Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-08
    Location
    athens, grecce, Greece.
    Posts
    64

    Default ερωτησεις για την διατροφη

    καλησπερα σε ολους και ολες , ειμαι ενα νεο μελος στο forum και τηα ιτηελα να ζητησω την γνωμη σας σχετικα με την διατροφη μου, την εχω ξακηνησει εδω και μια εβδομαδα και θα χαιρομουν να με βοηθησετε σε οτι κανω λαθος.
    1ο γευμα , γαλα με 1,5 λιπαρα
    2ο γευμα , μια φετα ψωμι του τοστ με μελι
    3ο γευμα , στοιθος κοτοπουλο με ριζι μπασματι
    ακολουθει η γυμναστικη περιπου 2 ωρες μετα το 3ο γευμα και ειναι δυο φορεσ την εβδομαδα τρεξιμο , και 4 φορες σε πολυοργανο στο σπιτι μου και σε κιλακους( δυο μερες κανω κλατη και στοιθος και δυο κιλιακους ποδια και χαιρια)
    αμεσος μετα την γυμναστικη που κρατα περιπου 45 με 50 λεπτα περνω συμπλιρωμα nitro-tech hardcore.
    μια ωρα μετα ακολουθει το 4ο γευμα που ειναι
    τονος σε νερο που τον εχω ξεπλινει με αγγουρι η μαρουλι
    και 5ο γευμα ενα ποτιρι γαλα παλι 1,5% ,
    αυτα την μια μερα και την επομενη το 3ο γευμα το αντικαθηστω με μπακαλιαρο με μια πσιτη πατατα και το 5ο με 3 ασπραδια με τυρι cotage.
    θα ηθελα να μου πειτε εαν ειναι σωστη η διατροφη μου
    το υψος μου ειναι 1.88 και τα κιλα μου 87 .
    δεν μπορω με τιποτα να φαω βρομη το πρωινο , αν και το εχω προσπαθισει πολλες φορες
    σας ευχαριστω εκ των προτερων
    και συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθοι.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    λοιπον jimako,αν κρινω απο το συνδυασμο κιλων και υψος,και απο τη διατροφη που λες οτι κανεις,ποιος ειναι ο στοχος σου, τι θελεις να πετυχεις;
    γενικα βλεποντας μπορω να πω μονο οτι:--απο την προπονηση σου λειπουν οι ωμοι,και δεν ειναι δυνατον να λες οτι ασχολεισαι με τη γυμναστικη και να αφηνεις παντελως αγυμναστη μια μυικη ομαδα!!!
    --ανεξαρτητα αν θες να κανεις ογκο,γραμμωση ή ογκογραμμωση,δε μπορει να θεωρηθει ως γευμα 1 ποτηρι γαλα ή μια φετα ψωμι με μελι!

    Υ.Γ. μην αγχωνεσαι με τυχον ορθογραφικα λαθη,το site λεγεται bodybuilders.gr,και στοχος μας ειναι να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον με τη μυικη αναπτυξη και την υγεια γενικοτερα,δε λεγομαστε filologia.gr
    ()

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-08
    Location
    athens, grecce, Greece.
    Posts
    64

    Default

    ξεχασα να πω οτι κανω και ωμους οταν κανω πλατη και στοιθος, ποιο πολυ με ενδιαφερει να ρωτισω εαν ειναι σοστοι οι συνδιασμοι και εαν εχετε να προτινετε κατι ακομα, δεν θελω να χασω βαρος,και σε δευτερο ζιτουμεο ερχετε η γραμωση

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-08
    Location
    athens, grecce, Greece.
    Posts
    64

    Default

    Καλημερα και παλι , εχοντα ξεκινιση διατροφη εδω και 3 εβδομαδες , και σκοφτωμενος την συμβουλη του spenzasx αλαξα τα γευματα μου ωσ εξεις
    1ο γευμα γαλα 0% με olmprant 1%
    2o γευμα ενα τοστ με τυρι τρικαλινο 10% και 2 φετες γαλοπουλα 3%
    3ο γευμα στοιθος κοτοπουλο ή μπακαριαλο και τα δυο ψητα στο γκριλ με μπασματι περιπου 150 γραμαρια ή μια ψητη πατατα
    με μια σαλατα αγγουρι η μαρουλι με μια κουταλια ελαιολαδο.
    γυμναστικη περιπου 50 λεπτα μα 1 ωρα και μετα περνω συμπλιρωμα nitro-tech hardcore.
    4ο γευμα τονο σε νερο με 50 γραμαρια μπασματι ,
    5ο γευμα ενα ποτιρι γαλα 0%
    επεσα ενα κιλο στο βαρος μου αλλα απο οσο βλεπω εχω χασει μονο στην περιοχη της κοιλιας
    και μια ερωτηση τα σετ κοιλιακων μου ειναι 5χ20 γαι 4 φωρες ,
    στις πρωτες 100 δεν ωαζω καποιο βαρος ,
    στις επωμενες 100 βαζω 5 κιλα και στις επομενς 200 βαζω 10 κιλα
    καποιος φιλος γυμναστης μου ειπε να μιν βαζω καθολου βαρος γιατι υπαρχει περιπτωση να εχω αντιθετα αποτελεσματα
    απο το να κανω νοιλιακους, ρωτοντας τον γιατι το λεει αυτο μου ειπε οτι μπορει να τραυματιστουν οι μις .
    ειναι λογικο αυτο?
    και παλι ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντισεις σας.

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    λοιπον jimako,σε γενικες γραμμες η διατροφη φαινεται μια χαρα!
    να χαιρεσαι που το μεγαλυτερο ποσοστο του κιλου που εχασες ειναι απο την κοιλια,γιατι τοτε θα ειναι πολυ εμφανης η απωλεια αυτη.
    σχετικα με το ζητημα των κοιλιακων:ο γυμναστης δηλαδη πως γυμναζει τους κοιλιακους του στα μηχανηματα;!με αερα κοπανιστο;:Dδεν ξερω να ισχυει κατι τετοιο. παντως πολλες επαναληψεις κανεις ανα σετ,καλυτερα σπασε τις επαναληψεις σε περισσοτερα σετ και δυσκολεψε τις λιγο με αυξηση της κλισης ή των κιλων και μειωση της ταχυτητας ανα επαναληψη.
    μηπως σε ειδε να εκτελεις λανθασμενα τις 100-200 συνεχομενες επαναληψεις και για αυτο σου το ειπε
    ()

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-08
    Location
    athens, grecce, Greece.
    Posts
    64

    Default

    οχι δεν με ειδε να τις εκτελω , κανω γυμναστικη στο σπιτι μου και τα οργανα που εχω ειναι ενας παγκος για κιλιακους με κλιση και ενα πολυοργανο , απλα σε μια συζιτηση που το ανεφερα μου ειπε να μην κανω ποτε με βαρος , δεν εχω ακουση την συμβουλη του και δεν νιωθω κανεναν πονο , συναιχιζω ακαθεκτος,ευχαριστω και παλι.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-08
    Location
    athens, grecce, Greece.
    Posts
    64

    Default

    καλησπερα και παλι , μετα απο περιπου ενα μηνα διατροφης και αρκετο διαβασμα τοσο στον τροπο γυμνασεις
    των ομαδων του σωματος οσο και στο τι πρεπει να φαω και ποτε , βλεπω μεγαλη αλαγη τοσο στο σωμα μου
    οσο και στην υγεια μου , και για να ξεκαθαρησω τι εννοω ,
    αρχικα στο θεμα υγεια παρα το οτι εκανα γυμναστικη ειμουν και νομιζω οτι ακομα ειμαι υπερτασικος
    η πιεση μου ηταν 16 η μεγαλη και 12 η μικρη
    τωρα καταφερα να τις ριξω στο 13 την μεγαλη και 8,5 την μικρη,
    προσωπικα νομιζω οτι ειναι ενα θαυμα,
    τωρα για το σωμα μου εχασα μονο 2 κιλα απο οσο ειμουν οταν ξεκινησα να κανω διατροφη
    τοτε ημουν 88 και τωρα 86
    αλλα νομιζςω οτι τα εχασα απο την περιοχη της κοιλιας,
    πριν ξεκηνησω η μεση μου ηταν 94 ποντους
    και τωρα εχω πεσει στους 88
    ξερω οτι ακομα δεν ειναι το ιδανικο αλλα για εμενα ειναι τεραστια βελτιωση και σε μικρο σχετικα διαστημα.
    ενω η περιμεφερια του στοιθους μου εχω την εντηπωση οτι εχει μεγαλωσει καθος και το παχος των χαιριων μου.
    θελω να ευχαριστησω ολους για οσα εχουν γραψει σε αυτο το forum
    δεν σταματω και συναιχιζω ακαθεκτος,

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    ετσι jimmy,keep trying!!!
    τωρα που εισαι στην αρχη θα χασεις ευκολα καμποσα κιλα..........συνεχισε ετσι.....
    ()

  9. #9

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    ΜΠΡΑΒΟ ρε φιλαρα!!!Να μας ενημερωνεις για την προοδο σου!Εισαι καταπληκτκος φιλε!!!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-08-08
    Location
    athens, grecce, Greece.
    Posts
    64

    Default

    καλησπερα και παλι
    αισθανομαι σαν μαθητης που λεει τους βαθμους του κατα καποιο τροπο
    καταφερα και εχω κατεωασει την πιεση μου στο 13 την μεγαλη και στο 8 την μικρη,
    η μεση μου εχει παει στουσ 86 ποντους .(ειναι σαν να λεω οτι εχς παρει 20αρια)
    και παλι θελω να σας ευχαριστισω ολους και για τισ γνωσεις που μου δωσατε ,
    αλλα και για το κουραγιο που επερνα καθηερινα διαβαζοντας σχεδον τα παντα σε αυτο το φορουμ.
    ξερω οτι το δισκολο ειναι να μινω εδω και να βελτιωθω και αλλο ,
    αλλα οταν βλεπεις οτι εχει αποτεσμετα αυτο που κανεις
    νομιζω οτι ειναι η καλυτερη δυναμη για να συναιχισεις,
    και παλι σας ευχαριστω ολους.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •