Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default "Φυσικό" προπονητικό γεύμα.

    Παραθέτω: «Μετά την προπόνηση θέλουμε η ινσουλίνη να κάνει ένα "μπαμ" για να μεταφερθούν πιο γρήγορα υδατάνθρακες και πρωτεΐνες στους μύες μέσω του αίματος.
    Άριστη επιλογή για αυτή ακριβώς την περίπτωση αποτελεί η πρωτεΐνη ορού γάλακτος (whey) και ο πολύ υψηλού γλυκαιμικού δείκτη υδατάνθρακας δεξτρόζη (ή αλλιώς γλυκόζη).»

    Η δική μου απορία είναι αν υπάρχει τρόπος να αντικατασταθεί ένα shake (καλά το λέω;) με πρωτείνη ορού γάλακτος και δεξτρόζη με κάτι το οποίο μπορούμε να το βρούμε στο ψυγείο.

    Αν π.χ. αποχυμώσω ½ μπανάνα, και ένα πορτοκάλι και φάω και μία κονσέρβα τόνο, είναι αυτό αρκετό ώστε να ανέβουν αρκετά τα επίπεδα ινσουλίνης στο αίμα και παράλληλα να τροφοδοτηθούν οι μύες με την πρωτεΐνη που χρειάζονται;
    I want to train damn it!!!!

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-08-08
    Location
    .
    Posts
    27

    Default

    Νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει μια προταση του Musclemar για προπονητικο γευμα η οποια περιλαμβανε:
    4-5 ασπραδια κ ενα ολοκληρο αυγο
    1 μπανανα
    2 ποτηρια γαλα
    2 φετες ψωμι λευκο με μελι
    (+ lucozade/gatorade)
    Ας με δορθώσει καποιος αν κανω λαθος

  3. #3
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

    Μήπως όμως το γεύμα που προτείνεις είναι ολίγων... δυναμίτης από θερμιδικής άποψης; Το λέω αυτό γιατί έχω υπολογίσει χρησιμοποιώντας κάποιους θερμιδομετριτές που βρήκα στο internet, ότι καταναλώνοντας περίπου 2400 θερμίδες ημερησίως «μένω στα κιλά μου». Αν λοιπών προσθέσω τόσες θερμίδες στο διαιτολόγιό μου μήπως υπάρχει κίνδυνος να πάρω «ανεπιθύμητο» βάρος;

    Όσον αφορά το γάλα, έχω διαβάσει κάπου (μάλλον στο forum αυτό) ότι λόγω των λιπαρών που περιέχει καθυστερεί την απορρόφηση των πρωτεϊνών.

    Και μπαίνω στο ζήτημα «αυγά»

    Οκ, τέλεια πηγή πρωτεΐνης, χαμηλά σε λιπαρά.. αλλά... 5 ?!?!? Δεν θέλω να αμφισβητήσω, ο σκοπός της εγγραφής μου στο forum είναι να πάρω τις απαραίτητες γνώσεις για να αθληθώ σωστά, αλλά δεν υπάρχει ο κίνδυνος της χοληστερίνης??? Προσωπικά τρώω την τελευταία εβδομάδα 2 ασπράδια για πρωινό, σαν συμπλήρωμα πρωτεΐνης μαζί με γάλα 0% και Quaker. Άρα λοιπών 2 για πρωινό και 5 μετά την προπόνηση... 7 [:-bigeyes]?
    I want to train damn it!!!!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    φίλε μου αν διαβάσεις καλύτερα θα δεις ότι γράφει "ασπράδια" και όχι ολόκληρα αυγά. Το ασπράδι δεν περιέχει χοληστερίνη. Η χολ. του αυγού βρίσκεται στον κρόκο η οποία και πάλι είναι HDL (καλή χοληστερίνη) και όχι LDL.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    21-09-08
    Location
    .
    Posts
    203

    Default

    Μια καλη και πιο απλη επιλογη...
    ασπραδια αναλογα το μεγεθος και περισσοτερη πρωτεινη εγω πλεον παιρνω xl ή large,καλυτερα οχι κατω απο 3-4...γιαουρτακι 2% λιπαρα το πολυ 200-400γρ αναλογα και μια πηγη απλου υδατανθρακα και εισαι τζετ...

    εγω παιρνω γλυκοζη απο το συπερμαρκετ...την μπανανα δεν την θεωρω σοβαρη πηγη υδατ για μετα την προπονηση αλλα γουστα ειναι αυτα...

    EDIT,μελι καλη πηγη για μετα την προπονηση!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    6-10ασπράδια και 50γρ γλυκοζης(απο το σουπερμαρκετ,απο ζαχαροπλαστεια κτλ).

  7. #7
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Βλέπω ότι όλοι αναφέρεστε στα ασπράδια ως πηγή πρωτεΐνης. Έχω διαβάσει όμως στην ετικέτα στις κονσέρβες τόνου, ότι 100 γραμμάρια τόνου περιέχουν 25 γραμμάρια πρωτεΐνης και πολύ λίγες θερμίδες. Υπάρχει κάποιος λόγος που θα πρέπει να προτιμήσω τα ασπράδια έναντι του τόνου;
    I want to train damn it!!!!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    η κονσερβα του τονου περιεχει μπολικο νατριο,ενω πολλοι τονοι εχουν λαδι.....αρα πιο "καθαρα" ειναι τα αυγα
    ()

  9. #9
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    [:-bulb]Σάν να το πιάνω το νόημα...[:-bulb]

    Υπάρχει όμως μία βασική διαφορά όσων αφορά τα shakes και ένα «γεύμα από το ψυγείο». Το δεύτερο είναι στερεό! Και θέτω το δεύτερο ερώτημα (ξέρω ξέρω, ακόμα δεν γράφτηκα σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου [:-bouncy] ), πόση ώρα μετά την προπόνηση είναι ο οργανισμός έτοιμος για φαγητό;


    @Spenzasx
    Λέγοντας «νάτριο» εννοείς το αλάτι;
    I want to train damn it!!!!

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    [:-bulb]Σάν να το πιάνω το νόημα...[:-bulb]

    Υπάρχει όμως μία βασική διαφορά όσων αφορά τα shakes και ένα «γεύμα από το ψυγείο». Το δεύτερο είναι στερεό! Και θέτω το δεύτερο ερώτημα (ξέρω ξέρω, ακόμα δεν γράφτηκα σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου [:-bouncy] ), πόση ώρα μετά την προπόνηση είναι ο οργανισμός έτοιμος για φαγητό;


    @Spenzasx
    Λέγοντας «νάτριο» εννοείς το αλάτι;


    </blockquote id=quote>

    ναι magman εννοω αλατι:D


    μα την πρωτεινη δεν την παιρνεις αντι του κανονικου γευματος (το οποιο εννοειται οτι ειναι καλυτερο απο το συμπληρωμα)αλλα για να λαβεις τα απαραιτητα θρεπτικα συστατικα λογω του αναβολισμου που βρισκεσαι και μεχρι να πας σπιτι και να φας......δε σημαινει οτι απο τη στι γμη που ηπιες το shake εισαι καλυμμενος και δε χρειαζεται να φας!
    το ζητημα δεν ειναι μετα απο ποση ωρα ειναι ετοιμος ο οργανισμος για γευμα αλλα μεχρι ποση ωρα μετα τη γυμναστικη ειναι χρησιμο και οχι δωρον αδωρον.....δηλαδη πρεπει να φας οσο πιο γρηγορα μπορεις για να προλαβεις τον αναβολισμο που βρισκεσαι-συνηθως μεσα σε 40 λεπτα το πολυ πρεπει να φας-
    ()

  11. #11
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    01-08-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Δεν ειναι και οτι καλυτερο να φας ΑΜΕΣΩΣ μετα το γυμναστηριο.Να αποκατασταθει πρωτα η κυκλοφορια του αιματος το οποιο ειναι συγκεντρωμενο στους μυς για να μπορεσεις να χωνεψεις και καλυτερα 30 λεπτα νομιζω ειναι οκ.
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •