τη στιγμή που μου έρθει.. πιπί :D δεν παίζει να κρατηθώ, πρέπει να πάω οπωσδήποτε εκείνη τη στιγμή. Παράξενο, γιατί συνήθως κρατιόμουν για πολλή ώρα. Παίζει κάποιο ρόλο η Β;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    04-10-06
    Location
    Αθήνα, Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    899

    Default

    Στο θέμα τουαλέτας δε παίζει ρόλο η B.Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα που την ανοίγεις,ούτως η άλλως η κάψουλα είναι απλά για να φτάσει στο στομάχι και να διαλυθεί.Πάντως έχω την εντύπωση πως αν την ανοίξεις η βρόμα και η γεύση θα είναι ανυπόφορες.:D

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Όντως κάποια τέτοια είναι ανυπόφορα σε οσμή και γεύση!
    cccc πριν ξεκινήσω τα συμπληρώματα είχα ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα. Πίεσα τον εαυτό μου (σε σημείο να μου παίρνει κανά 20λέπτο να κατεβάσω χάπι και αφού είχα πιεί 5 ποτήρια νερό:P) και πλέον ακόμα και το Animal Pak(12 χάπια θηρία!) δεν μου λέει απολύτως τίποτα!
    Πάντως αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία να το παλέψεις δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα που ρίχνεις μόνο τη σκόνη σε νερό.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    αχά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες! Απλά δε γνώριζα αν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που δίνεται σε κάψουλα (πχ για να διαλυθεί το περιεχόμενο αργά στο στομάχι απευθείας) -όχι πως θα μπορούσα τότε να την καταπιώ, απλά για καθυσηχαστικούς λόγους ρώτησα :D. Όσο για τη βρώμα, οι συγκεκριμένες Β (now foods) την έχουν ακόμα και με κλειστό το κουτάκι και σε σακουλάκι! Mπορώ να παλέψω τη μυρωδιά και την πικρή γεύση αλλά όχι και να καταπιώ αυτό το.. υπόθετο ![:-sick]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •