Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 35
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default Ζωνη.. Εχθρος ή Συμμαχος της μεσης μας??

    Τι απο τα δυο τελικα υσχιει οπως αναφερω και στον τιτλο μου?Πως πρεπει να ενεργουμε μιας και οι αποψεις ειναι πολλες στο συγκεκριμενο ζητημα?Ασκησεις οπως αρσεις μπαρας για δικεφαλο ή οταν δουλευουμε ποδια στο Smith.Ακουω συνεχως πως ειδικα στις συγκεκριμενες ασκησεις ειναι επιβεβλιμενη η χρηση ζωνης ειδικα στα "καθισματα" και οταν κανουμε βαρη ορθιοι , απο την αλλη ακουω πως ετσι δεν αφηνουμε να "δυναμωση" η μεση μας και την κανουμε ευαλωτη σε μελλοντικους τραυματισμους θα ηθελα τα φωτα σας στο συγκεκριμενο ζητητμα.. Ευχαριστω..[:-angel]
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    αν καποιος δεν ειναι προχωρημενος πιστευω δεν πρεπει να μαθει με τη ζωνη , ειναι υπερβολη -γνωμη μου παντα και μακροπροθεσμα μπορει να του κοστισει σε τραυματισμο για τους λογους που ανελυσες κι εσυ

    Αν καποιος τωρα ειναι προχωρημενος και εχει φορτωσει αρκετα κιλα στις αρσεις θανατου ή στα σκουωτ τοτε ναι, για μενα ισως ειναι καλη ιδεα η ζωνη.

    Τωρα αν βαζει καποιος ζωνη στα δικεφαλα σημαινει οτι μονο δικεφαλα δεν κανει:D

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ισχύει το 2ο απο αυτά που γράφεις.Τη ζώνη καλό είναι να τη χρησιμοποιείς όταν κάνεις πολλά κιλά για 1-3 επαναλήψεις σε καθίσματα και άρσεις θανάτου κυρίως ,αλλιώς κάνε χωρίς ζώνη ώστε να δυναμώνουν οι μύες που συσπώνται για να υποστηρίζουν τη σπονδυλική στήλη.Βέβαια θα πρέπει να προσέξεις την τεχνική της άσκησης και την προθέρμανση ,εκεί οφείλονται οι περισσότεροι τραυματισμοί και όχι στη μή χρήση ζώνης.

    Τώρα άν κάνεις κάμψεις μπάρας πλάγιες εκτάσεις κλπ και θες ζώνη σημαίνει
    ότι κουνάς το σώμα σου μπρος πίσω οπότε άδικα κάνεις

    Αν έχεις συνηθίσει τη χρήση ζώνης και θες να τη βγάλεις καλό είναι να μειώσεις λίγο τα κιλά ,καιν πάντα αυστηρή τεχνική!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ζώνη.
    Πιστεύω πως αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (πχ τραυματισμός) δεν υπάρχει λόγος να τη βάζουμε.
    Έχει καταντήσει συχνό φαινόμενο να βλέπω στο γυμναστήριο κάτι παληκάρια να σηκώνουν λιγότερα κιλά από μένα, να κάνουν οτι ζορίζονται και να βάζουν και ζώνη λες και είναι ο Πύρος Δήμας. Έτσι μου ρχεται να τους πω "κάτσε κάτω απ'τη μπάρα":D

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    συμφωνω με τα παραπανω. αν τα κιλα τα εχεις συνηθισει να τα κανεις χωρις ζωνη τοτε δε χρειαζεται να βαλεις ζωνη γιατι σημαινει οτι μπορουν οι μυς της μεσης να ανταποκριθουν και να σηκωσουν το βαρος.αν κανεις μαξιμουμ κιλα με 2-3 επαναληψεις,επειδη εκ των πραγματων τα κιλα ειναι πολυ οριακα,αν οχι υπερβολικα,για τους μυς τοτε καλυτερα βαζε. αν τωρα φορας πολυ συχνα αρχισε σιγα-σιγα να μη φορας στα λιγα κιλα και σταδιακα να αυξανεις τα κιλα που δε φορας ζωνη,το εχουμε αναφερει και σε ενα αλλο τοπικ νομιζω.
    να γιατι εχουμε ακουσει περιπτωσεις οπου καποιος εκανε smith και επειδη εσπασε η ζωνη,αυτος επαθε χοντρο προβλημα στη μεση
    ()

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Αρχισα να το εφαρμοζω απο σημερα κι ολας, αν και βλεποντας με ο γυμναστης στραβωσε λιγακι γιατι τον αγνοω επειδη επιμενει αρκετα στη χρηση της. Απο την αλλη παλι αυτο το "θα παθεις καμια ζημια" που ακουω απο διαφορους επιστημονες αρχισε να με εκνευριζει αφανταστα σε σημειο να αγορασω ΜΡ3 μιας και υποστηριζω τη φιλισοσοφια που αναπτυξατε πιο πανω, αφου ανεβαζω σταδιακα τα κιλα να συνηθισω αλλα και να δυναμωσω παραληλα τη μεση μου ωστε στο μελλον να ειναι οσο το δυνατον πιο δυνατη αλλα και να με βοηθησει και στη δουλεια μου αφου εχω να κανω και εκει με βαρη...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-08-08
    Location
    .
    Posts
    44

    Default

    Και εγώ προτιμώ τα βάρη χωρίς χρήση ζώνης . Τώρα σετ με υπερβολικά κιλά με 4 εις επαναληψεις δεν έχω κάνει ποτέ . Εκεί ίσως να χρειαζόταν , ειδικά στα squat , αλλά και πάλι προσωπικά ψηφίζω χωρίς . θεωρω πως με σύστηματική σωστή δουλειά , μια χαρά μπορεί να ανταποκριθεί το σώμα ελεύθερο . τώρα αν έχει συνιθίσει κάποιος να κάνει 100 κιλά squat χωρίς με 12 rep, και πάει να βάει 150 να κάνει με 2-3 rep , ε αυτό δεν λέγεται σωστή προπόνηση , και δεν νομίζω να τον σώσει από τραυματισμό καμία ζώνη...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    Τη ζώνη καλό είναι να τη χρησιμοποιείς όταν κάνεις πολλά κιλά για 1-3 επαναλήψεις σε καθίσματα και άρσεις θανάτου κυρίως


    </blockquote id=quote>

    Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος ή όφελως για δυναμικες επαναληψεις στα καθισματα και στις αρσεις?

  9. #9

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Βεβαια εαν θελει καποιος να τη φοραει για να ''αισθανεται'' ασφαλης για λογους μονο κ μονο για το μυαλο του τοτε μπορει να την κουμπωσει απλα επανω του χωρις καν να την αισθανεται ή να τον σφιγγει!Ετσι του δινει ας πουμε την ψευαισθηση της σταθεροτητας!
    ΟΜως εαν καποιος ειναι σε φαρμακο κ τετοια πραματα κ παιζει τρελα νουμερα στα κιλα...τοτε μαλλον κ χρειαζεται ξερω γω??

  10. #10
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Βεβαια εαν θελει καποιος να τη φοραει για να ''αισθανεται'' ασφαλης για λογους μονο κ μονο για το μυαλο του τοτε μπορει να την κουμπωσει απλα επανω του χωρις καν να την αισθανεται ή να τον σφιγγει!Ετσι του δινει ας πουμε την ψευαισθηση της σταθεροτητας!
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    Κατι πολυ βασικο...Ο ψυχολογικος τομεας η "ψευδαισθηση" της ασφαλειας!!
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    εκανα αρσεις θανατου και το μονο που ενιωσα να πιανεται ειναι η μεση μου, επιβαλεται να φοραω ζωνη?δε θα γυμναστω με τη ζωνη ομος?
    μηπως να αφησω το σωμα μου να σηνυθεισει χωρις ζωνη?

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Εγώ πάντως την χρησιμοποιώ σε άρσεις θανάτου και squat στα βαριά μου σετ.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gygeo

    εκανα αρσεις θανατου και το μονο που ενιωσα να πιανεται ειναι η μεση μου, επιβαλεται να φοραω ζωνη?δε θα γυμναστω με τη ζωνη ομος?
    μηπως να αφησω το σωμα μου να σηνυθεισει χωρις ζωνη?

    </blockquote id=quote>
    ε αμα ειναι οι πρωτες φορες που κανεις χωρις ζωνη τοτε ειναι φυσικο να πιαστεις αφου δεν εχει συνηθισει ο μυς σε τετοια πιεση,οπως ολοι οι μυς ετσι ειναι και αυτοι της μεσης,δε διαφερουν σε τιποτα.και εγω αρχισα να εφαρμοζω τη θεωρια οχι ζωνη απο τον ιουλιο και στην αρχη εκανα αρσεις θανατου χωρις ζωνη με 40 κιλα και δε μπορουσα να περπατησω απο το πιασιμο, και τωρα κανω με 90 κιλα χωρις ζωνη και δεν πιανομαι καθολου. το μονο σημαντικο ειναι να την εκτελεσεις απολυτα σωστα διχως ουτε ενα ψεγαδι καθως τοτε μπορει να παθεις τιποτα
    ()

  14. #14
    Pumping Iron wolfpi's Avatar
    Join Date
    27-06-08
    Location
    Greece.
    Posts
    669

    Default

    Το θεμα ειναι πολυ σχετικο.Υπαρχουν και Bodybuilder (π.χ Serge nubret) που χρησιμοποιουσαν ζωνη καθ'ολη τη διαρκεια της προπονησης και σε καθε προπονηση.Ενω ισχυριζεται πως τον βοηθησε να ελεγχει καλυτερα τη περιφερεια της μεσης του και ποτε δεν τραυματιστηκε.
    Προσωπικα πιστευω πως ο κινδυνος συνεχους χρησης εγκειτε στο οτι΄-
    1)δεν δυναμωνουν αναλογα και παραλληλα με το υπολοιπο σωμα οι κοιλιακοι μυς και 2)δεν γυμναζονται σωστα διαφοροι δευτερευοντες "σταθεροποιητες" μυς.Αν δεν φορας καθολου,πιστευω πως πας με μαθηματικη ακριβεια σε τραυματισμο.Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι η ζωνη δεν χρειαζεται σε ορισμενες ασκησεις που ομως ειναι επικινδυνες(π.χ Ελξεις δικεφαλων με μπαρα αν "κλεβεις",πιεσεις επικλινη αν παιζεις πολλα κιλα κ.α)Σε αυτες τις ασκησεις η σπονδυλικη στηλη δεχεται πιεσεις σε αφυσικη διευθυνση.
    Αυτο που κανω εγω ειναι οτι τα 1.5-2 πρωτα χρονια την εβαζα μονο σε
    "βαρια" σετ καθισματων και αρσεων θανατου. Τωρα την φοραω σε πολυ περισσοτερες ασκησεις και σχεδον σε ολη την διαρκεια της προπονησης.Γυμναζω σωστα τον κορμο και κανω αεροβια ετσι ωστε ολοι οι μυς να προσαρμοζονται στο βαρος του σωματος(τρεξιμο,μπασκετ).
    Αυτη ειναι προσωπικη αποψη.

  15. #15
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    ποτε δεν φορεσα,ποτε δεν τραυματιστηκα(ευτυχως)
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gygeo

    εκανα αρσεις θανατου και το μονο που ενιωσα να πιανεται ειναι η μεση μου, επιβαλεται να φοραω ζωνη?δε θα γυμναστω με τη ζωνη ομος?
    μηπως να αφησω το σωμα μου να σηνυθεισει χωρις ζωνη?

    </blockquote id=quote>Ακριβως τα ιδια ενιωσα και εγω απο τη στιγμη που σταματησα να χρησημοποιω τη ζωνη, αλλα αυτο τις πρωτες φορες μετα συνιθησα μια χαρα και πλεων δεν την βαζω απλως οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ΠΡΟΣΟΧΗ στην τεχνικη:D:D:D
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    χτες εκανα με 75 και δεν ενιωσα τπτ.θεμα συνηθειας ειναι δεν εχω σκοπο να βαλω ζωνη

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-09-08
    Location
    .
    Posts
    53

    Default

    το scout πεδια γυμναζει τετρακεφαλους?
    μπορει να αντικαταστησει το legpress?
    sorry για το :offtopic:

  19. #19
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ρώτησα σήμερα ένα γυμναστή για τη χρήση ζώνης και μου είπε ότι είναι σημαντικό να φοράμε σε ασκήσεις όπως καθίσματα όταν παίζουμε με πολύ μεγάλη ένταση (ανέφερε και τις πιέσεις πάγκου αλλα δέ κατάλαβα που κολάει αυτό).Είπε πως η κύρια δουλειά της ζώνης δέν είναι να προστατευει τη σπονδυλική (αυτό είναι δευτερευον),αλλα να μας προστατεύει απο κοίλες που μπορούν να δημιουργηθούν λόγων της μεγάλης ενδοκοιλιακής πίεσης)

    Μήπως πρέπει να ξανασκεφτούμε τη χρήση ζώνης όσοι δέ φοράμε? μήπως γιαυτό βλέπω bodybuilders να φοράνε ζώνη και στις πιέσεις επίπεδου πάγκου?

  20. #20
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Μη μου λες τετοια ρε Γιαννη.. Μιας και εχω ιστορικο με βουβονοκοιλη!![:-timebm][:-timebm]
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  21. #21
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Διαφωνώ καθέτος + οριζοντίος με τα όσα ειπώθηκαν παραπάνω! Η (μέση) δηλ. κάτω πλάτη γυμνάζεται και δυναμώνει Αποκλειστικά μόνο με ραχιαίους !!!Οι υπόλοιπες ασκήσεις είναι συμπληρωματικές ως προς την εκγύμναση των ραχιαίων μυών!!π.χ(Αρσεις Θανάτου).Μέγα Λάθος να μην χρησιμοποιείτε ζώνη κατά τη διάρκεια της προπόνησης!!!Κρατάει τους ραχιαίους ζεστούς δηλ. στρατιωτικές πιέσεις κάνετε χωρίς ζώνη ??Σταυρό ή δικέφαλα με στραβόμπαρα όταν θελετε να φορτώσετε για να κλέψετε...???Οποιοδήποτε βάρος σηκώνουμε πάνω απ το οριζόντιο επίπεδο της μέσης μας φορτίζει την σπονδυλική μας στήλη...αν θέλετε να έχετε υγιής μακροχρόνιες προπονήσεις χωρίς προβλήματα πρέπει να την προσέχετε ως κόρη οφθαλμού..!!!Επίσης οι ζημίες στα μεσοσπονδύλια διαστήματα είναι πολλες φορές μη αναστρέψιμές !!!
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    εγώ βάζω ζώνη μόνο στις στρατιωτικές. Σε άλλες ασκήσεις μπορεί να βάλω μόνο αν πάω για 1-2 επαν., κάτι που κάνω πολύ σπάνια. Arnoldone διαφωνώ μαζί σου. Τίποτα δεν συγκρίνεται με τις άρσεις για την εκγύμναση των ραχιαίων. Και δεν βρίσκω λογική στο να θες να κλέψεις για να κάνεις περισσότερα κιλά στα δικέφαλα.

  23. #23
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Με μια φορά τη βδομάδα που κάνεις 3 με 4 σετ άρσεις νομίζεις οτι μπορείς να γυμνάσεις μια περιοχή που απο πάνω της περνάει όλο το b.b και να είναι σε θέση να "σηκώσει" τα φορτία προπόνησης τριών ή τεσ4 ή 5 φορών τη βδομάδα ??Αν ναι μπράβο είσαι σε άριστη φυσική κατάσταση , τη ζώνη όμως επιβάλεται να την φοράμε (δεν αναφέρομαι σε άτομα που πάνε gym νομίζοντας οτι βρίσκονται στη καφετέρια) γιατί είναι το σωσίβιο και αν κάτι πάει "στραβά" ...Επίσης ρώτα κάποιον που κάνει άρση βαρών να σου πει γιατί φοράει συνέχεια ζώνη υπάρχει κάποιος λόγος ? Όταν κλέβω με στραβόμπαρα μπορεί να φαινεταί οτι συμετέχει και η μέση αλλά προσωπικά φορτίζονται καλύτερα τα δικέφαλά μου γιατί αντιδρά το μαυλό μου διαφορετικά επειδή ξέρει οτι αυτά τα κιλά είναι "ανίκητα" και όμως σηκώνωνται...!!!
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  24. #24

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Πάντως η ζώνη μέσης ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ εχει με τίς βουβονωκήλες και τίς διαφορες άλλες κηλες (οσχεοκήλες κλπ)
    Το μονο που έχει σχέση με κήλες τών μίσχων (οι ιστοί που κρέμονται οι ορχεις ) είναι τα γνωστά σπασουάρ

    Πέρα απο αποψεις επι αποψεων το πρώτο που πρέπει να έχει στο μυαλό του ο ΒΒ είναι να δυναμώσει το ιδιο και τούς κοιλιακούς και τους ραχιαίους , έτσι ώστε ο μυϊκός τόνος και η συνεγιστική σύσπαση να μην δημιουργούν διαφορές απο μόνες τους

    Η σημαντικές ασκήσεις που φέρνουν ισορροπία στήν οσφυϊκή περιοχή είναι οι άρσεις ποδιών (αυτές που συγκρατιομαστε στούς αγκώνες και ακουμπά η πλάτη , στο μηχάνημα) , οποιοδήποτε στύλ ρωμαϊκής καρέκλας , οι ΑΡΣΗ θανάτου με αλύγιστα ποδια (που θέλει απολυτη τεχνική ) και επικουρικά οι άρσεις ραχιαίων είτε σε 45 , είτε σε 90 μοιρες

    Σαφώς βέβαια η τεχνική του σκουώτ και τών αρσεων θανάτου πρέπει να είναι απολυτη , έτσι ώστε να κλειδώνει το κορμί σε σωστές μηχανικά γωνίες
    Ε και οταν τα κιλά ανέβουν πολύ ανάλογα πώς νοιώθει κανείς χρησιμοποιεί επικουρικά κανείς και τήν ζώνη που πρέπει να είναι καλή , ισχυρή και κάπως μαλακιά στα σημεία επαφής , γιατί καμμιά φορά δημιουργούνται και απο τήν κακή επαφή κάποια προβλήματα
    Πρέπει επίσης αυτός που χρησιμοποιεί ζώνη να βρεί το σωστό (γι αυτόν και τήν ανατομία του ) πλάτος και πάχος

  25. #25
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πάντως η ζώνη μέσης ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ εχει με τίς βουβονωκήλες και τίς διαφορες άλλες κηλες (οσχεοκήλες κλπ)
    Το μονο που έχει σχέση με κήλες τών μίσχων (οι ιστοί που κρέμονται οι ορχεις ) είναι τα γνωστά σπασουάρ
    </blockquote id=quote>
    Εχω την εντυπωση πως η βουβονοκοιλη ειναι ενδοκοιλιακη και οχι οτι εχει σχεση με τους ορχεις ασχετα αν εκει καταληγη λογο του βαρους που δημιουργει.. Αυτη που εννοεις μαλλον ΜΑΤΖ ειναι η κιρσοκοιλη που ειναι αμεσα εμπλεκομενη με τους ορχεις μιας και επηρεαζει την κηνητικοτητα των σπερματοζωαριων
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  26. #26
    Advanced Bodybuilder HEAVY DUTY's Avatar
    Join Date
    12-10-07
    Location
    .
    Posts
    940

    Default

    εγω παλι ΧΩΡΙΣ ζωνη δν κανω τπτ...............σε πολλες ασκησεις ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας.....οπως πχ στο μονοζυγο στα δικεφαλα.......τρικεφαλα κ.α!!!αλλα σε καποιες ασκησεις οπως οι αρσεις θανατου.......τα σκουατ η πιεσεις στον παγκο........κ.α......πρωσοπικα οταν δοκιμασα χωρις ζωνη ποναγα παρα πολυ.......το να ειναι σταθερη και σφιχτη η μεση μου για μενα πεζει πολυ σημαντικο ρολο........οπως και τα περικαρπια υποστηρηξης που ΠΑΝΤΑ χρησημοπιω για να σφυγκουν τους καρπους μου........οταν πιεζεις κυριως ειναι πολυ σημαντικο να ειναι δεμενοι οι καρποι σου.........για μενα ζωνη και περικαρπια ειναι MUST!!!!!!!

  27. #27

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Antoin

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πάντως η ζώνη μέσης ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ εχει με τίς βουβονωκήλες και τίς διαφορες άλλες κηλες (οσχεοκήλες κλπ)
    Το μονο που έχει σχέση με κήλες τών μίσχων (οι ιστοί που κρέμονται οι ορχεις ) είναι τα γνωστά σπασουάρ
    </blockquote id=quote>
    Εχω την εντυπωση πως η βουβονοκοιλη ειναι ενδοκοιλιακη και οχι οτι εχει σχεση με τους ορχεις ασχετα αν εκει καταληγη λογο του βαρους που δημιουργει.. Αυτη που εννοεις μαλλον ΜΑΤΖ ειναι η κιρσοκοιλη που ειναι αμεσα εμπλεκομενη με τους ορχεις μιας και επηρεαζει την κηνητικοτητα των σπερματοζωαριων
    </blockquote id=quote>

    Φίλε μου η κήλη και η κάθε κήλη τής περιοχής μπορεί λογω ανατομίας να έχει σχέση με τήν περιοχή τής σακκούλας τών ορχεων , ανάλογα το μέγεθος του λαγώνιου βορθρου
    Γι αυτό και διαχώρισα ΟΛΕΣ τίς άλλες κήλες που βγαίνουν
    ψηλά ή χαμηλά ή χαμηλότερα ...απο τήν κήλη τών μισχων που έχει να κάνει με ΙΣΤΟ
    Διαβαζοντας πιο προσεκτικά θα διαπιστώσεις οτι κάποιος ανέφερ οτι η ΖΩΝΗ ΜΕΣΗΣ προφυλλάσει απο τίς κήλες και του απάντησα οτι ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ αυτή η ζώνη με τίς κήλες αυτές
    Και συμπληρωματικα η κιρσοκήλη (μισχοι) έχει μιά α προφύλαξη ΜΟΝΟ μετο σπασουάρ , αν και εκεί υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες (κρυψορχία κλπ)
    Οποτε στο μήνυμά σου μάλλον ΑΛΛΑΞΕΣ λιγο το νόημα ...

    Τώρα οι σπονδυλο-ολισθήσεις και οι δισκοκήλες καθώς και οι φθορές των χόνδρων στα μεσοσπονδύλια διαστήματα , καθώς και η τελική καθίζηση είναι ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ....ΕΝΤΕΛΩΣ και παίζουν ρόλο και η ενδυνάμωση και η σταση του σώματος και το στρώμα που κοιμόμαστε και οι καθημερινές συνήθειες και 1002 , καθώς και γεννετικοί παραγοντες

    Ενα μέτρο προφύλαξης απο τα τελευταία είναι και η ζώνη μέσης , αλλά κυρίως για τίς εκρηκτικές κινήσεις τής άρσης βαρών ή τής σφαιροβολίας κλπ σαφώς και είναι εργαλείο και στήν προπονησή μας , αλλά μετά απο κάποια κιλά και με αρκετή εμπειρία χρήσης

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    Βεβαια εαν θελει καποιος να τη φοραει για να ''αισθανεται'' ασφαλης για λογους μονο κ μονο για το μυαλο του τοτε μπορει να την κουμπωσει απλα επανω του χωρις καν να την αισθανεται ή να τον σφιγγει!Ετσι του δινει ας πουμε την ψευαισθηση της σταθεροτητας!
    ΟΜως εαν καποιος ειναι σε φαρμακο κ τετοια πραματα κ παιζει τρελα νουμερα στα κιλα...τοτε μαλλον κ χρειαζεται ξερω γω??
    </blockquote id=quote>

    Δεν ειναι αναγκη να παιρνεις φαρμακο για να κανεις "τρελα" νουμερα. 200 κιλα αρσεις σεταρισμα σου φαινονται τρελο νουμερο πχ για νατσουραλ?


    Εγω ζωνη βαζω και θα βαζω ... καλους τραυματισμους να εχετε παιδια μου! ΧΑΧΑΧΑ. Τωρα σοβαρα, υπαρχουν και ζωνες οι οποιες απλα κρατανε ζεστη την μεση και δεν την σφιγγουν. Αυτες τις φοραω σχεδον σε ολες τις προπονησεις πιο πολυ να πω την αληθεια για να στηριζω το mp3 Μου εκει!!
    :D

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    18-01-06
    Location
    .
    Posts
    425

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Arnoldone

    Διαφωνώ καθέτος + οριζοντίος με τα όσα ειπώθηκαν παραπάνω! Η (μέση) δηλ. κάτω πλάτη γυμνάζεται και δυναμώνει Αποκλειστικά μόνο με ραχιαίους !!!Οι υπόλοιπες ασκήσεις είναι συμπληρωματικές ως προς την εκγύμναση των ραχιαίων μυών!!π.χ(Αρσεις Θανάτου).Μέγα Λάθος να μην χρησιμοποιείτε ζώνη κατά τη διάρκεια της προπόνησης!!!Κρατάει τους ραχιαίους ζεστούς δηλ. στρατιωτικές πιέσεις κάνετε χωρίς ζώνη ??Σταυρό ή δικέφαλα με στραβόμπαρα όταν θελετε να φορτώσετε για να κλέψετε...???Οποιοδήποτε βάρος σηκώνουμε πάνω απ το οριζόντιο επίπεδο της μέσης μας φορτίζει την σπονδυλική μας στήλη...αν θέλετε να έχετε υγιής μακροχρόνιες προπονήσεις χωρίς προβλήματα πρέπει να την προσέχετε ως κόρη οφθαλμού..!!!Επίσης οι ζημίες στα μεσοσπονδύλια διαστήματα είναι πολλες φορές μη αναστρέψιμές !!!
    </blockquote id=quote>

    Romanian dedlifts = Οτι καλυτερο για την κατω πλατη , δηλαδη τους ραχιαιους σου! Δεν χρειαζεται να κανεις ραχιαιους εαν κανεις romanian.

    Το "κλεψιμο" ειναι πολλες φορες αναγκαιο κακο οταν θελεις μακροχρονια να ανεβεις σε επιδοσεις και αποτελεσματα στο σωμα σου. Πχ σημερα κανεις μονοζυγο με 20 κιλα επιπλεον βαρος και κλεβεις λιγο, αλλα μετα απο 2μηνες θα ανεβαινεις λαμπαδα με το ιδιο βαρος ;)

  30. #30
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Daytime Dreamer

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Arnoldone

    Διαφωνώ καθέτος + οριζοντίος με τα όσα ειπώθηκαν παραπάνω! Η (μέση) δηλ. κάτω πλάτη γυμνάζεται και δυναμώνει Αποκλειστικά μόνο με ραχιαίους !!!Οι υπόλοιπες ασκήσεις είναι συμπληρωματικές ως προς την εκγύμναση των ραχιαίων μυών!!π.χ(Αρσεις Θανάτου).Μέγα Λάθος να μην χρησιμοποιείτε ζώνη κατά τη διάρκεια της προπόνησης!!!Κρατάει τους ραχιαίους ζεστούς δηλ. στρατιωτικές πιέσεις κάνετε χωρίς ζώνη ??Σταυρό ή δικέφαλα με στραβόμπαρα όταν θελετε να φορτώσετε για να κλέψετε...???Οποιοδήποτε βάρος σηκώνουμε πάνω απ το οριζόντιο επίπεδο της μέσης μας φορτίζει την σπονδυλική μας στήλη...αν θέλετε να έχετε υγιής μακροχρόνιες προπονήσεις χωρίς προβλήματα πρέπει να την προσέχετε ως κόρη οφθαλμού..!!!Επίσης οι ζημίες στα μεσοσπονδύλια διαστήματα είναι πολλες φορές μη αναστρέψιμές !!!
    </blockquote id=quote>

    Romanian dedlifts = Οτι καλυτερο για την κατω πλατη , δηλαδη τους ραχιαιους σου! Δεν χρειαζεται να κανεις ραχιαιους εαν κανεις romanian.

    Το "κλεψιμο" ειναι πολλες φορες αναγκαιο κακο οταν θελεις μακροχρονια να ανεβεις σε επιδοσεις και αποτελεσματα στο σωμα σου. Πχ σημερα κανεις μονοζυγο με 20 κιλα επιπλεον βαρος και κλεβεις λιγο, αλλα μετα απο 2μηνες θα ανεβαινεις λαμπαδα με το ιδιο βαρος ;)
    </blockquote id=quote>

    Σίγουρα εαν η δουλειά κάποιου είναι να φορτώνει και να ξεφορτώνει φορτηγά κ.α τότε εάν του πεις να γυμνάσει και ραχιαίους θα σε κοιτάξει παράξενα , επειδή σίγουρα η μέση του είναι σιδερένια και είναι μόνιμα σε ετοιμότητα επειδή τη χρησιμοποιέι 5 ημέρες την εβδομάδα...Πιστεύω στη σωστά συστηματική εκγύμναση των ραχιαίων μυών απο μικρή ηλικία ...επίσης τα Romanian dedlifts μπορούν σίγουρα ν αντικαταστήσουν τις ραχιαίες ασκήσεις σε προχωρημένους αθλητές αλλά το θέμα είναι με μια φορα την εβδομάδα είναι αρκετό για να μπαίνεις σε προπονήσεις πλάτης ή ώμων με κρύα μέση και πόση ενέργεια-χρόνο θα χρησιμοποιείς αν κανεις μερικά Romanian σετάκια καθημερινά για προθέρμανση???Σε προηγούμενο post αναφέρομαι σε ζώνη δερμάτινη που πέραν του οφέλους σταθεροποίησης (που είναι το αυτονόητο) αναφέρομαι στο οτι κρατά σε μια καλη θερμοκρασία τους ραχιαίους μυς! Κλέβω κυρίως εκεί που το μαυλό μου ή η ψυχολογία μου μου λέει οτι βρίσκονται τα όριά μου ...έτσι όπως πολύ σωστά λες το αποτελέσμα είναι οτι ανεβαίνεις σε επιδόσεις και όταν μπορείς να καταφέρνεις να σηκώνεις τον εαυτό σου στα χέρια σου ,τότε είσαι σίγουρος ότι αυτή η τεχνική δουλευεί καλά...!Είναι καλύτερο να προλαμβάνουμε παρά να θεραπεύουμε
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •