Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    18

    Default Κάποιες ερωτήσεις

    Καλησπέρα στο forum. Αν και είμαι αρκετό καιρό στο forum δεν χρειάστηκε να ρωτήσω ποτέ τίποτα γιατί οι περισσότερες απορίες μου λύνονταν απο προηγούμενα topics. Όμως έχω 2 ερωτήσεις. Άκουσα προχθές σε μία συζήτηση ότι αν κάνεις πολύ καιρό ανοίγματα για στήθος δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα και δεν θα σχηματιστεί το στήθος σου καλά. Είναι αλήθεια??? Ακόμα άκουσα ότι αν μπερδεύεις είδη κρεάτων π.χ αν φας ψάρι και φας κ ένα κομμάτι μοσχάρι τότε δεν θα απορροφηθεί η πρωτείνη καθόλου. Είναι αλήθεια κ αυτό ή είναι απλά συμπεράσματα κάποιων χωρίς να είναι τεκμηριωμένο??

  2. #2
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Oχι και στα 2 ποιος τα λεει αυτα?[:-boggled]

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by headhunt3r

    Καλησπέρα στο forum. Αν και είμαι αρκετό καιρό στο forum δεν χρειάστηκε να ρωτήσω ποτέ τίποτα γιατί οι περισσότερες απορίες μου λύνονταν απο προηγούμενα topics. Όμως έχω 2 ερωτήσεις. Άκουσα προχθές σε μία συζήτηση ότι αν κάνεις πολύ καιρό ανοίγματα για στήθος δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα και δεν θα σχηματιστεί το στήθος σου καλά. Είναι αλήθεια??? Ακόμα άκουσα ότι αν μπερδεύεις είδη κρεάτων π.χ αν φας ψάρι και φας κ ένα κομμάτι μοσχάρι τότε δεν θα απορροφηθεί η πρωτείνη καθόλου. Είναι αλήθεια κ αυτό ή είναι απλά συμπεράσματα κάποιων χωρίς να είναι τεκμηριωμένο??
    </blockquote id=quote>

    Εγω γνωριζω οτι καλο ειναι να μην κανουμε συνεχεια τις ιδιες ασκησεις γιατι τις συνιθιζει το σωμα μας . Τωρα αυτο που λενε οτι με τα ανοιγματα οτι δεν θα σχηματιστει καλα το στηθος σου αν ηταν δεν θα υπηρχε σαν ασκηση γιατι ποιος ο λογος να εκανε καποιος μια ασκηση που δεν θα ηταν καλη . Εγω ποτε μου δεν το εχω ακουσει αυτο . Τωρα αυτο με τις τροφες αν ενοεις στο ιδιο γευμα ο μονος τροπος που μπορω να φανταστω να μην αποροφηθει ειναι να φας τοσο ψαρι οσο μπορει να αποροφησει ο οργανισμος σου και μετα να φας και μοσχαρι και ο οργανισμος σου ηδη να εχει αποροφησει οσο μπορει τα θρεπτικα του στοιχεια . Παντος και τα 2 που ανεφερες δεν τα εχω ακουσει ποτε ουτε τα εχω διαβασει . Παντος δεν απανταω σιγουρα απλα απανταω σχετικα με τις λιγες γνωσεις που εχω . Περιμενε να σου απαντησουν και αλλα παιδια που σιγουρα θα στο αναλυσουν αν ισχυει κατι τετοιο η οχι . Εγω απλα σου ειπα την γνωμη μου .

  4. #4

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Ναι βεβαια για αυτο να πας να πεις σε αυτους που σου το ειπαν αυτο,να κανουν ΜΟΝΟ καμψεις για ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ αναπτυξη στηθους!:D:D:D:D
    :D

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-04-08
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Αυτό που είπα για τα ανοίγματα μου το είπε ο γυμναστής στο γυμναστήριο και μου είπε ότι με επειδή με αυτήν την άσκηση μεγαλώνει το ευρος του στήθους δεν πρόκειται ποτέ να σχηματιστεί καλά, γιατί συθνέχεια θα ανοίγει. Έτσι είπε να κάνω ανοίγματα κάθε 6 μήνες και μετά να τα σταματάω. Αυτό για το φαγητό μου το είπε ένας γνςστός μου όταν μια μέρα έτυχε να τρώω τόνο και μετα έφαγα ένα κομματακι γαλοπούλα, και με κοίταξε κατάπληκτος και μου λέει "τί κανεις εκεί??, το μεγαλύτερο λάθος"!!!!!!!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    Eπιστημονες και οι 2 [:-fight]

  7. #7
    Unworthy
    Join Date
    12-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by headhunt3r

    Αυτό που είπα για τα ανοίγματα μου το είπε ο γυμναστής στο γυμναστήριο και μου είπε ότι με επειδή με αυτήν την άσκηση μεγαλώνει το ευρος του στήθους δεν πρόκειται ποτέ να σχηματιστεί καλά, γιατί συθνέχεια θα ανοίγει. Έτσι είπε να κάνω ανοίγματα κάθε 6 μήνες και μετά να τα σταματάω. Αυτό για το φαγητό μου το είπε ένας γνςστός μου όταν μια μέρα έτυχε να τρώω τόνο και μετα έφαγα ένα κομματακι γαλοπούλα, και με κοίταξε κατάπληκτος και μου λέει "τί κανεις εκεί??, το μεγαλύτερο λάθος"!!!!!!!
    </blockquote id=quote>

    ο γυμναστης σου μπερδεψε το στηθος ή με το μου... ή με το χταποδι
    ξερεις την παρημια που λει το μ.... και το χταποδι οσο το χτυπας απλωνει

    οσο για τον αλλον τον επιστημονα της νασα πες τουοτι αν ηταν αληθεια ηβλακεια αυτη τοτε ενα γευμα θα επρτεπε να γινεται σε 4 ωρες
    πχ
    πρωινο

    7 το πρωι γαλα
    9 το πρωι αυγο
    11 το πρωι τοστ με γαλοπουλα
    13 το μεσημερι το τυρι απο το τοστ

    να μην αναφερω τα αλλα φαγητα

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by headhunt3r

    Αυτό για το φαγητό μου το είπε ένας γνςστός μου όταν μια μέρα έτυχε να τρώω τόνο και μετα έφαγα ένα κομματακι γαλοπούλα, και με κοίταξε κατάπληκτος και μου λέει "τί κανεις εκεί??, το μεγαλύτερο λάθος"!!!!!!!
    </blockquote id=quote>


    Η πρωτεινη του τονου και της γαλοπουλας δεν συμπαθει η μια την αλλη
    και οταν τις βαλεις μαζι τσακονονται.

    αυτο ξερω εγω και οποιος δεν με πιστευει προβλημα του....



    πες τον φιλο σου να σου εξηγησει αναλυτικα τι ξερει και που το βασιζει, αλλιος πιστευω θα πρεπει να δεκτεις και αυτο που εγραψα παραπανω..

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    Athina, Greece.
    Posts
    17

    Default

    Για την πρώτη ερώτηση: α?[:-bigeyes][:-bigeyes][:-bigeyes]
    Για τη δεύτερη ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καταναλώνεις πρωτεϊνες μαζί με υδατάνθρακα (το οποίο εγώ δεν πιστεύω)αλλά και διαφορετικά είδη πρωτεϊνης? Είδες όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις!!!!!,[:-hypnotized]
    Μου θυμίζει ένα φίλο μου που έλεγε ότι δεν κάνει να ανακατέβεις απλό γάλα με μίλκο.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by headhunt3r

    Αυτό που είπα για τα ανοίγματα μου το είπε ο γυμναστής στο γυμναστήριο και μου είπε ότι με επειδή με αυτήν την άσκηση μεγαλώνει το ευρος του στήθους δεν πρόκειται ποτέ να σχηματιστεί καλά, γιατί συθνέχεια θα ανοίγει. Έτσι είπε να κάνω ανοίγματα κάθε 6 μήνες και μετά να τα σταματάω. Αυτό για το φαγητό μου το είπε ένας γνςστός μου όταν μια μέρα έτυχε να τρώω τόνο και μετα έφαγα ένα κομματακι γαλοπούλα, και με κοίταξε κατάπληκτος και μου λέει "τί κανεις εκεί??, το μεγαλύτερο λάθος"!!!!!!!

    </blockquote id=quote>
    ε ενταξει,αφου μιλησε η επιστημη τοτε εμεις σηκωνουμε τα χερια ψηλα!!!:D:D:D α ρε κατι αμπελοφιλοσοφιες που κυκλοφορουν.....δηλαδη αμα ανοιγει συνεχεια,οπως λεει ο γυμναστης κινδυνευεις να εχεις πιο πλατυ στηθος απο πλατη;!ποιος του ειπε οτι θα κανεις μονο αυτη την ασκηση;! ε ρε ξυλο που χρειαζονται μερικοι ασχετοι....και σκεψου οτι το σπουδασαν αυτο....[:-magnify]


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    Για τη δεύτερη ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καταναλώνεις πρωτεϊνες μαζί με υδατάνθρακα (το οποίο εγώ δεν πιστεύω)αλλά και διαφορετικά είδη πρωτεϊνης?

    </blockquote id=quote>
    αλλη απο εδω επιστημονικη διαπιστωση!!!![:-magnify][:-idea]............... οι υδατανθρακες χρειαζονται για τη μεταφορα των αμινοξεων στους μυς,αν ηταν τοτε,ολες οι πρωτεινες που περιεχουν εστω και λιγα γραμμαρια υδατανθρακα μεσα θα ηταν αχρηστες. και το φαγητο του πως το ετρωγε;! πρωτα το κοτοπουλο και μετα απο 2 ωρες το ρυζι;γεμισαμε ξερολες...........


    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    ο γυμναστης σου μπερδεψε το στηθος ή με το μου... ή με το χταποδι
    ξερεις την παρημια που λει το μ.... και το χταποδι οσο το χτυπας απλωνει

    </blockquote id=quote>
    γεια σου ρε gigenis με τις εμπνευσεις σου:D:D:D[:-bouncy][:-bouncy]:D:D:D.....................
    μας εφτιαξες τη διαθεση παλι,να'σαι καλα!:D
    ()

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    Athina, Greece.
    Posts
    17

    Default

    γεμισαμε ξερολες

    Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα ε?:D:D Και όμως αυτή είναι άποψη διατροφολόγων επειδή ισχυρίζονται ότι δεν χωνεύονται με τα ίδια ένζυμα οπότε λειτουργούν "ανταγωνιστικά" μεταξύ τους. Τώρα θα μου πεις άντε πες το αυτό στον Cutler ή στον Coleman.

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    και σε οποιονδήποτε απλό άνθρωπο.
    Δεν ξέρω κανέναν να τρώει πχ σκέτες πατάτες ή σκέτο κρέας :D

  13. #13
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    γεμισαμε ξερολες

    Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα ε?:D:D Και όμως αυτή είναι άποψη διατροφολόγων επειδή ισχυρίζονται ότι δεν χωνεύονται με τα ίδια ένζυμα οπότε λειτουργούν "ανταγωνιστικά" μεταξύ τους. Τώρα θα μου πεις άντε πες το αυτό στον Cutler ή στον Coleman.
    </blockquote id=quote>
    αυτό είναι μια άποψη που κυκλοφορούσε πιο πολύ παλιά,την έχω ακούσει και διαβάσει αρκετές φορές,και ξέρω άτομα που έχάσαν αρκετα κιλά με αυτή τη λογική χωρίς σκόπιμη υποθερμιδική διατροφή.

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    γεμισαμε ξερολες

    Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα ε?:D:D Και όμως αυτή είναι άποψη διατροφολόγων επειδή ισχυρίζονται ότι δεν χωνεύονται με τα ίδια ένζυμα οπότε λειτουργούν "ανταγωνιστικά" μεταξύ τους. Τώρα θα μου πεις άντε πες το αυτό στον Cutler ή στον Coleman.
    </blockquote id=quote>
    αυτό είναι μια άποψη που κυκλοφορούσε πιο πολύ παλιά,την έχω ακούσει και διαβάσει αρκετές φορές,και ξέρω άτομα που έχάσαν αρκετα κιλά με αυτή τη λογική χωρίς σκόπιμη υποθερμιδική διατροφή.

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    Για την πρώτη ερώτηση: α?[:-bigeyes][:-bigeyes][:-bigeyes]
    Για τη δεύτερη ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καταναλώνεις πρωτεϊνες μαζί με υδατάνθρακα (το οποίο εγώ δεν πιστεύω)αλλά και διαφορετικά είδη πρωτεϊνης? Είδες όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις!!!!!,[:-hypnotized]
    Μου θυμίζει ένα φίλο μου που έλεγε ότι δεν κάνει να ανακατέβεις απλό γάλα με μίλκο.
    </blockquote id=quote>park,αυτο ισως σου το ειπε επειδη το κακαο επηρεαζει το ασβεστιο του γαλακτος......οσο για τις 2 συμβουλες σου εδωσαν φιλε headhunt3r,ευτυχως που ενδιαφερθηκες να το ψαξεις...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    dika

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-06-08
    Location
    peiraias, Greece.
    Posts
    70

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    Για την πρώτη ερώτηση: α?[:-bigeyes][:-bigeyes][:-bigeyes]
    Για τη δεύτερη ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καταναλώνεις πρωτεϊνες μαζί με υδατάνθρακα (το οποίο εγώ δεν πιστεύω)αλλά και διαφορετικά είδη πρωτεϊνης? Είδες όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις!!!!!,[:-hypnotized]
    Μου θυμίζει ένα φίλο μου που έλεγε ότι δεν κάνει να ανακατέβεις απλό γάλα με μίλκο.
    </blockquote id=quote>park,αυτο ισως σου το ειπε επειδη το κακαο επηρεαζει το ασβεστιο του γαλακτος......οσο για τις 2 συμβουλες σου εδωσαν φιλε headhunt3r,ευτυχως που ενδιαφερθηκες να το ψαξεις...χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    dika

  17. #17

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    γεμισαμε ξερολες

    Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα ε?:D:D Και όμως αυτή είναι άποψη διατροφολόγων επειδή ισχυρίζονται ότι δεν χωνεύονται με τα ίδια ένζυμα οπότε λειτουργούν "ανταγωνιστικά" μεταξύ τους. Τώρα θα μου πεις άντε πες το αυτό στον Cutler ή στον Coleman.
    </blockquote id=quote>

    Όποιος στο ξαναπεί, εξήγησέ του ότι ο οργανισμός έχει προνοήσει (κατά κύριο λόγο) να χωνεύει τις πρωτεΐνες στο στομάχι (όξινο περιβάλλον), και τους υδατάνθρακες στο στόμα και στο λεπτό έντερο (αλκαλικό περιβάλλον).

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    γεμισαμε ξερολες

    Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε εμένα ε?:D:D Και όμως αυτή είναι άποψη διατροφολόγων επειδή ισχυρίζονται ότι δεν χωνεύονται με τα ίδια ένζυμα οπότε λειτουργούν "ανταγωνιστικά" μεταξύ τους. Τώρα θα μου πεις άντε πες το αυτό στον Cutler ή στον Coleman.
    </blockquote id=quote>

    Όποιος στο ξαναπεί, εξήγησέ του ότι ο οργανισμός έχει προνοήσει (κατά κύριο λόγο) να χωνεύει τις πρωτεΐνες στο στομάχι (όξινο περιβάλλον), και τους υδατάνθρακες στο στόμα και στο λεπτό έντερο (αλκαλικό περιβάλλον).

  19. #19

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    Για την πρώτη ερώτηση: α?[:-bigeyes][:-bigeyes][:-bigeyes]
    Για τη δεύτερη ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καταναλώνεις πρωτεϊνες μαζί με υδατάνθρακα
    </blockquote id=quote>

    :D το χω ξανακουσει

    ειναι απο τα πετυχημενα αστεια :D

    Τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα περιεγραψε ο Γιαννης (GRF)

    Κατα δευτερον αν ισχυε αυτο θα επρεπε να τρεφομαστε μονο με δεξτροζη και whey γιατι τα περισσοτερα φαγητα εχουν ΚΑΙ πρωτεινη ΚΑΙ υδατανθρακα!!

    Πρεπει να γραφτει ενα βιβλιο με τις διατροφικες δοξασιες

    [:-king]

  20. #20

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Park

    Για την πρώτη ερώτηση: α?[:-bigeyes][:-bigeyes][:-bigeyes]
    Για τη δεύτερη ήξερα ότι υπάρχουν κάποιοι που ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καταναλώνεις πρωτεϊνες μαζί με υδατάνθρακα
    </blockquote id=quote>

    :D το χω ξανακουσει

    ειναι απο τα πετυχημενα αστεια :D

    Τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα περιεγραψε ο Γιαννης (GRF)

    Κατα δευτερον αν ισχυε αυτο θα επρεπε να τρεφομαστε μονο με δεξτροζη και whey γιατι τα περισσοτερα φαγητα εχουν ΚΑΙ πρωτεινη ΚΑΙ υδατανθρακα!!

    Πρεπει να γραφτει ενα βιβλιο με τις διατροφικες δοξασιες

    [:-king]

  21. #21
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos


    Κατα δευτερον αν ισχυε αυτο θα επρεπε να τρεφομαστε μονο με δεξτροζη και whey γιατι τα περισσοτερα φαγητα εχουν ΚΑΙ πρωτεινη ΚΑΙ υδατανθρακα!!


    </blockquote id=quote>

    Πρώτο και καλύτερο το μητρικό γάλα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-06
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    1,974

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos


    Κατα δευτερον αν ισχυε αυτο θα επρεπε να τρεφομαστε μονο με δεξτροζη και whey γιατι τα περισσοτερα φαγητα εχουν ΚΑΙ πρωτεινη ΚΑΙ υδατανθρακα!!


    </blockquote id=quote>

    Πρώτο και καλύτερο το μητρικό γάλα.
    KaKoFoNiX WaS HeRE !!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •