Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default Βοηθεία στην επιλογή πρωτείνης για αρχάριο

    Λοιπόν παιδιά θα ήθελα να πάρω μία καθαρή πρωτεϊνη για να με βοηθήσει να αποκτήσω όγκο.Επειδή είμαι άσχετος όμως από bodybuilding θα ήθελα να μου προτείνετε μία που έχετε δοκιμάσει και είναι καλή.

    P.S=Επειδή μένω Χανιά αν μου πείτε και από που μπορώ να αγοράσω ακόμα καλύτερα:D.Σας ευχαριστώ όλους.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xania4ever

    Λοιπόν παιδιά θα ήθελα να πάρω μία καθαρή πρωτεϊνη για να με βοηθήσει να αποκτήσω όγκο.Επειδή είμαι άσχετος όμως από bodybuilding θα ήθελα να μου προτείνετε μία που έχετε δοκιμάσει και είναι καλή.

    P.S=Επειδή μένω Χανιά αν μου πείτε και από που μπορώ να αγοράσω ακόμα καλύτερα:D.Σας ευχαριστώ όλους.


    </blockquote id=quote>

    μαλλον μπερδευτηκες! η καθαρη πρωτεινη δε βοηθαει να βαλεις ογκο,τουλαχιστον οχι αμεσα,σε βσθος χρονου ναι.
    κανε ενα search στο τοπικ με τις αξιολογησεις συμπληρωματων και θα βρεις αυτο που ζητας
    ()

  3. #3
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Οι περισσότερες πρωτεϊνες μια από τα ίδια είναι, μια whey θα πάρεις, αν θες και μια εγγυημένα καλή (λόγω αξιοπιστίας ονόματος, όχι ότι θα σε βοηθήσει περισσότερο) είναι της Optimum η 100% Gold.
    Για να κάνεις όγκο πρέπει πρώτα από όλα να κάνεις διατροφή για όγκο, αυτό είναι το κύριο θέμα, με την πρωτεϊνη μπορείς να κάνεις και γράμμωση.
    Αν έχεις ανάγκη όγκο και θες περισσότερη βοήθεια μπορείς να πάρεις μια βρώμικη weight gainer με αρκετές θερμίδες (κοιτώντας η αναλογία υδατάνθρακα πρωτείνης να είναι περίπου στο 2 προς 1, αν και με αυτό πολλοί θα διαφωνήσουν.
    Χωρίς διατροφή και πρόγραμμα μην κοιτάς για πρωτεϊνη, και από την φύση της ερώτησης σου δείχνεις αρχάριος, οπότε καλό ψάξιμο.

  4. #4

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xania4ever

    Λοιπόν παιδιά θα ήθελα να πάρω μία καθαρή πρωτεϊνη για να με βοηθήσει να αποκτήσω όγκο.Επειδή είμαι άσχετος όμως από bodybuilding θα ήθελα να μου προτείνετε μία που έχετε δοκιμάσει και είναι καλή.</blockquote id=quote>

    Δυστυχώς φίλε μου ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης θα σε βοηθήσει από λίγο εώς καθόλου. Κάτσε και διάβασε μερικά βασικά πράγματα γύρω από τη διατροφή και θα δεις ότι θα ωφεληθείς πολύ περισσότερο! Μαγικές σκόνες δεν υπάρχουν.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-04-07
    Location
    .
    Posts
    144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ikamak

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xania4ever

    Λοιπόν παιδιά θα ήθελα να πάρω μία καθαρή πρωτεϊνη για να με βοηθήσει να αποκτήσω όγκο.Επειδή είμαι άσχετος όμως από bodybuilding θα ήθελα να μου προτείνετε μία που έχετε δοκιμάσει και είναι καλή.</blockquote id=quote>

    Δυστυχώς φίλε μου ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης θα σε βοηθήσει από λίγο εώς καθόλου. Κάτσε και διάβασε μερικά βασικά πράγματα γύρω από τη διατροφή και θα δεις ότι θα ωφεληθείς πολύ περισσότερο! Μαγικές σκόνες δεν υπάρχουν.
    </blockquote id=quote>


    + 1000

    διατροφή ΔΙΑΤΡΟΦΗ Δ Ι Α Τ Ρ Ο Φ Η

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Για να αποκτήσεις όγκο στο επίπεδο που είσαι 2 είναι οι τρόποι:

    ΦΑΓΗΤΟ +ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.

    Τα άλλα άστα στην άκρη προς το παρόν.

  7. #7
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by theodore_tsi

    Για να αποκτήσεις όγκο στο επίπεδο που είσαι 2 είναι οι τρόποι:

    ΦΑΓΗΤΟ +ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.

    Τα άλλα άστα στην άκρη προς το παρόν.
    </blockquote id=quote>


    Aκριβως.
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    +1

  9. #9
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Εγώ δεν ψάχνω μαγικές σκόνες κλπ και δεν βιάζομαι να δώ αποτελεσμάτα.Απλά επειδή είμαι ανήλικος αναγκάζομαι να ακολουθώ το διατροφικό πρόγραμμα των δικών μου.Πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορώ να τρώω κρέας κάθε μέρ.Πιστεύω ότι έτσι θα παίρνω την απαραίτητη πρωτείνη που χρειάζομαι καθημερινά.

  10. #10
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Δεν νομίζω ότι γίνεται αυτό...δηλαδή να πάρεις την πρωτεϊνη που χρειάζεσαι καθημερινά απο συμπλήρωμα...η πρωτεϊνη συμπληρώνει τις καθημερινές σου ανάγκες, χρειάζεται κουβάδες για να τις καλύψει....

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    optimum whey 100% gold standard.

  12. #12
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by xania4ever

    Εγώ δεν ψάχνω μαγικές σκόνες κλπ και δεν βιάζομαι να δώ αποτελεσμάτα.Απλά επειδή είμαι ανήλικος αναγκάζομαι να ακολουθώ το διατροφικό πρόγραμμα των δικών μου.Πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορώ να τρώω κρέας κάθε μέρ.Πιστεύω ότι έτσι θα παίρνω την απαραίτητη πρωτείνη που χρειάζομαι καθημερινά.


    </blockquote id=quote>

    μαλλον δεν εψαξες καθολου το forum!!! πρωτεινηδεν περιεχει μονο το κρεας,υπαρχουν και αλλες τροφες ξερεις οπως: τα αυγα,το γαλα,το γιαουρτι,τα τυροκομικα προιοντα. δεν ειναι μονο το κοκκινο και το λευκο κρεας.
    αν δεν μπορεις να παρεις πρωτεινη απο το φαγητο σου τοτε ειναι αχρηστη η πρωτεινη,η οποια ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ τις ημερησιες αναγκες σου, ΔΕΝ τις υποκαθιστα!!!
    ()

  13. #13
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Ego nomiza oti mono to kres dinei arketh proteinh.Ok 8a pakso na do.

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    όντως μόνο το κρέας δίνει ΑΡΚΕΤΗ ζωική πρωτεΐνη. Και τα αυγά.
    Από γαλακτοκομικά για να πάρεις αρκετή πρωτεΐνη πρέπει να καταναλώνεις τεράστιες ποσότητες.

  15. #15
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Ναι και άσε που τα γαλακτοκομικά έχουν και λίπη.

  16. #16
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Ναι και άσε που τα γαλακτοκομικά έχουν και λίπη.

  17. #17
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Όγκος μόνο με συμπλήρωμα χωρίς κρέας....δεν παίζει ρε παιδιά....
    Πόσους φυτοφάγους bodybuilder έχετε δεί;;;

  18. #18
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Όγκος μόνο με συμπλήρωμα χωρίς κρέας....δεν παίζει ρε παιδιά....
    Πόσους φυτοφάγους bodybuilder έχετε δεί;;;

  19. #19
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    φιλε αν δν φτιαξεις το δικο σου διατροφικο πλανο με το (φαι της μαμας) λιγα κανεις...............γιατι και καθε μερα να τρωγατε κρεας στο σπιτι τι να ελεγε?ενα γευμα μονο? τι να κανεις με ενα γευμα πρωτεινης................?????????βαλε στην διατροφη σου τονους..........αυγα............προτημησε κρεας κοτοπουλου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ............. γαλα........................αυτα πραιπει να χεις καθημερηνα στην διατροφη σου.....................και φυσικα οσπρια αλλα 1-2 φορες την εβδομαδα σαν συνοδεμα .............ψαξε το φορουμ για να (δεσεις)ολα αυτα που εγραψα πανω.................και φτιαξε ενα διατροφικο προγραμα στα μετρα σου!!!!!!!!!!!!καλη αρχη!!!!!!!1

  20. #20
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    φιλε αν δν φτιαξεις το δικο σου διατροφικο πλανο με το (φαι της μαμας) λιγα κανεις...............γιατι και καθε μερα να τρωγατε κρεας στο σπιτι τι να ελεγε?ενα γευμα μονο? τι να κανεις με ενα γευμα πρωτεινης................?????????βαλε στην διατροφη σου τονους..........αυγα............προτημησε κρεας κοτοπουλου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ............. γαλα........................αυτα πραιπει να χεις καθημερηνα στην διατροφη σου.....................και φυσικα οσπρια αλλα 1-2 φορες την εβδομαδα σαν συνοδεμα .............ψαξε το φορουμ για να (δεσεις)ολα αυτα που εγραψα πανω.................και φτιαξε ενα διατροφικο προγραμα στα μετρα σου!!!!!!!!!!!!καλη αρχη!!!!!!!1

  21. #21
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Ευχαριστώ πολύ τόνο τρώω αρκετό αν και με πειράζει λίγο.Τρώω έναν 120 γραμμάρια το μεσημέρι αν δεν παίζει φαί με πρωτείνη και ένα το βράδυ.Επίσησ το πρωί θα προσπαθώ να τρώω ασπράδια.

  22. #22
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Ευχαριστώ πολύ τόνο τρώω αρκετό αν και με πειράζει λίγο.Τρώω έναν 120 γραμμάρια το μεσημέρι αν δεν παίζει φαί με πρωτείνη και ένα το βράδυ.Επίσησ το πρωί θα προσπαθώ να τρώω ασπράδια.

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    12-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    8

    Default

    Ειχα δοκιμασει και εγω πρωτεϊνη "για ογκο" με μπολικους ιδατανθρακες και καλα αλλα ειναι ολο ζαχαρη. Γι αυτο και η καλη γευση που εχουνε οι περισσοτερες ενω ειχα 3-4 γευματα και εβαλα βεβαια 1-2 κιλα σε 1 μηνα.
    Τωρα που αρχισα να τρωω 4-6 γευματα τη μερα και θα προσθεσω αλλο 1 μολις αρχισω παλι τα πολλα βαρη θα το σκευτω αν παρω πρωτεινη καθως απο οτι καταλαβα ολη τη δουλεια την κανει η σωστη διατροφη.
    Τους τονους τους βαρεθικα γιατι "βρομανε", προσθεσα ταχινι, βρομη, παστελι και αλλα πραματακια που ειχα να φαω απο μικρο παιδι και αλλα δεν τα ειχα δοκιμασει ποτε.
    Περιμενω τωρα με τη σωστοτερη διατροφη και τα πολα γευματα να βαλω κανενα ποιοτικο κιλω μιας και ειμαι νεος στο χωρο και εγω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •