Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default Αύξηση Μυικού Όγκου

    Καλημερα σε ολους,

    Ειμαι 18 χρονών,αθλητης 6 χρονια και κανω Judo.Προσφατα ο προπονητης μας,μας συστησε εναν φιλο του ο οποιος εχει γυμναστηριο,ετσι ωστε να κανουμε ενα προγραμμα για να αυξήσουμε την δυναμή μας.
    Το προβλημα μου ειναι το εξης.Ειμαι 1,88 και 63 κιλά.Θέλω να βάλω τουλάχιστον 15 κιλά αλλα να μην γίνω σαν φώκια.Βέβαια ξερω οτι για να βαλει κανεις 15 κιλα μυικού όγκου πρεπει να περασει μια δεκαετία.Δεν απαιτώ κατι τετοιο απ τον εαυτό μου,απλα δεν θελω να "χαλασει" το σώμα μου.

    Κάνω προπονήσεις Δευτέρα,Τετάρτη,Παρασκευή και κάθε Τρίτη,Πέμπτη,Σάββατο πηγαινω στο γυμναστηριο.Εχω παρατηρήσει οτι τα βάρη γενικα μου πεφτουν δυσκολα σε σχέση με τις ελεύθερες ασήσεις,γιατι οι μύες δεν ειναι αρκετα μεγάλοι ετσι ώστε να σηκώσουν πολλα κιλα.

    Απευθήνθηκα σε διατροφολόγο αλλα πηγα 3 φορες,εδωσα 20 ευρω σε κάθε επίσκεψη και μου έδωσε ενα προγραμμα το οποιο θα μπορουσε να μου δώσει οποιοσδήποτε.
    Θα ήθελα να μου προτείνετε ενα προγραμμα ετσι ώστε να μπορέσω να αυξήσω το βάρος μου γιατι ειλικρινά εχω πεσει ψυχολογικα που δεν μπορω να κανω κατι στους μύες μου ενω προσπαθω τοσο πολυ.

    Τελος θα ήθελα να επισημάνω πως δεν ξερω πολλα απο διατροφή και οτι ο γυμναστής θα μου φερει μια πρωτεϊνη αλλα δεν θυμαμαι ποια ειναι.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-08
    Location
    patras, Greece.
    Posts
    9

    Default

    1.88 63 κιλά;;; λεπτούλης μου είσαι! ^_^
    sfixtite giati xanomaste!

  3. #3
    Junior Bodybuilder xania4ever's Avatar
    Join Date
    13-11-07
    Location
    .
    Posts
    131

    Default

    Παναγία και χριστέ 1.88 και 63 κιλά?Φυσάει ο άνεμος και σε πέρνει:D.Φίλε μην φοβάσαι φάε το φαί σου και 8α πάρεις όγκο.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-08
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Ένα τέτοιο εγχείρημα , θα σου πάρει πολύ χρόνο . δεν πρέπει να σκέφτεσαι τα 15κ μυικού όγκου και γενικά τόσο μακροπρόθεσμα . Πρέπει να βάλεις πολλές θερμίδες στο διαιτολόγιο και να χαμογελάς όποτε κουνιέται ο δείκτης στην ζυγαριά . Σίγουρα το 1.88 και 63 κιλά δείχνει ότι ο σωματότυπός σου δύσκολα αλλάζει , οι μύες όντως πρέπει να έχουν μικρό όγκο . το καλό είναι πως θα έχεις λογικά μικρά ποσοστά λύπους άρα κάθε διαφορά θα φαίνεται στο μάτι και θα σε τονώνει στην προσπάθεια σου . Άντε άντε , πολύ μάσα , μην αγχώνεσαι μην ξεχειλώσεις αφού αθλήσαι , κιλά θα πάρεις πολύ αργά.......και σου εύχομαι γρήγορα τα 63 να γίνου 65 και μετά 68 και μετά 70 και πάει λέγοντας .

    (Αν πιστεύεις ότι έχεις δυνατά πόδια , πέρνα από τον κοντινότερο σου στίβο και κάνε μερικές προσπάθεις στο ύψος . Ασχετο αυτό , αλλά μπορεί να είσαι ευχάριστη έκπληξη σε κάποιο άλλο άθλημα .)

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    To τρωω το φαϊ μου αλλα δεν βγαινει τιποτα με τις σαβουρες.Θα ηθελα να μου κανετε ενα προχειρο προγραμματακι να ακολουθησω και να σας πω πως θα πηγαινει.
    Ναι οι μυες οντως εχουν μικρο ογκο στο μονο που ειμαι καλα ειναι στην γραμμωση πιστευω καταλαβαινετε.
    Οποτε περιμενω ενα προγραμματακι απο τους "εμπειρους" γιατι οπως ειδα και σε ενα αλλο ποστ,αν ειναι μετα απο 5 χρονια να τρεχουμε σε διατροφολογους δεν καναμε τιποτα :)

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Καλησπέρα και απο μενα SouLSiCk καλως ηρθες στο φορουμ.Σιγουρα καποια απο τα εμπειρα παιδια που εχει εδω μεσα μπορει να σου βγαλει καποιο προγραμμα διατροφης που θελεις αλλα θελει να ψαξεις και λιγακι καθως εχει πολυ χρησιμα πραγματακια να διαβασεις που αν αφιερωσεις λιγακι απο το χρονο σου θα σου λυθουν πολλες απο τις αποριες σου.Θα σου ευχηθω καλο διαβασμα και υπομονη και αν θελεις γιατι και εγω το εφαρμοζω "ξεκολα" λιγακι απο τη ζυγαρια γιατι πιστευω πως και αυτη παιζει λιγο το ρολο της στη ψυχολογια μας και ας αφησουμε το σωμα μας να "μιλησει"..
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Antoin εχει 2 ημερες που ανακαλυψα το φόρουμ,εχω διαβασει πολλά ποστ και έμαθα πράγματα που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα.

    Συνεχίζω να διαβάζω και εχω όρεξη για μάθηση.Απ τα καλύτερα φόρουμ που εχω επισκεθεί μπορω να πω.Ατελείωτες πληροφορίες και εμπειρίες που σίγουρα μπορούν να μάθουν κάτι στον καθένα.

    Ευχαριστω εκ τον προτέρων

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Antoin εχει 2 ημερες που ανακαλυψα το φόρουμ,εχω διαβασει πολλά ποστ και έμαθα πράγματα που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα.

    Συνεχίζω να διαβάζω και εχω όρεξη για μάθηση.Απ τα καλύτερα φόρουμ που εχω επισκεθεί μπορω να πω.Ατελείωτες πληροφορίες και εμπειρίες που σίγουρα μπορούν να μάθουν κάτι στον καθένα.

    Ευχαριστω εκ τον προτέρων

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    εγώ θέλω να διαφωνήσω λίγο με τα παιδιά από πάνω.
    Είσαι αντικειμενικά πολύ αδύνατος και αυτό σημαίνει ότι έχεις πολλά περιθώρια για να βάλεις κιλά. 10 και 15 κιλά μπορείς να βάλεις ΑΝΕΤΑ μέσα σε έναν χρόνο από το σημείο που είσαι και δεν μιλάω θεωρητικά. Το έχω δει να συμβαίνει.
    Αρχικά ίσως είναι λίγο δύσκολο λόγο ηλικίας αλλά μετά από 1-2 χρόνια ο μεταβολισμός σου θα έχει σταθεροποιηθεί αρκετά και το σώμα σου θα "ακούει" περισσότερο.
    Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις τσεκάρει για τυχόν παθολογικούς παράγοντες.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    εγώ θέλω να διαφωνήσω λίγο με τα παιδιά από πάνω.
    Είσαι αντικειμενικά πολύ αδύνατος και αυτό σημαίνει ότι έχεις πολλά περιθώρια για να βάλεις κιλά. 10 και 15 κιλά μπορείς να βάλεις ΑΝΕΤΑ μέσα σε έναν χρόνο από το σημείο που είσαι και δεν μιλάω θεωρητικά. Το έχω δει να συμβαίνει.
    Αρχικά ίσως είναι λίγο δύσκολο λόγο ηλικίας αλλά μετά από 1-2 χρόνια ο μεταβολισμός σου θα έχει σταθεροποιηθεί αρκετά και το σώμα σου θα "ακούει" περισσότερο.
    Θεωρώ δεδομένο ότι έχεις τσεκάρει για τυχόν παθολογικούς παράγοντες.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    κανεις το πιο σωστο που μπορεις!διαβαζεις το φορουμ!και με την πρωτεινη που θα σου φερει ο γυμναστης μην περιμενεις τπτ..παρα μονον ο γυμναστης που φανταζομαι θα βγαλει κανενα ψιλο :)κοιτα να τρως κανονικα φαι,'καθαρο' σε μεγαλες ποσοτητες μονο ετσι θα παρεις ογκο.καλη προσπαθεια φιλε μου!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    κανεις το πιο σωστο που μπορεις!διαβαζεις το φορουμ!και με την πρωτεινη που θα σου φερει ο γυμναστης μην περιμενεις τπτ..παρα μονον ο γυμναστης που φανταζομαι θα βγαλει κανενα ψιλο :)κοιτα να τρως κανονικα φαι,'καθαρο' σε μεγαλες ποσοτητες μονο ετσι θα παρεις ογκο.καλη προσπαθεια φιλε μου!

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-08
    Location
    patras, Greece.
    Posts
    9

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nowitzki

    και με την πρωτεινη που θα σου φερει ο γυμναστης μην περιμενεις τπτ..παρα μονον ο γυμναστης που φανταζομαι θα βγαλει κανενα ψιλο :)
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-weepn][:-weepn][:-weepn][:-weepn][:-weepn][:-thumbu]
    sfixtite giati xanomaste!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-07-08
    Location
    patras, Greece.
    Posts
    9

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Nowitzki

    και με την πρωτεινη που θα σου φερει ο γυμναστης μην περιμενεις τπτ..παρα μονον ο γυμναστης που φανταζομαι θα βγαλει κανενα ψιλο :)
    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-weepn][:-weepn][:-weepn][:-weepn][:-weepn][:-thumbu]
    sfixtite giati xanomaste!

  15. #15
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Ημουν και εγω στα δικα σου ποσοστα πριν καμποσα χρονια.Αφου εισαι τοσο αδυνατος τα πρωτα 10-15 κιλα θα ερθουν σχετικα ευκολα΄και σε εμενα ετσι εγινε.Γυμνασου σωστα,φαε καλα και μην το βαζεις κατω.Καλη επιτυχια!
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  16. #16
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Ημουν και εγω στα δικα σου ποσοστα πριν καμποσα χρονια.Αφου εισαι τοσο αδυνατος τα πρωτα 10-15 κιλα θα ερθουν σχετικα ευκολα΄και σε εμενα ετσι εγινε.Γυμνασου σωστα,φαε καλα και μην το βαζεις κατω.Καλη επιτυχια!
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Πρώτον ευχαριστό ολους σας για τις απαντησεις.
    Εχω κανει παθολογικες εξετασεις και ολα ειναι νορμαλ.Ευχομαι και εγω να τα βαλω αυτα τα κιλα.
    Περιμενο προγραμματακι [:-chef]

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Πρώτον ευχαριστό ολους σας για τις απαντησεις.
    Εχω κανει παθολογικες εξετασεις και ολα ειναι νορμαλ.Ευχομαι και εγω να τα βαλω αυτα τα κιλα.
    Περιμενο προγραμματακι [:-chef]

  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by SouLSiCk
    Περιμενο προγραμματακι [:-chef]
    </blockquote id=quote>

    εδώ μου τα χαλάς λίγο [:-knockout]
    ότι χρειάζεται να ξέρεις για να βγάλεις μια διατροφή μόνος σου, βρίσκεται σε αυτό το φόρουμ. Μην τεμπελιάζεις [:-shades]

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by SouLSiCk
    Περιμενο προγραμματακι [:-chef]
    </blockquote id=quote>

    εδώ μου τα χαλάς λίγο [:-knockout]
    ότι χρειάζεται να ξέρεις για να βγάλεις μια διατροφή μόνος σου, βρίσκεται σε αυτό το φόρουμ. Μην τεμπελιάζεις [:-shades]

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Λοιπον,διαβαζα αυτες τις ημερες οσο μπορουσα στο φορουμ τα αρθρα σας και εκτος του οτι καταλαβα ποσο σημαντικο ρολο(ισως και τον τον μεγαλυτερο)παιζει η διατροφη μας,εβγαλα ενα προχειρο προγραμματακι και σας το παραθετω.

    1ο Γευμα(8:00)
    Πολυβιταμινη(θα ηθελα να μου προτεινετε μια)
    2 φετες μαυρο ψωμι με ταχινι+μελι
    4-5 ασπραδια
    1 Αχλαδι
    1 Μηλο
    50γρ Νιφαδες Βρωμης
    1 Ποτηρι Γαλα

    2ο Γευμα(11:00)
    1 τοστ με μαυρο ψωμι,γαλοπουλα,καπνιστο κασερι(ή τυρι) και καλαμποκι

    3ο Γευμα(13:00)
    1 τοστ με μαυρο ψωμι,τονο,μαρουλι και καλαμποκι

    4ο Γευμα(16:00)
    Ρυζι ή Μακαρονια
    Γαλοπουλα ή Στηθος Κοτας

    Μιση ωρα πριν την προπονηση
    20γρ. Whey σε ενα ποτηρι γαλα

    5ο Γευμα(18:30)
    (Μετα την προπονηση)
    30 γρ. Whey(σε ενα ποτηρι γαλα)
    35 γρ. Δεξτροζη
    1 Μπανανα

    6ο Γευμα(19:30)
    Ρυζι ή Πατατα
    160γρ.(το κεσεδακι)Τονος

    7ο Γευμα(10:30)
    Μακαρονια ή Ρυζι
    Γαλοπουλα ή Στηθος Κοτας ή Απαχο Κοκκινο Κρεας ή Ψαρι

    Πριν Κοιμηθω
    Μισο λιτρο γαλα

    Αυτά,οι ειδικοι να με διορθωσουν παρακαλω

    [:-bouncy]

  22. #22
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    αντι για καπνιστο κασερι θα σου προτεινα cottage ή Milner
    σαν μια πρωτη ματια βλεπω πολυ υδατανθρακα, δλδ πολυ ψωμι, μακαρονια και ρυζι.. ειναι καλα για να βαλεις κιλα αλλα θελει και τα ορια του.. γενικα δν προτεινω το καλαμποκι διοτι ειναι ενα απο τα πιο μεταλλαγμενα πρωιοντα στην αγορα
    και βαλε μερικα καλα λιπαρα, αντι για ταχινι θα μου αρεσε το φυστικοβουτηρο (αρκετα καλα λιπαρα αλλα προσεχε τις θερμιδες, 100-120 ανα κουταλια σουπας) που παει με το γαλα και τa quaker και ολας
    Βαλε λαχανικα κατα τη γνωμη μου.. μαρουλι, μπροκολο, κουνουπιδι,χορτα
    Και προσθεσε Ελαιολαδο ( και παλι 100 θερμιδες ανα κουταλια σουπας )
    καλο ειναι να μετρας πανω κατο της θερμιδες που παιρνεις σε περιπτωση πχ που παιρνεις πολλα κιλλα ( οχι προτεινομενο ) να βγαλεις υπολογισμο και να ριξεις λιγο απο ολα
    εγω προτιμω cottage πριν τον υπνο συγκεκριμενα το Dirollo 2%

    εγω ειμαι της ιδεας να αρχισεις να τρως για αρχη +300/500 θερμιδες απο το σταθερο σου και να ανεβαινεις σιγα σιγα αν βλεπεις οτι δν παιρνεις οσο θελεις.. 1 κιλο το μηνα .. αργα και σταθερα

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Ενταξει το καπνιστο θα το αλλαζω,οσο για το ταχινι το εχω βαλει στο πρωινο μου
    επιδη σου προσφερει πολυ ενεργεια που για εμενα ειναι πολυ απαραιτητη επιδη εχω
    φουλ προγραμμα και πολλες φορες δεν προλαβαινω να κοιμηθω καλα.
    Το κακο φιλε μου σταθη ειναι οτι απο τεταρτη-σαββατο ειμαι το πρωι στην δουλεια,
    οποτε τα δυο αυτα γευματα που βλεπεις με τα τοστ ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να επιλεξω
    (σε κρεπερι δουλευω).
    Αν εχεις καποια ιδεα να βαλω υλικα απο αυτα που εχει η βιτρινα για τα τοστ πολυ ευχαριστως να την ακουσω.
    Οσο για τα κιλα και εγω δεν θελω να τα παρω αποτομα.Εκανα εναν υπολογισμο τον θερμιδων που πρεπει να λαμβανω καθε μερα και εφτασα στις 3000.Δεν ξερω αν εκανα λαθος αλλα το τεσταρα 2-3 φορες και παλι εκει εβγαινε.
    GRF,adrikos,kakofonix που ειστε παιδια να μου δωσετε τα φωτα σας?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •